Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Si chiar daca as gasi, se fura repede si nu are rost.

Share this post


Link to post

Update:

Sambata am scos-o iar la plimbare si am descoperit ca pragul stanga iar a ruginit pe alocuri de la plimbarea de data trecuta prin zapada si sare.

Nu e rau, dar enervant, se vede din loc in loc, iarna viitoare daca va fi la fel trasa pe dreapta n-o mai scot pe zapada, acolo zace toata iarna.

 

AMR 2 saptamani :)

Share this post


Link to post

Rabda si tu pana dupa sfarsitul lui martie - si iesi direct cu gumele de vara :)

Share this post


Link to post

Deja are gumele de vara pe ea :)

Era sa o "incalt" rau, a inceput sa iasa si politia la drumul mare ca ghioceii primavara si nu prea mai am asigurare de vre-o luna :D

Am avut bafta ca l-a oprit pe unul dinaintea mea.

Peste 2 saptamani mi-am rezervat o saptamana sa o aranjez putin. Caseta directie schimbata, simering planetara dreapta, jamba stinga (daca o gasesc intre timp), un tampon motor, am o bara de torsiune de nexia pe care nu cred ca o montez docamdata, (am bucsile bune la cea de pe masina) un far dreapta aproape nou (sa dea la fel ca ala din stanga) diverse platice de aranjat pe la masca sa nu mai vibreze...etc. Mai multe nimicuri de-astea de care nu-mi mai aduc aminte acum.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Omule, am citit, am ras de cat de mult poti sa mesteresti la ea si imi amintesti cat de mult am alergat cielo, nu la viteza dar senzatiile sunt priceless...

 

E bine ca e ieftin de intretinut si ca te duce cu un zambet larg. Succese si cat mai putine lucruri schimbate ca zicea bine Tolin ca locul e la volan, nu sub masina si unora nu le-a placut afirmatia dar e adevarata!

Share this post


Link to post

Era sa o "incalt" rau, a inceput sa iasa si politia la drumul mare ca ghioceii primavara si nu prea mai am asigurare de vre-o luna :D

Am avut bafta ca l-a oprit pe unul dinaintea mea.

Mda, e vreo 120 de lei asigurarea pe 6 luni, ma mira ca tocmai tu circuli asa, care stii cate accidente ai avut.

Poate dai in vreo balena de 100k si platesti pe viata...

Share this post


Link to post

... sau CU viata ... in functie de posesorul balenei ...

Share this post


Link to post

Peste 2 saptamani va avea si asigurare, acum a fost doar o plimbare de dezmorteala, in rest sta in garaj.

 

PS Pe unde merg eu, nu prea sunt "balene" e lumea mai saraca :) Si nici asigurari prea multe la masini, viata la tara e diferita de Bucuresti ;)

Riscul cel mai mare e sa dau in vre-un tzi, pardon rom :D cu pisicuta de bulgaria unde nu prea mai conteaza daca ai sau nu asigurare =))

 

SI ca o ultima constatare, am asigurare pe masina de zi cu zi, iar la espero nu am folosit asigurarea niciodata, desi accidente au fost.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Gata, masina e iar in posesia mea, s-au facut toate cele trebuincioase pentru functionare dupa cum urmeaza:

Dat jos caseta directie si inlocuit simering cu probleme. DIn pacate nu am gasit si burduful care arata destul de rau, drept urmare am "carat" cam jumatate de cutie de vaselina sub el, sa ofere o oarecare protectie.

post-2698-0-38234700-1332756115_thumb.jpgpost-2698-0-90462500-1332756125_thumb.jpg

In poze e cealalta caseta de directie pe care o detin , pozele au fost facute dupa ce s-a terminat munca si caseta mea era din nou pe masina. Desi burduful acesteia arata ceva mai bine, e foarte ruginita in partea din dreapta, din aceasta cauza am luat decizia sa o repar pe cea de pe masina. Si burduful nu arata suficient de bine incat sa merite mutat pe cealalta.

Alte 2 operatiuni, s-a schimbat simeringul planetarei dreapta (din nou) si ultimul tampon motor (cel de la compresorul de aer) care s-a dovedit a fi si cel mai rupt. Efectiv partea din mijloc nu se mai tine in nimic, a cazut la demontare.

post-2698-0-31411300-1332756397_thumb.jpgpost-2698-0-45322700-1332756386_thumb.jpg

 

In rest, s-au montat senzori de parcare, s-a inlocuit farul dreapta (destul de matuit) cu altul in stare mai buna, s-a inlocuit burduful unui cap de bara rupt si alte nimicuri mai mult sau mai putin importante.

Si o poza de la final

post-2698-0-75729400-1332756540_thumb.jpg

Pacat ca nu am facut poze dupa spalarea finala, care a inclus si compartimentul motor.

