Jump to content
Sign in to follow this  
pixelconscious

Banca Tiriac

Recommended Posts

Pe scurt:

Am un VISA CLASSIC in USD la Tiriac pe care il alimentez dintr-un cont central. Intrucat urma sa plec din tara in interers de servici, cei de la contabilitate mi-au trimis toti banii de calatorie + hotel + diurna in contul respectiv. Problema a aparut la hotel cand am vrut sa platesc de la bun inceput camera: scot mandria mea de card, il dau receptionerului; 2 minute mai tarziu asta vine la mine si sopteste 'Sir, do you have another credit card ? Because this one is not working..'. Intrebarea pe care mi-o pun este de ce merge in unele parti si in altele nu merge ??? Am cumparat din duty free-ul din Hamburg fara probleme!!! Are cineva un numar de telefon de la Tiriac unde pot sa reclam problema ? Vreau sa evit sa merg la o banca locala, astia isi trag un comision care nu poate fi decontat de servici.

Share this post


Link to post

TelVerde 0800 888111 sau 021/20 17 582

Share this post


Link to post

In cazul tau e (004) inainte...

Share this post


Link to post

Tetelu ia-ti si tu un card de la Raif sau de la ING banci serioase puii mei Tiriac nici nu prea mai exista !!!

Share this post


Link to post

Problema asta nu e numai la Tiriac, si nu are legatura cu cardul in sine.

Simbata dimineata, acum 4 zile, fiind plecat in delegatie in Germania, am vrut sa fac check-out la un hotel din Mannheim, dorind sa platesc cu un card VISA de la HVB, in care firma imi virase suficienti bani, plus diurne, etc.

In seara precedenta folosisem cardul pentru cumparaturi, retragere de la bancomat, asa ca nu aveam emotii in ceea ce priveste plata...cind colo, omul de la receptie imi spune ca sint probleme, suna (la 5 dimineata) la un hotline si imi comunica faptul ca nu pot sa platesc (erau vreo 1600 de euro).

Evident, m-am speriat, trebuia sa prind si avionul, colegul meu nu avea atitia bani intrucit platise deja cu un MasterCard, si dupa multe-multe incercari a reusit sa scoata 1000 de euro de pe card, iar restul i-am platit cash.

La aeroport aveam de platit 75 de euro, am incercat iar cu cardul si mi s-a spus ca banca blocheaza orice tranzactie de pe acest card...

Ieri am fost la banca, speriat intrucitva, si am aflat ca limita maxima e de 1000 de euro/zi...nu mi-am pus niciodata problema asta, pentru ca si cind am fost in State am platit sume destul de mari cu acelasi card si nu mi-a fost rejectat...

Asa ca trebuie solicitata la banca majorarea plafonului respectiv...altfel riscati sa aveti probleme asa cum era gata-gata sa am eu...

Share this post


Link to post

Sunt cam presat de timp asa ca nu pot sa dau prea multe explicatii.. dar promit sa revin.

Este numai vina hotelului, am sa va povestesc cum nemtii nu sunt atat de... nemti!!!

Share this post


Link to post

chiar sunt curios, astept sa povestesti :)

Share this post


Link to post
Ieri am fost la banca, speriat intrucitva, si am aflat ca limita maxima e de 1000 de euro/zi...nu mi-am pus niciodata problema asta, pentru ca si cind am fost in State am platit sume destul de mari cu acelasi card si nu mi-a fost rejectat...

 

La orice banca serioasa exista o limita de genul asta, dar in momentul in care o depasesti te suna cineva de la banca respectiva si iti spune ca exista o depasire de plafon, daca totul e in regula, te intreaba daca nu cumva cardul a fost furat, etc. La o banca serioasa ...

Share this post


Link to post
Sunt cam presat de timp asa ca nu pot sa dau prea multe explicatii.. dar promit sa revin.

Este numai vina hotelului, am sa va povestesc cum nemtii nu sunt atat de... nemti!!!

 

 

he he s-au dus vremurile alea nea Lucica..Trag si nemtii la tepe de nu se poate!!!....Asa ca OCHII MAI PESTE TOT CHIAR SI (MAI ALES) LA NEMTI!!!....Stie Tetelu' ce zice !!!...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...