Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Ulei cutie viteze Matiz

Recommended Posts

De fapt fabricantul roman ( si nu numai ) a scris asa :

Pe site-urile producatorilor de ulei, care de care mai faimos, apar si utilitare "Oil Finder", care fara exceptie au preluat aceste termene ( de teste nu s-au mai apucat ).

InfoSerrviceMatiz.pdf

Share this post


Link to post

Eu am scris ceea ce se afla scris in manualul de service al masinii mele, alt reper oricum nu exista. In rest, fiecare face ce crede de cuviinta cu masina sa.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Oare iti poti da seama dupa ceva simptome daca trebuie schimbat uleiul?Eu masina am cumparat-o pe la aproape 50 de mii de km, acum am 70 si ceva de mii si nu stiu daca a fost schimbat uleiul inainte.

Share this post


Link to post

Cand cumperi o masina cu istoric necunoscut, schimbi toate consumabilele fara sa te mai intrebi.

Share this post


Link to post

nu am timp nici bani sa fac experimente - daca as avea service sa testez pe larg tot felul de lubrifianti in afara manualului de service, ar fi o treaba, dar cum nu-mi permit luxul asta, manualul e sfant - n-am cum sa gresesc.

 

@ steph - asa gandesc si eu, dar nu am gasit pe net decat intr-un singur loc Valvoline - SYNPOWER GL-4 75W-85 si e cam greu sa-mi dau seama ca nu am cu ce sa compar acest pret

 

@ senna - n-ar fi o problema :) , numai ca (,) closchkutza m-a pus pe ganduri cu total BV transmission - i must give it a thought ...

 

offtopic

@ tolin referitor la postul tau din May 2 2007, 12:17 AM

 

Daca faci revizie la 6 luni, n-are rost sa bagi ulei LL (long life), decat, doar, daca in timpul acesta faci 15.000 km. Dar si asa, astia nu te lasa sa faci 10.000 km fara revizie. Deci, "strici orzul pe gaste", daca faci sub 7.500 km intre revizii, merge orice ulei 5W30, iar cel Daewoo este cel mai ieftin si cel mai recomandat de constructor, cel care iti acorda garantia.

 

Cum in cazul meu sunt sub media de 5000km in 6 luni (mai exact vreo 2500km/6luni), se merita sa arunc orzul pe gaste pe ceva gen Valvoline SYN POWER 5W30, sau ar merge si ceva gen CHEVRON SUPREME SYNTHETIC 5W-30? Este evident ca la asa kilometri va trebui sa schimb uleiul musai la 6 luni. Ca idee Matizachele cel sugubatz e folosit ca a doua masina in familie si e rulat putin, si as dori un sfat ptr solutia optima, in sensul ca nici nu vreau sa-i pun o panarama de ulei (NO WAY!), dar nici long life nu stiu daca se merita. Eventual daca imi recomandati o marca cu raport calitate/pret apropiat de ce am nevoie, cu care (important dupa parerea mea) vreau sa lucrez la toate reviziile ... nu prea ma incanta schimbarea marcii uleiului la fiecare revizie.

 

Ma puteti ajuta ? Mai pun o lada pe langa berea de adineauri :P

Share this post


Link to post

Valvoline SYN POWER 5W30 e in jur de 35-40 lei litrul

Share this post


Link to post
Cand cumperi o masina cu istoric necunoscut, schimbi toate consumabilele fara sa te mai intrebi.

 

Multumesc de raspuns Tolin.Eu ma gandeam mai degraba la ce ai spus cu cateva posturi mai sus.Adica :"...dar avand in vedere ca uleuiul se afla intr-o cutie ermetic inchisa, nu intr-un motor, un termen temporal mai lung nu-i afecteaza calitatile."

Apar ceva "simptome" care iti spun ca trebuie sa schimbi uleiul din cutie sau il schimbi pentru ca asa spune producatorul?Mentionez ca in cei 20 si ceva de mii de km facuti cu masina nu am observat nici o diferenta in functionarea cutiei.Multumesc.

Share this post


Link to post

Pe bune, se schimba ca asa zice la carte, altfel, daca ai cutia OK nu sunt simptome. Daca o lungesti, nu se intampla nimic. La schimb, tu sau mesterul vedeti ca uleiul ar mai merge. Doar la primul schimb, dupa 10.000, mai iese cu ceva shpan.

Share this post


Link to post
Nu mai da exemple de termene temporale fixate de un fabricant in agonie si o retea de service-uri pe cale de disparitie. Grija exagerata nu justifica cheltuielile inutile.

 

Termenul dat de catre producatorul initial este de 40.000 km sau 4 ani, dar avand in vedere ca uleuiul se afla intr-o cutie ermetic inchisa, nu intr-un motor, un termen temporal mai lung nu-i afecteaza calitatile.

Tocmai m-am uitat pe ambalajul unei cutii de ulei Total BV Transmission 75w80, ulei folosit de multi pentru cutia de viteze a matizului. Termenul de garantie este de 3 ani de la data producerii si de obicei cam jumatate de an se pierde pana ajunge in mana cumparatorului(si data trecuta si acum, trecuse cam jumatate de an de cand fusese produs pana in ziua cand l-am achizitionat eu).

Asa ca, cel putin la chestia asta cartea are dreptate. Nu stiu ce termen de garantie are cel produs de Valvoline, chiar ar fi bine de stiut.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Intereseaza-te daca termenul acela nu este pentru uleiul in ambalaj, inainte de utilizare. Deobicei, pe ambalajul lichidelor se scrie: "a se folosi inainte de ... "

Share this post


Link to post

Salut,

 

Ce ulei face Daewoo pentru cutiile lor de viteze.