 

LE. Am uitat, s-a inlocuit si clapeta de acceleratie cu una mult mai buna (etanseaza perfect). si am mai descoperit si 2 chestii ce mai trebuiesc facute:

Schimbat carcasa termostat, aia de pe masina are un stut aproape rupt si schimbat levier debreiere. De asta ultimul nu am uitat insa efectiv nu mai puteam. Data viitoare.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Sambata am profitat de vremea frumoasa si de faptul ca maestrul Costi avea chef de surubarit si am mai rectificat cate ceva.

Simeringul minune de la planetara dreapta tot curgea, desi l-am schimbat de 2 ori, drept urmare am desfacut din nou jamba, planetara, am dat piesa de acolo jos cu tot cu simering, am etansat cu gasket partera exterioara a simeringului dupa care l-am mai batut putin, s-a desfacut arcul interior si s-a taiat o bucata de vre-un cm, acum strange mai bine pe planetara.

La final, am folosit acelasi gasket pentru a monta piesa pe cutie, origul de acolo nu l-am cumparat. Oricum cutia mea da semne de defectare, are uzura mare la axe si la marsarier ating pinioanele unul de altul producand un carait suparator cu masina in miscare si ambreiajul apasat.

La prima defectiune se va inlocui cu totul, la ce pret a ajuns pe la dezmembrari nu se mai merita investitia in reparatie.

 

Avand in vede faptul ca mi se parea mie ca masina cam intrerupe la relanti si oscila cam rau dupa perioada de hibernare, am tras si o revizie rapida la aprindere.

Am descoperit 2 fise de bujii cam ruginite si cu urme de "scantei" la capatul de la capacul delco, s-au curatat cum s-a putut, s-au inlocuit luleaua si bobina interioara delco rapid la "sant", s-a mai luat din avansul initial (care era nesimtit de mare) si acum "toarce" mai frumos :)

 

Cateva poze cu motorul, intai partea de jos

post-2698-0-16827800-1333957291_thumb.jpg

post-2698-0-42226400-1333957280_thumb.jpg

Se observa faptul ca uleiul aruncat de planetara a ajuns pana pe electromotor si a "spoit" totul pe-acolo. LA fel, se observa ce garnitura buna am la baia de ulei :D , vesnica mea problema.

Si o poza cui partea de sus spalata :D

post-2698-0-35755700-1333957400_thumb.jpg

 

E ca si vorba aia, afara gardul, inauntru leopardul, cam asa e si aici si in general la toata masina :) .

Deja e atat de batrana incat nu mai pot sa ma "tin" la toate, drept urmare macar mecanic sa fie cat mai buna in rest, pot sa cada tablele de pe ea (numai sa nu sara la cineva in cap =)) )

 

PS. Am uitat, s-a mai schimbat un balast de la xenon caruia i-a ajuns se pare.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Si din nou postez aici =)) , binenteles cu noi probleme si o mica povestioara despe cum ne-am petrecut noi 2 sarbatorile pascale (cand zic 2 nu ma refer la sotie ci la masina, evident). Asa ca asezati-va confortabil, fiindca va dura ceva.

Vineri seara, draga mea a doua nevasta a tinut sa imi demonstreze (din nou) personalitatea dansei. A fost de ajuns o noua debreiere mai in forta ca sa raman (din nou) ambreiaj =)) .

Vina a fost partial a mea, levierul fiind rasucit pe ax de la ultima trasnaie si am mers pe premisa romanului "las-o mah ca merge asa".

Drept urmare, pe centura, cam pe la cernica, am ramas fara ambreiaj. Am oprit, am constatat, am sunat un prieten (Mirceajo) sa vina sa ma tracteze de la intrare in Buc, pana acasa.

Asa am descoperit si eu ca poti merge (si chiar pleca de pe loc) fara ambreiaj. Bune si Espero astea la ceva totusi, cand te lasa, defapt mai poti sa o chinui pana acasa, in cazul meu, pana la intrare in Bucuresti, mi-a fost mila de demaror sa mai plec la fiecare semafor in viteza intai.

 

Si acum incepe povestirea :)

Cum planul era deja facut sa plec in provincie am zis sa ma tin de el, si asa alt levier aveam tot acolo.

M-am apucat de telefoane deci, in ordine, am rezolvat cu un sudor de la Rosiori sa incerce sa sudeze levierul direct pe masina, am sunat pe cumnatu aflat deja era la Zimnicea (care de fapt era si destinatia mea originala) sa ne intalnim la Alexandria pentru a transborda sotia (oficiala de data asta) si o parte din bagaje si cu un prieten sa ma tracteze pana la iesire din Bucuresti, dupa care sa continui singur pana la destinatie impreuna cu el, in caz ca se mai intampla cine stie ce nebunie .

