Jump to content
Sign in to follow this  
Dumitru Cristian

Nubira I Sx B-02-riu

Recommended Posts

Din pacate simplele faruri cu lupa nu o sa iti rezolve problema. Am sistemul asta la Leganza, stiu ce vorbesc. Nu va apucati sa injurati Daewoo pentru atita lucru, si la BMW-urile ceva mai vechi am constatat (cu surprindere) ca faza scurta nu e buna nici macar sa sperie furnicile.

 

Mergi pina la capat cu ideea de a pune xenon. Desi recunosc ca imi e putina jena de Politie, dupa ce imi vopsesc masina mai mult ca sigur o sa imi montez si eu xenon. Pentru un compromis decent si limitarea potentialelor probleme iti recomand 35W, 4300*.

Share this post


Link to post

ADJUDECAT. Faruri stanga dreapta de pe o nubi din 99 cred cu 40k mile.

Farul din stanga e plin de praf cica, nu e stricat.

post-16112-1253208193_thumb.jpgpost-16112-1253208227_thumb.jpg

Astept sa vina sa vad ce tipuri de bec au si dupa sa iau si xenonul.

Salex tu ce tipuri de becuri ai la farurile de Leganza?

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Dupa cum arata, cred ca e plasticul putin matuit ... problema destul de des intilnita la Daewoo.

Pe Leganza am 2xH1.

Share this post


Link to post

Aha. Pe site la Philips tot H1 scrie. Plasticul ala nu se poate reinfrumuseta?

Share this post


Link to post

Se poate face un tratament dar recomand interventia unui profesionist. Prin toate magazinele gasesti diferite paste sau solutii usor abrazive cu care poti sa ii redai luciul. Insa, la fel cum lentilele de ochelari sint supuse unui tratament de durizare, la fel se intimpla si cu plasticul de far. Daca intervii in necunostinta de cauza, risti sa-i distrugi acel strat dur si sa se matuiasca rapid pe o suprafata si mai mare decit cea initiala. Tratamentele profi presupun intii slefuirea si apoi protectia prin aplicarea unei solutii (lac).

Share this post


Link to post

Se pare ca te-a mintit englezul... daca te uiti atent la plasticul gri ai sa vezi ca e la fel de murdar ca cel de pe dreapta...deci se pare ca sticla e ingalbenita. Daca nu reusesti cu xerapol(la mine a functionat) iti recomand sa schimbi geamul de la al tau original(am vazut ca ale tale sunt super ok). Cat te-a costat toata distractia?

Share this post


Link to post

Aha. Pei daca nu e murdar cum zice el a imbulinat-o cu mine pe romaneste... Toate distractia fu 100 de iepuri, dar problema e ca se gasesc foarte greu si nu trimit nesimtitii. Nu prea imi vine sa stric 2 faruri doar ca vrea un englez sa ma minta! Dar totusi e geamul sau oglinda de obicei? Daca e geamul hai sa zic, schimb geamul cu al meu, daca e oglinda e mai nasol.

Share this post


Link to post

Vezi ca daca masina e facuta pt circulatia in UK si farurile sunt facute sa aiba fasciculul pt circulatia de acolo (cam pe dos fata de noi). S-ar putea sa ai surpriza sa bata aiurea in balarii si sa nu vezi nici cat cu alea vechi (fascicul asimetric).

Share this post


Link to post

Pai geamul exterior e buba de obicei!! Asta ti-am zis si eu. Dar totusi sa ai in vedere si ce a spus lucius_1982! Asa stiam ca a fost problema si cu farurile de logan tuning ca erau facute pt india si aia conduc ca in anglia.

Share this post


Link to post

De obicei au un comutator care le regleaza pentru volan pe stanga sau dreapta. Trebuie cautat prin spatele lui. Cel putin un far serios are asa ceva fiindca aia la asamblare nu au 2 linii de productie :)

Share this post


Link to post

Din pacate la Daewoo lucrurile nu stau asa :( . Banuiesc ca merg pe acelasi principiu cu ale mele de la Leganza. Unghiul este facut de piesa de mai jos care nu poate fi montata pe dos. Asta ar fi singura diferenta intre faruri de circulat pe stinga si cele de circulat pe dreapta, deci nu e mare problema privind productia. Ma refer strict la farurile cu lupa !

 

1.jpg

Share this post


Link to post

Am schimbat la un nissan primera de pe una cu volan pe dreapta. Farurile de la donatoare erau cu "evazarea" spre stanga si dupa ce am demontat farul ne-am prins ca avea un comutator care muta tabla aia pentru dreapta. Pacat, uite un aspect la care nu s-a gandit nimeni.

Nu trebuie pusa pe dos ci rotita putin doar astfel ca linia care formeaza unghi cu orizontala sa devina orizontala iar cealalta automat se pozitioneaza cum trebuie.

