Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Amenajari interioare (si altele)

Recommended Posts

Magnus team/ usi Classen - intre 4 si 6 milioane, cu tot cu toc si montaj. In valea cascadelor - complex LOTUS sau in Mihai Bravu 510 sau 564.

 

 

Sa fii fericit ca au plecat doar cu usa, fostii mei (ca sa zic asa) au plecat cu chiuveta de la bucatarie. :D

 

Sau, daca te misti repede, am 6 usi care stau degeaba pe aici, dar cred ca sunt slabe sanse sa se potriveasca.

Share this post


Link to post

Merci mult, o sa le fac o vizita cat de curand. Am mai avut si eu de mi-au ramas ca am desfiintat cateva dar nu s-au potrivit, thanks.

Share this post


Link to post

Si-a izolat cineva, la bloc, peretii la exterior? ( nu parter ca e mai simplu)

Share this post


Link to post

Se autorizeaza izolarea exterioara doar a unui apartament dintr-un bloc ?

Share this post


Link to post

Un coleg de-al meu si-a izolat peretii exteriori. Et. 3/4.

Si eu stiam ca nu te lasa sa faci un singur apartament/etaj din bloc. Ori toti ori nicunul.

Numai ca, cica, baietii de la fiema, i-au zis ca nu e nicio problema...

Nu stiu ce sa cred.

Share this post


Link to post

Nu stiu cat de legal este dar am vazut in multe locuri izolat doar un singur apartament, am cateva exemple in blocurile de pe langa mine. Cred ca o sa ma si duc la unul dintre ei sa ii cer ceva detalii.

Share this post


Link to post

Eu am facut izolatie exterioara la ap. meu si stau la etajul 1 din 4.Sunt anumite orase(Galatiul nu e printre ele) in care sunt date hotarari de consiliu local prin care se face izolatie la tot blocul , iar anumite costuri sunt suportate de primarii(la Bacau din cate stiu eu este asa primaria suportand manopera).

Share this post


Link to post

ok, si poti da niste detalii: ai izolat doar ap. tau, merita, e complicat, cam cat a costat..??

Share this post


Link to post

Un cost aproximativ pentru materiale este de 1000-1500 ron, la care se adauga manopera, depinde cu cine si cu ce lucrezi (schela, alpinisti utilitari)

Share this post


Link to post
ok, si poti da niste detalii: ai izolat doar ap. tau, merita, e complicat, cam cat a costat..??

Pot da detalii dar mai bine pe messenger sau altfel sa nu plictisim lumea.

Am apartament cu 4 camere vreo 100 si ceva mp,am izolat 2 laturi, si materialele au ajuns 700 lei asta toamna, iar manopera n-am avut cui s-o platesc deoarece toata treaba a fost facuta de mine si tatal meu :spumelagura: .Schelele au fost imprumutate .De mentionat ca stau la etajul 1 si am izolat doar ap. meu.

Ca fapt divers factura la gaz s-a injumatatit fata de anul trecut in perioada gerului.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post
... Ca fapt divers factura la gaz s-a injumatatit fata de anul trecut in perioada gerului.

Mi se pare normal, diferenta pe mai multi ani ai dat-o in avans, pe polistiren. Si daca era vorba de, doar, 700 lei, o facea toata lumea. Deci, sa nu exageram.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Mi se pare normal, diferenta pe mai multi ani ai dat-o in avans, pe polistiren.

Toate materialele(polistiren, adeziv ,dibluri, plasa si varul) au costat 700 RON.Anul trecut am avut cea mai mare facura de gaz 450 Ron.In conditiile in care gazul s-a scumpit si facura s-a injumatatit nu e asa greu de socotit in cat timp se recupereaza banii investiti.

Share this post


Link to post

Factura se poate injumatatii fata de alta perioada si daca temperatura exterioara a fost mai mare. Ea poate fi redusa la jumatate, in aceleasi conditii, daca pui un polistiren de 50 mm. Doar 7 lei/mp la toata materialele imi se pare un pret de vis. De asta am zis ca ar face-o toata lumea. Aici, o lucrare de anvelopare de bloc este sponsorizata de catre primarie cu 33% si de catre stat cu 33%. In conditiile acestea rezulta un cost de 200 - 400 euro / apartament si vad ca nu se inghesuie cineva, desi temperaturile medii in Bv sunt printre cele mai mici dintre marile orase.

