Jump to content
Sign in to follow this  
B-02-ERO

Modificare Frane Cielo

Recommended Posts

Salut baieti!

 

Eu am pus etrieri pe fata la Cielo de Opel Astra F cu discuri de 256mm si sunt foarte multumit. E alta masina.

Nu am modificat nimic altceva. Mai am acasa discuri vectra A pentru spate dar inca nu sunt hotarat daca se le pun sau nu.

 

O zi placuta.

Share this post


Link to post

fost posesor de cielo 2003 si actual posesor de cielo 96 pot sa afirm ca cielo din 03 frana mai bine, dar avea tendinta ca rotile din spate fara greutate sa se blocheze de multe ori si era partieeeeeee... asta am si vazut am si simtit... tot sistemul de franare a fost luat de pe espero, care avea o masa mai mare...

 

in schimb pe cielo din 96 frana e mai slaba dar nu se blocheaza rotile nici daca te chinui... chiar si fara abs iarna e mai usor de condus pe zapada... :) franele au fost foarte bine gandite... nu au fost prosti koreenii aia...

 

nu sunt singurul care afirma ca franele de pe cielo 96 sunt mai slabe, dar nu se blocheaza!!!!!!

Share this post


Link to post

Salut, am si eu o intrebare la voi ,defapt vre-o doua. Cam cat ma costa toata treaba cu schimbatul tamburilor cu discuri de farana la cielo? Si are cineva doua tobe pe cielo? daca da cum ati facut si este legal?astept raspuns.

 

 

 

Share this post


Link to post

@db04dod, dupa cum se vede in posturile de mai sus, aveam de gind sa-mi modific si eu frinele pe puntea spate, cu toate ca nu aveam/am probleme cu ele, doar vroiam ceva mai mult dar, dupa discutia avuta mai sus cu colegii, am ajuns la concluzia ca, este suficient si o modificare mai mica cum ar fi - alti etrieri, discuri si placute noi care nu impun costuri mari si modificari ale sistemului de frinare, s.a.

Stiu si sint convins de faptul ca, sistemul de frinare cu discuri pe puntea spate este mai eficient decit cel cu tamburi, dar...fiecare cum crede.

Share this post


Link to post

Eu nu m`am gandit sa modific frantele...deocamdata ( m`am certat cu portofelu` ) . Dar pana sa ajung sa le schimb vreau sa va intreb :

DE CE ATUNCI CAND E FRIG AFARA PEDALA DE FRANA ESTE TARE ( TINE SUS ) SI ATUNCI CAND ESTE CALD ESTE MOALE ( TINE MAI JOS ) . Mentionez ca de franat, franeaza la fel.

Share this post


Link to post

Dupa ce te impaci cu portofelu incearca sa schimbi lichidul de frana si poate sa scoti si aerul din instalatie tot in bani astia.Din cunostintele mele aerul rece se comprima mai putin,desigur e o aberatie pt. ca daca ai avea asa de mult aer in instalatie nu ar avea eficienta sistemul.Este cel mai ieftin lucru pe care il poti face si deci primul,dar mi sa mai intamplat sa ma insel.Bafta

Share this post


Link to post

ok dupa ce am citit 18 pagini tot nu mam lamurit ce punte sau discuri +etrieri de opel merg la cielo corean din 96 de astra A de Vctra de care?,sau kadet fara sa modificam nimic adica taiat ,sudat , gaurit. multumesc

Edited by kinderu56

Share this post


Link to post

Etrieri merg de la Opel Astra `92. Problema e ca snt 3 modele in acel an si nu stiu exact sa va zic.

Eu mi`am luat etrieri noi tot de Daewoo insa cu placute de Matiz 267 lei / set NOI ( made in Korea ).