 

Las detaliile tractarii la o parte (smucituri, gropi, frane..etc) ce s-a realizat pe soseaua de centura de la A2 pana la Bragadiru, la fel si drumul fara picanterii (in Alexandria am trecut iar la remorca prin oras) si ajung la destinatie. Acolo, pe o ploaie marunta, trecem la sudat. Reusim ceva, eu fericit, hop in masina si fuga la zimnicea. Chestia asta se intampla pe la un 2 noaptea asa daca imi mai amintesc eu bine.

 

Drumul Rosiori-Zimnicea a facut cam o ora, fara probleme majore (am mers destul de incet si cu grija) si minunea a tinut exact pana la intrare in Zimnicea, unde sudura s-a rupt. Am mers din inertie pana intr-un loc de parcare, norocul meu ca am putut sa intru direct cu fata, si m-am bagat la somn.

A doua zi (sambata) dimineata la insistentele cumnatului, am plecat spre Rosiori cu masina lui sa luam un alt levier pe care il aveam demult pentru schimbare. Ne-am intors cu piesa si am purces la inlocuit. Dupa cateva ore de chinuiala (au trebuit desfacute toate suruburile cutiei si tamponul de sustinere pentru a o putea departa suficient incat sa pot socate surubul de blocare a axului din furca si a putea extrage levierul cu pricina) aveam levierul nou montat.

o poza cu vinovatul si inlocuitorul si inca una cu spatiul de manevra

post-2698-0-59461600-1334737822_thumb.jpgpost-2698-0-76526000-1334737830_thumb.jpg

 

A doua zi (duminica), chefuieli diverse, vizite in care am observat ca esapamentul meu cam "sufla". Drept urmare duminca seara dupa ce am ajuns din nou la Rosiori am desfacut saxofonul din galerie pentru a verifica garnitura ochelar, facuta cam praf la operatiune levierul.

Dupa ce am pus o doza sanatoasa de gasket rosu,la strangere am reusit sa rup un prezon din cele 3 de pe galerie :) .

Stiti ce frumos suna "tu-i pastele masii" in ziua de pasti? =))

Partea proasta e ca "suflatul" evacuarii a ramas si dupa cateva forje chiar s-a accentuat, deja devenea sunet de toba sparta. Am lasat-o in pace, era sarbatoare totusi insa a doua zi (luni) am ridicat masina sa vad pe unde scapa. Am localizat problema la imbinarea tevilor saxofonului cu partea racordului flexibil, drept urmare demontat iar jumatate de evacuare, sudat, si pus la loc.

 

Cam astea a fost week-end-ul meu de paste, da' sa stiti ca eu tot o iubesc =)) .

Share this post


Link to post

Dj-ul si Espero lui cascadorii rasului... =)) )

Share this post


Link to post

Chiar ca =)) .

Am uitat sa specific, simeringul cu probleme de mai sus nu mai curge, si am reechilibrat si rotile pe fata.

Share this post


Link to post

unii mecanici si vanzatori de piese recomanda realizarea unei suduri pe levierul nou inaintea montarii - tocmai ca sa nu se intample magarii d-astea.

dar nici eu la levierul schimbat o data cu ambreiajul nu am aplicat acest sfat.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Cica daca ii dai sudura, slabeste materialul la jonctiune conform altora. Eu am folosit unul SH (de pe fosta cutie a lui Mircea) care a mers o gramada si nu am folosit nici un fel de sudura.

 

Oricum, e provizoriu (pana imi mai revin si mai uit cat de greu se da jos o cutie si se pune la loc :) ). Deja am luat alta cutie de nexia la un pret imbatabil si cu km putini, pe care o voi monta cand va crapa asta de pe masina fiindca da semne de uzura mare, cloncane la marsarier si are zgomot de rulare in vitezele 1, 4 si 5 (cel mai pronuntat in 5, fluiera zici ca e masina de raliu pe la 90 la ora :) ).

 

Deci, cam atat tine o cutie de viteze de daewoo la stilul meu de mers, cu ulei prost si sub nivel. Eu consider ca a tinut destul 250.000 km

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Belea paste ai avut.

Share this post


Link to post

unii mecanici si vanzatori de piese recomanda realizarea unei suduri pe levierul nou inaintea montarii

Am impresia ca furca respectiva este tratata termic ca sa aiba duritate. Daca se sudeaza, piesa respectiva nu ar trebui tratata termic din nou?

Share this post


Link to post

Nu e tot una de o incalzesti sau o inrosesti (furca), doua afturi e mai mult decit suficient pentru piesa respectica.

Share this post


Link to post

Eu unul nu am avut nici o problema cu levierul ala, iar ala care e la Dj de pe cutia mea are vreo 170mii si e ca nou , deci depinde si de noroc..

