Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Bre, eu nu am chiar 40 de ani si am avut doar entorse. Si cam un an - doi dupa ficeare am resimtit in incheieturi. Eh, sper ca la VAXXi sa nu fie cazul.

Share this post


Link to post

Vaxxy bre, ce mana de alien ai. :P

 

Insanatosire grabnica si doamne ajuta sa nu mai ai parte de asemenea incidente. :)

Share this post


Link to post

Am stricat tastatura de atata balit :mrgreen: ...anuntati si voi cu catva timp inainte, ca o sa puneti astfel de poze :P

Share this post


Link to post

Nuuu!

Matizul dintre cele 2 Loganuri.

Share this post


Link to post

Nu citesc topicul asta, am intrat intimplator deci tot intimplator am aflat si de pocinogul lui Vaxxi :( .

 

@Vaxxi: tardiv dar sincer iti urez insanatosire cit mai grabnica si fara nici o urmare neplacuta.

Share this post


Link to post

Bullshit. Ala e examen pentru motopolitisti, care intra la cu totul alte tipuri de "cazne" decat un motociclist "amator". Mai apropiat de realitate este examenul din Germania, par exemplu; examinatorul merge pe alta motocicleta, in spatele examinatului, si primeste instructiuni prin radio. Dureaza pana la 2h si include mers pe autostrada.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, am citit si eu undeva de examenul din .De . La fel ca multe alte lucruri ce sunt "cum trebuie" la ei, si acest examen este unul serios. Probabil acest lucru se reflecta si in... statisticile "negre".

 

Dureaza pana la 2h si include mers pe autostrada.

 

Ar putea incerca si ai nostrii daca am avea asa ceva... numai ca pe una din ele risca sa sara din groapa in groapa, iar pe cealalta sa fie prea concentrati la facutul de slalom printre masinile prinse in ambuteiaj.

Share this post


Link to post

Oare în Argeş s-or fi dat şi permise categoria A? :-?

Sau nu se merita deranjul?

Share this post


Link to post

Păi ce... s-a inventat motorul care să-l încapă pe Piedone ? =))

Share this post


Link to post

Nu merita. Se merge fara.

 

Aseara discutam cu un tip pe care nu il cunosc personal. A ramas in lista mea de mess, voia sa imi cumpere CBF-ul. A hotarat sa nu isi mai cumpere asa ceva, s-a orientat catre un CBR RR (Race Replica) pe care apoi l-a trantit pe la mare intr-o intersectie unde 'a prins putin praf cand era inclinat la maxim'. Mi-a explicat ca si eu cadeam in acea intersectie, cu toata 'experienta' mea (aici are foarte mare dreptate, cadeam sigur daca intram ca el, experienta aia pe mine ma ajuta doar ca sa nu intru atat de tare cum a intrat el, nu sa ies intreg din intersectie).

Avea carnetul de 1 luna cand i l-au saltat pentru viteza 'cu urmarire'. Nu am cerut detalii. Acum mai are 2 luni de ispasit si o sa iasa din nou pe strazi. Dar e bine, asta inseamna 2 luni in care mai are timp sa schimbe motorul, vrea Fireblade 2008 (200kg la plin, 178CP la volanta).

Era foarte mandru ca nu a cazut ca un vecin de al lui, in linie dreapta la 50kmh pentru ca i-a iesit unul in fata. El a cazut facand ceva periculos, nu chestii din astea stupide, sa nu mai pomenim de faptul ca daca ala ar fi fost obisnuit sa rupa gazul in doua, ar fi stiu sa evite si sa nu cada. Posibil, dar in niciun caz o certitudine.

Bineinteles, tot ceea ce stie a invatat pe pista, unde s-a dus imediat dupa ce a luat motorul (asta nu e rau deloc) si inseamna ca stie mai mult decat altii care merg de o viata dar nu au fost pe pista (asta e atat de ilogic... aia stiu ca pista e total diferita de trafic si ca prima regula e sa ajungi acasa intreg, sa ai ce povesti).

In fine... am mai citit de asemenea oameni dar e prima data cand vorbesc cu unul si pot sa zic ca am ramas masca. Si acum, cand citesc arhiva pentru a va povesti voua, am aceeasi reactie. Singurul lucru sigur este ca are mult mai mult curaj decat am eu.

Share this post


Link to post

Nu e curaj... e prostie man.

Share this post


Link to post

E curaj, chiar daca e provenit din prostie sau altceva.

Asta nu inseamna ca vreau si eu sa il am, era doar o constatare.

Share this post


Link to post

Poate fi si ceva genetic :mrgreen: a fost un reportaj pe Discoperi despre unii oameni carora nu le secreta o glanda nustiuce substanta care controla frica. La aia carora substanta respectiva nu era prezenta in cantitati normale, sau aveau glanda respectiva nefunctionala, nu exista deloc sentimentul asta - puteau sa stea in fata unui autobuz in miscare pentru ca nu *constientizau* ca ar trebui sa se dea la o parte din fata lui. Pretty scary stuff.

