Jump to content
Sign in to follow this  
augustinionut

Mâtzu' si Motanu'

Recommended Posts

Azi am cumpărat un spray primer zinc, 15 euro, maine il întind pe sub masina. Am sa schimb si mocheta de pe placa portbagaj cu un pres intrare de 4 euro. Am sa sterg si niste urme de ceara si lipici cu WD40...schimb tabloul de sigurante cu unul fain, bag înapoi ventilația carterului in carcasa filtrului...pun apărătorile noroi pe fata, verific pe unde ajunge ulei pe sub masina de pute a ars când ii dau tălpici.

Uitam, tre sa reglez farurile.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Carcasa de la filtrul de aer de ce are folie de aluminiu?

N-am mai vazut asa... :)

Share this post


Link to post

Daca citesti topicul asta, ala de restrictor aer matiz si ala de admisie matiz ai sa vezi ca au fost incercari de scadere a temperaturii aerului in admisie :D Acum isi trage aer din gaura de proiector. Spor :)

Share this post


Link to post

Ai grija cu copexul ala fixeaza-l bine. Am vazut cateva masini cu firele "muşcate" de nervurile alea de la copex, de la vibratiile motorului. Ce-i drept e ca la mine erau mai multe in mănunchi, motor diesel, la tine e doar 1 si mai linistit motorelul.

Bafta!

Share this post


Link to post

Multumesc. Copexul si firul aferent au cativa ani buni...

Deci azi am dat comanda la radacini pentru capac inferior distributie matiz, cam 20 ron, plus 20 transportul...

Sa vad cum ajunge in Spania...teoretic cu Atlassib.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post


Envío:

8,90 EUR DHL Paket International | Ver detalles








Ubicación del artículo:

Uelzen, Alemania












Realiza envíos a:

Unión Europea





Share this post


Link to post

Am strans azi 3 ture de piulita cablul de ambreiaj si nu mai caraie asa de tare cand bag a3a...de fapt agata doar un picut. Cand voi schimba uleiul sper sa isi revina.

Share this post


Link to post

Ca tot vorbesc singur, banuiesc valva EGR pentru datul in nas la 3000 ture.

Share this post


Link to post

Azi am schimbat uleiul si filtrul de benzina. Ala din rezervor e comandat pe aliexpres...sper sa fie bun.

Share this post


Link to post

A ajuns filtrul, astept termistorul din rezervor. Cand le montez va anunt :D

Share this post


Link to post

Da-i bice Ionele ca vin nametii .

Share this post


Link to post

11$ un termistor amarat? E 3 lei unul la electronice, mai greu e sa-l gasesti de valoarea potrivita.

Share this post


Link to post

Daca e ala gros si robust da. Ca asa am luat si eu cu un leu bucata de 1kohm, si a puscat cu prima ocazie. Nu duce curentul consumat de bec.

Va anunt eu daca e sau nu e industrial.

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/7555-sonda-si-indicator-nivel-benzina/page-12?do=findComment&comment=551349

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Eu am luat unul de 470 ohmi si 0,5w si l-am schimbat la una din mobre. Nu e fix ce trebuie, dar functioneaza destul de bine. Asta insemnand ca, la temperaturi mai mari, cand se incalzeste rezervorul de la soare (nu e cazul la auto), se mai aprinde ffff slab becul, pe lumina nici nu observi. 3 lei in loc de peste 150 lei piesa originala.

post-5454-0-72609900-1477509809_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu traiesc in Spania... 50 ron e par la ceas acum. Lasa ca om vedea, daca nu ma apuc de cautat pe la magazinele de electronice ceva termistor de putere.

Share this post


Link to post

Mi-s de parere a folosi piesa (termistorul in cauza) recomandata expres pentu, Ionele.

 

De nu faci economii pentru plus un stingator , ma rog ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Consum 6,6 % : mult? Putin? Parcurg zilnic 35 km, din care 30 pe autostrada la 120km/h. Or fi cam mult 4600 ture timp de 15 minute... dar si 3-4 ture de sat cu 1a si a2a sa gasesc parcare...

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca te lauzi cu Matizul ala :D

Serios acum, spune-mi si mie, te rog, cate RPM are motorul la 80 respectiv 100km/h? Stiu ca tu ai aparatura aia. M-am uitat in graficele de pe forum, dar mi s-au parut diferite, ori n-am stiut eu sa le descifrez.

Share this post


Link to post

Intr-a 2-a, fireste, ca de i-o da pe-a 3-a ...

 

[emoji1]

 

Logic, ii vorba de ultima treapta la acea viteza, parerea mea.

 

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A2010-a eszközömről

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...