Share this post


Link to post

Cred ca unul dintre motive e acelasi cu neutilizarea fondurilor europene, lipsa promovarii.

Share this post


Link to post

Eu zic ca reducerea facturii la gaz ar trebui sa fie principala preocupare a guvernului, a parlamentului, a cine vreti voi. In zonele calde s-ar reduce si factura la aparatele de A/C. In plus, blocurile cenusii ar capata si un alt aspect, mult mai placut ochiului. E greu de inteles de ce nu se face, ar fi o vaca buna de muls pentru firmele de partid.

Share this post


Link to post

omul a spus 700RON doar materialele pentru 2 pereti

cred ca manopera e mult mai scumpa, mai ales ca eu am nevoie de alpinisti, desi in Constanta am vazut un bloc cu schele pana la etajul 8-9 dar era izolata intreaga cladire

pe net ( nu mai stiu ce forum) am gasit un pret de 10-15Euro + TVA, acum caut o firma pentru o oferta concreta si tre sa fac niste calcule sa vad exact suprafata de acoperit, 3 camere fara pereti pe colt, insa am ferestre foarte mari, cam 90% din latimea camerei

e de sapat

Share this post


Link to post

O sa fac maine niste poze sa vezi cat sunt peretii.Unul e lungimea si celalalt e latimea ,normal, si dupa cum am mai zis apartamentul are peste o suta de mp.

Share this post


Link to post

Nu suprafata apartamentului conteaza, ci suprafata peretelui/peretilor izolati. SI materialele folosite (grosimea polistirenului si tipul lui - expandat/extrudat

Share this post


Link to post

La mine a costat aprox.2600 Ron(26 milioane)anul trecut in vara, materiale + manopera la un apartament cu 2 camere la et.3 cu polistiren expandat de 50mm.

Share this post


Link to post
Nu suprafata apartamentului conteaza, ci suprafata peretelui/peretilor izolati. SI materialele folosite (grosimea polistirenului si tipul lui - expandat/extrudat

Si peretii aia exteriori nu sunt ai aparatamentului.Mai inmulteste si cu inaltimea camerei care e standard la marea majorotate a blocurilor si ai sa vezi ce conteaza suparafata apartamentului.Polistirenul e de 5 cm de la swisspor.

Share this post


Link to post

Bai fratilor nu stiu unde gasiti voi preturile astea ca pe mine m-a costat acum 2 ani peste 20.000 ron izolarea casei ~230m2 deci mult mai mult decit scrieti voi pe aici .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

180m2 am platit manopera, restul am facut eu, oricum manopera a fost 2700RON . Oricum tot nu ajung la sumele tale . Numai polistirenul a fost 5400RON 80mm densitate 20kg/m3 .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

De calculat pretul materialelor pentru izolatie nu e greu. Preturi se gasesc si online.

La o grosime de 5 cm a polistirenului expandat de 15-17 kg/mc = cam 20-24 lei / mp, fara manopera.

Partea frumoasa: o izolare de 10 cm (punctul de roua este mutat in afara zidului la -20 grdC) creste pretul la 28-32 lei /mp, fara manopera.

Manopera se invarte in jurul a 15-20 lei / mp, dar depinde mult de conditiile locale.

Share this post


Link to post

Nu-i mai bine de obtinut cei 100 mm de expandat din 20 mm de polistiren extrudat ? Eu zic sa tineti cont si de rezistenta mecanica a structurii, rezultatele se vor vedea in 5-10 ani sau la un cutremur, in caz ca nu sunteti siguri ca va mutati in intervalul acesta. Este o mare diferenta de comportament intre structura unei case si structura unui castel din carti de joc. Daca fatada unei case lucreaza ca un monolit, fatada unui bloc este compusa din placi care "lucreaza" independent. Acesta este chiar principiul pe care se bazeaza la absorbtia socurilor sau a miscarilor de teren.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...