Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Adica cat costa Mobilul toti cei 3 litri? eu am luat Daewoo-ul acela din poza de mai sus cu 70 ron bidonul de 3 litri. Mai bine ai lua Mobil1 daca vrei ceva bun, dar costa in consecinta.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Eu vorbeam de Daewoo 10w30, a mers parfum si la al meu si la restul de zeci de mii de Matizuri din tara a caror proprietari nu au net sa vada ca 'nu e bun' 10w [-O<

Edited by argon

Share this post


Link to post

Mai ales cum anunta astia iarna asta (baga frica in noi degeaba poate) doresc sa am un ulei din gama 5wX in motor, nu 10W. Dupa aia o sa sariti si voi ca nu e ulei recomandat :) )

 

Pot sa schimb uleiul fara rampa ? Am mainile micute, presupun ca merge sa bag mana sa desfac filtrul pe deasupra dupa ce scot rezonatorul.

Share this post


Link to post

Da, poti cu masina pe drept, iti trebuie doar o patura ceva, sa nu stai pe jos , cand desfaci si pui busonul de la baie, la care ajungi lejer de altfel si sa pui o strachina. Ajungi si la filtru usor dupa ce dai rezonatorul jos, dar e posibil sa trebuiasca o cheie daca nu esti tare in maini. Cel nou nu se strange cu cheia, doar la mana.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Am cheie de filtru cu lant, o sa ma chinui sa nu-l deformez tare :)

 

 

Comandat 3 L Valvoline Synpower XL-III 5w30 la 62 RON/l + filtru mann 16 RON.

 

Cred ca cineva da din coada acum ca am luat Valvoline-ul =)) )

 

La banii astia nici joja n-o mai verific inainte de a face 10.000 Km cu el.

 

 

Valvoline am gasit doar la UNIX pe comanda, la ASKA, europarts si alte magazinase aveau doar Castrol si Mobil ca uleiuri de top.

 

Mobil 1 ESP 5w30 era 55 ron/l iar Castrol EDGE era in jur de 50 ron/l.

 

 

La Castrol EDGE m-au apucat nervii ca aveam 1000000000000 de sortimente pentru EDGE 5w30, unul cu certificari bmw, altul cu certificari vw altul cu aia a masii pe eticheta; intr-un final m-am plictisit in procesul de in cele "n" sortimente de EDGE pentru ca neuronii mei aveau o limita si am preferat sa dau un ban in plus.

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Am vazut asta dar tare greu imi vine sa cred ca un ulei e 35 lei, mai zice ca e si cu TVA. Ori au o SUPER promotie ori e floriol. In plus, site-ul mai are si un nume manelistic...uleideulei.ro, nu prea prezinta credibilitate.

Share this post


Link to post

Am vazut asta dar tare greu imi vine sa cred ca un ulei e 35 lei, mai zice ca e si cu TVA. Ori au o SUPER promotie ori e floriol. In plus, site-ul mai are si un nume manelistic...uleideulei.ro, nu prea prezinta credibilitate.

 

 

Nu am luat de la ei inca, dar asta era pretul corect acum 5 luni (magazinul de la care l-am luat il aducea de la depozitul din Timisoara - sursa verificata). Nu e XL-III, e simplu.

Share this post


Link to post

Mai ..stii ca ai dreptate ?

 

Uite, Synpowerul simplu e produs in Olanda si mai are si certificarile GM-LL-A-025 si GM-LL-B-025. Synpowerul XL-III nu are aceste certificari si nici cele API desi e un ulei superior cica.

 

http://www.valvoline.be/index.asp?pageid=974fef2dc4f94f4ba006d6cde41b312c

 

In plus, cica omul de la uleideulei iti mai da si o trusa valvoline cu o vesta si nu stiu ce rahat la comenzi peste 100 ron.

 

 

Pe siteul valvoline, am la recomandari pentru matiz:

 

Recommendation :

: SynPower MST 5W-30

: SynPower MXL 5W-30

: SynPower 5W-30

 

MXL e pentru MB, BMW, si VW

MST e pentru Mercedes-Benz si BMW

XL-III e pentru VW, AUDI, Seat si Skoda.

 

Sheeturile Diferitelor uleiuri Synpower

Toate cele 3 de mai sus su legatura cu filtrele de particule si catalizatoarele. IN CONCLUZIE, Synpower simplu pentru Matiz.

 

Ura si la gara ! E o stiinta prea mare asta cu uleiurile.

