Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Muzica In Ticolino

Recommended Posts

din cate stiu eu niste filtre ar trebui sa fie foarte ieftine

Share this post


Link to post

Vreau sa upgradez putin systemul de sunet din Tico.. Intrebari:

- ce boxe merita puse in locul celor stock?

- se pun usor unele de 13cm?

- pot sa montez amplif-ul in fata, ca sa nu mai trag fire de nebun? Nu o sa montez prea curand alte boxe/sub pe spate..

- pot pastra cass-ul original? Ce limitari am cand il conectez la amplif.? Se poate conecta?

Share this post


Link to post

In bord sunt boxe de 10cm, nu stiu daca intra de 13cm ca locul ii cam strampt mai ales in partea stanga (tablou de sigurante, gaura acea pentru monezi etc.)

 

In loc de amplificator mai bine pui un alt hu care sa aibe performante decente 4*50W (4*27W reali) tinand cont ca cassul Tank are 2*7,5W.

 

Daca nu pui boxe in spate sau in usi nu vei obtine un bass foarte tare dar la capiotul claritate iti vor creste performantele.

 

Spor la treaba!

Share this post


Link to post

Sa zicem ca iau niste boxe de 30-40W RMS (declarati - mie mi se par f. trasi de par) si un CD/MP3 Player cu 4x50W

Pot pune cate 2 canale in paralel / serie? In felul asta chiar as avea 50W / boxa..

Share this post


Link to post

Sa zicem ca cumperi un hu de 4*50W care real scoate 4*27 si iti iei 2 difuzoare de 10cm de 25W (in locul celor din bord) si vei pune 2 din iesiriile de la cd-player pe el vei obtine (cel putin teoretic) 50W. In comparatie cu cassul Tank care are 2*7,5W iar boxele originale sunt de 5W. Deci in conluzie suntul va fi mai bune de 5 ori mai tare decat inainte si va fi mai clar fara discutie.

 

Nu stiu cum vrei sa conectezi canalele dar nu merita sa te complici ca mai mult nu poti scoate din difuzoarele pe care le pui in bord ca stau in aer si practic n-au incinta.

 

Ps: Cand mi-am cumparat cd-playerul care are 40 de gradatii la volum puteam sa dau pana la 19 cu boxele stock fara sa distorsioneze cand le-am schimbat cu niste Saluri (Sal nu este nici pe departe o marca consacrata) am putut ridica volumul pana la 30.

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Dupa ce mi-am montat boxe pe portiere (am dat detalii intr-un mesaj anterior) zilele trecute m-a ajutat un prieten si am reusit sa imi pun niste filtre pe aceste boxe (nu duceau la basii scosi de mp3 payer).

E alta viata acum... pot sa exploatez mul mai bine performantele playerului la volum mai mare...

 

Sistemul actual cuprinde:

-mp3player APLINE CDE-9845RR/RB

-fata: JVC, diam 16cm;

-spate: ALPINE SPS-690A

 

Din ce am vazut pe forum pe aici nu e cine stie ce...DAR eu sunt multumit !

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare: recent am bagat in renovare sistemul audio si inca nu pot sa spun ca e gata, am pus 2 boxe pioneer accelerate de 80w rms pe spate pe o statie alpine de 30w rms, ceea ce le face o idee subutilizate, dar se aud ok si un sub jbl 1202d in incinta sealed pe un amplif de 130 w rms si sub are 300 rms, deci si el sub utilizat, dar am de gand sa rezolv asta, sper sa strang cash sa iau un 75.2 sau poate ceva mai mare in vederea unui future upgrade... intrebarea: desi am tweetere dls pe fata, am vrut sa amplific imaginea sunetului din fata si am pus nishte boxe pioneer pe 10cm de 25 w, dara care sunt acoperite de cele din spate, dar isi fac treaba, oare: sa pun boxele de 10 in usi fata si sa pun si blaupunkt 17cm la loc in usi spate sau doar consuma curent degeaba? adica: mai multe boxe, mai mult sunet sau doar consum inutil? in usa fata incap cu greu si cu distantiere hidoase pt gustul meu boxe mai mari de 10cm... se merita sa investesc in nishte boxe de 10 cm cu pedigree pe care sa le folosesc fara amplif, sau ar fi pacat de ele? ca totusi nu am de gand sa pun un al 3-lea amplif si ca sa ma complic cu unul de 4 canale ar fi prea mult...

Share this post


Link to post

ce ai tu pe masina se poate numi cu succes sorcova.

 

daca ai coaxiale pe fata, de ce te-ai complicat cu tweetere? pune direct componente, si gata. nu se compara improvizatiile astea cu ceva facut direct de un producator.

