Jump to content
Sign in to follow this  
augustinionut

Mâtzu' si Motanu'

Recommended Posts

Faci colectie sau ai un fetis cu...scuturi?

Share this post


Link to post

Nu, am un fetis cu drumul spre Baicu.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Spre deosebire de al coleg de pe forum, am avut rabdare sa citesc jurnalul tau si, sincer, te apreciez pentru tot ce ai facut!

Recunosc, ceasul de masa pe post de turometru arata oribil, insa importanta este functionalitatea (pana treci la unul profi, cu stil, care sa se plieze cu bordul facut, de altfel, bestial). Plus ca, la cum te-am citit, iti pot veni idei cu usurinta sa imbini utilul cu placutul.

Share this post


Link to post

Azi am comis-o > :) . Apoi am schimbat antigelul.

post-13903-0-98789100-1336071633_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Asta se trage de la senzorul de temperatura de tico.

Share this post


Link to post

Mâtzu' a bobinat 970 km in 2 zile: "o dusa si o vinita" la Pitesti. La dus prin Tazlau, Onesti, Brasov, RucarBran, Campulung (consum 5,11) si la intors prin Gaesti, Targoviste, Ploiesti, Buzau, Bacau (consum 6,33) cu ploaie de la Pitesti la Buzau si vant de la Buzau la Bacau :wallbanger: . Felicitari constructorului podului de la Ionesti la Gaesti :rambo:

Share this post


Link to post

Printre altele...

post-13903-0-48247000-1339433050_thumb.jpg

post-13903-0-61964300-1339433059_thumb.jpg

post-13903-0-66965200-1339438012_thumb.jpg

post-13903-0-97398500-1339438016_thumb.jpg

post-13903-0-25917000-1339438021_thumb.jpg

post-13903-0-15814500-1339438026_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Iti mai trebuie un furtun prins cumva de tetiera si un dop gaurit ca sa bei fara sa te mai intinzi dupa sticla ;) .

Share this post


Link to post

90400 km... tampon cutie stanga cu inceput de sfarsit.

EDIT: cea mai buna admisie de aer experimentata pana acum crazy.gif

post-13903-0-22842000-1340565145_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Termoizolatie cu polistiren si plasa cand ii faci?

Share this post


Link to post

Sau snorkel ?

 

Share this post


Link to post

Tu idei ai... da la dizain esti muci.

 

Tot ce faci ori arata ca porcu, ori din alta poveste. Chiar daca poate functioneaza...

Share this post


Link to post

Subscriu, in plus cea mai mare problema a proiectului tau este admisia de apa :D , tare sunt curios ce o sa faci cand intri intr-o balta mai mare...

 

Edit: Frate, snorkelul ala e o tampenie totala. Tipul zice ca arata nasol cu snorkel normal care iese prin aripa, dar la el iese in masina :) ). WTF, cum dracu i-a bas*t mintea asa ceva.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Subscriu, in plus cea mai mare problema a proiectului tau este admisia de apa

 

Vineri, in Piatra, a plouat cu galeata iar sosele imediat s-au umplut de apa. Din motive bine intemeiate am fost obligat sa ies pe acea furtuna cu masina. Sambata cand am deschis capota tot motorul, inclusiv capota erau murdare de urme de stropi de apa deci sigur am avut si in grila ( in locul proiectoarelor ) apa, ma mir cum de nu mi-a afectat distribuitorul ( am euro 2 ).

Share this post


Link to post

@ches

ai zis o chestie ... snorkel.

hai sa vezi ca augustin o sa isi puna snorkel pe matiz :shocking:

Share this post


Link to post

:D merci la tot poporu. Treaba e ca intai apare ideea apoi estetica. Oricum e functionala; in dreptul radiatorului tubul e intrerupt, (deci nici o problema cu apa) pentru ca nu a incaput pe deantregul: diametru de 75, spatiu de 60. Mircea, esti offtopic :P

Share this post


Link to post

Si apropos, degeaba fac ceva superestetic bag niste bani ca mai apoi cand nu imi convine sau nu e bun sau nu are randament sa o demontez si sa o arunc; mai bine prototip cu bani putini, ce daca nu ii place ochiului, ii place mâtzului ;)

 

P.S. Ploua, va anunt eu daca se merita investitie cu fibra in forma gaurii de proiector sau daca o demontez si io dau lu socrumiu sa o puna la instalatiile lui sanitare.

Share this post


Link to post

P.S. Ploua, va anunt eu daca se merita investitie ...

 

Augustine, nu mai lua personal niste observatii obiective. Asta e ploaie de acum ? Daca vrei neaparat sa testezi mergi pe ploaie in spatele unui camion cateva zeci de km si apoi verifica filtrul de aer.

Share this post


Link to post

Nu am cum sa merg in spatele camionului zeci de km :P , nu ma lasa pedala :tongue:

Share this post


Link to post

Apropo de apa in filtru de aer. Eu am scos priza si rezonatorul si am pus un cot de 60 ( luat de la tine ) pe care l-am indreptat cu admisisa in jos. Ieri am scos filtrul de aer si l-am gasit cu urme de stropi de la ploaia de vineri.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Si o carait motorul ceva? Teava de plastic din cutia filtrului o ai?

Share this post


Link to post

Nu, nu am avut probleme cu motorul sau ceva de genul asta, dar am ramas si eu uimit pana unde a ajuns apa.Da, inca mai am tubul decantor din cutia filtrului si gaurica nu este infundata deci are pe unde curge apa.

Share this post


Link to post

Ai remarcat vreo diferenta in performantele motorului prin scoaterea rezonator restrictor?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...