Jump to content
Sign in to follow this  
[i_unit]

Radulescu versus Radulescu

Recommended Posts

Asta e romania si legislatia de la noi unde banu le rezolva pe toate.

Si totusi daca era delimitata zona poate nu se ajungea la asa ceva.Au vazut prea multe filme din Texas si se cred mari razboinici care isi apara proprietatile.De bunavoie sau nu verdictul meu este ''criminal''.Daca asta inseamna ceva in tara asta ..ca de nu conteaza ca esti criminal daca ai bani in buzunar poti face orice.

Pacat de batranelele alea 2 :( (asa le trebuie daca nu au platit amenda ...sa le fie rusine!! gandi judecatorul si mai numara cateva mii de euro)

Share this post


Link to post

Off Topic

Intre timp cineva cu suflet le-a invatat sa faca cerere de gratiere. Cererea a fost aprobata de Presedinte. Batranele au fost eliberate. Doamne in ce tara traim.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
(...) Oare "dementa" faptei n-are la origine frica, eterna dilema dintre vanat si vanator ?

 

Nu cred. De ce? Pentru ca la romani nu exista solidaritate si atitudine in fata agresorului. De exemplu, cum reactioneaza un roman cand vede ca cineva ca fura un portofel in tramvai? In loc sa faca scandal, incearca sa atentioneze foarte discret victima, prin semne pe care aceasta le intelege prea tarziu de obicei, sau deloc.

Asta e o mare problema a societatii romanesti, lipsa unei "constiinte comune". Asta e confundata cu comunismul si batjocorita in general de toti care au un interes sa fie mai presus decat lege. Paradoxal, una din nationalitatile conlocuitoare ("rr") solidarizeaza mult mai usor in agresiune, chiar daca nu isi cunoaste "colegii" implicati.

Cine crezi ca s-ar fi repezit la ala cu arma? Iar din punctul de vedere al "suspectului" de omor calificat, avea suficienta siguranta personala data de arma letala pe care o tinea in mana.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...