Jump to content
Sign in to follow this  
olteanuc

Instalare Aer Conditionat Matiz

Recommended Posts

Baieti, o intrebare am.Instalatiile astea A/C sunt la fel pentru toate modelele de Matiz?Adica nu conteaza daca Matizul meu e euro 2 si instalatia e de E3 de exemplu?Merci frumos.

Share this post


Link to post

Din cate am inteles eu, bishnitarul avea maty euro 2 si instalatia era de pe euro3 (uitate in urma cu cateva pagini). Mai asteptam raspunsuri :)

Share this post


Link to post

bafta la vanzare, se pare ca nu merge montat, nu? :(

Share this post


Link to post
Baieti, o intrebare am.Instalatiile astea A/C sunt la fel pentru toate modelele de Matiz?Adica nu conteaza daca Matizul meu e euro 2 si instalatia e de E3 de exemplu?Merci frumos.

Merge, dar la Euro3 nu au mufa de la buton si trebuie s-o faci si pe aia rost de undeva.

Share this post


Link to post

In regula.La mine nu ar fi o problema pentru ca am Euro 2.Mai mult ca sigur voi cumpara instalatia de la Banzay si trebuie sa ma apuc dupa asta de citit sa vad cum o montez.Din pacate nu ma pricep deloc.Oare daca ma iau dupa manualul de Matiz ma prind sa o instalez singur?

Share this post


Link to post

Nu e greu de instalat, mai ales ca tu e posibil sa ai instalatia electrica pentru ac din fabrica !

Share this post


Link to post

SI FULIA pt. A/C mai trebuie care e si aia. De instalat e aproape banal! Cel putin asa mi s-a parut mie, dar eu toata ziua sunt cu mainile pana in coate in masina(vorba vine...) :D .

 

@Strumfuadi: am nevoie de niste bani, nu e vorba ca nu se merge, si de asta incerc sa vand cam tot ce e pe masina, si in final s-ar putea sa 'zboare' si ea (dar mi-e si asa sa o dau cu 2500 euroi) :( Asta e acuma...noi sa fim sanatosi :D

Share this post


Link to post

Am instalat azi butonul de comanda A/C mai mult pentru a verifica daca am instalatia electrica completa.Va dati seama ca am inceput sa ranjesc singur in masina cand am vazut o mufa care statea parasita pe acolo si se potrivea exact :) Mi-a cam tremurat mana cand am aprins farurile dar totul e ok, martorul s-a aprins. M-as apuca maine sa montez ce am primit de la Banzay, dar din pacate stau la bloc si chiar in strada nu m-as apuca :(

Share this post


Link to post

He he :) E bine ca exista mufa, eu nu prea am vazut ceva sa se potriveasca acolo :) Daca exista mufa aia acolo, ar trebui sa fie si restul nu? Daca te uiti in manualul de service te prinzi usor :) Spor la lucru si sa te bucuri de ea, daca eu nu am putut :D

 

PS: cu conductele ce ai facut? Le-ai pus macar de forma sa vezi cum vin, daca trebuie sa le mai indoi?

Edited by banzay

Share this post


Link to post

N-am incercat, dar eu sincer nu cred ca vor fi probleme,chiar daca e din Uk "matizul-mama". :)

Share this post


Link to post

Pai daca e din UK, logic ca evaporatorul este montat in partea stanga a masinii, deci logic tevile vor pleca din stanga, nu dreapta, deci logic ca vor fi mai lungi cu 1m, deci logic iti trebuie altele.

Share this post


Link to post

Nu sunt chiar cu 1 metru mai lungi(am luat ca referinta pozele lui bishni din topicul asta). Eu ma uitasem si m-am gandit ca daca reusesc sa le indoi, facand un fel de bucla in dreapta un pic, cat sa intre sub capota, fara sa incurce altceva ce e pe acolo, ar merge. Problema e daca merg indoite, sa nu crape nu? Ca de eficienta, nu stiu cat s-ar reduce capacitatea de racire...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Nu merg nici indoite, se gatuie.

