Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Nu am eu 6800, dar il are un coleg de serviciu. Se aude superb! Display-ul e foarte misto, setari de sunet are din belsug (doar e Pioneer, deh) si are 3 pre-out-uri.

 

Mai ales ca s-a ieftinit de curand, e o alegere buna!

 

Enjoy it! :dizzy:

Share this post


Link to post

Azi sper sa ilsi iau.

Mersi de sfaturi. Va zic si parerea mea dupa ce il leg. :D

fdv

Share this post


Link to post

Mi-am luat ieri mp3 player Pioneer deh p6800mp :banana:

Supe mortal ... singura problema este ca are multe setari si inca nu stiu chiar toate ce fac.

Le invat pana la urma.

In privinta sunetului si a display-ului - e super ... il recomand cu caldura.

 

Ce parere aveti de difuzoarele Ultra-Drive uds2/16 si de Magnat Power Plus 162 ?

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au..._DRIVE/uds_2-16

 

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Power_Plus_162

 

fdv

Edited by fdv

Share this post


Link to post

Sincer nu stiu cum lucreaza difurile puse de tine deci nu pot zice ca sunt proaste sau bune dar daca citesti paginile acestui post o sa iti sara de multe ori in ochi : Hertz Dieci.

Share this post


Link to post

@fdv, nu lua UltraDrive, nu dar randament bun, eu am pe un DEH4800, pe fata Pioneer iar pe spate Alpine de 16 cu Tweeter reglabil.

Share this post


Link to post
Mi-am luat ieri mp3 player Pioneer deh p6800mp :banana:

 

Un aparat excelent, felicitari! Mie mi-a luat cam o luna sa ma obisnuiesc cu reglajele, care sunt foarte fine , iar urechea trebuie putin antrenata. Dar, ca sa dea tot ce poate, ar avea nevoie de niste difuzoare pe masura si ar fi nevoie si de amplificare.

Share this post


Link to post

Revin si eu cu o intrebare: cum imi dau seama care difuzoare sunt pentru statie si care sunt pentru HU?

Am fost duminica in Vitan si m-am interesat de niste difuzoare pentru spate Cielo.

Am fost surprins cand la intrebarea mea despre niste difuzoare mi s-a raspuns ca nu sunt pentru HU ci pentru statie, ca nu le misca ... si asa mai departe.

In schimb mi-au oferit unele mai ieftine putin ... "dar sunt pentru HU domne".

Dar cand m-am uitat pe net la caracteristici iar surpriza:puterea celor oferite chipurile pentru HU era mai mare (RMS)!!! :rolleyes:

Sincer cred ca domnu avea ceva pe stoc si vroia sa scape de ele.

Cred ca ar fi utile niste indicii in sensul asta pentru a ne feri de "amabilitatea" comerciantilor!!!

Share this post


Link to post

@guru - amplif am un Blaupunkt GTA 4 750W, subwoofer spinner audio 600W 2 ohmi, boxe fata 'no name' si boxe spate sony x-plode 40W/190W. Boxele vreau sa le schimb fata + spate. Nu stiu inca cu ce dar vreau ceva mai bun si nu foarte scump.

 

@guru - tu ce difuzoare ai?

Edited by fdv

Share this post


Link to post

Salutare, detin o nubira 2 CDX an 2004 si vreau sai inlocuiesc boxele stock de pe usile din fata! Atunci cand m am gandit la RMS am vazut in cartea technica a masinii mele la capitolul audio cd playerul care "scoate" 35w x 4 canale ! problema e ca designul cd playerului din carte e diferit de cel de pe masina mea... ! inca nu am o poza dar pot spune ca volumul este pus in partea stanga sus si nici nu are pe tablita de la casetofon scris "DAEWOO" , scrie doar doby digital etc.. ! Am vazut la alte nubire , mai vechi decat a mea cd player identic cu cel din cartea technica! Va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste puterea cd playerului meu daca este diferit de cel din carte!! mersi

Share this post


Link to post

Salutare!

 

am si eu o nelamurire: mi-am luat de vreo saptamana un pineer-deh2900mp si nu-l pot lega la masina din cauza mufelor care nu se potrivesc. am citit mai sus ca exista niste adaptoare Daewoo-ISO.

Eu sunt din campina (PH).

 

aveti idee unde as putea gasi o astfel de mufa in judet la mine? sau in brasov, ca mai am drumuri pe acolo?

prin ploesi pe undeva...stie cineva?

 

multumesc mult

Share this post


Link to post

sau pe 4caraudio.ro -

(tin tot de capodimonte dar fac si comenzi mai mici de 20 ron)

Share this post


Link to post
Salutare!

 

Am si eu o nelamurire: mi-am luat de vreo saptamana un pineer-deh2900mp si nu-l pot lega la masina din cauza mufelor care nu se potrivesc. Am citit mai sus ca exista niste adaptoare Daewoo-ISO.

Eu sunt din Campina (PH).

