Jump to content
Sign in to follow this  
bobu

Stalp Crapat

Recommended Posts

de vreo saptamana se aude un clantanit cand merg pe un drum mai nasol. zgomotul vine de la imbinarea stalpului cu plafonul. stalpul este crapat cam 2 cm. a mai patin cineva asa? ce ati facut? eu cred ca a crapat stalpul pentru ca masina este destul de rigida...

Share this post


Link to post

Eu am Matiz, si este si foarte nou, vreo 9000km, ideea este ca aud si eu un sunet asemanator si ma gandeam ca este stalpul. Pana cand am fost cu ea la revizia de 10 000km si mi-a demonstrat ala de la service ca este de fapt geamul ala micutz care scartzaie pe chedar. Stii sigur ca stalpul este crapat?

Share this post


Link to post

da pt ca se vede. aproape de incheietura (sus)...

Share this post


Link to post

Nu poti sa pui o poza ? :-?

Share this post


Link to post

ba da am sa fac o poza in weekend.

Share this post


Link to post

Nu cred avea cum sa crape stalpul. Tie probabil ti-a crapat masticul de la imbinare si de-aia se vede asa.

Share this post


Link to post

am vazut unul cu sudura rupta in partea de sus.. (in targ) dar se vedea ca a fost lovita masina

a ta a fost lovita vr-o data?

Share this post


Link to post

Si totusi nu ne pui si noua niste poze? Hai, te rugam! [-O

Share this post


Link to post

eu am cumparat tico anul trecut in septembrie, dar stalpul nu l-am observat. l-am observat acum o luna cand a inceput sa faca zgomot. masina a fost lovita pe dreapta fata (schimbat aripa, masca si indreptata capota), iar stalpul crapat este cel din stanga (sofer). poza nu am cum sa fac decat in weekend. sorry!

am facut o schita cu stalpul (cu rosu este crapatura)

stalp.bmp

Share this post


Link to post
post-2840-1141884077_thumb.jpgam facut si o poza cu stalpul crapat. ce parere aveti? merge sudat? daca da cum?

Share this post


Link to post

Bineinteles ca merge sudat,oxi-acetilena,dar se va arde toata vopseaua.Nu stiu sudura in argon,dar presupun ca si aia merge.

Din cate vad eu e ceva chit pe acolo,sper sa gresesc dar masina ta a fost rasturnata?Ca daca da asa se explica,s-a dat cu chit si vopsea..

Am un prieten la un service care reconstruiesc Ticozauri,dar macar el spune istoria masinii cand o vinde.Daca nu ai stii ce a avut masina nu ai banui ca a fost reconstruita.

 

Oricum se face,singura bataie de cap va fi la vopsitorie,dar fiind alb nemetalizat se poate face si retush mult mai simplu decat la o culoare metalizata...

Edited by negoctav

Share this post


Link to post

...si eu cred ca a fost rasturnata... :scarpin:

Share this post


Link to post

Se face.

Dar, eu zic ca, sa gasesti un tinichigiu recomandat si experimentat care sa ii faca o inspectie generala amanuntita, pentru ca nu-i de glumit. Sa nu ai si alte surprize. :(

Sau chiar un computest, pentru caroserie ( http://www.computest.ro/laborator_testare_...erie_sasiu.html ) cand ai drum prin Bucuresti.

Bafta !

Edited by roberth

Share this post


Link to post

Pina una alta, eu zic sa eviti gropile!

Share this post


Link to post

sau sa escaladezi borduri...

Share this post


Link to post

dupa ce pot sa-mi dau seama daca a fost rasturnata? totul este drept pe ea...

Share this post


Link to post

drept, dar acoperit cu chit. Incerca sa vezi pe unde a pus chit

Share this post


Link to post

se cunoaste daca e sa aiba chit.

Share this post


Link to post

Da tapiteria jos la interior si vezi cum arata plafonul. Daca e ondulat...ai raspunsul sigur.

Share this post


Link to post

cred ca s-ar vede lejer si de la exterior

post-2840-1141903129_thumb.jpgpost-2840-1141903157_thumb.jpgpost-2840-1141903189_thumb.jpg

Share this post


Link to post

bobu,

 

asta cu TM-05-JOE e masina ta ?

Share this post


Link to post

da. dar acum are alt numar (pe constanta)

Share this post


Link to post

si a avut din fabrica culoarea alba ?

Share this post


Link to post

da. in cartea tehnica este trecuta culaorea alb. de ce intrebi?

Share this post


Link to post

judecind dupa nr. ("JOE") ma gindeam ca a fos a celor de la napolitane JOE, dar ale lor stiu ca erau galbene

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...