Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Eu zic boxele. Pe masina am un HU Alpine, ce-i drept unul ieftin dar care, pe alte masini, cu alte boxe, avea un super bas. Incearca alte boxe.

Share this post


Link to post

Eu mai am un mp3 player Sony cu bass super pe el.AM sa il conectez la cd-player si am sa dau bass de acolo sa vad daca e de la boxe sau intr-adevar de la cd-player.Cred ca este cea mai buna optiune.

Share this post


Link to post

Niet!Da bas dar infundat parca.Deci trebuie sa incerc sa inversez firele la o boxa.Poate am noroc.Sper sa fie boxele ca ma ajunge mai ieftin.

Share this post


Link to post

Of, ca-s germai am vazut si eu. Ma refeream mai ales comparativ cu ... sa zicem Hertz ???

Share this post


Link to post

De cand am masina, de la primul Oltcit, numai cd-playere Sony am avut, dar de ascultat am ascultat si de la concurenta. Ideea este ca nu cred ca cineva poate afirma ca un producator sau altul este cel mai bun. Un rol important il pot avea pana si cablurile de conectare, detalii pe care probabil multi nu le iau in calcul.

Este adevarat ca, la cca aceleasi caracteristici tehnice, atat HUD-urile cat si boxele Sony sunt mai scumpe decat Pioneer-ul, Kenwood-ul sau Alpine-ul, dar din experienta celui care a avut numai Sony, spun ca acestea fac toti banii.

 

Ramanand la bass, montat pe un Break, cu boxe sistem, difurile de joase 25cm, in 3 luni a inceput sa-mi zbarnie tabla pe masina... dar asta nu inseamna ca Dacia este autoturism :D , deci bass aveam si la nivel sonor mic.

 

Tind sa cred ca macar atat stiu aia sa faca, sa lege niste difuzoare

 

Unei prietene iau montat pe B-dul Timisoara, la un "centru autorizat" boxele de pe spate in crossover (cred ca asa se numeste) de nu mai avea balans, iar front-back-ul era pe invers.

Share this post


Link to post

Sa intelg ca si Sony ar trebuie sa dea bass cat de cat nu sa se auda infundat ca intr-o cutie si daor de la 20 volum sa se simta ceva bass.Sa incerc sa schimb firele la o boxa sa le inversez poate au legat gresit.Chetia ce pe auditia initiala din fabrica se auza bass destul de bine dar era casetofon si nu imi scotea fidelitate.Cu cd-playerul asta GT200 se aude clar dar fara prea mare bass.

Freemind erai multumit de ce bass aveau casetofoanele sau cd-playerele Sony pe care le aveai?Asta are un Xplode la egalizator dar nu are Loudness.Poate din cauza asta?Dar nu prea cred...

Boxele din spate JBL sunt model CS2165.In fata pe Sony Xplode de 30w 2 cai se aude bine nu am nevoie de altceva.Stau si ma gandesc...sa fie de la boxele de pe spate?

Mi-a zis cineva care nu stiu cat de bine se pricepe dar a ascultat cum se aude la mine in masina a zis ca volumul daca este dat mai tare intra boxele in modulatie.(la mine)

Edited by cezar grig

Share this post


Link to post
Boxele din spate JBL sunt model CS2165.In fata pe Sony Xplode de 30w 2 cai se aude bine nu am nevoie de altceva.Stau si ma gandesc...sa fie de la boxele de pe spate?

Mi-a zis cineva care nu stiu cat de bine se pricepe dar a ascultat cum se aude la mine in masina a zis ca volumul daca este dat mai tare intra boxele in modulatie.(la mine)

 

Pai nu ti-am zis eu deja ca si la mine fac la fel? Pe fata am niste no-name-uri si tot au bas mai mult decat alea din spate. (JBL ca ale tale)

 

Mi-a zis cineva care nu stiu cat de bine se pricepe dar a ascultat cum se aude la mine in masina a zis ca volumul daca este dat mai tare intra boxele in modulatie.(la mine)

 

Cum adica in modulatie? Frecventa, faza, amplitudine? :D

Share this post


Link to post

Da stiam si de modulatie in frecventa amplitudine.Dar nu a zis de care.Am sa incerc poate au legat boxele aiurea prima data.Dar ce sa fac sa iau o boxa din spate si sa ii inversez mufele?Atata tot?Sau trebuie si pe fata?Ca nu stiu cum se face.Daca nu merge atunci am sa schimb boxele cu altele de preferntai Pioneer dar sunt de 17" nu de 16.5" si nu stiu daca intra fara sa modific ceva.Care e diferenta dintre 4 si 8 OHM?Ce castig si ce pierd?

