Jump to content
Sign in to follow this  
lauamd

Chevrolet Lacetti - Revizii

Recommended Posts

Autoglobus in Arad? Poate ai vrut sa zici OpelWest... Si daca ai fost la OpelWest, te-au lasat sa stai langa masina?

 

La mine se apropie revizia de un an, si nu prea stiu in ce directie sa o iau...

Share this post


Link to post

Am scris Autoglobus cu gandul la dealerul din Timisoara..dar ca sa nu fie confuzii iti zic unde era serviceul care probabil ca e si singurul din Arad...cum intri in Arad dinspre Timisoara dupa primul semafor imediat pe stanga e dealerul...

Da se putea sta si langa masina...eu nu am stat pentru ca nu ma pricep ,sincer iti zic, la mecanica si as fi stat degeaba...dar de exemplu altii care au avut masina acolo stateau langa mecanicul care lucra la ea...eu nu m-am dus pentru ca nu ma pricep nu pentru ca mi s-ar fi spus ca nu am voie.

Am stat in sala de asteptare si printr-un geam vedeam tot ce fac cei din service

Deci eu chiar iti recomand sa mergi la ei.

Sper ca ti-am fost de folos

Share this post


Link to post

Multumesc mult... Intretimp mi-am facut programare la ei, joi dimineata la 8. Oricum nu as fi avut prea multe variante, in Arad este singurul service autorizat, iar in timpul saptamanii timpul nu imi permite deplasari in alte judete. O sa revin cu impresii, pe topicul de revizii Kalos/Aveo.

Share this post


Link to post

Revizia de 15.000km/1An.

Am efectuat-o la reprezentanţa din G.M. Oradea- Anvelo Center

Conform cărţii service am schimbat: ulei motor, filtru ulei, filtru aer, filtru polen, filtru benzină, s-au verificat şi curăţat discurile de frînă, s-au gresat balamele şi yalele. Uleiul: Aral 5w-40. Mi-a fost permis accesul lîngă maşină tot timpul, fără nici un comentariu, am putut să alege uleiu dintr-o listă de 4 mărci(Aral, Castrol, Mobil1, GM). Chiar puteam să-mi cumpăr toate consumabilele agreate de către reprezentanţă şi la ei să achit doar manopera. Nu m-am complicat pentru o economie de max. 45 lei. Preţ total revizie=550 Lei.

Atît merită şi maşina odată pe an. De calitatea execuţiei- numai cuvinte de laudă. Mecanicul nu a acceptat nici măcar un suc sau o cafea deşi nu era foarte aglomerat, iar de lucru s-au apucat exact la ora programată.

Share this post


Link to post
... Uleiul: Aral 5w-40. Mi-a fost permis accesul lîngă maşină tot timpul, fără nici un comentariu, am putut să alege uleiu dintr-o listă de 4 mărci(Aral, Castrol, Mobil1, GM) ...

O curiozitate: care a fost criteriul dupa care ai ales Aral 5w40 ?

Share this post


Link to post
O curiozitate: care a fost criteriul dupa care ai ales Aral 5w40 ?

M-am consultat înainte de revizie şi cu un amic care este director de producţie la un fabricant local de uleiuri auto(Hexol), care mi-a spus că uleiurile cu parametri 5w-40 sînt suficiente pentru asfel de motoare. AMm discutat şi cu alţi deţinători de auto cu benzină, şi am oscilat între Aral şi Mobil1. Cei de la service mi-au recomandat Aral nu neaparat pentru a-şi vînzare pt. că diferenţa de preţ este minoră:10Lei/4litri mai scump Aral.

Share this post


Link to post

Merci, am inteles.

Share this post


Link to post

Aralul ala are clasificare GM?

Share this post


Link to post

Aral-ul era pe lista recomandată de către service-ul G.M. alături de Mobil1, Castro şi G.M. Este ulei sintetic 100% şi chiar am discutat cu cinevba care aduce maşini din Germania şi Franţa care îmi spunea că afară uleiui şi normal filtrul de ulei se schimbă între 25.000-30.000 km. Este adevărat că acolo alţi parametrii are combustibilul, iar nivel de poluare cu praf este mult mai mic. Mie mi-a picat faţa cînd am văzut în ce hal aratău filtrele de aer şi polen după 15.000 km.

Share this post


Link to post

Poate intr-o zi o sa invatati ca service-urile traiesc si din piese si consumabile comercializate. Repet intrebarea: are sau nu clasificare GM? Pentru ca, in general ARAL are clasificare VAG si este recomandat pentru aceste motoare, iar pe acest forum n-o sa gasesti motor GMDAT care a functionat bine cu ARAL...

 

Presupun ca este acesta caz in care afla ca nu este recomandat motorului tau, un ulei bun care are clasificare GM fiind acesta.

Share this post


Link to post
Poate intr-o zi o sa invatati ca service-urile traiesc si din piese si consumabile comercializate. Repet intrebarea: are sau nu clasificare GM? Pentru ca, in general ARAL are clasificare VAG si este recomandat pentru aceste motoare, iar pe acest forum n-o sa gasesti motor GMDAT care a functionat bine cu ARAL...

