Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

SUV - Mic, Versatil Si Zdravan

Recommended Posts

La Rav4 am inteles ca 4x4 ala e mai mult ca sa fie acolo, n-ar fi tocmai adecvata pentru offroad. Studiez.

Nu poate fi vorba pentru off-road adevarat la o masina care nu are diferential blocabil.

E tractiune integrala de asfalt, de cele mai multe ori te poti lipsi de ea, desi la un suv/cuv e bine sa o ai.

Am condus 2 bucati timp de vreo luna jumate, nu e rea masina, dar nu e fasneata ca una mica,

nici nu nasti vreo pasiune pt ea, e o masina pt oameni linistiti.

 

Apropo de mitsu, si eu zic ca tot una de aia cu care venea Alx la Varlaam sau la Vadu te-ar "coafa". :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca ar fi sa aleg, dupa iarna asta, cu siguranta as alege un suv. Daca as avea bani, ar fi un mitsu sport in 3 usi. E frumos, iar cutia de viteze si acceleratia sunt pe gustul meu. Sincer nu stiu ce suv mai compact si fasnet ca pajero, intr-un oras ca Bucurestiul, as putea aleg. Daca puneai intrebarea acum 7 ani ... Vitara era singurul raspuns.

Share this post


Link to post

@Vaxxi mai nea am spus Pajero Sport, ala e cum a avut ALXul acum cativa ani si gasesti mai multe de la prim proprietar si pretul este mult sub 15k E, ca dotari pt echiparea INTENSE: climatronic, piele, oglinzi rabatabile electric, climatizare separata spate

 

Date despre masina aici http://www.autoweek.nl/carbase_data.php?id=34113&cache=no

Si mai multe info aici http://en.wikipedia.org/wiki/Pajero_Sport

Share this post


Link to post

Singurul dezavantaj este consumul mare: la motorul pe benzina ma opream sa alimentez des (am avut masina de serviciu, motor benzina), chiar si la drumuri extra oras.

 

Ca o solutie ne-standard incearca si Hover (gwc cars): are caroserie de Nissan si motor de la mitsu.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Am condus Jimny cam 200 km prin Corfu, acum doi ani. Bine, era fabricatie 2004, dar banuiesc ca nu au schimbat-o prea mult (la exterior mai deloc). Tot 1.3 benzina, 30000km pe bord. Pot spune ca daca vrei masina pentru vanatoare sau pur si simplu pentru balaurit pe coclauri, Jimny e ideala. Insa daca vrei sa iesi cu ea la drum asfaltat pe distante mai lungi sau prin oras, mai bine te uiti la altceva. Vitara n-am condus, dar pare mult mai "domestica". Eu asta as alege.

Share this post


Link to post

http://www.flickr.com/photos/richiescars/2577587545/

Sau asa? E ceva mai mic, are garda mare :)

asta e polo pe sasiu si mecanica de samurai

 

Jimny e un offroader, dar nu le are cu asfaltul.

Grand vitara cu noul sasiu nu mai e ce era...

Eu iti recomand FREELANDER.

Share this post


Link to post

Si eu as merge pe Freelander cu o rezerva pt. costurile de reparare/intretinere in reprezentante.

Share this post


Link to post

Am un vecin cu un Freelander cu motor dizal by BMW, TD4. Omul e foarte incintat de jucarie, nu a avut decit o singura problema tehnica, i-a bubuit un furtun de la turbina. In rest, dupa ce a iesit din garantie, a fugit ca dracu' de tamiie de reprezentanta ... Tipul e vinator, se baga si iarna pe cimp, nu l-am auzit sa fi apelat la tractor pina acum.

Share this post


Link to post

@Vaxxi mai nea am spus Pajero Sport, ala e cum a avut ALXul acum cativa ani si gasesti mai multe de la prim proprietar si pretul este mult sub 15k E, ca dotari pt echiparea INTENSE: climatronic, piele, oglinzi rabatabile electric, climatizare separata spate

 

 

Bre, p-asta nu-l gasesc ca model separat, adica exista doar Pajero cu 3.2 DID sau 3.0 V6. Presupun ca nu vorbesti de Pajero Pinin, ca ala pare a fi alta mancare de peste.

