Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Amenajari interioare (si altele)

Recommended Posts

Marca/model? Cata experienta ai cu asa ceva? :D

Am taiat si eu de cateva ori cu asa ceva dar nu trebuia sa fie nimic artistic asa ca n-am stat sa vad rezultatul prea mult :D

Share this post


Link to post

Marca Einhell, experienta am pe propria mobila :) , nevoia te invata.

Share this post


Link to post

Intrebare de lamer: cum imi dau seama daca un geam este clear sau lowE? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Sa-mi spuneti si mie cam cat ar veni diferenta de cost pentru astfel de cerinta, vitala pentru mine. Sa vad daca se justifica.

Am aflat pana la urma.

2 milioane de geam. Am zis ca nu se merita pentru 4 milioane sa ma sufoc in propria casa.

La sufragerie aveam inainte 3 geamuri, acum voi avea 2 geamuri mobile in lateral si fix in mijloc.

La dormitor aveam 2 geamuri care se deschideau, asa ca pastrez solutia de dinainte.

Maica-mea si acu zice ca sunt bani aruncati, dar n-ai cu cine sa vorbesti (ce stie lumea ce bine e sa dormi in aer liber in loc de AC si alte prostii... :) >- ) Doamne ce greu mai schimbi conceptii de la o varsta incolo...

Share this post


Link to post
Intrebare de lamer: cum imi dau seama daca un geam este clear sau lowE? :rolleyes:

 

Incearca sa-ti dai seama daca mai produc efectul de sera. Daca nu, crede si tu pe cuvant pe cel ce le-a montat :P

Share this post


Link to post

Hai ma serios vorbind...nu stau sa vina iarna sa vad ce transfer termic are sticla... :D E vreo metoda prin care sa verific daca e geam lowE. Nu aia cu "...noi aici lucram pe-ncredere.."

 

dreaQ+termopan=lowE ?? :scarpin:

Share this post


Link to post

Geamul LOW-E este mai inchis la culoare decit cel normal si daca te uiti la el cu atentie o sa observi ca primul geam (cum te uiti din exterior) pe fata interioara are un strat usor reflexiv. In lumina geamul LOW-E are o reflexie albastruie .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Unele firme (Trocal, Rehau) dau niste certificate referitoare la componenta ferestrelor. In aceste certificate parca se specifica ce materiale s-au folosit si (presupun) ca se specifica si Low-E asta ! Asa am primit de la Trocal doua sau trei certificate prin care se "întarea" faptul ca au fost folosite materiale de calitate (certificatele au însemne speciale asemanatoare bancnotelor, holograme etc)!

Share this post


Link to post

Cu o oarecare intarziere - motivata-

Serviti va rog, astept comentarii si intrebari :)

100_0915.jpg

100_0917.jpg

100_0918.jpg

100_0919.jpg

100_0920.jpg

100_0921.jpg

100_0922.jpg

100_0923.jpg

100_0926.jpg

100_0925.jpg

Share this post


Link to post

:) ala nu intra la amenajari interioare. Nu-i musai sa-l folositi.

Am vrut sa va arat cum e dusumeaua de care va vorbeam, scafele si tavanul fals facut de mine si baia orange :D

Share this post


Link to post

Nu e exact portocaliul pe care il asteptam eu, as fi preferat in genul perdelei din sufragerie, asortat cu o perdea de dus in acelasi ton. Am ales pana la urma verde prazuliu pentru baie, mai inchis jos si mai deschis sus si alternand cu placi roz, il vazusem la delta design si l-am luat din alta parte mai convenabil si mai rapid. :)

Oricum, arata bine interiorul, se vede ca a fost modificat, intrucat nu se mai regaseste arhitectura clasica a blocurilor romanesti.

Imi place alternanta de culori. :)

Share this post


Link to post

Mircea daca ai fi schimbat si usile de interior ar fi fost super. In rest felicitari arata deosebit. Unele apartamente se si preteaza la modificari, la mine nu prea, desi mi-ar fi placut cate ceva. Baia e cam rosie dar cum ai spus ca e orange tre sa fie de la camera foto.

Eu in bucatarie am mers pe o combinatie de portocaliu cu argintiu ( e un dark silver mai exact ) - mobila, scaune, aplica etc iar in baie mai clasicul albastru cu alb.