 

Presupun ca este acesta caz in care afla ca nu este recomandat motorului tau, un ulei bun care are clasificare GM fiind acesta.

 

Nu sînt un susţinător al uleiul Aral şi nici nu pot să susţin că este alegerea perfectă, dar nu reţin să fi citit pe prospect că ar fi recomandat motoarelor diesel, sau VW.

Share this post


Link to post

Vezi linkurile.

Aral 5w40:

Performante/Aprobari

 

API SJ/CF

VW 505 01 (500 00/505 00)

Ford WSS-M2C917-A

 

Mobil synt S 5w40:

Indeplineste urmatoarele specificatii:

 

API SL/CF, ACEA A3/B3/B4 VW 502.00/505.00 (1/97), BMW Longlife 98, GM-LL-B-0.25

Share this post


Link to post

Uite asa mai fac si aia din service un comision... sau firma distribuitoare Aral din zona e a unui manager de acolo sau apropiat.

Pe principiul Lasa bre ca merge s`asa, exista destul oameni care cad in plasa celor din service, ca doar se duc acolo cu cea mai mare incredere fiind reprezentanta.

 

Oare GM Southeast Europe stie ce ulei recomanda acea reprezentanta?

 

Eu le-as da un e-mail in locul tau Mircea B in care le-as descrie ce s-a intamplat in service si i-as intreba daca acel ulei va afecta in vreun fel motorul. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Voi asa vorbiti de aceste motoare, parca ar fi ceva "zeitati" ale tehnologiei... Dinpacate aceste motoare ce avem pe gama Chevrolet sunt de conceptie de cel putin 10 ani ,daca nu mai mult. Eu nu zic ca nu sunt bune, sau ca nu trebuie sa avem grije de ele, normal ca trebuie sa fi atent la ce pui in ele, dar nici chiar asa de fixisti... Respecta specificatiile uleiului (clasa de vascozitate, si recomandarea in ceea ce priveste generatiile de motoare), schimba-l la intervalele recomandate, si exploateaza masina cu bun simt, si nu o sa fie nici o problema!

Share this post


Link to post

Pai asta si spun :) ARAL nu respecta decat clasa de vascozitate.

Share this post


Link to post
Vezi linkurile.

Aral 5w40:

Performante/Aprobari

 

API SJ/CF

VW 505 01 (500 00/505 00)

Ford WSS-M2C917-A

 

Mobil synt S 5w40:

Indeplineste urmatoarele specificatii:

 

API SL/CF, ACEA A3/B3/B4 VW 502.00/505.00 (1/97), BMW Longlife 98, GM-LL-B-0.25

 

Norma GM-LL-B025 "descrie" uleiul ce poate fi folosit in motoarele diesel , pentru motoarele Otto - pe benzina trebuie indeplinita norma GM-LL-A025 si se gaseste de obicei la uleiurile 0w30 - 5w30 . Un ulei de buna calitate este 5w30 de la Valvoline cu API: SM/CF si GM-A025 cit si GM-B025 .

Share this post


Link to post

Este ideal să respecţi 100% recomandările date de către producători în ceea ce priveşte exploatarea unui motor. Există însă mai multe aspecte de care trebuie ţinut cont:

1). Există tot felul de parteneriate între producătorii de autovehicule şi diferiţii furnizori ai acestora. Aceste parteneriate sînt nişte acte cu caracter exclusiv comercial prin care şi unii şi alţii îşi promovează produsele. Excepţie de la aspectul pur comercial fac competiţiile unde se fac tot felul de studii, iar maşinile sînt preparate individual. Acolo, da, putem vorbi de combustibil special, electronică specială, uleiuri speciale sau anvelope speciale. Nici într-un caz aceste reguli nu se aplică în cazul maşinilor de serie, cel mult este valabilă în cazul maşinilor făcute la comandă, sau cu preparări speciale( AMG-Mercedes, M-B.M.W.)

2). Fiţi siguri, că dacă mîine G.M. semnează un parteneriat cu Aral sau Shell, pentru distribuirea produselor acestora prin intermediul reţelei de dealeri din Europa pe toate bidoanele de ulei va apărea specificaţia: recomandat G.M., fără să se adauge nimic produsului respectiv.

3). Atîta timp cît service-ul care îmi asigură garanţia mi-a pus în motor uleiul respctiv nu am nici o emoţie că în cazul unei probleme la motor să scot bani din buzunar. Pe cînd expiră garanţia vînd maşina, aşa cum am făcut şi cu precedentele.

4). Am văzut foarte multe maşini marca Opel importate (Germania, Franţa, Belgia) ca S.H., care pe interiorul capotei motor aveau lipite etichetele de pe bidoanele de ulei, inclusiv Aral 5w-40, cu revizii făcute cel mai repede la 20.000 km şi nu la 15.000 km aşa cum recomandă producătorul, fără pierderea garanţiei. Despre aspectul acesta ce părere aveţi?

