Jump to content
Sign in to follow this  
lordcalibras

Cash: Ce Masina Sa Cumpar?

Recommended Posts

Cred ca ideea de leasing am sa o las deoparte momentan si am sa merg pe ideea de imprumut bancar. Vad ca este din ce mai cautat sistemul acesta si azi mi-am luminat si eu dibla cu noua moda. Ma gandesc sa cumpar o masina de la 0 la 11.999 euro ... sa nu vad 12 ca mi se pare mult! :) .. Ce ma sfatuiti? Exclus Logan, Polo, Accent (nu le contest calitatile, cel putin Polo e foarte bun, sa nu ma inteleaga nimeni gresit, insa nu imi plac atat cat sa le cumpar!). Printre optiuni ar fi: Skoda Fabia ... cea de 64 de cai din topicul precedent cu 10,515 sau cea la 10.758 cu jante aliaj, apoi ar fi Citroen C4 cu 11.939 cu tot ce are fabia numai ca pe langa are motor de 90 de cai, cu pilot automat si cu limitator de viteza, si Seat-ul Ibiza ... la aceleasi dotari cu Fabia numai ca are 70 de cai si un pret de 11,837. Alte variante?

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Acolo e pretul Cip ... la cash ma intereseaza pretul DDP .. si acolo nu este precizat!

Share this post


Link to post

Pai si ce e complicat... adaugi 19% .

Share this post


Link to post

19 % e doar Tva`ul ... raman taxele de pe langa onorabilul Tva ... La Kia de exemplu, pret cip e 8900 si ddp e 14.000 ... Deci. mult peste 19 %

Share this post


Link to post

Sunt facute in Europa amandoua, se adauga accizele care sunt ceva sub 1.5%.

De ex Astra Classic: CIP: 9,693 - DDP: 11,650, deci DDP pt europene = CIP + 20%

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Mmm Nubira II CDX si-ti mai raman si ceva bani?

Share this post


Link to post

Oooo ... Nubira ... veche dragoste :X ... dar airbag`urile sunt doar pentru sofer? ... sau si pentru pasager? Si imi mai place wagon`ul dar vine fara airbag`uri! Pot cere airbag`uri la wagon? Si consumul?

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Nubira II CDX sau Opel Astra Classic, benzina sau diesel (cu ceva mai putine dotari) sunt pana in 12.000 euro DDP.

Share this post


Link to post

Vezi ca a aparut si nou Opel Corsa:

http://www.opeldibas.ro/showroom.php?s=pr&id=18

 

La 11.300 DDP ai motorul de 1.4 16 V 90 CP sau la 11.800 1.3 CDTI 75 CP in nivelul de echipare Enjoy(nu stiu ce insemna asta ca dotari ca de pe site-ul de la DiBas nu-mi dau seama).

Masinuta arata chiar bine .

Share this post


Link to post

Nubira GPL? :) Parca era 12500 euro CDX cu GPL.

Airbagurile, eu unul sper sa nu am nevoie niciodata de ele. Daca le-as considera utile, as lua trenul.

Share this post


Link to post

Daca nu te deranjeaza prea mult bulbucaturile alea de pe faruri si spatele care mie personal mi se pare prea "efeminat", incearca Fiesta TDCI 1.6, de 90 de cai. A mea, de 1.4, la 68 de cai, se misca foarte bine, iar consumul se misca intre 4.5% (extra-urban) si 6% (exclusiv urban, in Bucuresti). Daca iti poti permite dotarile GHIA, foarte bine. Oricum, un drive-test merita facut.

 

http://www.ford.ro/files/2005/09/30/101.pdf

 

La versiunea GHIA cu motor de 1.6 CIP-ul este 10.740. La asta eu as mai adauga pachetul de marketing 4, care este 756 de euro (dar se reduce la 500, deoarece ABS-ul si EBD-ul sunt in standard) si computerul de bord de 113 euro sau clima de 315. Oricum, totalul se ridica undeva la 11.500 CIP. DDP inseamna 14.000, dar obtii lejer o reducere de 5-600 de euro.

