Jump to content

Te ține proteza ? hai la teatru !

Photo
* * * * * 2 votes

Caseta de directie La Cielo-Espero-Nubira-Leganza

• Please log in to reply
330 replies to this topic

#261 ZDN

ZDN

Forumist

• Membru
  • 360 posts
  • Din:Mamaia Sat
  • Auto:Daewoo
  • Model:Espero CD 1.8
  • An:1996
  • Nr. Inmatr.:Seh+Let+Xev=Get

Posted 06 March 2011 - 17:49

Cred ca,am remediat prima problema partial,aveam pe dreapta fata presiune de 1 bar in pneu :( acuma sa fac geomatrie ,si o echilibrare la roti.

#262 deviltase

deviltase

Forumist

• Membru
  • 5 posts
  • Din:Caracal
  • Model:Celo
  • An:2002

Posted 09 August 2011 - 21:41

salutare tuturor...as avea si eu o problema...imi curge ulei de servo de undeva de sub volan...sa fie simeringul de la caseta? si mai e ceva...cand iau dreapta maxim de volan...se aude un troncanit...ala de la ce sa fie? mentionez ca masina este un executive din 2002

#263 boditza

boditza

Forumist

• Membru
  • 92 posts
  • Din:Craiova
  • Auto:Opel/Dacia/Daewoo
  • Model:Omega B FL/SuperNova/Leganza
  • An:2002/2002/1999

Posted 12 August 2011 - 10:03

la leganza am joc in volan dat de crucea de vine sub servofrana.. se poate schimba boltul la ea? se gasesc piesele sau trebuie sa iau coloana cu totul din dezmembrari?

#264 ZDN

ZDN

Forumist

• Membru
  • 360 posts
  • Din:Mamaia Sat
  • Model:Espero CD 1.8
  • Nr. Inmatr.:Seh+Let+Xev=Get

Posted 12 August 2011 - 11:53

E simeringu sigur,iar troncanit-u cred ca e normal,asa stiu.

#265 ionutz17

ionutz17

Forumist

• Membru
  • 59 posts
  • Din:bucuresti
  • Auto:daewoo
  • Model:cielo
  • Nr. Inmatr.:B34 LTP

Posted 19 August 2011 - 21:15

salutare tuturor...as avea si eu o problema...imi curge ulei de servo de undeva de sub volan...sa fie simeringul de la caseta? si mai e ceva...cand iau dreapta maxim de volan...se aude un troncanit...ala de la ce sa fie? mentionez ca masina este un executive din 2002

-aceeasi problema o am si eu la masina la cielo executiv 2002 , numai ca la viraj stanga la maxim la o anumita viteza se aude un harjiit gen plastic pe fier merg cu ia asa de vreo 30000 km i-am schimbat uleiul de servo si nimic ,cand o cadea caseta de directie alta second-hand ca noua e cam scumpa.

#266 razwy

razwy

Forumist

• Membru
  • 1 posts
  • Din:Resita
  • Model:Cielo
  • Nr. Inmatr.:CS-06-EMX

Posted 10 September 2011 - 13:02

In primul rand buna ziua, e prima data cand scriu pe acest forum.
Am si eu o problema la directie la cielo din 96. Am schimbat tot ce se poate schimba pe fata amortizoare, bucsi, rulmenti amortizoare, pivoti, capete bara. problema este ca se aude o bataie cand trec peste denivelari, gropi etc. e ceva de genul fier pe fier. Sa fie din caseta de directie? Mentionez ca directia e ok, am joc mic doar la coloana volan. Nu am schimbat bara de directie. Am inteles ca este o bucsa (sau ceva de genul asta) de teflon la caseta de directie si aia face urat. Zgomotul se aude in dreapta fata. Nu mai stiu ce sa ii fac.
Piesele inlocuite au fost noi si nu au fost cele mai ieftine dar nici cele mai scumpe, undeva pe 3/4.
Astept parerile voastre. Multumesc.

