Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

eu vreau sa-i linistesc pe cei care folosesc in pofida celor care bat tobele cum ca aralul e prost si toate's bune .ba ca depune ,ba ca nu 'sce ,oricum motorul asta ajunge sigur la segmentare cu 10 sau 20 000km mai tarziu ,dar tot acolo ajunge.lasati oamenii sa foloseasca ce vor si nu-i mai speriati,exceptie 15w si 20 w .

sanatate multa si mai dati cit o raita prin service-uri si stati de vorba cu ei ,acolo o sa va lamuriti cu totii,mai ales de uleiuri.

Share this post


Link to post

La faza cu service-urile, m-ai lamurit complet! Cand plec de la servici, drept la ei ma duc, sa ma lumineze! Cine si-a dat seama ce si cum n-a mai calcat prin service-urile Daewoo, asa de buni sunt mesterii de acolo..eu am renuntat la garantie numai sa scap de ei.

  • Like 2

Share this post


Link to post

In care service-uri, alea in care ti se spune ca, ce a scris proiectantul motorului in manualului de utilizare nu este bine sau ca uleiul introdus in motor de catre producator este cel mai prost ulei ? Nu realizezi ce gogomanie afirmi ?

  • Like 2

Share this post


Link to post

inca 2000 km si nicio problema ,cu aral high tronic,

 

 

Daca e asa bun, de ce-ti faci probleme? Dupa 2000km mai vin 2000 si...dupa aia mai vezi tu. Poti sa nu ne spui, pt ca fiecare baga ce si cum crede de cuviinta in motorul lui. Si bineinteles, nu conteaza doar marca si tipul uleiului (ca sa nu mai pun provenienta), ci si intervalul de schimb.

  • Like 1

Share this post


Link to post

salutare,am si eu cateva nelamuriri,am schimbat uleiu acum vro 6000 km adica acum 5 luni si deja e negru am folosit castrol magnatec 10W40 aveti idee de unul care sa tina mai mult stiu k se schimba la 10k km sau 6 luni dar totusi asta a inceput cu negreala dupa 3000 km...astept raspunsuri.mentionez ca nu a papat deloc ulei de cand l-am schimbat.ma tenteaza sa trec pe max life cu toate ca masina are doar 80k de km.multumesc anticipat,numai bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

daca vrei sa treci pe valvoline ,baga durablend cel pentru benzina,max life e pentru final .poti folosi magnatecul in continuare,e normal sa se innegreasca,dar sa nu-l tii mai mult de 8000km.

poti folosii si 5w 30 sau 5w40 sunt atitea marci.

 

azi ascultam in parcare un motor de matiz cu 5w 30 ulei daewoo ,o adevarata rontaiala chiar deranjant,masina avand 34 000km .

Share this post


Link to post
... azi ascultam in parcare un motor de matiz cu 5w 30 ulei daewoo ,o adevarata rontaiala chiar deranjant,masina avand 34 000km .

Nu toti sunt atat de isteti sa bage antifon in motor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

daca vrei sa treci pe valvoline ,baga durablend cel pentru benzina,max life e pentru final .poti folosi magnatecul in continuare,e normal sa se innegreasca,dar sa nu-l tii mai mult de 8000km.

poti folosii si 5w 30 sau 5w40 sunt atitea marci.

 

azi ascultam in parcare un motor de matiz cu 5w 30 ulei daewoo ,o adevarata rontaiala chiar deranjant,masina avand 34 000km .

 

Rontaiala vine de alte probleme, amice, cum ar fi tacheti neverificati.

  • Like 1

Share this post


Link to post

matizul respectiv a mers numai pe mobil 10w 40 si acum a trecut pe ulei daewoo,ca asa la invatat cineva.vecinul respectiv a sesizat si el acest fenomen de rontaiala ,dar omu a bagat uleiul si vrea sa-l foloseasca.nu l-am intrebat de unde a luat uleiul.