Share this post


Link to post

Merci, Tommy şi Lao!

 

Azi am descoperit be-loud.ro

Ăia de pe acolo (de fapt, cei care postează pe forumu' lor) sunt innebuniţi după playere-le Pioneer şi boxele DLS. Ce ziceţi de ele?

 

Last edit:

Aş aprecia dacă m-ar ajuta cineva AICI! Mulţumesc!

Edited by Exist

Share this post


Link to post

Am un Cielo STD - nu e dotat cu player din fabricaţie. Are doar 2 boxe - probabil modeste - montate în faţă.

 

Vreau să-mi cumpăr un MP3 Player şi boxe pentru spate şi am nevoie de ajutorul unora mai avizaţi decât mine... Smile Aşa că aş avea nevoie de nişte recomandări.

 

1. Player-ul (buget = max. 500 lei)

1.a) Ce branduri îmi recomandaţi? Eu pusesem ochii pe Sony (mi-a plăcut modelul Xplod CDX-GT 410U pentru că are interfaţă USB pentru memorie externă), dar am văzut zilele acestea (uitându-mă pe diferite forumuri pe net) că nu sunt aşa apreciate...

1.b) Aş vrea, dacă se poate, să-mi recomandaţi (şi) un model care să aibă interfaţă USB pentru intrare memorie externă (stick USB).

1.c) Aveam impresia că toate playerele ce suporta formatul MP3 au un navigator (gen Windows Explorer) cu care poţi naviga "printre" foldere şi fişiere. Dar am observat că cineva a întrebat pe un forum dacă un aparat are aşa ceva... Chiar există aparate care nu au??? Ca să ştiu să mă feresc de ele... :)

 

2. Boxele (buget = max. 250 lei)

2.a) Am înţeles că pentru montatul boxelor sub lunetă trebuie tăiată placa aia din spate, la maşina mea. E vreo problemă dacă e butelia de GPL pe acolo?

2.b) Ce boxe îmi recomandaţi? Pusesem ochii pe Sony Xplod XS-F 6935, dar am văzut că lumea de pe forumurile pe care am "colindat" zilele astea apreciază mai mult DLS-urile. Ar merge nişte 226 (sau 1269)? Totuşi, Sony 6935 acoperă un spectru mai larg de frecvenţe (25-30.000) decât DSL-urile astea (50-20.000)...

 

Mulţumesc!

 

PS: De unde vine acronimu' HU? Deh, curiozitatea... :)

Edited by Exist

Share this post


Link to post

@cezar grig:

La 8 ohmi pierzi putere maxima. Practic nu imi dau seama exact ce castigi.

Inversezi firele la o boxa din spate si ar trebui sa fie de ajuns.

 

@Exist:

HU= Head Unit.

1a, fara b)La banii aia ia Alpine. Poti sa iei si LG, are sor-mea in masina, si se aude destul de bine pe fostele mele boxe din masina.

1c) are un browser de fisiere si poti sa navighezi prin foldere si fisiere dar sa nu iti inchipui ca e cine stie ce complex, tot skip-ul e de baza.

 

2b) aici am testat fata in fata, pe acelasi HU si pot sa iti spun ca la mai putin de jumatate din pret niste boxe LG se aud muuuuuuuuuuult mai bine decat Sony Xplode. Spectrul mai larg de frecvente e doar pe hartie.

 

PS: Nu fac reclama la LG, dar daca pretul e un argument hotarator, merita luati in seama si ei.

Share this post


Link to post
PS: Nu fac reclama la LG, dar daca pretul e un argument hotarator, merita luati in seama si ei.

:) Merci!

Un LG ieftin cu port USB e ĂSTA (400 lei).

Ştie cineva cum se aude?

 

De Pioneer ce ziceţi?