 

Ca o solutie ne-standard incearca si Hover (gwc cars): are caroserie de Nissan si motor de la mitsu.

 

 

Le-am vazut, sunt chiar ieftine (11500 + TVA in varianta de varf, cu navigatie+piele+senzori ploaie/faruri+incalzire scaune+trapa+scaune electrice). Nu stiu ce dracu' sa zic, sunt cam reticent la o masina chinezeasca.

 

Am condus Jimny cam 200 km prin Corfu, acum doi ani. Bine, era fabricatie 2004, dar banuiesc ca nu au schimbat-o prea mult (la exterior mai deloc). Tot 1.3 benzina, 30000km pe bord. Pot spune ca daca vrei masina pentru vanatoare sau pur si simplu pentru balaurit pe coclauri, Jimny e ideala. Insa daca vrei sa iesi cu ea la drum asfaltat pe distante mai lungi sau prin oras, mai bine te uiti la altceva. Vitara n-am condus, dar pare mult mai "domestica". Eu asta as alege.

 

 

A avut un face-lift in 2005, cand s-au introdus un motor nitel mai rafinat si ceva imbunatatiri estetice. De asta mi-e si mie frica, pare a fi cam "din topor" si totusi va vedea destul de mult asfaltul. Posesorii insa sunt incantati de ea :)

 

 

Am un vecin cu un Freelander cu motor dizal by BMW, TD4. Omul e foarte incintat de jucarie, nu a avut decit o singura problema tehnica, i-a bubuit un furtun de la turbina. In rest, dupa ce a iesit din garantie, a fugit ca dracu' de tamiie de reprezentanta ... Tipul e vinator, se baga si iarna pe cimp, nu l-am auzit sa fi apelat la tractor pina acum.

 

 

1.8 benzina cica e de evitat, are probleme de proiectare si arde garnituri de chiulasa, deci ramane doar dizalu'. Problema e insa service + intretinere, n-am gasit decat pareri de rau (spre extrem de rau) despre intretinerea la marca asta.

 

 

Outback e deja break inaltat, asa pot sa iau Octavia de sindicalist cu pachet de drumuri grele :mrgreen:

 

Rav4 are recenzii foarte bune, Foresterul vechi imi placea si imi place; raman astea 2 SH, sau Jimny nou. Urmeaza testele ... cand oi apuca :) desi cred ca cea mai buna metoda de testare va fi sa inchiriez un model din fiecare timp de 1-2 saptamani si sa vad cum ma-nteleg cu respectivele.

Share this post


Link to post

Ma alatur si eu la parerea lui Mircea: Dacia Duster. Desigur, daca nu te grabesti, pana apare si mai ales pana cand auzi / vezi parerile proprietarilor (cam prin toamna se va sti ce si cum cu "Prafuitul" asta...)

Share this post


Link to post

Nino sint aproape convins ca Mircea are un "dinte" impotriva lui VAXXI rolleyes.gif si facea caterinca cu Dusterul.

Daca a strimbat din nas la VW crezi ca baga in ecuatie Dacia-Renault mai ales ca e "pros(t)patura"?

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu faceam misto. Din ce se vede pana acum, Duster este o varianta buna, beneficiaza de transmisie nissan, motoare bune si pe benzina si diesel, piese ieftine, intretinere asemenea, garda la sol mare, capacitate mare de trecere etc.

Share this post


Link to post

Nu vreau o masina aflata la prima generatie, cu atat mai mult de la Renault, pentru ca n-am noroc la loterii :)

Share this post


Link to post

Na ca l-am ghicit bananab.gif Laurentiu rulz greenguy.gif (apropo de "reclama" xxx by Renault)

Dusterul totusi e destul de scump daca nu-l vrei chel.

Si Vaxxi vrea o jucarica cu ceva "cai" ...

Share this post


Link to post

Mai bine iti iei chinezarie full, in piele, decat duster chel.

