Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Jurnal de bord - ce probleme ati avut la MATIZ?

Recommended Posts

Probabil vre-un rulment spate.Ridica masina pe cric si invarte de roti, vezi daca vajaie vreuna.Si nu uita sa pui ceva la rotile de pe pamant, sa n-o ia la vale :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

km/h

 

Nu il mai necaji atat pe saracul baiat ca oricum nu se prinde de ironiile tale.Dl Tolin vrea sa spuna ca are nevoie de mai multe detalii pentru a putea sa te ajute.Cel mai probabil este o curea slabita(probabil de la alternator).Puna si verifica,ar trebui sa se auda mai tare cand esti in frana de motor.Daca ne dai mai multe detalii poate mai gasim si alte raspunsuri

Share this post


Link to post

Nu il mai necaji atat pe saracul baiat ca oricum nu se prinde de ironiile tale...

Cine-l necajeste, nu vezi ca trebuie sa scoatem cu clestele date de la el ?

Share this post


Link to post

ai avut dreptate omule! esti tare!! :D <BR><BR>

 

ma refer la augustinionut!! totusi ironia nu-si avea rostul ...no ofence..

 

nu e domeniul meu dar daca va pun sa proiectati un baraj, cu siguranta nu stiti!

Share this post


Link to post

primele mele probleme la matiz au aparut si anume ;axe glisiere etrieri,o bileta de directie cea pe dreapta ,si sabotii de frina pe spate s-au dereglat si im infrineaza roata.

deja m-am programat in service pentru reparatie.

 

axele glisierelor de la etrieri odata stricate se aud zgomote pe drum cu denivelari ,iar placutele de frina scirtaie tot timpul.

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

Matiz euro4/ac/lpg dupa 2 ani si 10 luni - 70180km la bord, problemele au fost urmatoarele: schimbat parbriz fata la 25000km (motivul- piatra s-a pus criblura pe de65 Slatina-Craiova) , la 45ooo km am schimbat amortizoare fata , la 70000km amortizoare spate , doua seturi de becuri faza lunga-scurta de-a lungul timpului. Masina consuma in medie 6,5lgaz/100km mixt . Puncte slabe: masina se comporta foarte prost la vantul din lateral la viteze de peste 70km/h , portbagaj mic , amortizoare proaste din fabrica. Puncte tari consumul , piesele destul de ieftine , fiabilitatea (cel putin pana acum), excelenta in oras . Cauciucuri am schimbat doua pe fata inlocuind continentalurile din fabrica cu fulda, cele pe spate sunt din fabrica. In concluzie o masina utila .

Share this post


Link to post

Salut.Am si eu o problema,nu mare,la usa din spate.Am inchidere centralizata montata ulterior si mi s-a rupt o chestie din plastic,clema,suport ce-o fi,care actioneaza butonasul de blocare.Tija aceea are un carlig,ce trage de aceea clema.E o chestie alba care se vede daca se deschide usa din spate si se vede un abtibild negru ce se dezlipeste si apare prin gaura de la usa.Daca are cineva chestia aia,daca poate sa ma anunte,o cumpar.Am fost la magazine,sroturi,nimic...Si-a montat cineva anvelope de 155/80/13? S-a ridicat masina de numa,au talon mare,am vazut din astea pe Fiat Panda.Le-am cumparat pt ca m-am saturat de galmele pe care le faceau cele originale din fabrica.Chestia e ca daca virez la maxim ating usor in caroserie,dar tot cred ca merita.Viteza e acum reala,m-am uitat pe gps,inainte era cam cu 3-4 km mai putin decat arata pe bord.Am un matiz E a/c din 2004,45000 km,nici o problema majora,s-a spart vasul de expansiune,inlocuit in 5 min in fata blocului.N-are nici macar un strop de rugina,nu inteleg cum se plang unii de asta?! Sunt foarte multumit de masina,merge ata.Salutare

Share this post


Link to post

stie cineva cu ce pot relipi oglinda retrovizoare de geam?la fel ca si colegul de forum de mai sus ,asta iarna am ramas fara oglinda,dar asta nu s-a rupt ci s-a dezlipit.intre suportul de prindere si geam era un fel de folie dublu adeziva.am incercat si cu alte tipuri de benzi dubluadezive dar nici una nu rezista.

 

 

Share this post


Link to post

Poti incerca cu mastic sau silicon...

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

La un centru de parbrize, e meseria lor, cam 10-15 lei. Sunt doua componente care se amesteca..., altfel, s-a mai scris, incercari si rezultate proaste, chiar bani pierduti.

Share this post


Link to post

Aceeasi problema cu o oglinda la logan care nu sta lipita de parbriz cu nimic.Va rog daca stie cineva vreo denumire de lipici care sa tina.Va multumesc.

Share this post


Link to post

Tinand cont ca peste cateva zile fac un an de zile de cand am Matiz-ul imi permit sa postez cateva impresii dupa un an de folosire a masinii.

Avantaje : -consum mic ( daca nu mergi subturat cu ea - asta e un merit al forum-ului pentru care va multumesc )

-usor de condus

-piese ieftine

-in ciuda marimii am avut intodeauna loc de bagaje ( familie - 2 membri + piticul )

Dezavantaje : - nu este silentioasa ( am mers cu un clio 2 bicorp un pic mai mare ca Matiz-ul si este de necrezut cat de silentios poate fi )

- instabilitate ( desi nu merg prea tare simt cum nu ma pot baza pe ea cat as vrea - am amortizoare koreene si pe spate cauciucurile originale Hankook - un pic cam crapate stiu ca trebuie schimbate )

Masina am luat-o cu 1.000 euro si am bagat in ea piese si manopera de inca 500 euro deci super ieftin si am schimbat destule la ea( piese imperios obligatorii cand iei o masina s.h., gen distributie, filtre, bucsi,placute, saboti, etc.). Cand am luat-o avea 120.000 km si eu am facut 10.000 km cu ea.