 

pe urma, cauta sa iei scule profi, pioneer nu face mare lucru la entry-level si nu cred ca ai luat ceva high-end.

 

in continuare, difurile de pe spate, nu isi au rostul

 

subwooferul e indicat sa fie depasit de statie in putere, si sa mergi cu statia la 80-90 % din ce poate, iar subu sa fie 100%, in felu asta ai nivel mai mic in distorsiuni, si aici din nou conteaza aparatura, jbl fiind...ma rog.

 

 

parerea mea e ca un sistem potrivit pt tico e format din compo de 10 pe fata si sub de maxim 12 inch pe spate, dar amplificat cum trebuie.

 

 

personal, eu am mers pe HU pioneer deh 5730 si ground-zero pt dif. la acelasi performante gasesti si hertz.

Share this post


Link to post

10 pe fata e cam micut,

indiferent de calitatea difurilor nu o sa coboare sub 100Hz si o sa ai o gaura de frecventa cam mare

Share this post


Link to post

- boxele de pe spate au ajuns acolo dupa multe pozitionari si acolo imi plac cel mai mult si sunt ts a 6911, nu sunt chiar entry level deloc, peste ele mai sunt e-motion, dar de care nu am gasit in .ro ...

as fi vrut un 75.4 si sa leg 2 in sub si doua pe boxe, dar am vazut ca are distorsiuni 1% ceea ce e aproape triplu fata de cele de la alpine-ul de acum (0.3%). nu as vrea sa pun distantiere pe fata, dar cred ca tot acolo ajung...

- peshte: din ce e fata ta de usa? oare rezista din fibra de sticla? tu ai filtre care sa scoata bassul din boxele fata?

- as vrea sa mai iau un 75.2 (app 300 w rms sau cum zice dann, ar trebui oare ceva mai mult? eu sunt multumit de bass-ul de 130w rms de acum, daramite de 300w, adica pentru o auditie decenta cred ca ar fi suficient si atat, dar as vrea mai multa medie in fata...) si sa trec alpine 30 w rms pe fata, un kenwood de vreo 2x80 ca sa se imperecheze cu boxele pe spate...

- @dann: pe fata am difuzoare nu coaxiale ci dual cone iar tweeterele sunt dls cu filtre cutiuta, nu doar un condensator si gata... e adevarat ca sunt f slabe dar prioritatea nr 1 este statia de sub si daca e nevoie o sa caut ceva pe la peste 300w, dar as mai vrea sa mai imi ramana curent si pt motor...

cat despre sorcova, sa stii ca nu conteaza daca toate componentele nu sunt de la aceeasi firma, am facut multe combinatii ca sa ajung la config asta si se aud mult peste gto 526 care e la 300k diferenta ca bani, peste alpine care sunt chiar mai scumpe, din seria produselor de consumatie, pioneer accelerate este cea mai buna serie si destul de ieftina, adica nu pot sa se auda hertz de 10 cm la app 100 eur peste astea care au costat 60-70 eur, la asta ma refer... si eu sunt cel mai mare fan jbl, daca aveam bani si LOC as fi luat kicker solo baric, am auzit unul la lucru si pot sa spun cu mana pe inima ca e cel mai tare sub pe care l-am auzit in viata mea, dar la grupa mica sunt f multumit de un sub pe care am dat 250 ron si care a rusinat un magnat enorm, montat pe o linie magnat completa, facuta cu vreo 1500 eur, linia mea fiind undeva pe la 600 eur dar e facuta in timp... oricum e aiurea sa discuti pe topicul asta fara sa auzi instalatia in sine la treaba...

 

later edit: am gasit asta pe be-loud la suspectul pret de 620 ron si scrie 400w in bridge si cu 0.2% distorsiuni, asta ar fi mai clara decat alpine-ul meu si devreo 5 ori mai putine ca la jbl 75.2 ce parere aveti? 75.2 vs ca 23

http://www.dls.se/english/fstark/ca23.htm

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

sorry pt double-posting, dar am nevoie urgent de cateva pareri:

in special steph: cum se comporta amplifurile dls la consumul de curent? dls ca23 are 2x30 a sigurantele, par mari, consuma mult? stiu ca tu ai (avut) dls, cum se comporta in general?

mac audio mp 8000 are 400w rms (zic ei) mosfet, la 450 ron, ce parere aveti? junk?

Share this post


Link to post

inca am dls si boxe si amplif si woofer.

 

la volum mare mare parca palpaie plafoniera dar cam atat.