 

Am incropit repede ceva in paint, nu rade de calitate, ideea conteaza :)

post-2698-1253519163_thumb.jpg

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Sa vad cand vin. Din cate am observat eu la astea europene bat asa:

Ala din dreapta drept inainte

Ala din stanga putin la dreapta

Deci ma gandesc ca in Anglia e invers, deci avantajos pt mine... Oricum la farurile de nubira, astea cu oglinda au surub din acela cum zice banzay pt stanga-dreapta! As crede ca e asa si pt cele cu lupa...

Deci Salex suporturile alea nu le au si farurile fara lupa, nu? Ca le-as lua de pe farurile vechi si le-as pune pe astea noi.

 

Sambata am aflat ca restul jocului din volan era din cardanul intermediar care va trebui schimbat si el...

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

E cam viceversa! Ala din stanga bate drept si in jos, ala din dreapta bate mai sus si mai in dreapta.

Share this post


Link to post

:) . Alea se fac din reglaj nu asta e problema. Amandoua au "evazare" spre dreapta. Daca pui pe zid un far cu lupa se va observa ca in jumatatea stanga apare o linie orizontala deasupra careia lumina nu exista, iar in jumatatea dreapta linia formeaza un unghi cu orizontala pentru a vedea obstacolele de pe marginea drumului.

Problema e ca cele de anglia au evazarea spre stanga, logic, si oricat ar fi reglate in partea stanga tot ar scapa lumina prea sus. Piesa aia exact asta face, se observa ca are o jumatate orizontala si cealalta inclinata. Lumina la un far de-al nostru trebuie sa arate pe zid exact ca in prima figura din schita mea, peste acea linie imaginara ar trebui sa fie noapte iar jos lumina.

Share this post


Link to post

Lamurire suplimentara ! Va rog sa va amintiti Fizica de liceu, in particular optica. Piesa pe care am pus-o este in pozitie inversa decit in realitate pentru ca lentila ... rastoarna imaginea. Totusi, eu am pus-o asa pentru ca exact asa arata fascicolul de lumina ;)

 

@ Dumitru Cristian: Farurile fara lupa nu au piesa respectiva

Share this post


Link to post

Da, am observat, si este de far "normal", pentru volan pe stanga ;) . Principiul meu ramane dar inversat, era doar de idee..

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am verificat in seara asta la farurile mele de acum. Se pot modifica de pe stanga pe dreapta, au surub gen "scarita" si iti indica R<->L. Se vede cum se ridica si se lasa oglinda. Mi-a venit hartia de la posta, maine am farurile. In seara asata ma duc sa iau restul de becuri, eu as zice asa (fiind xenonul alb vreau si restul cat mai albe decat albastre). Ramane de vazut maine cum sunt alea maine.

Faza lunga: Philips VISION PLUS (50%+) lumina alba H1

Pozitie : Philips ECO VISION (10%+) lumina alba W5W

Proiectoare : Philips PREMIUM (30%+) lumina alba H3

 

Daca face urat peste 4.000 rpm (zgomot) e de la toba cu sitele cazute (finala+intermediara), nu?

Share this post


Link to post

Nubira nu e chiar renumita ca fiind cea mai siletioasa masina la ture mari (motorul dohc isi face sitita prezenta cel mai tare in jurul a 4000rpm). Daca iti pare ca se aude mai tare decat normal probabil aiuna din tobe/ ambele tobele terminate.

Share this post


Link to post

Au venit si farurile. Probleme sunt cele stiute de dinainte:

1. Sunt de Anglia desi pe geam scris ca sunt pt volan pe partea stanga

2. Au nevoie de polishare

si normal ca trebuiesc si reglate pentru Europa, vedeam in curte la vecinu in loc sa vad drumul. Am reglat farul dreapta pe stanga-dreapta, mai am sa-l reglez sus-jos si la stanga imi cam da batai de cap ca nu da asa lumica ca dreapta X( (am luat cele mai ieftine becuri pt ca nu o sa ramana, vine instalatia xenon...). O sa ma mai duc sa ma joc la ea ca acum noaptea e de asa ceava. In rest arata ok, merg motorasele... Ma supara reglaju, cel mai bine o sa ma duc la un service cred...

post-16112-1253910589_thumb.jpgpost-16112-1253910679_thumb.jpg

post-16112-1253910722_thumb.jpgpost-16112-1253910781_thumb.jpg

 

Am mai ascultat azi motorul si nu face nici un zgomot ciudat peste 4.000...

Share this post


Link to post

Pana la urma unul e ingalbenit? sau ambele? Nu prea merge cu polisare... am incercat eu. Daca sticla e ingalbenita, ramane ingalbenita. Eu mi-am pus xenoane si nu se vede chiar alb... totusi a preluat ceva de la faruri(se vede putin galbui).

Share this post


Link to post

Nu sunt ingalbenite. Sunt doar putin "in ceata". Cred ca a vopsit masina, le-a gazat putin si le-a sters cu diluant, sau ceva de genul...