 

Dar de boxele DLS?

Edited by Exist

Share this post


Link to post

Salut!

Am nevoie de un sfat

Merita sa cumpar un tub de bas aproape nou marca Jensen 480W (150 RON)?

Cum ar suna oare in Cielo?

Multumesc

Share this post


Link to post

Pai daca astia sunt banii de care dispui, merita. Cu rezerva ca la banii astia sa nu ai pretentii exagerate. Tinand cont de dimensiunea portbagajului de la Cielo , se va auzii bine !

Share this post


Link to post

Azi mi-am montat în locul difuzoarelor din faţă ACESTE difuzoare Magnat Car Fit 102. Au intrat destul de lejer în locul celor de fabrică şi se aud infinit mai bine. Fac treabă bună împreună cu MP3-ul JVC şi cu boxele Sony Xplod de pe spate, pe care le am de cca. 4 ani. Sunt mulţumit.

Share this post


Link to post
...

De Pioneer ce ziceţi?

 

Dar de boxele DLS?

 

 

Salut.

HU-urile Pioneer sunt printre cele mai apreciate, alaturi de Clarion si Alpine, la fel si boxele Hertz, DLS.

Edited by Gamerul

Share this post


Link to post
Sa intelg ca si Sony ar trebuie sa dea bass cat de cat nu sa se auda infundat ca intr-o cutie si daor de la 20 volum sa se simta ceva bass.Sa incerc sa schimb firele la o boxa sa le inversez poate au legat gresit.Chetia ce pe auditia initiala din fabrica se auza bass destul de bine dar era casetofon si nu imi scotea fidelitate.Cu cd-playerul asta GT200 se aude clar dar fara prea mare bass.

Freemind erai multumit de ce bass aveau casetofoanele sau cd-playerele Sony pe care le aveai?Asta are un Xplode la egalizator dar nu are Loudness.Poate din cauza asta?Dar nu prea cred...

 

acum am CDX-R6750, montat pe Cielo Hachback si bass-ul il tin pe -4 (-10 +10) si se aude clar, plin si tare, cu bass, fara pretentie de boxe.

 

prietena mea are CDX-GT300, montat pe Tico, boxe fata stok, spate Sony XS-F 6934 si are bass la greu. Si ea tine bass-ul pe -4, (-10 +10 este plaja de reglaj). La volum maxim se aude tare si clar, bass-ul il simti in spate. Este adevarat ca nu are Loudness, si din cate am apucat sa vad, nici functia ATT, pt reducerea nivelului sonor. Da-mi un semn pe messenger sau PM si mai vorbim.

Edited by freemind

Share this post


Link to post

Salut, iarasi si din nou aduc in discutie un upgrade ce doresc sa il fac la Espero. Postez aici si nu la " masina mea " pentru ca dupa ce se obtin raspunsurile, ele pot fi de folos tuturor dpdv acustic .

 

La HU nu m-am hotarat definitiv inca, cred ca o sa merg pe Alpine.

In usi fata, in conditiile in care am inteles ( maine verific ) incap fara modificari ( verific si daca intra mai mari ) difuri de 13 cm o sa merg pe sistem de 13 cm de la Hertz, Dieci, Energy sau HIEnergy... dupa fonduri.

 

Maine analizez in ce masura ar intra si in usile din spate ceva difuri si cam de ce dimensiune ( parerea mea ca acolo, fiind mai mult loc la picioare ar putea fi si manufacturate niste inele de pal pe care sa se fizexe difuri cel putin de 16,5 ... ramane de vazut.

 

Ajungem in portbagaj si la subiectul care vreau sa il dezvoltam ( mai ales cei mai priceputi decat mine )

 

Intrucat caldura basului este data cel mai bine de incinte de lemn, pal in cazul nostru si pentru ca nu vreau sa am subwoofer in portbagaj din care numai o parte din muzica sa imi ajunga mie la urechi si nici sa diminuez cu mult spatiul din portbagaj m-am gandit la urmatoarea solutie:

- dupa cum observ aici http://www.hertzaudiovideo.com/Doc/pdf_es250d.pdf mi-ar trebuii o incinta de 23 litrii ( daca stiu eu bine sa interpretez ) . Vreau sa montez diful pe haion si privind de sus in jos pe verticala in portbagaj incinta. Numai ca nu stiu cum sa fie impartite dimensiunile L/l/H.. aici astept sfaturile voastre !

