Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

Tbird, exact asa am procedat si eu! Ai reusit sa faci asa toate cele 4 usi? Daca nu, bate de afara in tabla unei usi in care ai pus aluband si dupa bate in tabla unei usi in care nu ai pus :) E diferenta foarte mare! Si in afara de faptul ca atunci cand se inchide usa nu se mai aude sunetul ala a gol, esti multumit?

Share this post


Link to post

Daca folosesti o masina de gaurit cu acumulator, cu aia chiar ca nu poti sa-ti faci treaba (sa lustruiasca materialul).Un flex bun (de marca) cu perie de sirma isi spune cuvintul.Incearca,doar de proba. Eu astea le folosesc. ;)

Share this post


Link to post

Banzay dap am reusit sa pun la toate aluband, sunt multumit nu se mai aude a tabla goala cand inchid usa :) . Viktor, ai dreptate tu, doar ca nu prea am cum sa folosesc flex-u sau alta scula electrica ca nu am 220v la masina...asa este cand stai la bloc si mai e si departe de parcare. De ceva vreme ma tot batea gandul sa spal motorul...eh am facut-o si pe asta ieri. Am un prieten care si-a luat WAP si i-am dat eu cu manuta mea pe unde trebuia... am bagat si spuma si gata, arata mult mai frumos motorasul :D

post-11852-1245045024_thumb.jpg

post-11852-1245045031_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumos a iesit motorul.Asa da.Felicitari.Nasoala treaba cu rugina,cielo meu e mai batrin cu 6 ani si nu am atat de multa rugina.Se vede ce treaba fac romanii si ce tabla si tratament de kko folosesc.Am o nelamurire,ce este cu firul acela albastru,trecut pe linga cheder si deasupra aerotermei? :-?

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Hehehe l-ai observat repede... de la ceasul de presiune ulei, duce la sonda jos, cel putin asa trebuia. Ceasul oricum nu mai functioneaza, o sa scot eu firul ala intr-o zi :P Asta e ce sa ii faci doar la usile fata acolo am gasit rugina... in rest se prezinta bine, cred ca conteaza si foarte mult cum o ingrijesti cine stie ce taran era ala inaintea mea :P

Share this post


Link to post

Asa repede a picat ceasul ala?

Share this post


Link to post

Exact intrebarea care voiam sa o scriu eu

ce a cedat - ceasul sau sonda?

Share this post


Link to post

Pai vroiam si eu sa-mi iau de-aia :) .

Share this post


Link to post

Pai si eu

sonda cel putin - sa o cuplez la un ceas de dacie :)

Share this post


Link to post
Asta e ce sa ii faci doar la usile fata acolo am gasit rugina... in rest se prezinta bine

 

La tabla romaneasca putea cel dinaintea ta sa-i faca slujbe. Valabil si pentru tine, din pacate :( . Am vazut masini cu zone afectate de rugina desi nu sint predispuse la umezeala sau salinitate.

 

Date fiind "desoperirile" tale, sfatul meu este sa dai jos roata dreapta spate si, cu ajutorul unei lumini puternice, sa inspectezi bine bine contra-aripa. Protectia precara a tablei (galvanizarea) + antifonarea cu economie pot sa duca la ciupituri mici datorate pietricelelor. La suprafata totul pare OK insa, daca dai putin la o parte vopseaua, s-ar putea sa ai suprize neplacute

Share this post


Link to post

Nu a cedat ceasul, a cedat sonda... si nu pot sa pun orice sonda trebuie doar aia a ceasului ca sunt calibrate intre ele. Salex... o vopsesc integral luna asta si o sa stau langa ala toata ziua, verific tot... mersi de pont.

Aporpo, imi puteti da niste idei de culori ? Eu initial vroiam sa o vopsesc cam aceiasi culoare... eventual o alta nuanta, dar parca totusi as schimba culoarea, ma gandeam la un portocaliu ca a lui ERD sau un fistic mai deschis... chiar si negru... Voi ce parere aveti ce culoare ar sta cel mai bine pe cielo ?

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Bleu sta bine de tot. Am mai vazut si un cielo albastru de subaru, dar ala sincer mie nu mi-a placut... Ar merge si un visiniu mai inchis, un crem mai inchis... Pana la urma o vopsesti fara cuptor nu? Sunt curios cum iese :) Poate fac si eu pasul asta vara viitoare... Sa ne zici si noua un scor :) SPOR!