#267 Flueraru

Flueraru

Forumist

• Membru
  • 12 posts
  • Din:Bucuresti-Teleorman
  • An:1997
  • Nr. Inmatr.:IF-05-MLU

Posted 04 December 2011 - 15:09

Salut,stiu ca este destul de tarziu raspunsul dar este benefic pentru cei care m-ai intampina aceasta problema,deci treaba este ca -DA- ai dreptate ,m-ai exista o bucsa de teflon care sincer daca ai ffffoarte putin joc in ea la trecerea peste denivelari m-ai maricele (gen : trecere la nivel cu calea de tramvai) iti da impresia ca ai joc la directie ca la ''balamuc'',Asa am patit eu si am schimbat bucsa in cauza si situatia s-a schimbat in bine
Toata stima -proaspat proprietar de Cielo '97 GLE-
Posted Image

#268 Dj_Dark

Dj_Dark

Forumist

• Membru
  • 4,531 posts
  • Din:Bucuresti, Rosiori
  • Model:Espero 1.5 dohc GLX
  • Nr. Inmatr.:TR-07-LIN

Posted 05 December 2011 - 11:28

Mai exista si bieletele de directie care trebuiesc schimbate ;)

#269 Flueraru

Flueraru

Forumist

• Membru
  • 12 posts
  • Din:Bucuresti-Teleorman
  • Nr. Inmatr.:IF-05-MLU

Posted 12 December 2011 - 21:02

Problema in cauza m-ai poate fii si de la scaunele pe care stau amortizoarele(sper ca m-am exprimat corect) sau amortizorul in sine(prinde joc la intrarea in cilindru si incepe sa ''zdrangane'')scuzele mele daca nu m-am exprimat corect.Pentru control suspendati masina (folositi cricul din dotare ) si trageti cu simtul raspunderii sus-jos , stanga-dreapta,Daca are joc stanga - dreapta (in sensul miscarii rotilor) verificati bieletele de directie sau capetele de bara, daca are joc sus - jos verificati pivotii,amortizorul sau scaunele amortizorului ,si sa aveti o lampa de control la indemana , Posted Image
Sper ca am fost de ajutor ,toata stima

#270 Danutz1987

Danutz1987

Forumist

• Membru
  • 151 posts
  • Din:Targu Jiu
  • Model:Nubira II
  • Nr. Inmatr.:GJ-87-GOL

Posted 23 January 2012 - 19:21

Cuplajul de la volan-caseta directie de la nubira 1 se potriveste la nubira 2?Intreb deoarece am gasit unul second bun de nubira 1,dar nu stiu daca se potriveste!

#271 ccepareanu

ccepareanu

Forumist

• Membru
  • 20 posts
  • Din:Bucuresti
  • Model:Nubira II SX
  • An:2004
  • Nr. Inmatr.:B 50 ECM

Posted 23 January 2012 - 20:49

Chiar astazi am cumparat eu unul din Bucuresti. Pe mine ma intereseaza cel din compartiemtul motor(de la caseta de directie), dar persoana de la care l-am cumparat mi-a dat intregul ansamblu (cu ambele cuplaje). La priimele verificari, facute ulterior cu un mecanic priceput, am constatat ca nu se potriveste. Ramane sa incerc varianta sa schimb ambele cuplaje, dar asta pe la sfarsitul saptamanii. Daca nu te grabesti, te voi tine la curent.

#272 Danutz1987

Danutz1987

Forumist

• Membru
  • 151 posts
  • Din:Targu Jiu
  • Nr. Inmatr.:GJ-87-GOL

Posted 23 January 2012 - 21:02

Multumesc pt info...sigur o sa astept:)

#273 ccepareanu

ccepareanu

Forumist

• Membru
  • 20 posts
  • Model:Nubira II SX
  • An:2004
  • Nr. Inmatr.:B 50 ECM

Posted 26 January 2012 - 21:19

Salut!
Revin cu noutati pentru Danutz 1987.
Am montat crucea cardanica din compartimentul motor, chiar s-a potrivit una din cele doua cumparate (asa cum am spus am luat intreg ansamblul cu ambele cruci, la pretul de 80 ron). La prima vedere, cuplajul parea ca nu se potriveste, insa la demontare am constatat ca cel mai nou (care de fapt se monteaza in habitaclu), s-a potrivit la fix in compartimentul motor, unde aveam eu nevoie.
Nu pot sa afirm ca toate cuplajele caseta directie de N1 se potrivesc la N2, insa la mine s-a potrivit unul din cele doua.
Pentru mai multe informatii privind demontarea/montarea voi incerca zilele urmatoare sa fac un tutorial cu explicatii si foto, insa acum timpul nu imi permite. Daca te grabesti sau nu am fost destul de explicit, suna-ma cu incredere la 0 sapte 2 doi 5 patru 5 doi 1 opt.