Share this post


Link to post

Pai da, raul fusese facut dinainte =D> .

Edited by closchkutza
  • Like 1

Share this post


Link to post

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat un matiz cu 30000km la bord (foarte probabil reali) in care s-a facut schimbul de ulei la fiecare cca 5000km / cca 6-7 luni, dar... de fiecare data ce le-a tunat alora din service. Iata ce scrie in cartea de service:

- la 5000 km: 5W40 (Dynamic Prima)

- la 10000 km: 10W40 (3P Visco 3000)

- la 15000 km: 5W40 (Dynamic Prima)

- la 20000 km: 5W30 (Daewoo)

- la 25000 km: 5W40 (Mobil)

Mentionez ca uleiul e aproape de maxim pe joja si sunt sigur ca fostul proprietar nu l-a completat niciodata, de unde rezulta ca deocamdata nu consuma ulei (semnificativ).

Presupun ca nu este relevant, dar mai mentionez si ca saraca masina nu a beneficiat de schimbarea a nimic altceva, nici filtru de aer, nici de benzina, nici lichid de frana (are 2 ani si 9 luni), nimic-nimic. Deocamdata, pare sa mearga bine, zic eu, dar o sa-i schimb luna asta toate cele.

 

Acum intrebarile:

1. I-as pune, conform numeroaselor recomandari de pe aici, un 5W30 sintetic, fie Valvoline (dar nu din cel long life, ca e totusi cam scump si n-o sa merg mai mult de 5-7000 km intre schimburile de 6 luni) fie, poate, Daewoo. Mai este OK insa 5W30-ul dupa ce a mers atata cu 5W40 si chiar 10W40? Ce sa fac?

2. Tot sarind asa de la un ulei la altul ma gandesc ca poate saracu' motor nu s-a bucurat prea tare si ma intreb: e de dorit un motor flush? Exista intr-adevar si efecte adverse, si daca da cum se pot minimiza ele / merita sa mi le asum? Sau sa pun un 5W30 mai ieftin (Daewoo) si sa-l schimb dupa vreo 1000km din nou cu unul nou? Ce ma sfatuiti? Am citit vreo jumatate din numeroasele pagini ale acestui topic, dar n-am gasit o informatie clara in acest sens. Sorry, sunt cam neavizat d.p.d.v. al tehnicii (autovehiculelor), dar invat repede daca mi se preda... :)

 

 

Multumesc mult!

Edited by Don Quichotte
  • Like 1

Share this post


Link to post

1.Pune 5W30 Daewoo este cel mai bun pentru Matiz si este si cel recomandat de producator

2.Schimba uleiul cum zice la carte: la 10.000 km ( sau 5.000 km folosind masina preponderent in oras pe distante mai mici cu opriri dese ) sau la intervale de 6 luni ( depinde ce conditie intervine prima ).

P.S.: Schimba si celelalte consumabile ( filtru aer, filtru benzina, valva p.c.v.) iar la fiecare schimb de ulei sa schimbi si filtrul de aer ( ai sa vezi la consum o imbunatatire )

Edited by korydon
  • Like 2

Share this post


Link to post

Pune linistit 5w30, motor flush nu cred ca are rost sa-l folosesti la 30000km.Chiar daca ai avut ulei mai gros, nu cred ca a ajuns sa faca depuneri. Eu am folosit asa ceva (tot la schimbarea tipului de ulei), dar am avut emotii dupa aceea. La inceput am crezut ca din cauza ca am folosit motor flush imi mananca ulei, dar a fost prostia mea ca nu m-am uitat si la pozitia masinii unde am verificat nivelul (e cam greu sa gasesti o pozitie plana). As pune un alt ulei si as merge mai putini km (4-5000km, sau mai mult de 1000km, ca nu e span in el), bineinteles cu controlul periodic al nivelului si culorii (la inceput mai des).