Share this post


Link to post

Cutiile de viteza pica de la frana de motor violenta si accelerari bruste. Teoria conform careia cutia e cel mai solid ansamblu dintr-un auto, mi se pare gresita. O spun din experienta.

DJ, la urmatoarea masina sigur nu ai sa-i mai aplici acelasi tratament, acum asta mi se pare cam irecuperabila.

Share this post


Link to post

Ambele afirmatii sunt discutabile. Mie cele mai vulnerabile mi se par tampoanele motorului la prima (tot din experienta o spun), iar la a doua vom vedea, depinde ce masina va fi.

 

PS. Masina e irecuperabila de la accident ;) , acum a devenit masina de distractie mai mult care inca reuseste sa-mi aduca zambetul pe buze cu cei 90 de cai ai ei.

PS2 Aseara am stat langa o nubira 2 stock de la plecare de pe loc pana la 120 (a treia la 6000 de ture) dupa care de la a 4-a a inceput sa se duca usor, la 170 avea aproape o masina in fata (cand am ratat a -5-a) :)

 

PS3 Avand in vedere cat costa piesele sh, imi permit sa sa schimb o cutie la 3 luni, un motor la 6 luni :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

PS3 Avand in vedere cat costa piesele sh, imi permit sa sa schimb o cutie la 3 luni, un motor la 6 luni :)

 

asta e corect - insa weekendurile, serile, pierdute sa repari, schimbi piese (si la cutii si motoare e ceva manopera) sunt mai pretioase...

e fain sa mai mesteresti una-alta, dar nu mereu... si la masina ta incepe sa cam fie mereu.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Ti se pare :D .

Serios acum, asta cu ambreiajul e a doua oara in 5 ani de zile cand masina m-a lasat in drum (impropriu spus fiindca se poate merge si fara ambreiaj, dar oricum).

In alta ordine de idei, majoritatea surubarelilor se fac din placere si cand vreau eu (rare cazuri cand vrea ea, cum a fost acum :) ).

Mie imi convine si nu renunt la ea. Dupa cum spuneam odata, daca imi iau ceva nou n-o sa mai imi permit sa merg asa cu ea.

Ca dovada am avut corsa pe mana o iarna intreaga si tot muream o data la 3 saptamani sa mai dau o tura cu asta. Chestia asta tine de simturi, nu are nici o explicatie logica.

 

PS Nu incepe si tu cu vinde-o si ia-ti alta :D . Ma asteptam totusi ca tu sa fii printre cei care ma inteleg :P . In loc sa te bucuri ca e una din cele mai intretinute daewoo care au mai ramas pe-aici tu ce faci acu? :P

Share this post


Link to post

Te-am inteles pana la un punct - dar si tu, daca citesti ultimile pagini din topicul tau o sa vezi ca numai de probleme scrie... Nu zic sa vinzi sa iei alta... Asta doar tu poti decide

Insa dupa o varsta, la o masina exploatata zilnic in oras si nu numai apar probleme dupa probleme... Si in locul tau pana acum cedam psihic.

Share this post


Link to post

Pai si ce ar trebui sa scriu daca nu probleme? :) Sa ma minunez zi de zi ce bine merge si sa postez aici poze din toate unghiurile care ma avantajeaza de fiecare data cand prind ocazia? =)) .

 

Pentru mine topicul asta este un fel de jurnal, dupa cum spuneam la inceputul lui ;) normal sa postez probleme rezolvari si bani cheltuiti :P

 

Na, peste 8000 km masina va implini 250.000 km uraaaa =)) . O sa postez si cand ii va implini, ca sa nu fie numai probleme. :P

 

Serios acum, asta este o pasiune pentru mine (cum de alfel credeam ca stii prea bine). Atata timp cat imi voi permite financiar, masina asta va merge si arata cat mai bine posibil.

Chiar daca imi voi cumpara alta, asta tot va ramane chiar daca va sta numai in garaj poate. Motivele au mai fost discutate si para discutate, ce naiba mai, parca nu m-ai cunoaste :)

Ma crezi ca daca as avea mai multi bani de investit in ea, as cumpara una din germania cu o caroserie impecabila si as face-o cum trebuie?

Chiar gasisem ceva decent la un moment dat si la bani putini (undeva la 500 euro) 1.5 dohc, manuala, visinie cu tabla impecabila, o bijuterie.

Stiu, multa lume nu intelege, insa nici nu imi mai bat capul cu ei, cine imi impartaseste pasiunea intelege perfect.

Eu nu mi-am luat espero pentru ca nu-mi permiteam altceva (ca majoritatea posesorilor de cielo de acum)

Mi-am luat-o pentru ca asta mi-a placut la momentul respectiv, si inca mi-e draga, cu toate defectele ei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...