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Inainte de a lua de la magazinul din oras, voiam sa iau direct de la sursa (depozitul Valvoline din Timisoara) si i-am sunat.Au fost foarte amabili pana cand m-au intrebat cati litri vreau sa cumpar. Am spus ca 3l si ala a inceput sa rada la telefon, spunandu-mi ca dau la butoi de 200l sau baxuri cu bidoane. M-a intrebat inca o data de unde sunt si mi-a indicat magazinul care aduce de la ei. Astia de pe net cu nume de tip manelist nu stiu ce sursa au, dar cred ca e chestie de marketing. Uleiul o fi falsificat, dar si setul ala care e dat tot de la Valvoline?! :uff: Treaba e ca uleiurile Valvoline se gasesc destul de greu(la mine in zona, ca in oras am cautat acum si nu am gasit la nici un magazin, decat pe comanda), nu e pe toate drumurile, ceea ce-mi confera oarece incredere.

 

 

Share this post


Link to post

eu tocmai azi am luat filtru ulei mann 15 ron,filtru aer parts mall korea 15 ron,si ulei aral tronic 5w40 30 ron/litru

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am anulat comanda la astia la UNIX care-s cam jepcangii si am luat Synpower simplu, 3 L 105 RON + transport.Asa DA. Si imi mai da si trusa aia de iarna =)) ) (racleta, vesta, gel maini anti-inghet, patura termoizolatoare)

  • Like 1

Share this post


Link to post

ulei aral tronic 5w40 30 ron/litru

Daca luai GM 5W30 ieseai si mai ieftin si era si mai bun pentru motor.

Share this post


Link to post

Daca luai GM 5W30 ieseai si mai ieftin si era si mai bun pentru motor.

 

cu ce era mai bun?

  • Like 1

Share this post


Link to post

cu toate ca ieri am spus ca voi pune castrol magnatec ,azi avand un pic de timp liber am fost sa i-au ulei si am trecut pe valvoline 10w 40 durablend ,pret 66ron 3 litri,+20 ron filtru mann ,asta e,este criza .castrolul ar fi fost la pret dublu deci beau o bere,ca baietii, si de restu niste"zeama" in rezervor. :rolleyes:

maty se simte bine acum cu ulei proaspat. :lavolan:

Share this post


Link to post

http://uaprom-file.s3.amazonaws.com/27174_5w30.pdf

 

Specificatiile uleiului Daewoo care sunt API/SJ si Daewoo EDS-M-8044. Este esentialul. Eu am ales ceva mai bun pentru o diferenta destul de mica de bani.

 

Uleiul daewoo 5w30 e 34 ron/l iar cel Valvoline e 35, nu mai ridicati in slavi atat uleiul Daewoo. Alt ulei cu specificatiile EDS-M-8044 nu exista, deci e o simpla certificare amarata ca sa isi lase si aia amprenta pe ceva.

 

Bun, lasam uleiul daewoo care e un ulei simplu cu 2 certificari.

 

Iau la puricat uleiul GM.

 

http://www.oilmag.ro/uleimotor/ulei-opel-long-life-p-462734.html

 

Are certificarile GM-LL-A-025,GM-LL-B-025 si API SL si mai zic iar, Valvoline-ul are toate certificarile alea care le are si uleiul GM plus API SM. NET SUPERIOR.

 

QED

Edited by sorinm
  • Like 1

Share this post


Link to post

cu ce era mai bun?

Citeste toate paginile anteriaore si cartea tehnica a masii si iti raspunzi singur.

 

Uleiul daewoo 5w30 e 34 ron/l iar cel Valvoline e 35, nu mai ridicati in slavi atat uleiul Daewoo.

Uleiul GM este 28 lei / l.

Share this post


Link to post

Ti-am scris mai sus si despre GM care este un ulei inferior fata de Valvoline Synpower. Nu se merita pentru 7 RON/L sa pun GM in loc de Valvoline.

 

Ia uite ce scrie ca alternativa la uleiurile high performance GM

 

http://www.gm.com/corporate/responsibility/environment/maintenance/gm_approved_engine_oils.pdf

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Fiecare baga ce vrea uin motor, dar bine ar fi sa bagi ce zice producatorul motorului nu cel al uleiului.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Corect, dupa ce mi-au murit 90% din neuroni la cat m-am documentat, eu am ajuns la concluzia ca EU in Matizul MEU voi baga valvoline Synpower 5w30 la 35 lei/l, ce bagati voi e treaba voastra.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu e bine sa iti moara atati neuroni pentru o treaba asa de simpla.

 

 

Share this post


Link to post

Daca era simpla nu mai erau 89 de pagini la acest topic.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca era simpla nu mai erau 89 de pagini la acest topic.

 

 

Ei ha...si cite vor mai fi...

Ce-i amuzant in istoria ulei-ului, cind cineva trece de la un ulei la altul si gata, deja stie ce-i mai bun. Da dom'le, mai bun ca asta nu exista.

Share this post


Link to post

Daca era simpla nu mai erau 89 de pagini la acest topic.

Daca citea, macar cateva, "afla si barbatul, ce stia tot satul".

  • Like 3

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...