Share this post


Link to post

ca sa nu se indoaie poti sa le umpli cu nisip,dar daca nu reusesti sa le cureti bine dup-aia cel mai probabil o sa dauneze nisipul ramas

posibil sa mearga si cu un arc,subtire si lung si cu sarma suficient de groasa

Share this post


Link to post

Hai bre las-o dracu cu nisipu, tu vezi ce scrii ... Asa pot sa spun ca topesti alumiul si torni tu alta teava. Da-o-ncolo, e sase sute de mii aia subtire ...

Share this post


Link to post

salut baieti as vrea sa pun si eu un a/c pe matizache al meu ! 2003 euro 2 ! si nu stiu daca are firele trase ! stie cineva sau sa arate vreo poza ceva eu am vazut niste mufe in spate pe la butonul de avarii mai jos un pic da nu stiu !

Share this post


Link to post

eu am asa ceva dar nu prea seamana cu instalatia de matiz cred

post-7556-1239276328_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La euro 2 cica ar fi trase toate firele, dar la euro 3 ar lipsi :) Dar nu cred ca e o problema mare.

 

Cat despre ce ai tu acolo nick...seamana radiatorul cu cel de tico daca nu ma insel...in rest compresorul cel putin seamana cu cel de matiz.

Share this post


Link to post

eu am gasit intalatie de aer conditioanat de la un matiz din 2004 deci euro2 credeti ca o sa intampin incompabilitati daca il iau sa il pun pe un matiz din 2006 euro3, pretul la dezmenmbrari este undeva la 12 mil cam toti sunt vorbiti intre ei cu pretul :) cred,

 

din cate vad eu rola de la compresor ar fi pt curea de aer de matiz euro3 cu 3 caneluri

 

jos am pus si niste poze cu intalatia de care vorbeam

post-13087-1241691828_thumb.jpg

post-13087-1241691851_thumb.jpg

post-13087-1241691866_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Lipsa instalatiei electrice la E3 (eu nu o aveam la al meu matiz, pe cand Bisnitarul la matiz e2 a gasit toate mufele), dar te descurci, nu e cine stie ce la un service. La euro 2 e deja instalatia trasa. La pretul asta se va adauga uleiul pt compresor si umplerea cu freon la un service specializat. In jur de 1,5 mil am inteles... Trebuia sa iei si mufele de la instalatie. Garniturile torice le-ai luat si pe ele da? Se gasesc cam greu cica de cumparat...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Iti mai trebuie mufa pentru butonul ac + mufa la care trebuie sa tragi firele pentru ca nu le ai din fabrica.

Share this post


Link to post

mie mi se pare cam piperat 12 mil pe prafurle astea, o sa incerc sa negociez cu el, preferam sa iau intalatia de pe un matiz de prin 2006 in sus ca sa fie compresorul mai nou and shit nici nu stiu ce sa fac , i-as da 9 pe ea daca ar fi complecta cu TOT sa nu trebuiasca sa alerg dupa nu stiu ce garnitura sau sa fac improvizatii ca nu sunt genul,

Biatul asta are un matiz la dezmebrare din 2004 daca va intereseaza ceva pt matiz va pot pune in legatura cu el.

 

 

inca o intrebare credeti ca este vre-o diferenta intre radiatorul meu de pe euro3 cu ala din poza cu instalatia de aer mi-e mi se pare ca ar fi la prima vedere dupa a doua cand cobor sa plec la work o sa ii acord mai multa atentie sa vad diferentele daca or fi

Edited by sorinuif

Share this post


Link to post

Cam astea-s preturile, daca il cumperi sa te uiti bine sa aiba toate garniturile.

Share this post


Link to post

Acum mi-am dat seama ca defapt sunt 2 radiatoare unu al motorului si unu al aer-ului conditionat

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...