 

In cazul de mai sus insa, e doar inconstienta. Probabil merge pe principiul "merg atat de tare ca sa nu ma prinda ghinionul din urma". Mai devreme sau mai tarziu, sfarsesc ... cam la fel.

Share this post


Link to post

Unul dintre dialogurile lui Platon tocmai despre asta este, despre linia dintre curaj si nebunie, nici el nu reuseste sa o traseze, mai mult, de fapt abil arata ca nu poate fi trasata. Eu unul cred ca si eu ca radacinile sunt genetice iar conturarea se face in timp. Cautam linia sau extrema?; ciudat, insa unii chiar reusesc clar sa fie de o parte a unei linii.. inexistente =))

Share this post


Link to post

Normal ca nu reuseste, e filozofie, e menita sa iti dezvolte creierul prin faptul ca te gandesti la un subiect, nu sa iti dea un raspuns.

Share this post


Link to post

cum nu mai combatusem de mult pe acest topic iata-ma-s inapoi. aseara veneam de la cofetaria Maria spre Arcul de triumf, tinta cap compas Crangasi sa urmaresc Steluta cum se ia la tranta cu ienicerii. La Pelican ma bag mereu pe banda de langa parc ca sa nu stau la stop. in fata mea un motor BMW mergea foarte incet, probabil ca se temea sa alerge fiind semiintuneric si piatra cubica . date fiind experientele precedente nu mai suport sa stau langa un motor in trafic, ori se duce, ori ma duc. Ca atare dau semnal sa-l depasesc, stau putin sa fiu sigur ca intelege ies in lateral si dau sa ma duc. Exact cand am accelerat, dar exact atunci! moto-man da semnal si trage si de motor - asigurare absolut nimic. intre frana pe piatra cubica si talpa am ales varianta 2 m-am dus cu sut, motociclistul a inceput sa urle la mine de l-am auzit cu muzica data tare. in fine a scapat intreg, eu l-am bombanit si mi-am vazut de drum. La curba la biscuitele infipt m-a prins din urma si a inceput sa-mi dea flashuri probabil ca mi-a mai urat una alta, nu eram atent la el dupa care s-a dus. Initial am zis ca se duce la intalnirea de la arc dar a ocolit si s-a dus spre Casin. Am calcat-o si l-am prins chiar la biserica:

eu: Ai ceva stressuri de mi-ai dat flashuri mai in urma?

el: pai ce mi-ai facut acolo?

eu: pai eu te depaseam tu ai tras de motor

el: era dita mai groapa in fata mea, am evitat-o in ultimul moment

eu:pai si eu ce sa-ti fac?

el (batandu-se pe picior): sunt stresat de cand m-a lovit unu

eu: sunt stresat de cand am lovit unu

 

s-a facut verde si am plecat amandoi

 

morala: s-o trageti voi

 

ps 1: ne-am reintalnit al urmatorul semafor la domeni, cand sa plece de-acolo era sa-l ia pe capota o alata fabia, culmea rosie, venita pe rosu din sens opus, n-am stat sa vad deznodamantul sper sa fi scapat, sa nu aiba motive aditionale de stress

 

ps2: un coleg de-ai mei fara echipament complet s-a intins pe o capota nu stiu detalii vina cui etc. la-u operat, e bine, are ceva metal in el, si cand va fi mai batran si va fi octombrie probabil ca va avea dureri mari. Altfel si-a gasit motiv sa traga chiulu si sa stea in medical :) ))

 

Din punctul meu de vedere Romania nu e un mediu propice pentru motociclism ...

Edited by keluboss

Share this post


Link to post

http://www.protv.ro/filme/sanctiuni-pentru...ile=61750#61750

E prima data cand am ferestrele langa un bulevard mare si e incredibil de naspa, insa ce fac politistii aia e si mai naspa. E chiar asa greu sa vii si cu cineva de la RAR cu un aparat de masura ceva?

Asta ca tot de discuta de abuzurile politiei. Problema "zgomotosilor" (nu numai motociclistii, insa unii din astia in general fac zgomot mai mare) trebuie rezolvata insa nu asa, trimiti un politist care a absolvit Scoala de Arte si gata.

Edited by john

Share this post


Link to post

Nu au "aparat de testare", numai in Bucuresti sunt.

Si au dreptul sa iti ia talonul conform legii. Singura solutie este sa nu il dai si sa iei amenda ca nu il ai la tine.

Share this post


Link to post

Pai cum vine asta, nu trebuie sa se aplice legea la fel peste tot, dupa niste reguli? De ce mai folosesc aparatul ala in Bucuresti daca e suficienta urechea de politist?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...