Jump to content
Sign in to follow this  
JMu

Bataie Nedepistata

Recommended Posts

Azi de dimineata cand am plecat cu masina am observat un zgotomot nou, care ma cam sperie. E vorba de un fel de bataie, ceva pe o tonalitate joasa, nu e un tacanit metalic. Zgomotul e prezent atata timp cat masina se misca, fie ca e cuplata vreo treapta de viteza sau nu, fie ca e in frana de motor sau in acceleratie. Bataia nu se aude deloc daca masina sta pe loc. Din asta eu inteleg ca nu e nimic la motor sau transmisie. In schimb frecventa batailor creste proportional cu viteza de deplasare, iar la 50km/h aud cam 5-6 batai pe secunda (total estimativ, nu am cronometrat). Frane blocate nu sunt, masina "curge" foarte usor, ca si inainte. Parca la viteza mare (>60km/h) incepe sa se simta si smucituri in masina exact in ritmul batailor. Are cineva vreo idee ce as putea sa verific, ca nu pot ajunge azi in service cu ea... si weekendul asta am de facut 250-300km...

De ce dracu' nu o fi facut si ea aseara, pana sa ajung la intalnire... a apucat-o chiar azi de dimineata...

 

 

P.S. De jumatate de ora tot caut pe aici poate gasesc ceva asemanator cu ce se intampla la mine. Nu am gasit nimic. Daca exista si nu am cautat eu cum trebuie, imi fac mea culpa de pe-acum.

Share this post


Link to post

rotile dezechilibrate sau (sper sa nu) vre-un rulment, asta daca zici ca franele n-au nimik..

 

later edit: pot sa fie mai multe (vezi zapada (gheata) prinsa la aparatori care poate atinge de roata,sau la aparatorile antipraf de la frane) sper sa nu fie nimik grav, oricum eu zic sa te duci la o vulcanizare sa vezi ce e cu rotile)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Pai si s-au dezechilibrat asa peste noapte? Ca aseara mergea perfect... A aparut prea brusc totusi.. nu in mers, dupa cativa km, ci de cum am plecat de pe loc.

Share this post


Link to post

Ridica masina pe cric, si trage pe rand de fiecare roata in plan vertical si orizontal. (sper ca nu ai pana :) )

Share this post


Link to post

Si daca roata se misca in plan orizontal atunci ce trebuie facut sau schimbat?

Share this post


Link to post

@Tommy:chiar atat de dobitoc nu sunt... am verificat la mana fiecare roate. Nu am tras de ele, pur si simplu am pipait pe rand fiecare roata, ma gandeam si eu ca poate e ceva pe roata.

@Zmeu: nu prea are de unde... erau destul de curate rotile... si am mers cu ea asa 10 km prin Bucuresti.

Cred ca o ridic pe cric, vad ce si cum si dau o tura.. sper sa nu-mi "simta" nimeni lipsa de la serivciu...

Share this post


Link to post

e bataie ritmica sau aleatoare?

 

 

later edit: sorry nu am citit postul cu atentie...e ritmica...

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am glumit Jmu cu pana.

Ridica-le pe cric si trage de ele, vezi daca au vreun joc.

 

radu52, functie de joc se schimba ce-i dus (bucse, bieleta, pivoti, etc)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mda... dat o tura cu masina.. la fel. Ba parca acum zmuceste si la 40km/h... mai ales in viteza fara sa accelerez... Apoi am ridicat-o pe cric la fiecare roata si am tras de roti: absolut nici un joc, la nici una din ele. Mai dat o tura cu ea. Zgomotul m-a insotit si acum. Exclud si posibilitatea existentei bucatilor de zapada/gheata. Acum pe roti e doar apa murdara, ca si pe manecile de la haina mea...

Share this post


Link to post

ai invartit de roti cu mana? singura posibilitate ramasa dupa parerea mea e rulmentul, masina vad ca e relativ noua, poate a fost strans prea rau sau a avut defect de fabricatie si s-a spart, oricum pare mai grav zic sa te duci la service...ai vazut macar la care roata e problema? daca se simte la volan toate sansele sa fie pe fatza..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...