 

alte probleme nu au fost

Share this post


Link to post

pe unele modele am vazut ca scrie mosfet ( pe jbl 75.2 ) dar pe asta nu scrie, daca nu scrie inseamna ca nu are? si e chiar atat de important ? mie pe bacteria originala era orga de lumini, dar s-au potolit cu asta noua, deci cred ca nu ar fi probleme, asta daca e la fel cu a ta, a ta parca era ca22 ?

Share this post


Link to post

dap! ca22

Share this post


Link to post
10 pe fata e cam micut,

indiferent de calitatea difurilor nu o sa coboare sub 100Hz si o sa ai o gaura de frecventa cam mare

 

unde nu coboara astea de 10 urca subwooferul... dar trebuie o cutie mai smechera la el Astea deshise si goale pe interior, distorsioneaza si reverbereaza, iar la frecvente mai ridicate urechea le simte mult mai nasol. si in plus trebuie si un ifuzor mai performant. De ex asta de la Hertz de 200 cm urca foarte bine pana la 400Hz (liniar si fara sa creasca distorsiunile)

cele de 10 din fata coboara liniar si fara distorsiuni pana la 120Hz (cu incinte)

le-am tesat acasa, le-am masurat... am ales 120Hz frecventa de taiere. astept sa vina caldura..

am sa masor pana la cat coboara cele de 10 in bord fara incinta

Share this post


Link to post

mania mea e pe pioneer, asa ca as vrea sa pun pe fata accelerate pe 13 ca sa fie in ton cu spatele, dar oricum nici 13 nu cred ca poate sa coboare prea mult, asa ca as fi interesat de nishte "bass blockers" am vazut pe afara dar nu si pe la noi, oare de unde se pot lua asa ceva? inca ceva: este musai sa fie amplificata si fata?

Share this post


Link to post

Dupa ce m-am agitat vreo 2 pagini intreband ce boxe ovale sa iau am decis sa optez pentru DLS 1269. Am avut si alte variante care au picat pe rand: MacAudio dubios de ieftine chiar sub Sal, Magnat cei de la Be-Loud mi-au zis ca sunt destul de slabe si ca sunt fabricate in China, nici JBL nu ar fi fost o alegere buna mai ales din cauza pretului si am inteles ca seria CS (entry level) e sub asteptariile multora. Deci am mers pe DLS.

 

Ieri am primit boxele. Asamblarea mi se pare excelenta. Prima impresie e ca au un bass mai patrunzator decat Pioneerurile pe care le aveam, si la inalte se descurca binisor. Constatariile astea sunt facute cu boxele in aer, deoarece nu puteam sa le montaz pe placa din masina. Am gasit un tamplar care "sa-mi faca loc" pentru ele azi! :banana:

 

Voi revenii cu alte impresii dupa 5. :D

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Intrebare de noob: cum se leaga corect un woofer de HU fara statie? In spatele HU am doua mufe RCA (RCH si LCH - right/left channel); in prezent el e legat in serie cu una din boxele din spate - daca il legam cu amandoua, scadea puternic semnalul din ele.

Multam' anticipat.

Share this post


Link to post

fara statie se leaga la una din boxe, dar nu in serie/paralel cu alta boxa... eu cand aveam woofer pe mp3 aveam legat pe una din iesiri spate si 2 boxe pe iesirile fata si volumul il reglam din balans fata/spate, ca wooferul sa aiba mai multa putere...

Share this post


Link to post

Merci mult. Deci acum e legat cat de cat bine, doar pe una din boxele din spate. Ce ai facut tu nu am cum, pt ca am boxe si in fata si in spate. Oricum se aude bine pt nevoile mele. As putea sa il leg la unul din RCA-urile alea speciale - o ajuta la ceva sau e acelasi lucru!?

 

 

Later edit: Am incercat sa il pun pe unul din cele 2 RCA si nu merge deloc - nu stiu care e treaba...

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Pe rca e cu preamplificare...e special pt statie. El merge, atat ca da fara amplificare...doar semnal...restul amplifica statia.

Share this post


Link to post

Am pus statie legata la unul din cele 2 RCA si alimentata de la bricheta (vreau sa nu mai aiba curent in ea dupa ce scot cheia). Ideea e ca nu functioneaza corect, in sensul ca baga semnal in Woofer tot timpul (chiar daca nu sunt basi) facandu-l sa bubuie si sa paraie aiura; mai explicit nu reusesc sa fiu, sorry. E posibil ca statia sa bage prea mult semnal in el!? Am luat si semnal de la una din boxele spate in loc de RCA si la fel se intampla, deci nu e RCA de vina.

Are idee cineva ce poate fi in neregula?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...