Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Doar ce mi-am pus pe masina un Alpine CDE-9846 RM, dar am o problema

Mufa Cd-ului in care intra antena este diferita de cea cu care vine echipata masina

Intrebarea mea este : Se gasesc mufe adaptoare pentru asa ceva sau trebuie sa tai mufa cd-ului si cea a masinii si sa fac legatura pe direct?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Se asesc adaptoare, numai trebuie sa cauti pe la magazinele specializate.

Share this post


Link to post

Sunt convins ca s-a mai scris, dar nu am gasit eu, drept pentru care imi cer scuze...

Boxele fata de pe Tico au impedanta de 4 ohmi. Ce se intampla daca pun pe spate difuzoarele originale scoase de pe Cielo, dif-uri care au 8 ohmi? Mp3-ul din Tico e un no- name, nici nu mai stiu cum se cheama.

Share this post


Link to post

Daca mp3-ul este pe 4 ohmi atunci boxele pe 8 se vor auzi foarte naspa, ti-o spun din proprie experienta

Share this post


Link to post

Da, sunt convins de asta, e corect ceea ce spui, dar nu ma intereseaza atat de tare CUM se aude...e vorba doar de ambianta sonora, trebuie sa se auda ceva venind si din SPATELE masinii, sunetul doar din fata e cam naspa. Ma refeream daca nu cumva impedantele diferite ale celor 4 boxe ( o pereche de 4 ohmi si una de 8) nu ar intra intr-un conflict atat de mare incat sa arda Mp3-ul sau sa se arda reciproc.

Imi caut de lucru, avand in vedere ca pe Cielo am cam schimbat toata auditia si mi-au ramas boxele pe care trebuie sa le folosesc intr-un fel sau altul.

Edited by Radux

Share this post


Link to post

De ars nu se va arde nici casul si nici boxele si de asemenea se pot pune asa cum vrei sa le puyi tu fara niciun risc

Dar asa cum ti-am spus se va auzi destul de naspa

Share this post


Link to post

@radux

 

Asta cu naspa e cu dus si intors. Eu unul personal, apucand vremurile cant mai toate difurile erau pe 4 ohmi, imi plac mai mult cum se aud sistemele pe 4 ohmi. Acum...

 

Dat fiind ca este evident ca nu ai pretentia de extrema fidelitate ( atata timp cat casul e atat de vechi incat scoate pe 4 ohni ) nu e nici o problema. Teoretic ce o sa simti tu la ureche este ceva pierdere a basului si a volumului. Daca de ex. pui casti pe iesirea de la cas ( castile au 32 ohmi ) rezistenta interna a castilor fiind foarte mare ( comparativ ) , consuma curentul emis de cas deci volum mic, bas putin.

 

Oricum la sistemul tau si la pretentiile pe care le ai momentan ( care tind la 0 ) Griji nu ai de ce sa iti faci. Tu sa fi multumit de sunet ! Iar asta cu multumirea este extrem de subiectiva.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Eu am citit tot ce se putea pe acest forum de HU-uri, boxe, woofere s.a.m.d si nu am inteles pana la urma ce casetofon sa-mi pun pe al meu Cielo si ce boxe. Va rog sfatuiti-ma si pe mine ce sa-mi iau la un buget de 600 ron?

Share this post


Link to post

Daca vrei noi : te-ai blocat, ca nu iti ajung banii.

Daca accepti si second , mai ales Casul , iti recomand un Clarion / Pioneer / Alpine - in ordinea asta. Pe la 3-4 mil gasesti ceva acceptabil .

Apoi cu restul de 2 mil iti recomand 2 bucati Hertx Dieci DCX 165 care intra direct fara alte modificari la Cielo. Deja orice ai peste asta se cheama tuning audio.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Iti multumesc "Cumnatu" :osanale: . La ce mi-ai zis cred ca sunt dispus totusi sa dau mai mult, vreau sa pun ceva nou. Masina mea e din 2006, cumparata de mine noua, as fi mai fericit cu ceva nou si bun. Vreau sa schimb si boxele de pe fata. Sugestiile tale raman aceleasi?

Share this post


Link to post

Daca ai citit ce s-a scris sti ca totul pleaca de la decizia de a pune sau nu statie.

Pe fata da, recomand DCX 10 cm. Sa nu ai pretentii imense pentru niste difuri de 10 suna bine dar nu au deloc spatiu de reflex. Eventual daca tot vrei sa iti iei HU nou, ia ceva ce sa aiba egalizare separata pe canale ( ca sa scoti basii din difurile fata ) . :P tu ai zis ca vrei sa dai mai mult.. acum da !

 

Sincer... aici alegerea este foarte subiectiva ... eu nu consider ca merita sa fie nou nout casul. Asta nu insemana ca recomand cumpararea secondurilor. E decizia ta. Oricum, incearca sa respecti ordinea recomandata de mai toti cunoascatorii : Clarion sau Pioneer sau Alpine in cel mai rau caz.

 

 

LE : baga si tu un post cu " masina mea " ! CEL MAI IMPORTANT : las-o naibii de muzica pana nu esti sigur ca ai bagat toti banii necesari dpdv mecanic. Eu nu am acest sfat dat de altii si nu vrei sa sti unde am ajuns neglijand problemele tehnice si punandu-mi muzica.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
@radux

 

Oricum la sistemul tau si la pretentiile pe care le ai momentan ( care tind la 0 ) Griji nu ai de ce sa iti faci. Tu sa fi multumit de sunet ! Iar asta cu multumirea este extrem de subiectiva.