Share this post


Link to post

mie imi plac 3 culori pe Cielo:

Rosu (gen executiv sau GLE), alb si argintiul DE GLE (nu cel de exe)

 

ar mai fi si un gri antracit... tot de pe GLE il stiu - dar e mai pretentios de intretinut

Share this post


Link to post

Pai la cuptor, eu nu ma joc ori fac ceva ori nu. Nu sunt inca decis la culoare... madkat zice bine cred ca ies mai bine cu un gri de GLE... ala e mai inchis parca decat al meu.. si nu mai vopsesc absolut tot. Nu stiu inca mai investighez.. ca si pret am gasit undeva cu 1700 ron la un tip recomandat de multi.

Share this post


Link to post

Un coleg avea mai demult un Cielo rosu ca focul!!! Arata suuuper! Imi mai place si negru...

Share this post


Link to post

Am pus ochii (pentru Leganza mea) pe o paleta de culori de la NISSAN. Nuante de gri, beige, kaki, toate metalizate. Evident, tine de gusturi insa am vazut paletele de la toti producatorii mari si asta de la Nissan mi-a placut cel mai mult. Initial ma hotarisem la Nissan EV5, dar dupa ce am dat de alte nuante, deja incepusem sa ma comport ca o gaina :D

Share this post


Link to post
comport ca o gaina :D

 

 

=)) interesant, eu ma gandisem initial la portocaliu ala frumos sau la un fistic deschis da ma ajunge prea mult pentru bugetul meu... numai vopseaua este 1300 RON cu tot ce trebuie. Cred ca o sa raman la gri-ul de GLE nu sunt sigur dar in proportie de 80% ala ca ies mai ieftin. Nu vreau sa dau 1500 EURO doar pentru un vopsit ... totusi toate au o limita :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Dar rosu? Nu iti place? Un rosu aprins arata super pe Cielo!

Share this post


Link to post

Hmmm nu zic nu, dar mi se pare mai mult ca este potrivit pentru persoane de sex feminin ( scuze celor care au masina rosie, asta e parerea mea) cei drept arata bine pe masina :P .

Share this post


Link to post

Mie nu mi se pare...iar eu sunt mai misogin de fel asa :) ), am vazut rosul acela aprins si lucios pe un Cielo si ma simteam mandru ca merg cu masina aia :X . Cred ca femeilor li s-ar potrivi un roz,mov sau ceva de genul asta =)) ...

Share this post


Link to post

Acel argintiu de gle am eu pe cielito.Un gri ceva mai inchis decat cel de ezecutiv.Nu e o culoare pretentioasa si camufleaza destul de bine murdaria.Da un ochi la masina mea sa iti faci o idee. :thumbl:

Share this post


Link to post
... numai vopseaua este 1300 RON cu tot ce trebuie.

Evaluarea este foarte corecta. Cam la acelasi pret am gasit si eu, fara chit, smirghel, lavete, etc. Doar vopsea, lac, intaritor. Eu nu am incotro, sint pregatit sufleteste :(

Share this post


Link to post

Exact mi-a zis tipa de acolo cam 1500 ron cu toate prostiile. Deocamdata zic pas pentru cel putin 2-3 saptamani... nu imi permit dar cel tarziu la sfarsitul lui iulie masina o sa fie vopsita... nu mai conteaza alba, neagra, portocaliu, gri, in dungi etc :)

Share this post


Link to post

OK.Abea asteptam sa o vedem cu haina noua/. :thumbl:

Share this post


Link to post

Am dus masina la vopsit in dimineata asta... dupa ce aseara am muncit pana tarziu sa demontez de pe ea. Eu acum sper ca am demontat cam tot... oricum mai demonteaza si vopsitorul daca am uitat eu ceva. Cel mai greu a fost sa aleg culoarea...pentru ca nu eram hotarat de acasa ce culoare sa o fac... m-am uitat acolo pe paleta lor de culori si pana la urma am ales un Bleu de la Alfa Romeo... sper sa arate frumos. Uitati cum arata un cielo fara bari :D , cum o i-au de la vopsit pun poze :)

post-11852-1246960579_thumb.jpg

post-11852-1246960603_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...