Share this post


Link to post

Sefu' a mea te entereseaza? Ca ar putea fi de vanzare... si ar mere si lizing daca e nevoie...

Share this post


Link to post

Sandero Stepway-se tine neasteptat de bine. Chiar ai nevoie neaparat de integrala?

Share this post


Link to post

De la Honda era (este) interesant HRV-ul.

Eu nu m-am prins ce-i HRV ala. Pe site la Honda n-am gasit decat CRV si FRV. :scarpin:

In fine, daca e vorba de CRV, personal nu ma prea incanta. Plus ca iese nitel din parametri tai. Dar are socru-miu una, daca vrei iti aranjez un drive test!

 

Dintre modelele enumerate de tine in postul initial, cred ca tot spre Vitara m-as uita si eu. Jimny nu prea ti se potriveste (chiar as fi curios cu stai tu la volan in el), iar Wrangler-ul cred ca e cam prea scump la intretinere.

 

 

Vad ca nimeni n-a zis nimic de Hyundai. Uite, chiar au pe lichidare stoc, cateva modele de Tucson, dar depasesc nitel bugetul. Ma gandesc insa ca la second, gasesti unul mai accesibil.

 

Tucson-ul e mai mititel, e inalt, e destul de fiabil (daca-l iei nou -> garantie 7 ani!), are suficient portbagaj, senzatie de super-spatiu in interior si e aratos (cel putin in opinia mea). Nu pot sa spun nimic de calitatile offroad, ca nu stiu. Probabil ca nu straluceste, dar nici nu cred ca te face de rusine. Asa, comparativ, insa daca e macar tot atat cat SantaFe-ul, e super ok! Parere subiectiva, normal. ;)

 

Modelul tocmai ce iese din fabricatie, dar daca prinzi unul d-asta din generatie noua macar e trecut de bolile copilariei. ;) Si unde mai pui ca ai si forum de calitate! :P

Share this post


Link to post

Sandero Stepway-se tine neasteptat de bine. Chiar ai nevoie neaparat de integrala?

 

Da. Si nu vreau Dacie, din multiple motive.

 

Eu nu m-am prins ce-i HRV ala. Pe site la Honda n-am gasit decat CRV si FRV. :scarpin:

 

Ie-te-o, da' nu se mai fabrica: http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_HR-V

 

 

In fine, daca e vorba de CRV, personal nu ma prea incanta. Plus ca iese nitel din parametri tai. Dar are socru-miu una, daca vrei iti aranjez un drive test!

 

Nici pe mine. Am condus una o luna, o stiu, e fada :)

 

Dintre modelele enumerate de tine in postul initial, cred ca tot spre Vitara m-as uita si eu. Jimny nu prea ti se potriveste (chiar as fi curios cu stai tu la volan in el), iar Wrangler-ul cred ca e cam prea scump la intretinere.

 

La opiniile matale achiesez si eu deocamdata, ca sa zic asa. Decizia suprema va fi data de locu' la craci din Jimny, cred.

 

 

 

Vad ca nimeni n-a zis nimic de Hyundai. Uite, chiar au pe lichidare stoc, cateva modele de Tucson, dar depasesc nitel bugetul. Ma gandesc insa ca la second, gasesti unul mai accesibil.

 

Tucson-ul e mai mititel, e inalt, e destul de fiabil (daca-l iei nou -> garantie 7 ani!), are suficient portbagaj, senzatie de super-spatiu in interior si e aratos (cel putin in opinia mea). Nu pot sa spun nimic de calitatile offroad, ca nu stiu. Probabil ca nu straluceste, dar nici nu cred ca te face de rusine. Asa, comparativ, insa daca e macar tot atat cat SantaFe-ul, e super ok! Parere subiectiva, normal. ;)

 

 

 

Il vazusem, dar: e mult prea mare; e mult prea scump; e mult prea serios. Decat Tucson, as prefera la orice ora Foresterul.

 

 

Share this post


Link to post

Si alegerea a fost... Jimny!

 

:tractor:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...