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

De usi n-au mai fost bani :( Decat sa pun niste rahaturi mai bine mai astept 2 ani pana cand trebuie sa zugravesc si le schimb atunci cu ceva de calitate. Nuanta de gresie din baie este fix nuanta de la perdea, doar ca este lucioasa. Baia nu are lumina naturala deloc si o combinatie intre bec si blitz a scos nuanta aia. Sincer, intreaga configuratie a fost gandita de mine si facuta 90% tot de mine, impreuna cu tatal si cu fratele meu (nici unul meserias de profesie!) Am apelat la meseriasi doar pentru a-mi turna sapa din living, unde era o diferenta foarte mare de nivel din constructie si pentru a trage glet, intrucat pe suprafata mare nu-mi merge mie mana.

Share this post


Link to post

A iesit ok apartamentul, pentru un apartament este foarte bine .Dar mie personal culorile din baie ma omoara, prea mult rosu :o

In rest gusturile nu se discuta, oricum vezi ca in bai nu se mai poarta faianta pe toti peretii iar mai nou se poarta faianta cit mai mica .

Share this post


Link to post

Geamul LowE se poate verifica aprinzand o bricheta in fata lui (la 2cm). daca reflexiile in geam ale flacarii sunt in numar de 4, este lowE. Daca este o singura reflexie, nu este.

 

PAL-ul nu se taie cu pendularul deoarece din cauza turatiei mici si schimbarii sensului rupre foaia laminata. Se taie numai cu discuri cu mare viteza. 99% din cei ce vand placi de PAL taie pt 100-200k placa la ce dimensiuni vrei tu si cate taieturi vrei tu.

Share this post


Link to post

BogdanG am mai spus, nu este rosu! Este orange :)

Daca mai colinzi prin magazine, uita-te dupa gresie/faianta mondial, gama color, si au galben, rosu, orange si verde. A mea este orange, iar in combinatie cu albul, da foarte bine. Zic eu :)

Share this post


Link to post

Mircea si eu am EXACT aceeasi faianta ca a ta, din gama monocolor, orange. Si imi place foarte mult. Si e in bucatarie, nu in baie.

A fost o vreme cand in baile romanesti nu vedeai decat alb si/sau albastru. Pana la urma jocul de culoare trebuie sa se plieze pe spiritul tau, deoarece tu iti petreci viata in acel apartament si intri in acea baie in fiecare dimineata.

Asa cum camerele cu pereti vopsiti in culori diferite sunt atat de placute uneori si atat de grotesti alteori. Din pricina combinatiilor de culori care pot sa placa sau nu.

Share this post


Link to post

Are cineva idee cum se da jos gletul de var de pe pereti?In afara de "munca manuala". Voi pune faianta dupa aceea.

Ma gandisem la o perie de sarma atasata la bormasina, sau perie de sarma normala, altii mi-au recomandat rotopercutor la care se monteaza ciocanul in varf.

Voi ce ati folosit?

Share this post


Link to post

Un zugrav!

Share this post


Link to post

Manuala tata.

Share this post


Link to post
Are cineva idee cum se da jos gletul de var de pe pereti?In afara de "munca manuala". Voi pune faianta dupa aceea.

Ma gandisem la o perie de sarma atasata la bormasina, sau perie de sarma normala, altii mi-au recomandat rotopercutor la care se monteaza ciocanul in varf.

Voi ce ati folosit?

Manual. Baga tu perie de sarma pe bormasina si sa vezi durerea naibii si praful dracului!

Dar am si eu o intrebare: de ce vrei sa dai gletul jos?

Share this post


Link to post

Ca sa pot pune faianta acolo unde a fost var. Adica pana sus.

Share this post


Link to post

Aha. Banuiam :) Fa in felul urmator:

1. Cu varful unui ciocan ciobeste peretele pe zona respectiva, prin lovituri scurte si dese (operatiunea se numeste buciardare)

2. Pe suprafata astfel obtinuta, aplica o amorsa de ciment cu nisip aracet si apa, cu bidineaua.

Dupa 24 de ore poti aplica faianta. Atentie ca amorsa trebuie sa stii sa o faci! Nici prea mult aracet, nici prea putin,nici prea mult nisip nici prea putin. Dupa uscarea amorsei, suprafata trebuie sa ramana aspra, fara praf, de culoare gri inchis spre negru, iar amorsa nu trebuie sa se jupoaie de pe perete (asta se intampla daca ai pus prea mult aracet)

Spor la treaba

Share this post


Link to post

Ok, ma gandeam ca scap de munca manuala, dar asta e. Faianta n-o s-o montez eu, dar partea de curatat peretii imi revine mie, asa ca am cautat ceva alternative. Cineva mi-a recomandat pikamerul, dar la glet de 0.5-2mm si doar 2 straturi de var in 26 de ani de cand e blocul e cam aiurea. Daca aveam glet de 2 degete era altceva.

Multumesc de sfaturi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...