#274 Alezz

Alezz

Membru Pufos

• Membru
  • 2,493 posts
  • Auto:Daewoo/Dacia
  • Model:Cielo/Sandero
  • An:2005/2010
  • Nr. Inmatr.:334GTR/335GTR

Posted 24 February 2012 - 20:41

Am si eu nevoie de o mica indrumare, de vre-o 2 saptamani tot caut bucsele care tin coloana de directie prinsa de caroserie, una e langa pompa de frana si cealalta sub aeroterma. Mie mi s-a dus cea de sub aeroterma, nu ma deranjeaza daca se gasesc la set dar sa le gasesc. Stie cineva unde in Bucuresti se pot gasi? Am sunat si la Total astia cu piese auto si raspunsul lor m-a daramat de pe scaun "Nu am avut niciodata asa ceva"...

Edited by Alezz, 24 February 2012 - 20:41.

#275 Alezz

Alezz

Membru Pufos

• Membru
  • 2,493 posts

Posted 27 February 2012 - 12:30

Rectific, sunt bucsele de la caseta de directie nu de la coloana. Am sunat la Total si nimic, am fost la King auto degeaba in vitan nici atat. Am inteles ca ar mai fi un magazin pe la Iancului de piese Daewoo cred ca ajung pe la el saptamana asta. Enervanta treaba, o banala bucsa de cauciuc nu se poate gasi nicaieri...

#276 iuli34

iuli34

Forumist

• Membru
  • 36 posts
  • Din:bucuresti
  • Auto:daewoo
  • Model:leganza

Posted 27 February 2012 - 13:53

De curand am descoperit un pic de joc in caseta de directie pe partea stanga. Stie cineva daca se poate remedia acest lucru sau trebuie sa inlocuiesc caseta cu totul?

#277 Salex

Salex

6000+++++plusplus!

• Moderatori
  • 4,675 posts
  • Model:Leganza
  • Nr. Inmatr.:B-76-MOS

Posted 27 February 2012 - 16:19

Am inteles ca ar mai fi un magazin pe la Iancului de piese Daewoo cred ca ajung pe la el saptamana asta.

Dimitrov/Ferdinand. Pe blocul respectiv, la etajul I, am vazut o reclama Mega Image.

De curand am descoperit un pic de joc in caseta de directie pe partea stanga. Stie cineva daca se poate remedia acest lucru sau trebuie sa inlocuiesc caseta cu totul?

Daca e doar pe stinga, se poate remedia, e vorba de o bieleta care arata asa:
Attached File  Bieleta directie Leganza.JPG   8.41KB   36 downloads

Chiar daca era mai grav, se gaseau solutii de reparare. Exista kituri de reparare care contin: pinion, rulment, dop, simering, sigurante.

#278 Alezz

Alezz

Membru Pufos

• Membru
  • 2,493 posts

Posted 28 February 2012 - 21:18

Salex, multumesc pentru raspuns. Sper sa nu mai fiu nevoit sa ajung si acolo, astazi am primit un raspuns afirmativ de la un centru de dezmembrari auto Daewoo iar maine ma prezint la ei sa vad ce au.
Astazi am fost si la Carpati si surpriza nici aia nu o au, ce nasol e sa cada pe masina o piesa care in mod mormal nu se strica...

#279 Alezz

Alezz

Membru Pufos

• Membru
  • 2,493 posts

Posted 29 February 2012 - 16:52

Nu mai pot edita asa ca...am gasit bucsa belea la 20 ron sh(sper sa fie OK) daca nu e buna fac comanda de noua, am gasit-o dupa cod (7848187) intr-un singur loc in tara asta la Oradea.

#280 sionascu

sionascu

Forumist

• Membru
  • 1 posts
  • Din:Craiova
  • An:2003
  • Nr. Inmatr.:DJ08CDX

Posted 02 March 2012 - 16:06

Ajutor!
Am nubira 2 cu 130000 km la bord.
De anul trecut am auzit o bataie pe mijloc fata.
Am schimbat, bucse, bielete de directie cu capete de bara noi, unghi de fuga facut, totul este nou la directie si tot asa bate.
Meseriasii zic ca este caseta de directie, am fost in service popeci Craiova.
Asta costa 16 milioane si daca nu este ea?
Se aude o bataie in mijloc ca intr-o oala, dar bataie metalica, la denivelari, gropi si pe loc daca trag brusc si lung de volan.
Am schimbat si cupajul de la volan, cel de jos de intra in caseta si tot asa.
Ce dracului sa mai schimb nu stiu ca ma inebuneste zgomotul.
Nu am probleme cu directia, nu am joc in volan, doar acel zgomot deranjant.
Stie cineva ce trebuie sa ii fac, fara sa schimb caseta ce este f. scumpa?
Multumesc anticipat.

4 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Google (3), Bing (1)