 

Aveti idee unde as putea gasi o astfel de mufa in judet la mine? sau in Brasov, ca mai am drumuri pe acolo?

Prin Ploiesti pe undeva...stie cineva?

 

Multumesc mult

 

Salut.

Comanda-ti adaptorul la 4caraudio.ro si apoi il montezi unde vrei tu (Pioneer cred ca are montaj gratuit la Sinvex Ploiesti, cel putin asa are al meu). Eu n-am stiut de existenta acestui site si l-am comandat la Sinvex la pretul de 40 RON :rolleyes:

Share this post


Link to post

Eu am asa pe masina:

HU un grunding s 1000 (slabutz da ma multumeste)

boxe fata niste blaupunkt gtx 132 (puse in usile din fata)

boxe spate tot blaupunkt gtx 173

iar statie am sony x-plode de 500 W pe 4 cai

tub am un M.N.C. ca cel de aici:

http://www.maniac-sound.com/index.php?tld=...t=04_01_Sub%20B

Acuma intrebarea mea este daca mai are cineva M.N.C pe masina si daca e multumit, avand in vedera ca sunt destul de ieftine.

Share this post


Link to post

Eu am avut un mp3 player MNC Syntax si nu am fost deloc multumit de el. De fiecare data cand il lasam oprit vreo 2-3 ore se resetau toate setarile inclusiv posturile de radio. Am crezut initial ca e defect si l-am schimbat. Tot asa a fost si al 2lea. L-am mai schimbat o ddata si in final mi-am recuperat banii.

In materie de difuzoare nu stiu cum sunt, dar daca sunt comparativi su SAL, atunci sunt slabi.

 

Eu am un subwoofer Spinner Audio si a fost 105 euro difuzorul. Cu aceleasi caracteristici tehnice la mnc era aproximativ 600 ron.

 

Am comandat si eu ceva chestii de la capodimonte oradea si sunt seriosi baietii si taxele postale sunt relativ mici.

Edited by fdv

Share this post


Link to post

Azi am desfacut playerul de pe masina , pe el se afla doar schema muferol , nimic despre performante , am gasit codul doar ' AKD - 1636 JSN " ..imi poate da si mie ceva informatii despre RMS si IMPEDANTA la asta? va rog mult !

Share this post


Link to post

In dreptul picioarelor, jos, pe podeaua masinii, noaptea se vedea o reflectie a unor lumini - exista pe sub torpedou ( dreapta) si deasupra pedalelor ( stanga) niscai becuri ? nu de alta, dar de la o vreme e intuneric total - s-or fi ars , dar nu stiu unde sunt ca sa le inlocuiesc.

Share this post


Link to post
Mi-am mai luat si doua pleoape din alea pentru stergatoare Pilot.

Sa le pun? Sau nu? E urat?

 

 

Kitch

Share this post


Link to post

Hai bre, nu stie chiar nimeni de unde vine lumina in dreptul picioarelor?

Share this post


Link to post

De unde bre? Nu are de unde sa vina lumina acolo decit daca ai avut vreunul din bord cazut.

Share this post


Link to post

Hai Ovi, trebuie sa fie unu-doua pe acolo...pe cuvantul meu ca picioarele erau luminate pana deunazi... si picioarele soferului si picioarele pasagerului din dreapta...

Share this post


Link to post

De maine poimaine o sa am urmatoarele pe Cielo:

 

HU Pioneer - aici!

Boxe fata ( nu stiu daca se vor potrivi :( sper!... daca stie careva unele care intra fix sa imi spuna urgent! ) - Aici!

Boxe spate - Aici!

 

Sper sa se auda bine... am primit multe recomandari pentru ele, cel putin pioneer e cea mai tare investitie rap calitate-pret.

Iar difuzoarele mi-au fost rec. de foarte multa lume. ( ma gandeam sa pun de 20cm pe spate... dar nu cred ca are rost diferenta pt a ma apuca de taiat)

 

Pareri?

 

 

Am auzit ca pe fata la cielo ar intra TS-G1048... dar am gasit pe site TS-G1049 e vre-o diferenta???

Edited by paperboy

Share this post


Link to post

Cele din fata se vor potrivii numai daca tai doua dintre urechi, pe diagonala. Dupa cum am observat, difurile alese de tine sunt prevazute cu segmentare special dedicata acestei miscari deci nu e nici o problema.

Oricum, o sa te chinui ceva dar merg !

 

Daca dublezi suma investita pe spate ( adica te duci la 2 mil ) poti sa pui Hertx Dieci, care le recomand cu caldura. Nu cunosc cum se aud "coustic" deci nu pot sa imi dau cu parerea.

 

Pe spate o sa ai surpriza ca daca pui dif mai mare de 16,5 sa se auda mai prost, in sensul ca nu va avea casul putere sa le miste pe cele de 20 cm la fel de bine ca pe cele de 16,5 . Deci mergi pe 16,5. Daca vrei mai mult volum, adica sa treci la cele de 20 cm, va trebuii sa te gandesti si la o statie !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...