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu inainte bagam de la mol 10w-40 si nu am avut probleme,nici consum nu avea.Acuma am bagat castrol 10w-40 dar nu sunt multumit,zomotul la motor e mai mare plus ca si a consumat,uleiul e din ro nu pot garanta ca e original sau contrafacut,oricum la urmatoru schimb o sa trec pe altceva.M-am uitat si cred ca o sa incerc valvoline durablend 10w40deja am aproape 70 de mii km

Edited by jeky
  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai frate, ce citesti pe aici tre iei cu mainile de par! Cum sa spui "am deja aproape 70 mii km"??? Eu zic, la rulajul ala, sa bagi minim 15w40, cel mai indicat este M20W40! Ca-l mananca. Si asa la 100.000km faci motoru`.

  • Like 2

Share this post


Link to post

N-ar trebui sa-l manance.La mine de ce nu-l mananca,la 80000? Sa faci motorul la 100.000? Cam putini km. Stiu o gramada de matizuri carora li s-au dus motoarele pe la 150- 200.000 km

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!
  • Like 1

Share this post


Link to post

Stiu o gramada de matizuri carora li s-au dus motoarele pe la 150- 200.000 km

Pai asta este...Motoarele de Matiz tin 300.000 - 400.000 km fara probleme daca sunt intretinute bine, intreaba-i pe taximetristi daca vrei detalii

  • Like 1

Share this post


Link to post
... Eu zic, la rulajul ala, sa bagi minim 15w40, cel mai indicat este M20W40!

Mai sigur e cu 10w60.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Nu mai radeti de om ca o sa isi bage seu de oaie pana la urma in motor...mai bine recomandati-i sa citeasca manualul de utilizare. Mare noroc cu manualul de la Matiz, sa le vedeti pe alea de la Renault si Dacia, nici macar nu iti spun ce ulei recomanda producatorul pentru motor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

De ce sa manince sau sa se duca motoru la 100 mii,depinde unde conduci,cum conduci si in ce conditii birjalesti masina

Share this post


Link to post

Oricum nu tine motorul ca la o masina adevarata, ca unde-si baga romanii nasul...si repede dam vina pe uleiuri proaste si exploatare necorespunzatoare..de fapt e motor necorespunzator, cum iti e norocul, dar de Matiz la 300.000 km fara sa se fi umblat la motor nu am auzit, de Tico-urile alea de aducea motorul cu totul din coreea, da. Si e valabil la toata masina, la Matizul din 2004 tot ce e guma e copt, furtunasele de aer la motor, plasticul din ce e facut rezonatorul si filtrul de aer se sfarma...etc.

Edited by argon
  • Like 1

Share this post


Link to post

La un motor nu depinde de noroc, ci de modul de intretinere si exploatare al acestuia.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu baga toate motoarele in aceasi oala, la Matizurile romanesti s-au folosit materiale ieftine, exista diferenta si intre un motor de CIelo executiv 1.5 16v oltenesc, si 1.5 16v-ul de pe Espero de coreea.

 

La service Daewoo vin cu Matizurile ca si cum veneau pe vremuri cu Daciile 1310 la segmentat, chiar si sub 100.000 km, la alte marci eu nu am auzit asa ceva, si binenteles acum o sa vina cineva sa zica ca nu au fost exploatate Matizurile corespunzator..a naibii coincidenta.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Si e valabil la toata masina, la Matizul din 2004 tot ce e guma e copt, furtunasele de aer la motor, plasticul din ce e facut rezonatorul si filtrul de aer se sfarma...etc.

1. Cauciucul si plasticul imbatranesc in timp

2.Era vorba de motor si uleiuri, si nu de cauciucuri si plasticuri.

Eu am Matiz din 2001 cu 130.000 km si inca nu imi papa ulei, iar daca e vorba de cauciucuri si plasticuri nu am schimbat decat un furtun de vaccum la filtru de aer pana acum, restul fiind in stare buna.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Al meu e din 2004, calitatea a scazut evident, in 2008 au ajuns sa le faca in bataie de joc.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...