Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Modele Dacia atipice

Recommended Posts

Mi s-a parut extrem de interesanta , mai ales ca stiu ca multi dintre voi au auzit vorbindu-se de ea , dar nu ati vazut-o niciodata. Este in posesia unui director de liceu din Roman, Neamt.

 

 

 

 

post-3072-1158743586_thumb.jpg

Edited by radux

Share this post


Link to post

Te referi la acel model break lung, zis "limuzina"?

 

L.E.: scuze, nu aveai poza pusa cand am raspuns. Poze din lateral nu ai? Sunt curios daca e vorba de acel break sau nu.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Bun asa, inafara de faruri bara, grila .. greu vezi diferente din poza aia.

Poate ceva la roti.. ce tractiune are?

Baga detalii! motor, ranforsari, suspensii, frane, interior, etc ;)

Share this post


Link to post

Nu, din pacate, dar masina este aprope in permanenta in parcarea din fata blocului meu, deci cum o mai prind, cum ii bag poze din toate unghiurile . In spate scrie ARO 4x4 ... dar se vede ca e o sigla pusa din fabrica. Observati cat de mica este Zafira din vecinatate fata de acest "monstru" ... chiar e uriasa, nu stiu cum resiese din poze... tractiunea este 100% 4x4 si toata mecanica este de Aro. Motorul in schimb este o taina pentru mine, este extrem de silentios si pare puternic. Directorul cu pricina este foarte greu de abordat si nu ma risc sa-l intreb mai nimic...

Edited by radux

Share this post


Link to post

E facuta pe sasiu de Aro 10. Nu este singura, parca mai sunt 3 sau 4 bucati. Arata cam ciudat, avand garda la sol marita.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Mie mi se pare nici mai mult nici mai putin decat una din celebrele Dacii pe sasiu de aro 10. O struto-camila care nu are nimic deosebit. Daciile din parcul prezidential am avut ocazia sa le vad si erau intradevar deosebite.

Share this post


Link to post

Alta poza, dar din pacate , tot din fata. Deosebita sau nu, e ALTCEVA, totusi...

post-3072-1158744662_thumb.jpg

Edited by radux

Share this post


Link to post

Sunt sau mai bine spus au fost facute pentru armata.. nu stiu daca nu cumva se numea dacia delta sau apropiat..

Chiar te rog sa faci cateeva poze , subiectul l-am mai discutat eu in alta parte dar nu am gasit poze cu aceasta masina

Este similar cu oltcitul 4x4..daca nu stiati, exista unul

Share this post


Link to post

@radux: De unde stii ca e "Dacia lui Ceausescu"? :-?

Si daca e a lui,de ce ai deschis topicul la "masina mea"? :dizzy:

Share this post


Link to post

Pai de unde stiu ca a fost a lui Ceasca? tot orasul stie chestia asta, si respectivul posesor a afirmat lucrul asta in dese ocazii, din cate stiu eu.

Pai daca nu la " masina mea" atunci unde, pacatele mele? la cafenea sau la bursa??? stiu ca nu a mea, dar unde in alta parte se poate prezenta ( cat de cat...) o masina ? daca am gresit cu postul aici, moderatorii sau administratorii ii pot schimba locatia, bineinteles... :tongue:

Share this post


Link to post

Emoticonul ala e pentru moderatori? :) )

Edited by xenna

Share this post


Link to post

post-3072-1158768681_thumb.jpgpost-3072-1158768631_thumb.jpgpost-3072-1158768728_thumb.jpgpost-3072-1158768772_thumb.jpgpost-3072-1158768848_thumb.jpgpost-74-1108993089_thumb.jpg

 

 

Xenna: nu - pt tine, evident !

 

si stiti ce ma surprinde ? ca nu are pic de rugina pe ea si culmea, nu e intretinuta mai deloc...

post-3072-1158768809_thumb.jpg

Edited by radux

Share this post


Link to post

La sectiunea Kitch-uri i-ar fi stat f bine, chiar daca e asa de abominabil facuta de "mainile de aur" ale lucratorilor de la Colibasi si nu de proprietar.

Share this post


Link to post

N-as baga mana in foc ca nu e sau cel putin a fost !Culoarea orcium e fost schimbata TOATE aceste hibriduri au avut initial culoarea bleumarin..Oricum la vremea aia a fost primul SUV din Romania!! :D ..Si da au fost ale armatei initial...

Share this post


Link to post

Ganditiva ca erau printre primele "crossover"-re .. pe vremea aia nu se auzise de volove xc90 .. sau similare

daca nu ma insel audi quattro abia aparuse, golf country(la fel de frumoasa ca si dacia asta) aparuse cam tot atunci, deci este un model de pionerat, din pacate facut in stil comunist, cu piesele existente in productie pt aro 10

Share this post


Link to post

Masina asta nu merita sa discutam despre dansa.

Share this post


Link to post

Are si DRL-uri =))

ps: Am vazut la mai multe dacii. Pentru ce le-or fi pus ? Ori fi fost pentru export :-? ?

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu inainte de decembrie '89 se produceau la Colibasi un tip de Renault care aici ii zicea Dacia 2000.Era facut numai pt guvern si domnu' Ceausescu.Mai am si-o poza cu Dacia "limo" si m-am gandit sa o pun ca am vazut ca sunteti curiosi.

Si daca tot am inceput capitolul struto-camile sa va pun si Nova monovolum.

post-3523-1158997273_thumb.jpg

post-3523-1158997405_thumb.jpg

post-3523-1158997478_thumb.jpg

post-3523-1158997494_thumb.jpg

Edited by s3bby2000

Share this post


Link to post

Inainte de '89 am vazut la Sinaia, linga Castelul Peles, o Dacia 2000 si din cite imi aduc aminte avea in loc de bacheta din spate doua scaune mari, masina era mai mare decat o dacie obisnuita si era neagra.

Share this post


Link to post

Dacia Nova monovolum pare copiata dupa Tico :) )

Share this post


Link to post

A fost un proiect realizat de neste ingineri corigenti. Bine ca ramas doar un proiect :)

Share this post


Link to post
Ganditiva ca erau printre primele "crossover"-re .. pe vremea aia nu se auzise de volove xc90 .. sau similare

daca nu ma insel audi quattro abia aparuse, golf country(la fel de frumoasa ca si dacia asta) aparuse cam tot atunci, deci este un model de pionerat, din pacate facut in stil comunist, cu piesele existente in productie pt aro 10

Quatro are 25 de ani deci este mai batran decat Dacia aceasta, oricum marea diferenta este ca noi vorbim de o strutocamila (ARO/Dacia) iar Volvo avea climatronic in anii 80 .Deci pentru ARO/Dacia poate a fost un pionierat dar nu pot considera un sistem 4x4 primitiv pus pe o caroserie break ca fiind ceva viabil .Golful Sincro Country avea un sistem 4x4 permanent in 1987 :D

Dacia 2000 de care se vorbea in posturile de mai sus era defapt un Renault 20, care a fost o masina esec dar buna pentru nomenclatura .

Share this post


Link to post

Acelasi lucru spuneam si eu..

Dacia asta este facuta prin ani '80. pot sa cred ca '85-'88...facuta din piese deja in productie. fara multa proiectare, pt nevoile armatei.. Nu stiu de ce a fost facut Oltcitul 4x4..

Oricum la fabrica Dacia nu erau banii germanilor. noi proiecatam din bucati, ca si lastunul..

Share this post


Link to post

Am vazut si eu azi una la intrare pe A1 dinspre Pitesti, cu numere de AG. Era identica cu cea din poze. Funny :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...