Nu am ales varianta " dezmembrari " pt. ca nu putea nimeni sa`mi dea factura

Share this post


Link to post

Opel Astra sau Opel Vectra . Tre` disc, etrier si butuc

Nu stiu model exact dar o sa aflu zilele astea

Share this post


Link to post

ok pentru cei interesati care au placute de matiz pe cielo costa 75 de lei pe FERODO , ok ce se mai aude cu franele pe disc pe spate la cielo

Share this post


Link to post

hello, din ce am citit pana acuma am inteles ca franele de pe exe se comporta mult mai bine decat pe GLE, diferenta fiind etrierii mult mai mari respectiv jante de 14''.Daca nu exista nici o diferenta de dimensiuni si gabarit intre cele 2 modele, inseamna ca un sistem de franare complet de exe adoptat pe un gle, nu ar trebui sa puna absolut nici o problema.Am obs ca marea pb la schimbarea sistemului de franare o reprezinta acel raport de franare fata/spate.Mai sunt si alti factori de luat in considerare ?

Share this post


Link to post

Obligatoriu trebuie sa pui jante de 14" pe fata datorita etrierilor. Daca nu ai omologate dim. anvelopelor in CI si CIV trebuie sa mai adaugi la cheltuiala si acest aspect.

Share this post


Link to post

sistemul de franare pe spate la GLE este diferit fata de cel de pe EXE ?

Share this post


Link to post

Daca cielo gle are discuri neventilate, se pot pune etrieri de Espero (vectra) si posibil si cei de exe,nubira,leganza pe discuri ventilate de 236 mm si vor intra si rotile de 13.

Stiu ca e putin ciudat dar e testata, colegul Velican Costi asa are pe cielo acum. Singura explicatie pe care am gasit-o, difera prinderea in jamba a etrierului la GLE cu discuri pline fata de EXE (etrierul e mai aproape de butuc) , avand in vedere si faptul ca discurile de Exe (256mm) nu intra, sunt prea mari in diametru.

 

Deci la discuri ventilate placuta calca la 1 cm fata de butuc (exista niste fante de ventilare langa butuc de fix 1cm) pe cand la discuri pline calca exact langa butuc (lipsind acele fante), rezulta ca etrierul este mai aproape de butuc cu fix 1cm la cel cu discuri pline, exact cat este nevoie sa intre roata de 13'.

 

Sper ca s-a inteles ceva :)

 

Frana pe spate e identica la gle, exe si espero.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Discuri ventilate de 236 doar pe gle si pe lanos au fost puse din ce stiu eu, nu pe exe, nubira. Pe leganza sunt cu 5 prezoane.

Share this post


Link to post

sistemul de franare pe spate la GLE este diferit fata de cel de pe EXE ?

 

Nop,e identic.

 

Eu am montat etrieri de vectra a,cu placute si discuri Ferodo,lichid Dot 5.1 si am frane.M-a costat vre0 600 lei insa merita.

Share this post


Link to post

/ok si pe spate ce discuri punem??

Share this post


Link to post

Pai pana la discuri cred ca trebuie pusa punte

Share this post


Link to post

Discuri ventilate de 236 doar pe gle si pe lanos au fost puse din ce stiu eu, nu pe exe, nubira. Pe leganza sunt cu 5 prezoane.

 

 

Cielo Executive are discuri ventilate. Placutele de frana se potrivesc si la Leganza, Nubira si Espero.

Share this post


Link to post

Da, dar la EXE sunt de 256mm.

Share this post


Link to post

Cea mai potrivita ar fi puntea spate de Opel Kadett, cred ca mai se potriveste si de Astra F sau Vectra

Share this post


Link to post

am cautat si sar potrivi o punte de kadet E, a mai montat careva ? se fa ceva modificari ? sau pur si simplu sa da ce de cielo si se monteaza cea de kadet E

Share this post


Link to post

Dap,se potriveste.

Verifica daca nu cumva ai pe cielo modelul de punte din 3 bucati,la care poti adapta doar capetele cu discuri si etrieri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...