In seara asta am luat si kitul xenon. Am luat Philips manufacturat din Ungaria, daca iau din China Philips original o sa dau pe vama de o sa ma satur. Oricum cica am garantie pe viata la astea. E foarte posibil sa ai lumina galbuie de la xenon (ce e sub 6.000K incepe sa devina galbui dar lumineaza mai bine!). Maine trebuie sa ma duc la un perete calumea sa reglez farurile cat de cat pana vine xenonu ca acum bate la vecinu celalalt =)) =))

Nu am gasit la ratati astia la magazinele auto si nici carrefour sau brico becuri H1 Philips VISION PLUS pt faza lunga si am luat ceva ieftin pana acum de care no... nu am ce comenta, unu da lumina mai multa, celalalt mai putin... Astept sa vina xenonuuuu :D :D . In comparatie cu farurile vechi, astea nu mai au cick-up asa, e un fel de V care favorizeaza dreapta. Din cate vad la farurile vechi le poti schimba relativ usor de pe stanga pe dreapta (un surub si reglajele). Sa ma mai uit maine si la alea cu lupa sa vad.

Daca le polishez si dupa le pun folie din aceea transparenta pana le fac un tratament sanatos are ceva?

Am facut un compromis si am luat xenonul de 4300K care e deja alb-galbui dar e cel care da lumina cel mai mult, un 6000K ar fi fost o lumina superba da pana la urma ma intereseaza cata lumina da nu cat de frumos arata farul cu ea.

 

A fost o faza interesanta cu proiectoarele de ceata. Am luat becuri philips premium care cica dau 30%+. cand am scos faru am vazut si proiectoru', zic hai ca-l schimb pe aici sa nu ma mai tarasc pe jos. Desfac capacu da uitasem cum sunt cleme alea asa ca nu am reusit.. pun farurile, ma bag pe sub masina, scot becurile si cand le vad aratau identic, firu tot albastru... hmm. ma uit pe bec scria Philips KOREA. hai-teasa, scot eu becurile koreene sa pun cine stie ce chinezarie pe care scrie philips, da daca tot l-am scos hai sa incerc. Pun becu, le dau drumu si asta cu becu premium chiar dadea un 10% lumina mai alba si mai buna, asa ca le-am schimbat pe ambele. Nu stiu ce naiba difera in ele ca arata exact exact la fel... In schimb pozitia m-a dezamagit total, ma asteptam sa fie alb-albastrui dar tot galbena e...

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post
Daca le polishez si dupa le pun folie din aceea transparenta pana le fac un tratament sanatos are ceva?

Este cea mai buna solutie. Baga un ochi aici :

http://www.folie-auto.ro/faruri/index.htm sau aici

http://www.carbonsystems.ro/Folie-transpar...si-interior.php sau cauta pe Gugal "Folie faruri". Se pare ca Venture Shield ar fi cea mai buna, dar e exorbitant de scumpa. Gasesti de la 3M, LLumar. Este o solutie definitiva, nu provizorie. Cind se deterioreaza (pentru ca se deterioreaza si ele) le inlocuiesti simplu si gata, nu mai trebuie sa slefuiesti sa iti sara ochii din cap.

 

ATENTIE MARE: Pentru a inlatura vopseaua pe care o au farurile, NU FOLOSI Nitrodiluant pentru ca sigur le vei matui !!!! Incearca sa gasesti un diluant foarte slab, va dura mai mult, insa nu vei afecta farul.

 

Nu stiu ce naiba difera in ele ca arata exact exact la fel ...

Filamentul si ... durata de viata ;)

Share this post


Link to post
Maine trebuie sa ma duc la un perete calumea sa reglez farurile cat de cat pana vine xenonu ca acum bate la vecinu celalalt =)) =))

Dat fiind faptul că, într-un service, preţul reglajului de faruri e destul de mic ( ~12-15 Eur, cel puţin pe aici) eu îţi recomand să nu te complici şi să-i laşi pe ei să le regleze :)

Share this post


Link to post

Emil acum am vazut cat costa (doar 11 euro) asa ca ma voi duce la ei, eu ma chinui si tot nu iese ce trebuie. Sper sa nu trebuiasca randez-vous pentru asa ceva...

 

Salex ma bucur ca asta e o solutie definitiva... O sa iau un polish de plastic si o folie, sper sa gasesc folia la magazinul unde reglez farurile. Nu dau cu nici un diluant pe faruri, polishul o sa-si faca treaba singur...

Sa mai scot azi un far sa vad daca e posibil sa le fac ceva sa le "comut" pe europa desi sunt convins ca are acceasi chestie ca la Leganza. Oare astea de Leganza nu ori merge pe Nubi?

 

Ps. Nu este vopsea, sau nu cred ca ar fi vopsea, e o matuire asa uratica...

post-16112-1253951610_thumb.jpg

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...