Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Ce Benzina Folosim

De unde si ce?  

100 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sunt curios sa vedem de unde alimenteaza Kaloistii in general. Nu ma intereseaza ce fel de tip de benzina e mai buna (ar fi prea complicat si ne-am ineca in stiinta). Vreau sa stiu pe cine agreati cel mai mult. Din pacate n-am putut pune decat 3 furnizori.

 

P.S. Eu merg doar pe MOL (evo si 98)

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Alegerea era 90-95% MOL 95, restul de 5% ocazional Rompetrol.

 

OMV nu m-a impresionat deloc iar Petrom nu am curaj sa bag.

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Eu alimentez acum doar de la Rompetrol, 95euro+.

Share this post


Link to post

Aproape mereu alimentez de la MOL; 98 si uneori 95.

Cu OMV 95 masinile au tendinta sa devina lenese.

Petrom, am alimentat de 2 ori, si coincidenta poate, mi s-a aprins becul galben si prietenos.

Share this post


Link to post

Eu alimentez majoritar Lukoil 95. Nu pun 98 pentru ca mi se pare prea mare diferenta de pret (fac aproape 3000 km pe luna) si nici nu am simtit diferenta :-? . Lukoil pentru ca este cel mai aproape de casa :D si nu am avut niciodata probleme.

Share this post


Link to post

Eu alimentez aproape numai de la Petrom: 99+ si nu am probleme. Am mai incercat, ocazional: Mol 98, OMV 100 si fostul Shell 98.

Share this post


Link to post

Mol 95 - cam 50%

Restul: OMV 95 - sau Petrom 95 (care e mai in drumul meu :) )

Nu mi s-a parut a fi vreo diferenta la consum...tot 10 - 10.5%.

Share this post


Link to post

Nu merge.

 

De dragul statisticilor, folosesc proponderent Petrom Top Premium 99+ si MOL 98 (cam 50 - 50 %)

Share this post


Link to post

Eu folosesc cam 50% MOL 95 si 50% Petrom 99+

Share this post


Link to post

Hai sa incercam o varianta noua, poate iese ceva.

Share this post


Link to post

La povestea asta cu "95 sau asa cred" ar trebui renuntat, ca ne facem de ras. La toti producatorii enumerati acolo CO95 = CO95. Voi confundati iar cifra octanica cu alta calitate a benzinei. Doar un anumit producator, ai carui proprietari si directori sunt in cercetari, vindeau catre benzinarii independenti un amestec de nafta pentru a baga in buzunare taxele bogate din pretul lichidului de la pompa. Iar benzina de CO98 este o benzina de CO95 la care este crescuta rezistenta la autoaprindere prin aditivare si redus continutul de sulf. Asta ajuta la scaderea poluarii si performanta sporita la turatii mari si foarte mari, pe acolo pe unde ruleaza doar o mana de soferi de pe acest forum, pentru ca permite sustinerea unui avans mare fara autodetonatii. Calitatea diferita pe care voi o observati vine din sursa de provenienta a petrolului prelucrat si se traduce prin putere calorifica diferita. La majoritatea statiilor de desfacere, producatorii enumerati asigura un control foarte strict al calitatii benzinei livrate. Exceptiile se datoreaza benzinarilor aflati in culpa. Daca ar fi reclamati imediat ce se observa o functionare ciudata a motorului s-ar face curatenie printre ei.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru precizari, dar eu zic ca majoritatea doar "cred" ca aia e ceea ce pun. Inclusiv eu, desi nu sunt prea... credul.

In ceea ce-l priveste pe "daca", mai e drum lung pana acolo, parca...

Share this post


Link to post

Bre, care mi-a distrus sondajul :P ... iar o dam in stiinta din nou ;)

Share this post


Link to post

Nu bre, o dam in misticism si obscurantism. Ha, ha, ha ! Apropo, cine a comandat sondajul asta, ca noua nu ne foloseste ?

Share this post


Link to post

Din cate imi aduc aminte, Lucian79 l-a comandat si a si... incercat sa-l faca, dar deh, stiinta asta obscura :D

Pentru cei neinteresati de folosinta lui, mai sunt multe alte topice si sondaje. Sa tot alegi :)

 

Ah, pai daca e atata precizie la masurarea aia de CO, nu va mai scoateti oameni buni jumperul ala ca e pus bine.

De fapt, daca totusi precizia asta e de +-4%, atunci in unele cazuri, n-ar mai trebui pus inca unul?

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Comutatorul de CO nu l-am mutat pe 91 pentru ca benzina se autoaprinde datorita unui CO redus fata de cel declarat !!! A alege o alta harta a avansului si alt regim al timpului de injectie care sa favorizeze mersul in trafic urban aglomerat, atunci cand nu poti rula cu motorul in jurul turatiei de cuplu maxim, n-are legatura cu cifra octanica a benzinei. Dupa rationamentul tau timpul de injectie ar trebui sa fie mai mare, conform unei benzine mai "proaste", dar scanerul spune exact contrariul !

Share this post


Link to post

Aproximativ - in 3300Km - am pus 70% MOL95, 5% MOL98 si 25% OMV95. De 98 nu cred c-o sa mai pun ca n-are rost. Si nici jumperul COR nu l-am gasit :(

Apropo de calitatea benzinei, dupa ultima alimentare (15 litri peste cca alti 35-40 existenti) facuta la un OMV din Brasov am observat o usoara "ciricaiala" la motor in accelerare mai brusca de la turatii joase - semn de detonatii = COR mai mic decat trebuie...

Share this post


Link to post

in general bag de la omv si mol, cea de 98 si benzina evo(mi se pare cea mai buna). din cand in cand mai bag si de la petrom, top premium +99.

se simte diferenta(de cum trage motorul) intre benzina de 95, si acestea, de 100.

ps: motorul e mai putin galagios.

Share this post


Link to post

Iaca pozna ca nici eu nu pot vota ..(deci nu stiinta e de vina ). Oricum 100% MOL EVO + '98

Share this post


Link to post

Pai, cica tu esti initiatorul topicului si oricum sti rezultatul :D

Share this post


Link to post

Pai sunt eu initiatorul topicului ... insa nu si al sondajului :D . Acum am optiunea VOTEAZA si VEZI REZULTATELE (VOT NUL) ...doar ca-mi da eroare cand votez.

post-1757-1145031106_thumb.jpg

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post
Eu alimentez majoritar Lukoil 95. Nu pun 98 pentru ca mi se pare prea mare diferenta de pret (fac aproape 3000 km pe luna) si nici nu am simtit diferenta :-? . Lukoil pentru ca este cel mai aproape de casa :D si nu am avut niciodata probleme.

Eu pun numai de 98. Cel putin asa mi-a recomandat dealerul (DiBas). E adevarat ca el a zis MOL sau OMV dar cum merg mai mult in oras nu cred ca merita sa bag de la MOL sau OMV. Oricum nu am simtit deosebiri la MOL. In schimb OMV 100 mi s-a parut mai buna, dar este eficace in afara Bucurestiului.

 

Nea Dromichete, vezi ca ai o eroare la profil :P Pe timpurile alea nici cielo nu exista

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Eu pun de 95 de la MOL sau de la OMV.

Share this post


Link to post

Acum bag numai MOL 95. Din cand in cand mai vede si 98...

 

Pana acum am bagat in ea Petrom95, Petrom99, OMV95, OMV98, Lukoil98.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...