Vor sa-mi aduca la service Daewoo in Alexandria,cu 25,8 RON/l, dar nu pot sa-l vad inainte.

E bun de ceva?Presupun ca-i un singur tip.Ce indicativ *W* are?

Am gasit si Valvoline 75 W 85 GL 4 Syn power parca, dar cam "piperat"(peste 50 RON/l).Il iau imediat daca imi spuneti ca nu-i grozav Daewoo-ul!

 

Multumiri anticipate!

Share this post


Link to post

Ia-l pe valvoline.Pana la urma uleiul in cutie il schimbi destul de rar si merita sa pui ceva de calitate.

Share this post


Link to post
Am gasit si Valvoline 75 W 85 GL 4 Syn power parca, dar cam "piperat"(peste 50 RON/l).Il iau imediat daca imi spuneti ca nu-i grozav Daewoo-ul!

Într-adevăr e un pic mai scump, dar merită. Ai să vezi diferenţa după ce faci schimbul. Şi eu la Matiz am fost reticent, iniţial, din cauza preţului, apoi am constatat că merită din plin suma "investită" în acest ulei.

Share this post


Link to post
... Ce ulei face Daewoo pentru cutiile lor de viteze.

Uleiul de cutie imbuteliat pentru Daewoo nu este pentru cutia de Matiz.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Pai nu la Matiz ci la Tico (2000) ar fi trebuit pus.Dar n-am gasit un topic separat pentru cutiile de Tico,

Oricum, am cam inteles despre ce e vorba.Astia(baietii de la Service) mi-l recomanda insistent ca cica ar fi cel mai indicat si ca-i sintetic.

Deh...!Sa-si vanda marfa...Totusi ce indicativ are(* W *)? Sa le "dau cu firma in cap" cand voi merge cu Valvoline-ul in sacosa!

Am vazut pe-aici ceva de genul "sae 80" ceea ce mi se pare extrem de dubios.

Nu se mai face nimic ca lumea (a se citi service specializat si controlat de firma-mama) la masinile astea "orfane".....,

 

Stima!

Edited by iuliu m.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Da,am vazut acum,citind tot topicul despre ce porcarie era vorba...

Am vazut si poza cu bidonul de "SAE 80W".Bineinteles ca am luat deja "Syn power"-ul...

Nu stiu cum ar trebui pedepsiti acesti "oameni" ,dar nu prea e normal sa nu li se intample chiar nimic...

Eu la motor pun cu incredere:

 

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produkt.../id/e_3706.html

 

Mi se pare tare bun si se aude motorul mai "infundat" cu el.

Il tin 8 k-10 k km in motor.

As putea spune ca-l recomand.

Pentru cine vrea, pot sa ii dau pe pm (sa nu fie reclama), numarul baiatului care il distribuie in zona Bucuresti,care vi-l aduce unde va aflati cu masina de distributie.

 

Multumesc, si scuze pentru lipsa de "aprofundare" a topicului!

Share this post


Link to post
Pai asa bagam si eu in motoras ulei Aral 5W40 (nu eu, service-ul), chipurile mai bun decat ce se recomanda pe aici, aka 5W30, si ma simteam ca in Passat, adica trebuia sa verific din cand in cand cat a mai scazut uleiul. Culmea e ca eram singurul cu Matiz cu consum de ulei, si asta cand aveam 10 mii de km si mergeam mult extraurban.

La fel imi puneau bajetii bujii bosch pe matiz, desi se recomanda NGK.

Acum am trecut pe NGK, ulei Castrol, si parca am alta masina.

 

Salut ... ami poti spune ce ulei ai bagat de la Castrol??

Share this post


Link to post

Am luat astazi printre cele necesare reviziei de 2 ani si ulei de cutie Valvoline dar nu cel Synpower ci Durablend GL-4 75W80 (nu aveau Valvoline in magazin si l-au adus in cateva ore pe comanda, ei imi recomandau Total ca asta ar fi pentru Daewoo dar eu batman). O parere despre el, a mai folosit cineva? De compatibil am vazut ca este in schema.

 

Multumesc anticipat.

Edited by Bogdan_80

Share this post


Link to post

Are cineva 100ml de Valvoline - SYNPOWER GL-4 75W-85 ca sa nu mai iau inca 1 l, il platesc

Edited by dmitheone

Share this post


Link to post

eu mai am. vad ca esti din bucureshit, da'mi un telefon, vii cu un recipient si iei 150ml, ca sa ai. (tel meu il gasesti in anuntul de aici.)

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

Multumesc si pe aceasta cale strumfuadi dar nu gasesc pe nicaieri Valvoline - SYNPOWER GL-4 75W-85.Daca ma puteti indruma catre un magazinc are comercializeaza acest ulei deoarece am cautat cam la toate magazinele online si nu il mai importa!

Share this post


Link to post

am fost!am vb si la tel au zis ca mai au un bidon de 1 l ramas din greseala si ca nu mai importa!

"Acest ulei nu se mai importa, mai avem doar 1 litru ramas

Se importa fir 75W80 fie 75W90, cel solicitat de dvs. fiind exact intre ele ca si spec. Oricare din ele fac acelasi lucru in cadrul aplicatiilor obisnuite( adica nu curse)"

Share this post


Link to post

Baga-i 75w80.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...