Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

".....Cel mai probabil, ne vom supune unei Legi a Circulaţiei pe care Camera Deputaţilor a votat-o săptămâna aceasta în plen. Dacă va trece şi de Senat, şi de preşedintele Băsescu, legea va intra în vigoare la şase luni de la publicarea în Monitorul Oficial...."

 

Sursa: Gandul, sambata 12.11.2005

 

Link: http://www.gandul.info/2005-11-12/noua_bibliea

Share this post


Link to post

mi se pare ok tot ce am citit..e destul de bine pus la punct

Share this post


Link to post

Singura chestie care nu-mi place e ca intra in vigoare la 6 luni dupa publicarea in Monitorul Oficial... Eu l-as vrea de azi daca s-ar putea...

Share this post


Link to post

Am citit si eu ce scrie acolo. e de bine...

are cineva o copie sau poate sa puna o copie a codului?

Share this post


Link to post

Am si eu o mica intrebare. Cat e 10% din salariul minim brut pe economie? In rest eu zic ca e de bun simt acest "Cod", singura parte care cred ca a fost omisa (nu stiu sigur, nu am avut de unde sa-l citesc integral) este cea care face referire la situatiile in care ai voie ca sofer sa refuzi sa prezinti documentele sau chiar sa opresti la semnalul agentului. Nu de alta dar eu am avut experienta neplacuta da a fi oprit intr-un sat din Moldova de unul care abia se tinea pe picioare in halul de ebrietate in care era. Mai sunt sanctiunile care se acorda carutasilor in diverse situatii (prezenta lor pe drumurile europene, circulatia pe timp de noapte fara semnalizare adecvata).

Share this post


Link to post

33RON din cate stiu eu.

Edited by alx

Share this post


Link to post
Nu de alta dar eu am avut experienta neplacuta da a fi oprit intr-un sat din Moldova de unul care abia se tinea pe picioare in halul de ebrietate in care era.

EU nu stau la discutii cu ei in astfel de cazuri, daca is beti sa se duca dracului eu plec, sa se certe cu altii. Oricum daca ma opreste unul care pare alcolizat il pun pe el sa sufle in fiola mai intai, daca nu vrea fac reclamatie la comandantul sau.

 

 

Totusi nu e cam radical sa pui incepatorii sa circule cu 30km/h in oras, o sa creeze ambuteiaje daca vor circula asa :( .

Share this post


Link to post

eu nu prea sant de acord la punctaje de-ocamdata...

adica daca o iei pe interzis par examplee.sau faza lunga... e acelasi lucru cu centura?

ma rog... cat merg legal nu are'aface

Edited by aztec

Share this post


Link to post

e bun cat de cat. dar stiam ca politia nu mai are voie sa te opreasca decat daca faci ceva neregulamentar. da vad ca in acel articol nu scrie, si mai era faza ca poti sa-i injuri pe politisti cand te opresc cat vrei ca nu se mai considera ultraj :banana:

Share this post


Link to post

Nu s-a publicat forma ce a trecut pe 08.11 prin Camera.

 

Aici puteti gasi tot ce e scris oficial deocamdata. (mai e ceva bla-bla-bla pe la Senat, dar nimic concret)

 

Nu exista un "cod rutier" in adevaratul sens al cuvantului, deoarece practic, legea care apare este o aprobare cu amendamente a ordonantei de guvern din 2002.

 

Vor apare cu siguranta "compilatii" de cod rutier, dar acestea nu sunt de fapt... legea.

 

P.S. Sorry, uitasem link-ul.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Cel mai urat mi se pare ca nu-i sanctioneaza si pe dobitocii care merg cu stopurile de ceatza, astia sunt cei mai criminali. Si nu ca ar fi toti oameni rai, si stiu sigur ca sunt unii care merg asa ca cica sa se faca vazuti, dar sunt multi care habar nu au ce arata becul ala maro din bord, sau verde. Asa daca si-ar lua o amenda pt. treaba asta, si un permis suspendat pt. ca nu cunosc bordul masinii ar fi ideal.

 

In rest e bine, Si mi se pare destul de corect, si ca puncte si ca bani, e putina libertate, iti permiti sa mai si "gresesti" din cand in cand. Eu singura greseala care o comit e.. viteza. :)

Share this post


Link to post

Pai am inteles ca s-a scos permiterea detectoarelor din noul cod rutier!

Nu s-au scos? are cineva ultima versiune?

Share this post


Link to post

Anexez maine dimineata ultima versiune. Sunt trecute la art. 44 alin. (2) - este permisa utilizarea aparatelor de detectie a sistemelor de supraveghere/monitorizare... Este interzisa folosirea aparatelor de bruiere...

Ceva de genul asta. Dar sigur detectoarele se legalizeaza.

Share this post


Link to post

Da Doamne mai repede decretul ... mor de nerabdare sa-l citesc.

Share this post


Link to post

Aici gasiti forma finala a legii, trimisa la promulgare, dupa reexaminare, si promulgata de Base:

http://webapp.senat.ro/pdf/04L572PX.pdf

PS: nu am atasat fisierul pt ca are 9,5 mega. Cine il vrea pe mail sa dea PM si il va avea.

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Cer scuze pt double posting, dar atasez aici art.44 alin. 5 din Noul Cod Rutier, care permite folosirea detectoarelor. Atentie insa, legea intra in vigoare abia peste 6 luni.

post-261-1141884570_thumb.jpg

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

La mijlocul lui August...rahat :mda: .

Share this post


Link to post

Mda, si cine stie ce alta lege ce ne dezavantajeaza intra imediat in vigoare, mama lor de idioti.

Share this post


Link to post

@alezz - cred ca vine mai incolo de mijlocu' lu' august; vine cam pe 9 septembrie.

Share this post


Link to post

Nu ziceam ca ma grabesc sa se adopte sistemul cu puncte, ma refer la faptul ca la noi o initiativa legislativa buna dureaza t'spe mii de ani sa o introduca, pe cand o ordonanta de urgenta apare ca ciupercile dupa ploaie.

Nici eu nu sunt de acord cu sistemul cu puncte, dar m-am saturat ca in intersectii sa se vireze la stanga sau la dreapta pe 2 benzi odata sau sa se foloseasca la maxim spatiul liber, nu conteaza ca e pe interzis sau nu.

Share this post


Link to post
La mijlocul lui August...rahat :mda: .

 

 

Ce Alezzule, ti-e teama ca nu te lasa astia la vara sa gonesti in pace pe A1 ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu e treaba de goana e treaba ca a trebuit sa dau sambata o tura pana la aeroport si de la Unirii pana la Piata Presei au fost 3 bucati :mda: noroc cu piuitoarea > :) .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...