Jump to content
Sign in to follow this  
jupijohn

Vopsea Matiz Probleme - Evident

Recommended Posts

M-as mira tare sa ti le faca pe garantie. Ca doar n-au aparut de la sine, cu masina in garaj! Am mers si eu in spatele tirurilor si stiu cum e ;)

Cel mult poate reusesti sa le faci pe casco.

Share this post


Link to post

:D merci pt. shmecherie :D

Share this post


Link to post

Nu e nici o smecherie, mergind pe un drum public au fost proiectate asupra masinii tale pietricele care ti-au "ciobit" vopseaua, ai grija ce si cum declari la Politie.

Share this post


Link to post

Sa o iau in ordine : Am un Matiz de 14 luni. Am avut grija de ea, nu a fost lovita vreodata, pot spune ca am avut grija de ea, si am incercat sa o protejez de bucuresti pe cat de mult posibil.

Are o singura cheie data pe capota, si asta tot de 14 luni, si nu a ruginit tabla nici pe ea, nici in jurul zgarieturii... DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAR : cand am spalat masina acum vreo 2 saptamani, am constat ca are puncte de rugina aproape pe toata tablaria... Mai oameni, nu-mi vine sa cred... nu e normal asa ceva... Sunt curios daca a mai patit-o cineva in asa hal. Ar mai fi de zis ca nu e vopsea metalizata, ci normala.

puteti raspunde aici pe forum sau la oare555@yahoo.com, sau oare555@gmail.com, cum preferati

Multumesc!

Share this post


Link to post

Chiar daca ar fi cum zici tu, cred ca nu ar strica niste dovezi adica niste poze...

 

P.S: Ce culoare este?

Edited by mad_voly

Share this post


Link to post

Salut! si eu am masina cam de aceiasi vechime , alba, si am observat punctulete de rugina dar numai pe capota motor ,care s-au format din cauza pietricelelor ,nisipului aruncate de celalate masini in mers, nu i-ar fi stricat un strat de lac mai gros. Dar pe toata caroseria :-? te-a prins vreo grindina?

Share this post


Link to post

In fata pe capota la un matiz e oarecum normal de la pietricele cum ai spus si tu. Matizul are si un unghi care "opune rezistenta" pietricelelor. Dar daca tu spui ca a aparut fenomenul pe toata tablaria inseamna ca e un exemplar care are o problema. La 14 luni cred ca intra pe garantie.

 

puteti raspunde aici pe forum sau la oare555@yahoo.com, sau oare555@gmail.com, cum preferati

Incerc sa-ti trimit un mail de pe poate@gmail.com sau încazcă@yahoo.com :D

 

Bafta

Share this post


Link to post

E clar ca a fost o serie cu probleme la vopsitorie (sau tabla netratata corespunzator :-? ). Toate postarile sunt la modele 2005. Matizul are tablaria buna, nu e dacie sa apara rugina in 2 ani...mergeti cu ele la garantii - comisie si trebuie sa se rezolve!

Share this post


Link to post

Deci... culoarea este alba, nemetalizata, este culoarea alb standard - casa blanca

Pe capota... sa zicem ca mi se pare si mie normal... e oarecum de asteptat, si pietricele am mai luat si eu...

dar pe acoperis????????? cum dreq sa rugineasca mah pe acoperis... si... ceea ce ma intriga este faptul ca nu sunt mari, sunt foarte fine petele, asa... ca un praf de cacao, nu am mai spalat masina de atunci, astept sa vina 15 sa iau banii sa o duc la spalatorie, si sa vad atunci...

pe partile laterale, intr-adevar a ruginit jos... si asta e de la drumurile noastre, praf,nisip,pietricele si cum a mai zis cineva intr-un post, imi pare rau ca nu am retinut nume, sau nick-uri, dar m-a si lovit un idiot duminica, si acum sunt dupa alergatura cu acte, si pentru reparatie..., si sunt destul de nervos...

si imi cer scuze pentru nervii lasati pe aici...

 

ca sa revin la post, a zis cineva mai sus, ca a venit o comisie de constatare de la daewoo, vreau si eu sa stau de vorba cu cel care a scris asta, si il rog sa imi dea si mie detalii, ca sa stiu ce mai am de facut pentru masina...

 

va multumesc

Share this post


Link to post

Se exfoliaza lacul din zonele unde tabla are onduleuri,ce se poate face?

Share this post


Link to post

Mergi la garantie.

Share this post


Link to post

Cam cidat, asta nu se intampla cateodata la masinile revopsite?

Share this post


Link to post

Depinde ce intelegi tu prin onduleuri. Daca onduleuri inseamna locuri unde masina a fost atinsa atunci poti sa renunti. De asemeni nu ti se va acorda garantia daca nu este vopseaua originala pe masina, aceasta fiind revopsita.

Share this post


Link to post

Matiz din 2004. A inceput sa apara rugina pe "buza" aripilor spate, chiar deasupra rotilor. Am curatat rugina, am dat un strat de grund si cu vopsea de retus. Se pare ca si la aceste masini caroseria/sasiul trebuie tratate ca si daciile - vaselina si ulei in toate locurile posibile.

Share this post


Link to post

Intrebare pentru cei ce au matiz cu vopsea metalizata, preferabil sky blue: Cum naiba pot scoate de pe capota micile defecte provocate lacului de "uciderea" a neinumarata zburatoare mici(albine, viespi si tot felul de astfel de creaturi)? Am toata capota plina de dungi care parca sunt impregnate in lac. De asemenea, pe plafon am mai multe pete de la tot felul de excremente de zburatoare mai mari. Oricat as freca, lacul este aproximativ mat in locul unde a fost respectivul gainat, oricat de repede l-as lua de acolo, nu pot sa stau toata ziua langa masina sa o pazesc.

 

Daca asa se intampla si la alte masini mai scumpe, nu vreau sa stiu cum este sa o patesti la o masina de 20k euro, dar am impresia ca lacul asta de la Daewoo este tare slab.

Share this post


Link to post
s-a rezolvat problema.

 

in aceeasi zi in care am postat mesajul, am trimis un email si domnilor de la Craiova.

ei bine, astazi m-am intalnit cu o comisie DWAR si au hotarat sa ma rezolve pe garantie.

asta este

:)

 

MULTUMESC PE ACEASTA CALE TUTUROR CELOR CARE AU INCERCAT SA MA AJUTE

SUNTETI FAINI

 

 

nush cum ai facut de ai chemat comisia aia de la daewoo...poate imi spui si mie...mai precis cum de i-ai sensibilizat!scuze daca sunt off topic!

Edited by glockshut

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...