Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

Ce-mi place mie chestia cu "brusc"! Parcă şi văd poliţiştii lăsând dracului radarele şi umblând cu bruscometrul după ei :D

Share this post


Link to post

Accidentele usoare nu se judeca la fata locului...din pacate!

Share this post


Link to post

Asta ar mai lipsi.. intr-o ora s-ar umple Bucurestiul de strazi blocate pentru un far spart sau o aripa zgariata. Cel ce loveste din spate e vinovat fara drept de apel, si se va mentine.

Share this post


Link to post

@AB: "Ce-mi place mie chestia cu "brusc"! Parcă şi văd poliţiştii lăsând dracului radarele şi umblând cu bruscometrul după ei"

S-a incercat, cu ocazia reexaminarii de catre Presedinte a Codului Rutier (inclusiv la solicitarea Politiei Rutiere), renuntarea la expresia "brusc" din textul de lege, dar mintile luminate ale parlamentarilor au considerat ca nu deranjeaza cu nimic in practica :wallbanger:

Share this post


Link to post
Asta ar mai lipsi.. intr-o ora s-ar umple Bucurestiul de strazi blocate pentru un far spart sau o aripa zgariata. Cel ce loveste din spate e vinovat fara drept de apel, si se va mentine.

 

Nici acum nu e adevarata chestia asta deci nu are cum sa se mentina.

Ca dovada (pe langa ) aduc incidentul lui keluboss, care a creat topicul "feriti-va de motociclisti", transformat mai apoi in "feriti motociclistii" parca.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Si totusi am gasit o chestie idioata... Cica se poate plati direct la politist... Automat asta va insemna spaga in 80% din cazuri.

Share this post


Link to post

Spaga oricum se putea plati, in cazurile in care te oprea pe loc si nu iti venea amenda acasa...probabil s-a revenit la formula asta, ca au vazut ca nu au eradicat spaga. Solutia ar fi sa nu te mai opreasca, ci doar sa-ti vina amenzi acasa...dar sunt dezavantaje si in cazurile alea.

Asa ca...macar ramane avantaju' ca nu mai trebuie sa stai la cozi la CEC.

Share this post


Link to post

Cred ca o sa se introdca si la noi sistemul platilor on-line ...civilizatia nene!

Share this post


Link to post

Regulamentul (nou) e intr-un topic de mai sus.

Regulamentul vechi este foarte accesibil pe "net".

Dar nu stiu daca are rost sa ocupam spatiul pentru acest lucru. Pot sa vin si eu sa spun: arata-mi in lege unde spune ca indiscutabil cel care loveste din spate e vinovat. Unde ajungem? Raspuns: la o BR :D

Share this post


Link to post

Art. 157. - (1) Se interzice conducatorilor de vehicule sa circule cu viteza sub limita minima admisa, sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv întemeiat.

(2) Conducatorul de vehicul este obligat, în functie de viteza cu care circula, sa pastreze o distanta de siguranta fata de vehiculul ce-l preceda, pentru a putea evita o coliziune în cazul când conducatorul acestuia reduce brusc viteza sau opreste în mod neasteptat.

 

Frumusetea e urmatoarea: cel din spate nu prea are cum sa dovedeasCA Ca cel din fata s-a incadrat la punctul 1. Chiar daca o dovedeste.. el tot se incadreaza la punctul 2. Asadar, sansa de castig de cauza e cel mult pe hartie.

 

Dai BRa daca mai raspunzi la intrebare prin alta intrebare ;)

O tactica upgradata e sa raspunzi la una prin mai multe :P

Share this post


Link to post

Intotdeauna si oriunde cel ce loveste din spate este vinovat. Pastrati distanta. Regula celor doua secunde, in orice manual de conduita preventiva.

Share this post


Link to post

@Tommy si Moshu:Nu ma refer la cazul in care circula unul in spatele celuilalt, acolo e simplu si aveti dreptate.

 

Ala din spate NU este vinovat daca ala din fata:

1. nu a dat prioritate (vezi definitia prioritatii din codul nou de mai sus si cazul Keluboss)

2. a dat cu spatele fara sa se asigure (bine, si el era pe loc).

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

De acord. Eu ma refeream la cazul clasic de frana brusca la ala din fata (la stop de exemplu).

Share this post


Link to post

Regula celor 2 secunde (la doar 36 kmph asta înseamnă 7,2 m) nu are cum să fie respectată în Bucureşti de exemplu. Dacă laşi o asemenea distanţă faţă de vehiculul din faţă, imediat se va strecura unul care-ţi va strica socoteala şi o iei de la capăt cu calculul şi ajungi să mergi... înapoi (ei, nici chiar aşa, dar un car de draci îţi faci oricum).

Share this post


Link to post

Corect. Dar tot o iei daca il lovesti din spate.

Share this post


Link to post

Cred ca si-o ia si el daca pune frana brusca...asa cum spunea Satori, cand pui frana mai mult te uiti in spate sa vezi ce viteji circula in spatele tau :-W

Amenda care si-o ia este de 50 ron...asa ca nu e mare tragedie...

 

Next time sterg si dau warn, nu mai editez!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Oricât ai fi de masochist, nu pui fundul la bătaie doar pentru că amenda e mică. Eu zic că nu e mare mândrie să mergi ca maimuţele pe stradă.

Totuşi, sunt de acord cu Lucian în ceea ce priveşte uitatul în oglindă. Din păcate, mulţi dintre tinerii şi tinerele de azi, după ce termină cu încurcatul circulaţiei în maşina de şcoală, trec pe maşina lor şi încep prin a li se face frică de viteză (normal, nu?)

Dacă apare unul d-ăsta violat la poponeţ în faţa mea, caut o altă... poziţie :D

Share this post


Link to post

Cu partea cu uitatul in oglinda sunt deacord si eu, deja mi-a intrat in reflex. Daca am cate un sputzer in coada, fac tot posibilul sa scap de el.

Share this post


Link to post

O noutate importanta a noului cod rutier se refera la pietoni si la responsabilizarea acestora. "Acestia poarta intreaga raspundere a accidentarii lor, daca sunt accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat lor sau nerespectarii altor obligatii in trafic, in conditiile in care soferii care ii lovesc au respectat regulile de circulatie pe acel drum."

cod_rutier_nou.doc

Share this post


Link to post

Cum demonstrezi că au treversat pe culoarea roşie a semaforului (de pietoni e vorba)?

 

În fine nu mi se pare chiar normal să poarte toată vina - dacă sunt copii care nu ştiu ce şi cum? Tot trebuie să conduci cu ochii-n 4.

Share this post


Link to post

Sunt destule familii de rromi care isi imping copiii catre acte de teribilism in speranta ca vor fi mutilati pentru a "iesi mai mult la cersit". Soferului i se cer daune de sute de milioane, desi aparent nu a avut nici o vina. "Victima" poate fi oricine. E foarte greu sa eviti un copil care iti sare in fata, uneori chiar imposibil. Cunosc destule cazuri, intrucat am un prieten medic la pediatrie. Asadar consider ca s-au facut cateva modificari in cod si pentru noi, soferii.

Share this post


Link to post

Daca sunt copii, nu au decat sa-i educe parintii lor...ar putea sa-i mai invete si altceva decat manele. Ti-ar conveni sa-ti sara un puradel in fata si tu sa stai sa platesti toata viata si eventual sa mai faci si puscarie?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...