Jump to content
Sign in to follow this  
[i_unit]

Radulescu versus Radulescu

Recommended Posts

Parerea mea despre ceea ce s-a intamplat pe lacul Vacaresti, "stiti voi, e maxima", ca sa citez un clasic in viata ;)

O astfel de intamplare nu apartine zilelor noastre. Sau poate ca da, avand in vedere mizeriile pe care le putem vedea in fiecare zi. Cert este ca am ramas socat cum de se poate ca un "om de afaceri" sa poata avea dreptul (in mintea sa bolnava) de a atenta la viata unui om.

Cunosc personal pe fiul familiei Radulescu, iar sotia acestuia mi-a fost prietena de copilarie. Baroni locali (sa nu se supere ovi_jer), ei cred ca tot ce este pe lume le apartine.

Share this post


Link to post

De curiozitate, am citit presa de astazi, in special articolele legate de acest incident. Scandalos ce se scrie, cate ziare, atatea versiuni (din pacate aceasta e calitatea "oamenilor nostri"), iar, din ce in ce mai multi iau apararea celui ce l-a impuscat (ai functie si nume, ai spate).

Interesant e faptul ca ieri la stiri s-a prezentat faptul ca zona nu era imprejmuita si nu era prezent nici un indicator cu "proprietate privata", iar locul era unul obisnuit de recreere pentru cei din zona.

Bravo, Romania! Atat timp cat vom promova non-valorile, nu trebuie sa mai avem pretentii de nici un fel.

Share this post


Link to post

Da, era un obisnuit loc de recreere, un loc unde am fost si eu de nenumarate ori. Se pare ca ar trebui sa nu ma mai duc pe acolo; doar e proprietate privata, cu toate ca, intr-adevar, nu a existat niciodata vreun indicator care sa specifice acest lucru. Cine stie, poate sa apara acum peste noapte, ca sa vina in sprijinul avocatilor familiei Radulescu...

Share this post


Link to post
Parerea mea despre ceea ce s-a intamplat pe lacul Vacaresti...

 

Ce s-a intimplat pe lacul respectiv? Nu ar fi bine daca postezi o stire sa pui si un link?

Share this post


Link to post

O sa primeasca vreo 5 ani cu suspendare. Asta in cazul cel mai fericit (pentru victima). Justitia Romana va fi "la inaltime" si de aceasta data.

Share this post


Link to post

In cazul in care locul nu era semnalizat corespunzator, d-l "vanator" este pasibil de inchisoare si o merita. In caz contrar, nu pot decat sa-i dau dreptate. E vremea ca si in Romania proprietatea sa fie respectata si aparata prin toate mijloacele. Partea cu "moral" sau "imoral" ma lasa rece, cata vreme eu nu deranjez pe nimeni, vreau ca si eu sa nu fiu deranjat si proprietatea mea sa fie respectata.

 

PS. Faptul ca personal nu-i pot suporta pe toti acesti "baroni locali" sau imbogatiti peste noapte nu are nimic de-a face cu dreptul la proprietate si apararea acesteia chiar cu arma.

Share this post


Link to post

Da dar e diferenta intre a impusca pe unu care fuge cu gaina in spinare sau iti da cu bata in cap si a executa pe unu in cap ca facea baie la tine in lac. Hai sa fim seriosi proprietatea nu asta inseamna. E vorba de viata unui om.

Share this post


Link to post

@nrares, nu sunt de acord cu tine. Nici nu sunt avocat dar stiu ca legea nu e facuta sa dea dreptul oricui are o arma sa impuste pe oricine. Daca te certi cu cineva, ba ii dai si dreptate in final si pleci, este animalic ca respecvtivul sa ia pusca si sa-ti impaneze creierii cu alice, ca s-a enervat. E un caz tipic de aroganta bolnava, tipul e bun de internat la nebuni. Nu vad cu ce l-ar fi amenintat victima ca sa intre la autoaparare. Punct.

Share this post


Link to post

Sunt perfect de acord cu@nrares. Daca locul e imprejmuit, nu stam la discutii...foc in plin si gata :mrgreen: si asta zice si Codul Penal.