- tot gandindu-ma la incinta mi-am dat seama ca s-ar obtine un sunet mult mai bun daca si difurile de medii ( ECX 690 ) ar fi in incinta. Ce volum recomandati pentru incinta acestor difuri ?? Si ce statie s-ar potrivii pentru wooferul de mai sus ?

 

Cum voi face aceste incinte sa stea lipite etans de haion ( tinand cont ca nu sunt tocmai usoare ) am niste idei dar nu mi-ar strica niste sfaturi. ( apropos, ce volum are portbagajul de la espero - in manual n-am gasit ? )

 

 

Multumesc mult pentru sfaturi !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

In ordine:

 

#1. Ce intelegi tu prin haion ? Espero e masina in 3 volume, nu hatchback, asa ca nu exista "haion". Policioara pe care sunt puse boxele din fabrica este formata dintr-un sandwich de mocheta + carton + platbanda; daca vrei sa pui boxele noi fix in locul celor vechi (din fabrica), cam cea mai mare dimensiune care incape sunt ovale de 6x9 inch; daca sunt mai mari, nu mai incap pe partea "inalta" a policioarei (cea lipita de luneta), si va trebui sa vii cu ele intre tetiere si partea inalta. Chiar si puse in locul celor vechi, tot va fi ceva munca de montaj, deoarece nu va avea loc magnetul lor, va trebui decupata un pic platbanda din portbagaj.

 

#2. Portbagajul are 540 L.

 

#3. Din cauza ca bancheta spate nu e rabatabila ca la alte modele, e destul de bine fixata pe caroserie, si izolata fonic pe masura. Ca atare, un subwoofer in portbagaj nu va avea efectul scontat (lucru auzit de cineva care a facut asta, si pana la urma a ales solutia cu montarea lui in habitaclu).

Share this post


Link to post

1. Prin " haion " in cazul nostru inteleg tot ce insemna spatiul dintre tetiere si luneta. Nu de munca de decupaj mi-e frica. Am sa pun pe partea inferioara a "haionului " o dublura de pal iar intre o sa umplu cu spuma poliuretanica pentru omogenizare si preluarea socurilor... eliminand astfel tremuratul si intarind "haionul" dar mai ales obtinad o suprafata plana ( "haionu" are acele ondulatii care fac imposibila montarea unui dif pe ambele suprafete descrise mai sus.

 

2. Avand atati de multi litrii e evident ca difurile puse in "haion" nu vor avea rezonanta perfecta ele nesesitand pentru asta un litraj mult mai mic al incintei deci neaparat trebuie sa merg pe ideea cu pal.

 

3. Asa ziceam si eu => concluzia punctului 2. Subul in habitaclu doar daca automat blocheaza un loc, nu ??

 

Ramne intrebarea cu litrajul pentur medii...

 

 

Multumesc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu-i mai zice haion, ca nu-i corect :) ca idee despre policioara, arunca o privire la pozele cu montajul meu. E trainica, boxele mele au 2 kg fiecare si nu vibreaza/zbarnaie, nu s-a lasat.

 

Depinde ce subwoofer vrei, eu am vazut un tub montat, fara a strica locurile din masina.

Share this post


Link to post

Pai cele ovale de medii vreau sa le pun exact ca la tine ( apropos.. au facut macel aia acolo cu tabla .. neaparat o sa fac si eu poze. La cielo iesisera gaurile perfect cu firastrau electric ... cablu prelungitor de 100 m si disperarea vecinilor - face un zgomot :P ) iar in mijlocul policioarei sa pun un dif de 25 cm diametru Hertz Energy ES 250 - greutate proprie aprox 4 kg. Problema apare cand ii pun cutia de rezonanta din cauza acelor traverse ale capacului portbagajului... o sa mai analizez

Share this post


Link to post

A fost macel intr-adevar, pentru ca s-a chinuit cateva ore sa taie acolo convenabil (e cam inghesuiala, sunt cablaje, si platbanda aia e solida rau, a rupt vreo 3 lame de pendular :) ) ).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...