Probleme: - fise + bujii + capac delco schimbate pentru ca imi consuma mult si ma smucea

- locas bolturi etrier olarit - trancaneala de etrier pe denivelari nu prea suparatoare si nici un pericol pentru sistemul de franare - cand mai strang bani schimb ambii etrieri.

In concluzie: sunt foarte multumit de masina mai ales in conditiile astea de criza cand conteza orice sursa de economie.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu stiu daca am postat bine, daca am gresit rog un moderator sa stearga postul. De ceva vreme am observat un zgomot la plecarea de pe loc la Matiz, masina nu o mai conduc eu decat ocazional. Are aproximativ 52.000 km si pana acu ceva vreme nu a schitat nimic, zgomotul este la fel ca la telescoape cand scartaie dar mai metalic...telescoapele nu cred ca sunt vinovate ca pe loc la balans nu se aud. Se aude doar la plecarea de pe loc...orice sfat e bine venit. Multumesc!

Share this post


Link to post

Daca e un scartait ceva mai ascutit ce dureaza doar cateva secunde si seamana binisor cu un fluierat s-ar putea sa fie de la cureaua alternatorului. La 52.000 de Km daca nu ai schimbat-o niciodata, cureaua aia probabil ca este destul de...dusa.

Share this post


Link to post

Nu, nu e cureaua ca nu suiera ci se aude exact ca si cum ar fi ceva metalic ce sta sa se rupa si pocneste asa incet si des, la fiecare plecare indiferent daca plec in fata sau in spate...ciudat e ca acum am venit de la ITP si nu au gasit nimic, trecu ok si fara atentii. O sa ii dau azi rotile jos sa ma uit.

LE: Sa fie vreun suport la motor ceva...unde tre sa ma uit?

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post

Vezi sa nu fie scutul indoit si la plecarea de pe loc+ oboseala tampoanelor sa dea acel scartait. Succes!

Share this post


Link to post

Imi poate spune cineva ce fel de aprindere are Matizul meu (electronica sau...)? Am fost intrebat si sincer sa fiu nu am stiut ce sa raspund.

Matiz SE, decembrie 2000 (in acte e trecut anul 2001; in fine). Va multumesc!

 

App: si pe mine ma smuceste, daca e problema de la delco, ajuta schimbarea capacului. Sincer sa fiu nu stiam ca Matizul are delco. Unde e si cum il schimb?

Share this post


Link to post

Matiz Euro 2 are 'High energy ignition(HEI)'

Share this post


Link to post
... App: si pe mine ma smuceste, daca e problema de la delco, ajuta schimbarea capacului. Sincer sa fiu nu stiam ca Matizul are delco. Unde e si cum il schimb?

Capacul delco se afla la celalalt capat al fiselor de la bujii. Ca sa-l schimbi, desfaci doua suruburi cap cruce si te uiti la el ce marca este DAC sau Mando.

Share this post


Link to post

Va rog sa ma lamuriti cu 2 "probleme" la Matiz-ul condus de "jumatatea" mea:

 

1. masina merge f. bine, e din 2001, are 25.000km, s-au facut toate reviziile la timp (la 1 an, nu la km), dar nu s-au schimbat curelele.

Este un pericol real sa se rupa cea de distributie datorita imbatranirii?

Ce daune poate produce motorului in cazul ca se rupe?

 

2. masina nu are servodirectie. Se poate adapta (eventual din dezmembrari) o servo, daca nu are din fabrica?

Daca da, stiti unde s-ar putea face si cu ce costuri?

 

:osanale:

Share this post


Link to post

Totusi 9 ani cred ca e prea mult pentru o curea.

Daunele fac de 3-4 ori(cel putin )cat costa inlocuirea distributiei.

 

Servo se poate adapta . Recent a facut cineva lucrul asta si a postat informatii. Cuta pe forum

Share this post


Link to post

S-a schimbat azi distributia (Bosh) - rola + curele (distributie, alternator si a.c.),

cost total cu manopera - 240 ron.

Era pacat sa se rupa si sa se repare motorul.

Cu servo nu am gasit - mai "studiem" problema.

Share this post


Link to post

Daca pui un volan mai mare, n-ai sa ai nevoie de servo. Parerea mea. Hâc tracanna.gif

Share this post


Link to post

Matiz din 2002, varianta "cheala", aprox. 80000 km.

 

Probleme:

 

- nu se mai aprinde martorul de benzina iar indicatorul de benzina nu mai functioneaza cum trebuie, in sensul ca, dupa ce fac plinul, coboara foarte incet pana la jumatate, dupa care foarte repede pana la minim, la linia aceea rosie. Am mers si 100 km cu el aratand minimul, pe rosu. Foarte deranjanta problema, pentru ca nu mai stiu cata benzina mai am in rezervor.

 

- miros de benzina nearsa la esapament. Conduc si un matiz de firma, iar la acesta nu-mi miroase deloc benzina. De aici probabil si consumul mare urban, undeva la 8% (drumuri foarte scurte, serviciu - acasa, 3 km dus intors).

 

- smuceste, daca il las cu a 1-a sa mearga, merge foarte urat, trepidat, si nici nu se mai accelereaza cum trebuie.

 

- nu se mai aprinde martorul de la centura de siguranta.

 

Orice sfat este binevenit.

 

Multumesc anticipat.

Edited by Braveheart

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...