Jump to content
Sign in to follow this  
Laza

Intrebari Destul De Urgente

Recommended Posts

As dori sa stiu mai intai unde este recomandat sa montez boxele, pe fata sau pe spate. Am de gand sa cumpar doua pentru inceput. Si in functie de asta, cam ce specificatii ar trebui sa aiba aceste boxe (profunzime si diametru). In al doilea rand ce marci sunt recomandate pentru a ma incadra intr-un buget de 5-6 milioane (atat player-ul cat si boxele cu garantie + antena (si cat e o antena). Iar in al treilea rand daca stie cineva cam cat costa montarea avand in vedere ca Matiz-ul pe care il am nu a avut sistem audio din fabrica si am inteles ca trebuie construit un suport din plastic si ca nu o sa coste tocmai putin. Astept raspunsurile voastre si va multumesc pentru eventualul ajutor.

Share this post


Link to post

Indicat ar fi sa montezi pe fata, ca doar nu conduci din portbagaj ;)

 

Nu stiu ce boxe sa-ti recomand la banii aia, bugetul mi se pare cam auster daca vrei sa iei din el si player, si boxe si antena si sa le si montezi. O antena de interior era vreo 400.000 lei... iar montajul unui cdplayer m-a costat 300.000 lei, la Radacini Gara de Nord. Asta asa, ca sa-ti faci o ideie. Niste boxe cam de doi bani (Sony Xplode) m-au costat cam 1.200.000 daca-mi amintesc eu bine (poate ma insel, au trecut 3 ani de atunci). Asa ca nu stiu ce-ti mai ramane pt cdplayer.

 

Boxele de Matiz trebuie sa fie de 10 cm diametru ca sa-ti intre fara probleme.

 

 

PS. Foloseste si Search... gasesti raspunsuri, sau idei.

Share this post


Link to post

Un cd player mp3 acceptabil in banii respectivi este Pioneer 2820 - 4 300 000 la Careffour, rama adaptoare gasesti intre 250 000 - 400 000, sau nu ai nevoie de ea daca te duci sa-l montezi la Radacini Gara de Nord, unde montajul este 200 000 - fara factura. Pentru difuzoare am o oferta - vezi PM, ai un mesaj. Antena,poti pune de Dacia- max 200 000. Si asa, te incadrezi in buget.

Share this post


Link to post

eu mi-am pus pe matzi, boxe pe fata de 10 (diametru) clarion cam un 1,5 si pe spate Boshmann ovale 500 de mii ,intra perfect in suportii aia dp spate, asa ca nu trebuie sa gauresti placa care acopera portbagajul.

eu unu iti recomand sa iti pui si pe spate, deoarece exista posibilitatea sa le arzi pe cele dp fata, prea multa putere in doua boxe.firele sunt deja trase din fabrica, singura problema este mufarea si manopera...

antena eu mi-am pus de dacie cam 150 de mii.

eu mi-am facut toate astea pe avrig, undeva pe dreapta este un centru ALARME AUTO SI SISTEME AUDIO,cum vi dinspre iancului\mihai bravu,lucreaza super :thumbl: .nu mai stiu cam cat m-a costat manopera. :lavolan:

Share this post


Link to post

VAXXi - stiam deja de thread-ul, am citit ce scria acolo si m-am lamurit doar partia, din cauza asta am pus si eu niste intrebari.

NFS - da, si mie bugetul mi se pare auster, dar pentru o masina pe care nu o s-o tin foarte mult timo mi se pare suficient.

guru - am vazut oferta si da, e foarte buna si probabil ca o sa ti le cumpar dar o sa-mi cumpar si pe fata ceva. Si eu am ochit player-ul ala, mi s-a parut foarte ok la banii aia. Iar ca boxe pe fata o sa vad ce cumpar, oricum daca trebuie de 10cm nu cred ca o sa dau mai mult de 1.000.000 pe ele pentru ca nu vreau sa sar cu mult bugetul. O sa-ti dau eu un pm saptamana care vine si vedem cum facem.

Imi vine greu sa cred (nu spun ca nu e asa sau ca ma pacaliti :) ) ca montajul este atat de ieftin pentru 4 boxe si player avan in vedere ca Matiz-ul pe care il am nu a avut player din fabrica. Oricum multumesc mult pentru informatii.

Edited by Laza

Share this post


Link to post

Eu mi-am montat anul trecut mp3 pioneer dh3700 (550 ron, dar am vazut si cu 500 preturile sunt in principiu aceleasi), boxe am pus numai pe spate luand in consideratie faptul ca muzica o am pentru a crea o ambianta placuta in masina nu pentru a-mi zdruncina creierii si am considerat ca la drum poti avea o conversatie fireasca cu partenerul de pe scaunul din fata iar muzica poate merge in legea ei, in spate. Este strict parerea mea si nu trebuie sa fiti de acord cu ea.

Boxele sunt unele no name - recomandate pentru matiz si au costat 100 ron, intra in locasul special din spate. Antena de interior (nu am vrut sa-mi gauresc masina) costa 50 ron, dar in targ am vazut la jumatate de pret si 2 twetere la 10 ron perechea. Dezavantajul la antena de interior este ca radioul nu are semnal decat in oras.

