Jump to content
Sign in to follow this  
Spank

Chevrolet la NCAP (Aveo, Kalos si altele)

Recommended Posts

Salut!

Bine ca v-am gasit si eu.

Astazi m-am inscris si eu pentru un Kalos 1,4 16V SX Premium Plus, Sedan, Blue Sports. Vad ca mai este cineva care are deja exact aceasta masina. Am citit cu interes mesajele voastre de pe forum, mai ales pentru ca nu sunt inca 100% convins ca am facut alegerea cea mai buna. :|

Mie dealerul mi-a spus ca masina ar fi obtinut 5 stele la testul NCAP. Voi ce stiti, ca eu nu am gasit nimic pe net referitor la lucrul acesta? Cica testul ar fi fost facut recent.

Share this post


Link to post

Masina a obtinut 5 stele la crash testul american, nu european, nu a fost testata din cate stiu in Europa...

Share this post


Link to post

Da, am gasit ceva pana la urma si intr-adevar este vorba de un crash-test efectuat in Statele Unite de catre NHTSA - National Highways Traffic Safety Administration si nu de US-NCAP unde Kalos a obtinut 5 stele in testul de impact frontal: http://www.newstreet.it/home/articolo_Id_575.html

Se pare ca diferenta intre testul NHTSA si testul NCAP este ca in primul caz masina loveste un obstacol nedeformabil cu o viteza de 56 km/h iar in al doilea caz masina loveste un obstacol deformabil cu o viteza de 64 km/h

Oricum, cred ca este o bila alba pentru Kalos. Nu am idee daca si testul NCAP a fost efectuat.

Share this post


Link to post

Vezi site-ul NCAP, eu am cautat dar nu am gasit sa fi fost testata...

Share this post


Link to post

Oh, Spank, ai facut alegerea perfecta!!!

 

NHTSA parca se numeste autoritatea care a dat KAlosului punctaj maxim in statele unite. exista pe siteul lor chiar si un filmuletz facut la impactul frontal. varianta testata de americani este fara airbaguri laterale, parca.

 

La testele EuroNCAP Kalos a obtinut 3 sau 4 stelutze Desi nu apare pe site la Euro NCAP sunt mai multe siteuri unde se spune ca a fost testata dar fiecare da un numar diferite de stele. Oricum poti sa te uiti la testul Australian care se apropie de cel European ca duritate.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Testele americane sunt mult mai dure decat cele europene, cifrele pe care le dai tu sunt fix invers! Europenele se troznesc cu 50 la ora, americanele au si teste de rostogolire!!!

Share this post


Link to post

am gresit cu cauciucurile dar aici nu mai gresesc, VIPER.

in primul rand, la testul frontal, americanii lovesc masina pe toata suprafata botului si deci note mai mari. europenii lovesc doar pe o portiune din latimea masinii, lucru care face testul mai dur. testul american se face la 56kmh (nu sunt sigur) iar cel european se face la 40mph, 64kmh.

sunt diferente si la impactul lateral unde americanii lovesc masina din unghi...

 

Uite, poti sa mai citesti si pe aiciL

http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.ph...tid=6300&page=3

 

PS As fi vrut eu sa ai dreptate pentru ca NHTSA a dat 5 stele Aveolui.

Share this post


Link to post

Salutare! Multumesc pentru informatii. Imi dau seama tot mai mult ca am facut o alegere buna.

Apropos de polemicile de pe forumul al carui link l-ai dat, cei care sustin Loganul considera pretul ca fiind mai important decat calitatea, siguranta, fiabilitatea pe care ti le ofera Kalosul. Parerea mea e ca ai facut alegerea cea mai buna chiar daca inca nu vazusei Loganul.

Eu unul am asteptat Loganul pentru ca doream sa-mi cumpar aceasta masina dar am ramas deceptionat cand am intrat in el; calitatea finisjelor lasa de dorit, plasticul...nu mai vorbesc, parca eram intr-o barca si fara motor.

Share this post


Link to post

http://www.nhtsa.dot.gov/cars/testing/ncap/Index.cfm

 

What is the difference between a full frontal test and an offset crash test? Does NHTSA do both?

 

The NHTSA frontal crash test crashes the full width of the front of a vehicle into a rigid barrier. This maximizes the energy absorbed by the front of the vehicle so that the occupant compartment is more likely to remain intact. The full frontal tests produce high level occupant compartment decelerations, making them very demanding of the restraint systems, thus providing better information on the safety features and their performance.

 

In offset crash tests, like those performed by the Insurance Institute of Highway Safety (IIHS) http://www.iihs.org/, only one side of a vehicle's front end is hit, thus a smaller area of the structure absorbs the energy from the crash. Offset crashes are more demanding on the structure of a vehicle, and intrusion into the occupant compartment is more likely in these crashes. NHTSA does not currently perform the offset crash test.

 

The results from NHTSA’s full-width frontal crash and IIHS’ offset frontal crash test complement each other. They can be used together to assess overall frontal crash safety in terms of the effectiveness of restraint systems and the integrity of the occupant compartment.

Share this post


Link to post

Povestea unui tip ce si-a lovit Aveo-ul sau din State (pentru cine nu stie e Kalosul nostru, dar cu motor de 1.6). Lui i se pare un tanculet masina asta : (precum imagiinea aceia cu Audi si Matiz... :) ) )

 

Then came the awful moment, when at 45MPH, a guy in an Acura (a well-built luxury model), pulled out in front of me with no warning, and we hit, hard (about 40). Surprisingly, the bags DID NOT GO OFF, but they did on the Acura.