Share this post


Link to post
... Despre aspectul acesta ce părere aveţi?

- uleiurile sintetice long life (LL) permit o durata de exploatare pana la 30.000 km, cand motorul este exploatat in regim majoritar de autostrada germana, cu benzina si cu aerul de acolo;

- producatorul ARAL are si un ulei (unul singur) facut pe specificatiile GM, el cuprinde litera G in denumirea comerciala.

Share this post


Link to post

Din observatiile de pina acum facute pe Opel am ajuns la concluzia ca 30.000Km si mai nou 50-60.000Km , in cadrul "programului Eco-Flex" , este mult prea mult pentru un ulei , fie el si de ultima generatie , indiferent de zona unde eploatata masina .

Am vazut destule motoare diesel cit si benzinare cu carte service si revizii facute "la timp" adica la 30.000Km sau un an , care erau foarte murdare - malite pe dinauntru cu probleme la : ungerea tachetilor , EGR , debitmetru , ansamblu clapeta aer, furtune de aeraj carter semi-infundate , turbina ancrasata , etc .

 

Afara se pune accent pe costul total pentru 100km parcursi care trebuie sa fie cit mai mic . Avind in vedere perioada de 3-4ani si max 200.000 Km in care occidentalul se foloseste de respectiva masina , fabricantul a ajuns la concluzia ca motorul si trenul de rulare rezista fara prea mari probleme si atunci isi permite sa se "laude" cu un pret/km foarte mic si sa atraga clientul .

Dar vai de capu' lui atunci cind vine vorba de cumparatorul de S.H. din RO care devine posesorul unui astfel de automobil "expirat" . Costurile de exploatare cresc exponential cu atit mai mult cu cit carburantul din RO este de calitate indoielnica . De aici si miturile urbane vis'a'vis de marcile S.H. preferate de romani ...

 

Cine tine la masina lui schimba uleiul si consumabilele cit mai des , maxim 7-8.000km !

Edited by iso

Share this post


Link to post

Toti vad ca ati gasit ulei alternativ Mobil1 5W-40,eu azi au gasit in Baumax ulei Mobil1 5W-30 4L-210 RON mi se pare cam scump,nu stiu daca e mai bun sau mai prost decat cel GM 5W-30...are cineva idee?Cat costa 4L de GM?

Share this post


Link to post

Din cate stiu Mobil 1 5w40 e garantat 15.000 de km in timp ce GM LL 5W30 e garantat 30.000 de km. Acuma trage si tu concluzia care e mai bun.

 

Pretul la ulei GM e in jur de 200 RON la dealerii din Bucuresti.

Share this post


Link to post

Iar prin magazinele de piese uleiul GM 5w30 la bidon de 4L costa 120-140RON . Treaba asta cu "garantia de 30.000Km" e "subtire" ...

Un ulei LL - longlife implica detergenti mai agresivi pentru motor ... Am folosit o singura data ulei GM si mi'a parut ok dar pentru faptul ca GM este producator de masini si nu de uleiuri si nu am putut afla cu exactitate provenienta uleiului GM , am renuntat sa'l mai folosesc . Mai sint si alti mari petrolisti de renume care fabrica uleiuri premium cu specificatia GM .

 

In "filozofia" multor producatori de auto masina , motorul trebuie sa inceapa sa se strice dupa prima 100.000Km , cum se poate realiza acest lucru ? Simplu schimbind uleiul din 30 in 30.000 Km . Daca toti am schimba uleiul din 10 in 10.000Km , pentru "sanatatea" indelungata a motoarelor din dotare , atunci serviceurile si reprezentantele ar vinde ciuperci , nu ca acum n'ar vinde ...

Share this post


Link to post

Uleiul GM este produs de catre concernul Total-Elf pe reteta uleiului Excelium. Un ulei LL iti asigura o revizie la 15.000 km.

Share this post


Link to post

Ar fi fost fairplay din partea GM sa treaca si numele producatorului pe bidon sa stie omu' ce "untdelemn" cumpara ... nu e rau ca este facut de ELF .

Si 15.000Km este mult chiar si in formula LL pentru un ulei in RO in conditii de trafic aglomerat , canicula perpetua si mult praf .

Share this post


Link to post

Producatorul masinii a hotarat limita de 15.000 km pentru Romania in cazul uleiului LL, altfel 10.000km. Normal, o limita la 7.500 km este asiguratorie in orice caz. In US se merge pe alt gen de ulei si limita este de 5.000 km. Acest lucru este recomandat pana si de Castrol. Dar acolo, majoritatea circula cu benzina Regular (echivalent la noi cu CO91).

 

N-am inteles legatura cu praful, filtrul de aer este acelasi, deci, cand este nou, trece prin el aceeasi cantitate de praf, atat la ei, cat si la noi. Diferenta este ca la noi se imbacseste mai repede, deci, se limiteaza cantitatea de praf trecuta prin el o data cu volumul de aer.

 

PS cand un ulei poarta numele prducatorului masinii se presupune ca este o asigurare in plus. Pentru ei nu exista marca mai de incredere decat marca lor.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...