Asadar pe mine m-a ajuns toata salata cam la 7 mil, dar as fi putut iesi cu cateva sute ne mii mai putin daca imi cumparam antena din targ insa nu am vrut sa ma mai complic. Rezultatul - am o "instalatie" audio de bun simt, fidelitatea este desavarsita si daca chiar vreau sa-mi trepideze geamurile pot sa-i dau "blana" pana imi ies ochii din cap. :dizzy:

Iti recomand sa-ti iei mp3 player (pioneerul este recunoscut pentru fidelitate) de la un magazin specializat care ti-l monteaza gratuit, iti acorda garantie si poti sa mai negociezi cu ei daca mai ai nevoie de ceva (cel putin asa e in constanta).

Daca iti iei scula de la magazine gen altex, metro etc vei fi trimis la un service agreat de catre ei, cei de acolo se vor uita la tine chioras si ti-l vor monta ca pentru un strain si te vor taxa la manopera (ce iei pe mere dai pe pere). Daca alegi varianta "mi-l monteaza un prieten" - adio garantie.

Boxele pentru fata trebuie sa aiba diametrul de 10, desi merg si de 13, au locasul lor in usi, trebuie doar decupat, iar toate matizurile au preinstalatie audio - adica au toate firele trase - atat pe fata cat si pe spate.

Sper sa-ti fie de folos experienta mea - succes!

Share this post


Link to post
Dezavantajul la antena de interior este ca radioul nu are semnal decat in oras.

Myth Busted! Las-o ca măcăne!

 

Eu prind cu aia de interior pina pe la km 40 pe autostrada. N-ai nevoie de mai mult... apoi poti sa prinzi un post din urmatorul oras.

Acu'.... depinde si de post. Sunt posturi pe care le pierd daca ma duc in cartierul vecin.

Share this post


Link to post
Eu prind cu aia de interior pina pe la km 40 pe autostrada. N-ai nevoie de mai mult... apoi poti sa prinzi un post din urmatorul oras.

 

Drept sa-ti zic eu nici nu am incercat sa mai prind radioul in afara localitatii, pot insa sa-ti spun ca EuropaFM (cred ca are cel mai bun semnal dintre posturile fm) il pierd (sau se aude cu intermitente) cam la 5-6 km de constanta.

E posibil ca mp3-ul meu sa nu aiba semnal bun pe radio, antena sa fie de rahat sau baietii de la service sa nu o fi legat-o cum trebuie. Oricum pe mine nu ma deranjeaza.

Share this post


Link to post

Io am pus un Kit pt. matiz din cora. Acum un an si ceva a costat 500 lei... dar acum, daca mai au, e tot atat cred. Contine mp3 Vieta (sunt super multumit de el, a sarit cd-ul o singura data, cand am crezut ca am rupt si masina) cu afisaj in rosu/alb/albastru(exact ca bordul de matiz) + 4 boxe ultra drive speciale pentru matiz( 10 cm si 10X15 cm). Garantie aparat 2 ani, boxe un an. Montat undeva pe calea vitan(m-au trimis cei de la cora) cu 30 lei. Antena am un fir ordinar introdus sub finitia stalpului din dreapta fata. Radioul merge bine, pierde semnalul prin pasajul unirea(in celelalte abia perceptibil) si pe la ghimpati. Cam atat.

Share this post


Link to post

Nu mai stiu piata atat de bine, eu am cumparat boxe+cass+manopera acum 9 luni, odata cu masina. Am un mp3 LG 4x50W care a costat 6 mil. Pe fata 2 boxe LG de 12.5 cm diametru si 2x35W pe 2 cai (inalte+bass) - 1.500.000 ambele. Pe spate am inlocuit placa cu una de pal imbracata intr-un covoras. Am doua boxe, 2 difuzoare de bass de 20cm diamentru ... daca iti vine sa crezi am uitat cum se numesc ... :D . Dar au 50W RMS fiecare deci 2x100W. Am mai cumparat 2 tweetere de 100 000 lei ca sa am inalte si pe spate si le-am pus in colturile de jos ale lunetei.

Groso modo totul a fost in jur de ... 10 - 12 mil.

Edited by Frankie_Carbone

Share this post


Link to post
Myth Busted! Las-o ca măcăne!

 

Eu prind cu aia de interior pina pe la km 40 pe autostrada. N-ai nevoie de mai mult... apoi poti sa prinzi un post din urmatorul oras.

Acu'.... depinde si de post. Sunt posturi pe care le pierd daca ma duc in cartierul vecin.

 

 

Am si eu antena de interior si boxe cu diametru de 16 vdo si totul este super ok.Boxele sunt puse pe fata au mers pentru ca difuzoarele sunt subtiri in adancime

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

stie cineva ce marca sau ce model sunt boxele fata ce vin instalate pe matiz??? mersi anticipat pt raspuns

Share this post


Link to post

eu pe fata am panasonic de 13 cm ( au intrat foarte bine ),pe spate am mac audio ( sunt puse direct in locasul lor), am avut un woofer MNC 200W activ ( cu statie in el ) dar am renuntat la el din cauza spatiului iar cd player alpine. pe toate le-am luat in dec 2003 de la tricodava si am dat 12 mil cu tot cu montaj ( manopera cica este gratis daca sunt cumparate de la ei ). Antena o am de 1 luna este model de dacie am dat pe ea 25 ron si montajul 10 ron

Share this post


Link to post

Cred ca se discuta pe exact aceeasi tema intr-un topic paralel.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...