 

Although I was fine, the end result was the front right and front were smashed in, although almost nothing was pushed inward, except a cooling fan. The Acura, on the other hand, the entire front was bent toward it's right side, all components seriously bent in, and everything on the front of the car had to be scooped up with a shovel. To sum it up, the Aveo is one very tough little car! Acuras are supposed to be fortresses on wheels, and this itty-bitty thing destroyed it!

 

I showed the damage to someone, and to the other car, and was amazed what the little Aveo can destroy.

 

To sum this part up, GOD FORBID you get into a bad wreck with this little tank, be assured you're well protected, and the other guy will get it worse than you will (unless the other vehicle is much bigger, of course). Maybe your air bags will work, though.

Share this post


Link to post

da, testele australiene sunt echivalente cu cele europene, cel putin din punct de vedere al impactului frontal.

Share this post


Link to post

Povestea lui Gica seamana ca doua picaturi de apa cu povestea Audi-ului 80 facut m..i de un Matiz (o gasiti voi cred ca pe la diverse). Si acolo a fot tot o chestie la 90 grade, dar pe partea ailalta. Se pare ca americano-koreenii nu-i iarta pe astia care nu acorda prioritate (pe toate partile c-asa e la ei).

Share this post


Link to post
Salut!

Bine ca v-am gasit si eu.

Astazi m-am inscris si eu pentru un Kalos 1,4 16V SX Premium Plus, Sedan, Blue Sports. Vad ca mai este cineva care are deja exact aceasta masina. Am citit cu interes mesajele voastre de pe forum, mai ales pentru ca nu sunt inca 100% convins ca am facut alegerea cea mai buna. :|

Mie dealerul mi-a spus ca masina ar fi obtinut 5 stele la testul NCAP. Voi ce stiti, ca eu nu am gasit nimic pe net referitor la lucrul acesta? Cica testul ar fi fost facut recent.

http://www.daewookalos.net/bezpecnost.htm aici gasesti ce te intereseaza. :wallbanger:

Share this post


Link to post

KALOS nu are 5 stele EuroNCAP. EuroNCAP NU a fost testat. A fost "construit" pentru a se incadra la 4 stele, dar nu a fost niciodata testat.

 

5 stele a luat la NHTSA (modelul 2004) si a luat 3 stele la aNCAP (care are aceleasi criterii de test ca EuroNCAP) (modelul 2003).

 

Oricum, eu de cand am vazut filmuletul ala de impact frontal de la NHTSA, conduc MUUUUULT mai linistit! :lavolan:

Share this post


Link to post
Oricum, eu de cand am vazut filmuletul ala de impact frontal de la NHTSA, conduc MUUUUULT mai linistit! :lavolan:

 

 

Un link cu filmuletu se poate??!! :osanale:

Share this post


Link to post

Aici e filmuletul de pe site-ul NHTSA cu lovitura frontala. Don't try this at home!

 

Din motive necunoscute inca :-W , daca dau sa vad direct filmul nu-mi merge! Mie imi merge doar dupa ce il salvez la mine si ma uit apoi la el pe hard :-? .

Edited by maniakz

Share this post


Link to post
Aici e filmuletul de pe site-ul NHTSA cu lovitura frontala. Don't try this at home!

Daca dai si codecul iti zic sarumana! :thumbl:

Share this post


Link to post

Taie-ma, ca nu shtiu!

L-ai downloadat si nu-ti merge?

 

Eu am MediaPlayer 10, ACE Mega Codecs. Inainte de a pune Media Player 10, am mai avut instalat ceva numit WM9Codecs, da' probabil ca MP10 le are deja!

Edited by maniakz

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca se comporta destul de bine... de ex roata fata nu este deformata...

dar ma gandesc ca daca e asa rigid asta inseamna ca absoarbe putina energie din impact => soc mai puternic pt pasageri... ati vazut vreodata cum se face volvo la impact? praf si pulbere, se deformeaza tot dar habitaclul nu este atins.

Share this post


Link to post
Taie-ma, ca nu shtiu!

L-ai downloadat si nu-ti merge?

 

Eu am MediaPlayer 10, ACE Mega Codecs. Inainte de a pune Media Player 10, am mai avut instalat ceva numit WM9Codecs, da' probabil ca MP10 le are deja!

 

Eu am media player 9 si Divx total pack...Am gasit codecu pe net (Indeo Video Playback ) dar costa 18 parai...Mai caut :lavolan:

Share this post


Link to post

in legatura cu filmuletul. eu cred ca ar trebui sa mearga si fara alte codecuri dar pt. orice eventualitate incercati Mplayer. nu iti trebuie nici un codec si iti merg si absolut toate filmele.

Share this post


Link to post

io am facut un mic "test" ...bineinteles accidental

am dat cu spatele, intr-un copac, cu spatele.

am dat destul de zdravan...am venit cu pieptu-n volan...

masiunta n-are absolut nici o urma...nici macar o zgarieturica :>

chiar m-a uimit masinuta asta :lavolan:

Share this post


Link to post

confirm lovitura in spolier foarte serioasa la care nu se vede nici macar o zgarietura.

nu stiu cum sunt facute si din ce, dar sunt al naiba de rezistente.

Share this post


Link to post

dupa bara din spate,este poliester...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...