Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Apropo de 5w30GM, am gasit valvoline 5w30GM pe site-ul distribuitorului in Romania. Stie cineva, este bun, isi merita banii (am auzit ca ar fi destul de scump)?

Share this post


Link to post

ATENTIE la trecerea de la un ulei cu indicativ 5W" la 10W" ---> nu este indicata trecerea de la 5W" (sintetic) la 10W" (semi-sintetic) <--- invers da.

 

eu am folosit pana acum ulei Daewoo 10W30 pe matiz, a fost ok, pana la ultimul schimb facut la un service autorizat Daewoo(nu dau nume) ... ori baietii aia si-au tras si ei din ulei ori matizul a inceput sa manance dintr-o data ulei, nush care-i treaba.

 

o sa trec sigur pe 5W30, pe care o sa-l cumpar cu mana mea si schimbul nu-l mai fac niciodata intr-un service auto.

 

apropo... 5W30 - CASTROL Castrol TXT Softec Plus sau VALVOLINE SynPower

Share this post


Link to post

Rog moderatorii sa puna in sondaj si uleiul GM. Eu unul am pus acest ulei GM 5w 30 facut in germania la Russelheim (cred! ca asa se scrie) unde sunt uzinele Opel.

Ce pot sa va spun este ca am pus acest ulei dupa ce facusem nici 2000 de km cu Mobil 5w 40 si tacaneau tachetii. Acum nu mai am acest zgomot.

Am mai scris intr-un post despre aceasta problema cand m-am convins ca uleiurile ce ajung pe piata noastra sunt pe loturi si va spun ca mi-a aratat un amic ulei 5w 40 acelas bidon, la fel sria pe el; totul identic - unul luat de la noi si unul adus din germania. Aveau culori diferite. Repet absolut acelas ambalaj.

Share this post


Link to post
Apropo de 5w30GM, am gasit valvoline 5w30GM pe site-ul distribuitorului in Romania. Stie cineva, este bun, isi merita banii (am auzit ca ar fi destul de scump)?

 

Eu numai asta folosesc si ai vazut cum merge motorul meu ... si in ce fel :rolleyes: . 37 RON litrul ( acum 2 luni ).

Share this post


Link to post

Buna...imi da si mie cineva un sfat? Vreau sa fac primul schimb de ulei..masina are 25000 km...si as vrea sa stiu ce ulei sa folosesc..ms :uff:

Share this post


Link to post

salut! mary85 25000km si an 2003 :shock: ,singura concluzie logica e ca ai luat masina la mina a doua . In legatura cu uleiul poti sa pui in functie de buget dar minim 10w40 recomandat ar fi 10 w30 sau 5w30

Share this post


Link to post

Lasati 10W40 pentru zile negre. La un motor de Matiz pana la 120k km se foloseste doar 5w30 sau 10w30.

Share this post


Link to post

ms mult Cip si tolin...o sa va urmez sfatul

Share this post


Link to post

Cine a bagat in motor ulei Ulei Gm 5w30 ? Am vazut la o reprezentanta opel din GL "G&P", o fi mai bun decat uleiul daewoo ? Am vazut ca bagau la un motor de kalos :-? Mi-au zis ca-i foarte bun...dar va cer si voua parerea pentru ca vreau sa schimb uleiul la matiz si nu stiu daca sa bag daewoo sau GM.

 

Am intrebat la 2 service-uri daewoo din GL ce ulei pun ei la matiz, primul mi-a recomandat Mobil 5W 40 iar al doilea Castrol 10 W40.

post-1682-1174331994_thumb.jpg

Edited by adostar

Share this post


Link to post

E ulei pe specificatiile GM si este LL (long life = 30.000 km). Am bagat la motorul de Kalos 1,2L (un motor de Matiz cu 4 cyl). In conditiile noastre asigura revizii la 15.000 km.

Share this post


Link to post

Daca pun GM 5W 30 mai trebuie schimbat la 6 luni daca nu fac nici macar 10000 km in acest timp ?

Share this post


Link to post

In mod normal nu trebuie, dar asta hotaraste fabrica si dealerul.

Share this post


Link to post
Cine a bagat in motor ulei Ulei Gm 5w30 ?

 

Am bagat eu. L-am dat jos dupa 7500 de km dintre care 6000 urban si arata bine uleiul. Acum am bagat Valvoline 5W30 Gm si mi se pare mult mai silentios motorul. Parca merge mai lin. Eu o sa raman pe Valvoline.

Share this post


Link to post

Ce parere aveti referitor la acest ulei Mobil 1 0w40-este adus din America ,am dat 30Ron/1l

 

Multumesc.

 

 

 

Share this post


Link to post

Ala-i ulei pentru Polul Nord.

Share this post


Link to post

Nu-i chiar asa asa...dar e pe aproape :D ..Eu m-am hotarat si o sa-i pun motorasului Valvoline Synpower GM 5W-30.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Salut

 

Castrol TxT :) >-

Share this post


Link to post

Chiar sunt curios daca mai exista pe piata alt ulei sintetic la 20 ron/l ... ? :->

Share this post


Link to post

Si de ce conteaza treaba asta? Ai o scara de valori de te doare mintea...

Share this post


Link to post

Ca idee, e vorba aici de un ulei sintetic care nu este facut de orice rahat de firma si totusi are un pret f. bun...Asta voiam sa subliniez de fapt. Nu stiu ce ai inteles tu ... si ce treaba are scara de valori ! Uita-te la magariile care se fac acum cu Castrolul imbuteliat romaneste si care totusi are un pret de 2 ori mai mare la ora actuala decat Chevron! Nu sunt adeptul ideilor preconcepute ca daca scrie "Castron" pe cutie si costa de te doare minte asta inseamna ca e si cel mai bun ulei de motor! Oricum e bine de stiut ca exista si eu vreu sa-l incerc si poate ca mai vor si altii ...! Steph sper ca nu te deranjeaza asta...oricum nu-l recomand inca, fiindca nu l-am testat! :osanale:

Oricum, sper ca e o informatie care pe unii ar putea sa-i intereseze.

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

castrolul care il vinde xxxxxxxxxxxx.e original germania ,am mai spus .10 w 40 l-am incercat si eu si este fffffffoooooaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrtttttttttttteeeeeeeeeeee bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbl: .eu zic sa-l inercati . pret 20 si un pic de ron litrul

:lavolan: feritiva de puncte .bafta

 

esti fffffffoooooaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrtttttttttttteeeeeeeeeeee ... avertizat, revino-ti.

Share this post


Link to post
...castrolul care il vinde xxxxxxx e original germania ,am mai spus .10 w 40

Pune matale ulei din gama asta de vascozitate la Matiz si ... nu mai discutam mai tarziu.

Share this post


Link to post

Off-topic... La urmatorul mesaj de acest gen primesti warn.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...