Share this post


Link to post

Nubira II CDX + GPL / Chevrolet Lacetti Sedan Premium 1.6 la 9.790 euro CIP / Opel Astra Classic 1.4 - 11.580 euro DDP.

Share this post


Link to post

Io astept sa vina primavara cand am reducere 800E la Nubira2 SX si o iau cu 9.500E de noua :banana: .

Share this post


Link to post

Deci Nubira este o masina sanatoasa! Si imi place foarte tare! ... Mi-ar place wagon`ul insa fara airbag`uri nici nu ma gandesc sa o cumpar! Ma dor airbag`urile alea mai ales cand vad ca stirile sunt pline de dobitoci care o iau calare pe contrasens! Si deci am sa ma gandesc la CDX ... Cam scump totusi CDXul insa ar merita sacrificiul ... Ma mai gandesc ... Urmeaza sa ajung si la Ford sa vad care ii treaba cu Fiesta si Fusion ... apoi am sa ma duc la Seat ... sa vad de Ibiza ... mai vedem ... mai am treaba! Mai astept sfaturi ...

 

PS: Nubira cu GPL nu merita! Cumpar Octavia de banii aia ... si parca nu`mi vine sa merg cu bomba in portbagaj ... Poate sunt eu de vina .. Eh .. fiecare cu principiile lui!

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Bomba din portbagaj e mult mai putin periculoasa decat un rezervor clasic de benzina sau de motorina... dovedit si statistic si experimental ;)

 

Ultima oara am vazut pe site 12500 CDX cu GPL, cu toate taxele incluse. S-a schimbat pretul de a ajuns cat octavia?! Sau s-au ieftinit octaviile? La mine in familie a luat cineva anul asta o O2 ambiente TDI 105 cu aprox 17000 cu toate taxele...

Share this post


Link to post

Seat Cordoba!!!

Share this post


Link to post

@lordcalibras

Ai spus ca nu vrei pe leasing. Eu am un coleg care si luat Lacetti evident cu leasing si dupa ce trece anul vrea sa-si faca un imprumut bancar si achita leasingul si sa ramana numai cu rata de la banca. Si asa o sa ramana cu masina la valoarea CIP + 6% taxele vamale (in loc de 30% cat sunt in prezent...) Stiu ca e mai complicat (plus batai de cap cu bancile...etc...) dar lui i se renteaza.

Numai bine.

Share this post


Link to post

Octavia este 12.473 ... are de toate in afara de geamuri electrice! Abs ... ebd ... bla bla ...

Share this post


Link to post

Adica ce are? :D

Share this post


Link to post

Motor de 1.4 la 1400kg.

Share this post


Link to post

De ce nu cauti un G 5 la vreo 40-50 k km, sau o octavia, sunt multe optiuni la banii astia. Vrei neaparat noua, doar stii cum e cu garantia si ce preturi sunt la fiecare revizie obligatorie.

Share this post


Link to post

Tu ai dreptate Bad, insa eu dau o masina second-hand pentru ca are 6 ani ... pentru ca acusi acusi vor incepe sa pice una alta ... si vreau sa evit statul prin service si banii aruncati pe fereastra! Deci caut una noua care sa ma scuteasca (teoretic) de griji!

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

@lordcalibras Poti sa iei linistit Nubira II (SX DAB) este fiabila. Eu am SX DAB si sunt foarte multumit de ea, este din 2001, are peste 500000 km, super forjata si consuma ulei cam 0.7 l la mie, uleiul schimbat la timp (8500-9000 km) numai Castrol si in motor nu s-a umblat. Piesele sunt mai ieftine decat la alte marci (japoneze, germane, frantuzesti), este stabila la drum si poti merge linistit cu o viteza de croaziera de 140-150 km/h fara ca motorul sa fie fortat. Alegerea este numai a ta.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...