Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Ulei cutie viteze Matiz

Recommended Posts

Eu m-as risca, mai ales ca l-am si cumparat. Dak nu o merge incerc la Metro poate gasesc Total 75W80 si il schimb eu singur. Macar va pot spune sigur dak e bun sau nu...

Nu te risca. Am avut eu in al meu 80W, pus de maimutele din service la revizia de 10mii. Intra in 5 greu, in 1 si 3 mai deloc. Am scapat de el cat de repede am putut si acum merge perfect!

Si inca ceva, ai zis ca ai luat 2 litri. Vezi ca in cutia de Matiz trebuie 2,1litri, asa scrie si in cartea tehnica. 80W ala da'l la cineva cu dacia si ia'ti 3 litri de 75w-85 sau -80.

Edited by strumfuadi
  • Like 1

Share this post


Link to post

RASPUNS DE LA DAEWOO

 

 

Stimate Domnule Adrian,

 

 

In manualul de utilizare la cap. 7- pag. 33 - 35, se mentioneaza graficul de intretinere periodica, operatiunile si perioadele de timp sau km. la care se efectueaza acestea.

Spre exemplu, uleiul din cutia de viteze se schimba la 10.000 km. sau la 6 luni indiferent care survine prima, dupa care se verifica din 10.000 in 10.000 km. sau din 6 in 6 luni si se schimba din 40.000 in 40.000 km. sau din 24 in 24 de luni.

In perioada de garantie, este obligatorie utilizarea uleiurilor de origine Daewoo.

 

Totodata, va informam ca puteti folosi si uleiul Daewoo SAE 80W.

 

Cu stima,

 

Cristi Badescu

Biroul Consiliere Clienti

Tel: 0251/403503

Fax: 0251/581677

Eu nu am stiut ca uleiul de cutie trebuie scimbat prima data la 6 luni sau 10.000 km, care situatie intervine prima

Deci inseamna ca trebuia sa-l schimb de acum 6 luni? :(

Share this post


Link to post

De ce e obligatorie folosirea uleiurilor Daewoo? Cred ca pot fi reclamati pentru abuz, mai ales acum ca suntem in UE :)

In manual parca sunt trecute numai specificatiile, nu si producatorul.

Share this post


Link to post

Este o aiureala totala!!!! Nu au voie sa te oblige sa folosesti un anumit produs. Trebuie doar sa alegi un produs care respecta aceleasi caracteristici!

 

In plus, nu stie ce vorbeste. In manualul matizului nu este trecut la ulei cutie de viteze decat 75w85, nu Sae 80W! Asta habar nu are pe ce lume se afla!

Share this post


Link to post

Azi am facut Revizia de 10.000km.

Am folosit consumabilele pe care le-am amintit mai sus inclusiv uleiul de cutie Daewoo 80W (2 Litri)

Pot sa spun ca nu am observat diferente prea mari fata de cum mergea inainte, dar spre surprindere mea parca intra mai usor in viteza II.

Daca nu o sa am alte probleme nu am sa-l schimb.

Am intrebat si un inginer, acolo la service, si cu toate ca venisem cu uleiul meu a zis ca e bun numai sa fie bidonul sigilat k au mai avut probleme cu uleiuri desigilate.

Share this post


Link to post

Treaba ta. Tu ai masina de 10000km, unii dintre noi de peste 150000km.

Share this post


Link to post

Incredibil cum pot gandi unii. Da poate asa vor muschii omului , s-o "rupa" mai repede. :drinkers: parerea mea...

Share this post


Link to post

am si un matiz pe care l-am luat la 17 000 de km de la o gagica acum masina are 36 000 km iar intrebarea mea este la cati km ar trebuii sa ii schimb uleiul la cutie? multumesc anticipat

Share this post


Link to post

La 50000 KM.

Share this post


Link to post

Schimbal la 40000 sa fii sigur.E mai bine asa daca nu stii la cat a fost schimbat sau daca a fost schimbat

Share this post


Link to post
am si un matiz pe care l-am luat la 17 000 de km de la o gagica acum masina are 36 000 km iar intrebarea mea este la cati km ar trebuii sa ii schimb uleiul la cutie? multumesc anticipat

La mine intr-o situatie asemanatoare aproape pana la coincidenta cu cea desccrisa de tine, am scchimbat uleiul la 31.000.

Aici poti vedea cum a decurs operatia si ce am constatat. Cred ca are dreptate aiptek, nu sti daca s-a schimbat dupa primii 10.000, sunt multe relatari ca in service la 10.000 eventual se verifica dar nu se schimba.

Share this post


Link to post

Lasati istoriile si romanele, schimbati toate consumabilele la cumpararea unei masini SH. Zgarcitul mai mult pagubeste.

Share this post


Link to post

Pai chiar asta e indicat in cartea tehnica a masinii.

Share this post


Link to post

Stiu. Dar a folosit cineva acest ulei, ma refer la cel facut de acest producator, si ce rezultate a avut?

Share this post


Link to post

E cel mai bun.

Share this post


Link to post

Da, dar am trimis mail catre firma respectiva si priviti ce raspuns am primit:

 

"Va anuntam ca avem in stoc ulei de transmisie marca Valvoline SYNPOWER GL-4 75W-85, in ambalaj de 1L/bidon, cantitatea minima de comanda fiind de 3 litri. Pretul unui litru este de 6.81 Euro/litru, fara TVA. Din pacate, comanda nu poate fi ridicata decat de la sediul nostru din Bucuresti, str. Soveja nr. 107B, sector 1, intre orele 10 – 17, intrucat nici Posta Romana si nici firmele de curierat nu transporta astfel de substante."

 

Pentru mine e o mare problema ca nu il pot trimite, pentru ca sunt sanse sub 1% sa ajung vreodata in Bucuresti. Vreau 3 litri dar nu ii pot ridica. Ma poate ajuta cineva?

Share this post


Link to post

Si mie imi trebuie 2l. Pot sa ma duc eu dar doar sambata ca ies la 18 de la servici. Deci ar fi cam 30 de lei litru... Dar cum sa ti-l trimit? Ma intreaba la posta ce e in pachet?

L.E. Vad ca nu lucreaza sambata...

La o adica ma pot invoi de la servici un pic...

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post

ai grija sa fie ulei 75w85 gl4. nu altceva. nu stiu daca sambata e deschis. dar e singurul loc unde am gasit ulei de cutie, conform specificatiilor din carte. daca vrei sa ma ajuti, vreau 3 litri. poti trimite cu prioripost. platesc cheltuieli de trimitere, uleiul si cheltuielile de ramburs. le ambalezi in pungi pe fiecare bidon in parte, sa nu curga. la posta declari ca sunt piese auto in valoare de cat ai dat pe ulei. pentru osteneala ta nu stiu cum sa ma platesc. poate ai ceva sugestii. mersi mult, oricum, indiferent de decizia pe care o iei.

Share this post


Link to post

Ti-am dat un PM.

Share this post


Link to post

Despre uleiul din link e vorba, MTH este pe strada soveja? Pe site zice ca e 53.12 ron/l :shock:

@trebor271074, iti putem trimite si pe microbuz, sau poate o binevoi sa ti-l aduca vreun coleg de-al nostru care are drum prin judetul CT sau TL ;)

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Eu m-am oferit sa trimit uleiul dar n-am mai primit nici o veste de la trebor271074

Share this post


Link to post

Dar e vorba despre uleiul din link, de la magazinul MTH?

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...