Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Daunele Pe Rca Vor Fi Platite De Asiguratorul Pagubitului

Recommended Posts

Bun, si atunci cum e legea actuala mai buna?

Carpatica in acest sistem mi se pare ca nu are nici un interes sa nu iti plateasca daunele suferite cand esti lovit de unul cu asigurare la generali sa zicem. Ei oricum isi iau banii inapoi.

 

Pai nu doar generali plateste la carpatica domnu, ci si invers: carpatica plateste si ea catre generali, iar preturile intre ei sunt egale. De fapt mai mult se vor compensa.

Generali incaseaza 2 lei sa spunem, carpatica au preturi de 1 leu. Cine va putea plati catre client?

Share this post


Link to post

Cel mai simplu ar fi sistemul actual dar prevazut clar ca daca nu esti despagubit de asigurarea vinovatului in X zile vinovatul sa poata fi executat silit urmand sa-si recupereze el paguba de la asiguratorul pe care si l-a ales. De ce sa umblu eu dupa bani daca nu-s vinovat? Plateste din buzunar daca te-ai asigurat la tepari si dupaia umbla tu ani de zile sa-ti dea aia banii, si eu circul linistit cu masina reparata pe banii tai. Si fac pariu ca toti vor deschidee ochii sa vada la cine se asigura.

Eu si acum cand imi fac RCA, am un agent care imi face de cativa ani, deja stie ca ma intereseaza cel mai mic pret inafara de 3 asiguratori pe care nu ma intereseaza nici daca-mi dau gratis.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

...

Eu si acum cand imi fac RCA, am un agent care imi face de cativa ani, deja stie ca ma intereseaza cel mai mic pret inafara de 3 asiguratori pe care nu ma intereseaza nici daca-mi dau gratis.

 

Bine zis. Nici eu nu-i inteleg pe cei care isi fac RCA-uri la asiguratorii care nu platesc caci nu se gandesc ca ar putea sa fie ei in locul celui nevinovat iar vinovatul cu o astfel de asigurare. Nici gratis nu mi-as face RCA la ei.

 

Oricum, propunerea pentru modificarea legii astfel incat sa plateasca daunele compania la care esti tu asigurat RCA (tu fiind cel nevinovat) mi se pare EXCELENTA.

Sa vedem in aceste conditi cum vor supravietui companiile de asigurari vestite ca nu platesc daunele :D

Edited by Johnny_L

Share this post


Link to post

Am inteles ce vrei tu Andrew. Vrei asigurare la pret de carpatica si servicii ca la allianz. Ei bine, asta nu se poate.

Asta nu e o atitudine corecta, andrew are dreptate. Ce te faci cu unul care nu-l intereseaza unde isi face asigurare? Eu de exemplu am aflat de pe forum de faptul ca euroins sau carpatica nu platesc, daca nu stateam pe-aici habar nu aveam.

Si chiar si asa, intotdeuna mi-am facut asigurarea la cel mai ieftin la care am gasit fara sa ma chinui prea mult sa caut. De exemplu acum am la astra (cred, nici nu stiu).

 

Exista o lege care trebuie respectata nu numai de mine.. Din partea mea sa puna toti acelasi pret pentru aceleasi servicii. Ce pana mea, stau eu sa imi perd timpul cautand pe net care si cum plateste? Imi pare rau, prefer sa fac altceva mai bun cu timpul meu.

Share this post


Link to post

Atitudine corecta spui? Atitudine corecta este sa te protejezi singur, ca nimeni nici nu are grija de tine si nici nu-ti baga in traista.

Altfel inseamna sa traiesti in indolenta si cand te loveste unul cu asigurare la euroins si dupa juma de an iti propune un sfert de pret, sau unul de la carpatica si asiguratorul nu iti da absolut nimic, mai mult spune ca ai aranjat tu accidentul (sunt cazuri concrete auzite pe la colegi) atunci sa sari la bok sau la ponta ca nu se respecta legea. Macar noua forma a legii iti da sansa sa te protejezi informandu-te. Daca nu vrei sa deschizi ochii, deschizi buzunarul.

Toate preturile la fel? Poate in comunism. Eu propun si masinile sa aiba acelasi pret toate, de dacie 1300.

Share this post


Link to post

Noua forma doar muta "problema" de la tine, la firmele de asigurari.

Cum imi place mie sa zic este o ocolire, nu o rezovare a problemei, cum de altfel asa se face si in alte "domenii".

Eu unul vreau sa traiesc intr-o tara in care nu trebuie sa lupt zi de zi cu alti "sacali" ca sa-mi fie mie bine cu pretul "suferintei" altor 10 semeni de-ai mei, si as prefera ca aceasta tara sa fie romania.

Asta o vad peste tot (din trafic pana la nivel inalt) si m-am cam saturat (stiu, am deviat de la subiect) .

 

PS Sunt de acord cu noua forma a legii (vezi mai sus) insa nu sunt de acord cu atitudini de genul asta, fiindca gandirea de genul "da-i in bip pe restu atata timp cat imi este mie bine" plus lacomia fara margini ne-au adus unde suntem (stiu, si asta e un cliseu).

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Crezi tu ca poti schimba ceva? Good luck :)

Share this post


Link to post

Poate ca nu, dar am niste principii care ma definesc ca om, peste care nu voi trece niciodata, chiar daca am de suferit. Poate e un defect, insa prefer sa traiesc cu el :)

 

PS Probabil ca majoritatea imi doresc ce isi doresc eu, insa din varii motive nimeni nu face nimic asa ca... ;) .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Dj_dark spune bine (undeva mai sus), este doar o ocolire, o lege care nu rezolva mare lucru. In prostia mea ... stau si ma gandesc... de ce autoritatile imputernicite cu verificari (cate/care or fi?) nu verifica respectarea contractelor incheiate de acesti asiguratori si la x abateri sau nereguli sa ridice licenta de functionare pe 2,3 ani sau definitiv. Astfel ramaneau pe piata doar asiguratorii "ce isi vedeau de treaba". A... e complicat...!? Ce inteleg eu, legiuitorii cunosc problema (recte firme "fantoma" ce nu furnizeaza corect serviciile contractuale) dar nu pot desfiinta pentru ca lezeaza interese... si atunci: -Hai sa dam cetatenilor posibilitatea sa se fereasca singuri (cei care se informeaza) de sarlatani, nu lezam pe nimeni, mainile raman curate si gura nu miroase a usturoi.

Share this post


Link to post

Poate e alt sistem. In cel actual, ma asigur ca nu platesc reparatia altuia cand sunt eu de vina. Daca nu ar exista bonus malus, dau cu masina in altii cat vreau, ca nu platesc.

Propunerea poate fi asta: ma asigur ca nu platesc reparatia mea atunci cand nu sunt de vina. Asiguratorul se ocupa de tot ce trebuie sa-si recupereze cheltuielile.

Pare logic.

Share this post


Link to post

Poate ca nu, dar am niste principii care ma definesc ca om, peste care nu voi trece niciodata, chiar daca am de suferit.

Nu e vorba de nici un principiu. E o lume plina de tepari, asa ca "principiul" fiecaruia e ca trebuie sa-si apere coorul. Daca o furi, asta e, exista cai de atac legale, avocatii abia asteapta. Daca nu, la judecata de apoi doamne doamne nu o sa-i mantuiasca pe tepari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...