In schimb, daca locul nu era imprejmuit/marcat in vreun fel, avem de-a face cu omor calificat.

Share this post


Link to post

In cazul de fata, cel care a tras, agresorul, este vinovat 100% si unde mai punem ca era si sub influenta alcoolului. Ne confruntam cu un caz clasic de OUA MARI tipic pentru Romania. Nu ma va surprinde daca va scapa ieftin din isprava asta.

 

Confruntand legea, si gandindu-ne ca ar fi fost "PRIVATE PROPERTY - NO TRASPASSING" ca doar ne-am americanizat acuma, sarbatorim si the 4th Of July, si sa presupunem prin absurd ca ar fi fost marcat corespunzator, ca ar fi fost PROPRIETATEA LUI, nu concesionat, impreuna cu pamantul dinprejur, etc, nu trebuia sa traga daca respectivul nu a reprezentat o amenintare, era chiar in masina, spre plecare.

 

Mi se rupe sufletul de familia sa ... venise un procuror la Urgenta, am vazut la stiri ... ii durea-n fund, niste lepre imputite ... pacat ca nu vor primi ce merita ...

 

PS: Am vazut ianinte sa plec la servici ca este cercetat in stare de libertate ... I N C R E D I B I L !!!!

Edited by Frankie_Carbone

Share this post


Link to post
....venise un procuror la Urgenta, am vazut la stiri ...

ai vazut da'nu ai inteles "subtitrarea"... Vezi ca "dezinformezi"...era un avocat ce il reprezenta pe Alex Radulescu..chiar el a zis-o.

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Foc in plin ? Ne credem in westul salbatic ?

Unde zice in codul penal asa ceva ?

Crezi ca e atat de simplu.. omor calificat sau legitima aparare?

Daca dreptatea s-ar imparti mereu in stanga si-n dreapta dupa bunul plac al unuia sau altuia,

ar trebui s-asteptam coborarea lu' sf petrea sa ne dea cate-un par in cap la fiecare.

Share this post


Link to post

Uzul de arma, chiar si in cadrul "proprietatii private" se supune si el unor reglementari. Altfel, am ajunge in situatii de genul: tu vii in vizita la mine, mie mi se pune pata pe tine, scot arma si te ciuruiesc - scap, esti pe proprietatea mea.

Atat timp cat nu exista agresiune asupra proprietatii, nici asupra persoanei, uzul de arma e nejustificat, mai ales ca omul isi facea bagajelul de pe proprietatea pistolarului.

 

"Potrivit martorilor, acesta a luat pusca de vanatoare si a tras in tanarul care urcase deja in masina sa plece." - sursa Hotnews. - ne intoarcem la epoca de piatra (numai ca acum dam cu pusca).

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Problema este ca se vand prea multe locuri lasate de la Dumnezeu. La Lepsa nu mai loc sa stai la un gratar langa rau, in Delta la fel...si in multe alte locuri.

Share this post


Link to post

Am zis si prima oara si o repet acum: am spus ca daca locul ar fi fost marcat...Pai daca un loc e marcat ca proprietate privata, ce treaba ai sa intri acolo; hai s-o mai lasam dracu' de toleranta romaneasca, nu de alta, dar deja bate spre altceva; asa si cu ala din cazu' Iovan sau gasit multi sa-i ia apararea.

Share this post


Link to post

@ticodriver: Iti dai seama sa sara un copil gardul sa ia si el niste cirese. Copil deh...si noi faceam asa. Si ala POC vanatoare de iepuri. Ce vrei frate e imprejmuit. Nu e chiar asa. Aia a fost executie acum incearca sa o dea paia cu descarcare accidentala... :-@

Share this post


Link to post

Dar nu era un copil...era un om in deplina capacitate de folosinta si de exercitiu. Asa si cu copiii care traverseaza d-amboulea si ii calci si faci puscarie, pt ca parintii nu au fost in stare sa-i educe.

Dar oricum aberam, din moment ce locul nu era marcat/imprejmuit e omor clar.

Share this post


Link to post

Nu iau omule apararea nimanui.. asta e si ideea. Aici nu e vorba de toleranta.