 

=)) Da, merci frumos de apreciere ! Dar te asigur ca pretentiile mele sunt ceva mai mari decat atat. Tico este o masinuta de zi cu zi si face doar distante scurte unde nu ai timp sa asculti nu stiu ce muzica. La fel, te asigur draga Cumnate ca am pe Cielo cam tot ce a scos Sony mai bun in materie de HUD si boxe ( chit ca ai sa spui ca "Sony nu mai e ce a fost odata" , deci ceva pretentii tot as avea...

:drinkers:

Share this post


Link to post
CEL MAI IMPORTANT : las-o naibii de muzica pana nu esti sigur ca ai bagat toti banii necesari dpdv mecanic. Eu nu am acest sfat dat de altii si nu vrei sa sti unde am ajuns neglijand problemele tehnice si punandu-mi muzica.

Nu stiu in momentul asta ce as putea sa-i fac din punct de vedere mecanic. Masina este noua si in garantie. Ai vreo sugestie? M-am gandit sa pun un casetofon cu mp3 player si niste boxe pentru ca nu am pe masina asa ceva si e cam pustiu cand merg la drum lung. Mersi mult pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
La fel, te asigur draga Cumnate ca am pe Cielo cam tot ce a scos Sony mai bun in materie de HUD si boxe

Cu asta ai spus tot :P

Share this post


Link to post

Dupa multe deliberari am ales:

2 boxe Hertz DCX 100 - 155 RON

2 boxe Hertz DCX 165 - 198 RON

casetofon Pioneer DEH 2920 MP - 399.90 RON.

TOTAL:753 RON.

Astept parerile voastre cu multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

Pentru inceput = excelent !

NU are ce sa nu te multumeasca la configuratia asta dat fiind bugetull alocat.

 

Cu multa placere. Ne face intotdeauna placere sa cunoastem oameni atenti la detalii si finete.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

feryci, unde ai gasit hertz?

Sunt excelente...dar eu nu gasesc...

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine.. :rolleyes:

 

(in afara de total, sa zicem.. ca astia nu trimit in tara..)

Share this post


Link to post

Pai rogi frumos de tot un coleg de forum sau un prieten din Buc. sa iti cumpere si sa iti trimita in tara. Alta varianta nu prea vad.

Share this post


Link to post
Cu asta ai spus tot :P

 

Bun asa, fiecare cu parerea lui. Las` sa fie Sony doar pentru neinitiati > :) ca mine, nu ma supar, ( mama, ce firma de kkt e si Sony asta ...cred ca nimeni nu a auzit de ei pana acum si au o istorie de 2 saptamani, nu? ) :) ) pana una alta sunt mai mult decat multumit cu ce am in masina. Data viitoare cand ajung in Bucuresti, promit ca te invit la o mica auditie... Imi pare rau ca nu exista o modalitate de redare a sunetului ...la distanta ...Pana atunci, :P

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Aproape orice firma face scule ca lumea la gama high-end. La entry-level, insa, Sony suna mai prost decat Pioneer, Clarion sau Alpine. (asta e o parere pur personala, dar mi-au confirmat-o mai multi)

 

Pe langa asta, la acelasi nivel de pret, un Pioneer (de exemplu) are setari mult mai misto (filtre high pass, low pass etc).

Share this post


Link to post

Ce spui tu, Exode, este purul adevar, si sunt pe deplin de acord cu tine. Intr-adevar, Pioneer-ul are aceste "fineturi" pe care nu le gasim poate in alta parte, dar ceilalti, in afara de tine, nu au observat ca totusi am specificat ca am totusi ...ce a scos mai bun Sony, nici vorba de entry level... De aici si mirarea mea ca toti arunca cu pietre in Sony fara sa constientizeze ca nu ma refeream totusi la un CD player de 3-4 milioane sau la boxe ieftine...

Share this post


Link to post

Pai arunc cu pietre in Sony pentru ca am avut Sony DUPA ce aveam Komosonic. e, ciudat sau nu se auzea Komosonicul mai bine decat Sony. Si eu la momentul ala cand mi-am luat Sony am zis ca fac mare branza. ...din ciclul :

 

American components, russian components.. all made in Taiwan !

 

...oricum, in continuare tanjesc dupa profunzimea basului de la Komosonic ( sau Kamosonic ) ...( astea in conditiile in care acum am Pioneer care bate clar Sony ) ( vorbim de acelasi nivel pe scara valorica a celor 2 firme )

Share this post


Link to post

Din ce am gasit eu pe net singura firma (cred) din Bucuresti si tara care importa Hertz este Tottal Motto. Adresa firmei este: str. Stirbei Voda, nr. 2, Bucuresti, telefon fix 021/ 312 07 47, telefon mobil 0722 221 266, e-mail office@tottal.ro. Eu am sunat la ei si mi-au spus ca nu au momentan pe stoc si ca vor primi boxe Hertz peste doua saptamani. Oricum sunt decis sa cumpar Hertz asa ca am rabdare. :-W

 

:o fftopic: Stie cineva daca la Cielo Standard LPG sunt trase firele pentru boxele din spate???

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...