Tu nu intelegi ca nu asa simplu sa condamni pe cineva?

Si pe vremea inchizitiei se facea un proces.

 

Nimic pe lumea asta nu e asa simplu si clar, inafar de moarte si impozite.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu sunt de acord cu legitima aparare si cu protejarea proprietatii private, insa aici cred ca s-a exagerat. Nici macar in armata cand faci de garda la depozitul cu munitii nu tragi fara somatie si fara foc de avertisment (asa am auzit, ca inca nu m-au prins sa ma inhate :D ). Ce amenintare imediata prezenta ala care se urcase in masina sa plece? Si ce prejudiciu aducea proprietatii private? Daca fugea cu seiful in spate inteleg sa tragi dupa el, insa nu prea pare ca a fost cazul aici.

Share this post


Link to post

Acolo unde este permisa apararea proprietatii private cu ajutorul armelor este obligatorie si imprejmuirea corespunzatoare a perimetrului si asigurarea pazei. In al doilea plan, trebuie aplicat regimul armelor si munitiei si somare, foc in aer si apoi foc in plin, in principiu la picioare.

Jegosul asta i-a tras-o in cap aluia, in masina proprie. Deci este foarte clar ca este executie. Si mai era si beat.

 

Io totusi am sa mor cu dreptatea in mana: nu cred ca scapa prea usor nenorocitul ala!

Share this post


Link to post

**rticol mai prost scris n-am vazut de pe vremea Ev Zilei cu Crisoiu si cu puii lui vii.

Bai frate, care in care a tras? Cine e fiul, cine e concesionarul?

"Constantin Radulescu, de 29 de ani, venise impreuna cu sotia sa sa faca o baie in lacul Bonget 2 din localitatea Vacaresti. Dupa un schimb dur de replici, acesta a scos pusca si a tras. " Cine a tras, Constantin Radulescu? Pai asta parca era victima !**

-Buna observatie :D

 

**"Constantin Radulescu era impreuna cu sotia cand fiul concesionarului, Alexandru Radulescu, presedintele Asociatiei Fotbalistilor Amatori si Nonamatori, i-a cerut sa iasa din apa. [...] Concesionarul lacului este Alexandru Radulescu, presedintele Asociatiei Fotbalistilor Amatori si Nonamatori."

Bai, care e fiul, care e tatal, care e pres. asoc fotbalistilor? Varza peste tot!

Cred ca o proba la bacalaureatul ce tocmai a inceput ptr autorul articolului ar fi binevenita, pe bune.**

Share this post


Link to post

Pe bune,articolul este de cacao,cand am citit dimineata credeam ca nu m-am trezit bine dar,acum mi-am dat seama ca nu eram chiar adormit!Sunt,unii jurnalisti...vai de mama lor!

Revenind la subiect:E CLAR-CRIMA!

Nici pe departe,nu se compara cu,ala care a intrat in casa fam. Iovan...baiatul asta facea si el o baie si cand,dadea sa plece,Baronul l-a impuscat asa ...ca a vrut el!

Edited by dadyDei

Share this post


Link to post

Cert este ca realitatea va fi din ce in ce mai deformata de catre mijloacele mass-media. Ghiciti voi acum, in favoarea cui?

P.S. Cunosc pe cativa care au fost duminica pe lac, probabil martori, o sa-i intreb si va spun maine ce si cum. Nu de alta, dar ce am vazut la tv s-ar putea sa nu fie tot adevarul...

Edited by ionutz

Share this post


Link to post

Apropo de "americanizare", nu am vazut in nici un film sa te impuste asa, direct. Iese omu suparat din casa cu arma in mana, si te ameninta cu ea. Daca nu pleci, iti trage un foc de arma in pamant, la picioare, ca sa te convinga. Atat.

 

Ma gandesc ce bine era acum o suta de ani, se strangea tot satul, cu furci, topoare, se ducea la boier si ii dadea foc la casa. Apoi venea armata si ii linistea pe toti.

 

DAR: atunci exista opinia publica, se facea ceva.

Acuma stam cu ochii in televizor si discutam vorbe pe forumuri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...