Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Instalatie Xenon

Recommended Posts

Am si eu o intrebare : exista vreun bec sa produca un pic mai multa lumina (exclus xenoane) la tico ? Merg noaptea si nu vad chiar nimic desi mi-am reglat farurile la nivelul mediu pentru a nu-i deranja pe cei din fata !?

Share this post


Link to post

Am montata acum 2 sapt o instalatie Bixenon la Tico-ul sotiei si sunt (este, caci ea e beneficiarul) foarte multumit(a).

A costat kit-ul 3,5 mil dar din pacate mi-a sosit foarte greu. Am ales culoare 4300 . Culoarea asta nu exista pe stoc deoarece ,,jmecherii,, cauta albastre/mov albe, etc

Lumina este cu tenta galbena si daca nu stii ca e xenon il confunzi cu halogen.

Se observa ca este mai putin gurmanda in sensul ca atunci cand aprinzi faza scurta nu ,,trage,, mai greu motorasul.

Share this post


Link to post
Am si eu o intrebare : exista vreun bec sa produca un pic mai multa lumina (exclus xenoane) la tico ? Merg noaptea si nu vad chiar nimic desi mi-am reglat farurile la nivelul mediu pentru a nu-i deranja pe cei din fata !?

 

Da exista..Cauta de la philips.Eu personal folosesc H4 60/55W NightGuide si pot sa spun ca sunt o minunatie,cu mult peste cele stoc.Din cauza balonului mai subtire si umpic mai lung focalizeaza mai bine pe farurile de tico.Sticla este foarte rezistenta la apa..eu am farurile fara burduful de protectie ,destul de prapadite si merg asa de mai bine de 6 luni.Ce mi s-a parut foarte util la ele..pe langa faptul ca vezi foarte bine cu ele si nu deranjeaza in trafic,pe ploaie/ceata/ninsoare vad foarte bine din cauza sistemului de 3 culori (alb/galben/albastru).Pe ceata densa se vede foarte puternic tenta galbuie.Si nici pretul lor nu e ceva de speriat.Personal am incercat vreo 5 seturi de h4 (diverse marci si bazaconii) pana am dat de philips.Sunt exceptionale.

Share this post


Link to post

Am gasit pe net becurile astea cu 96 ron ,o sa mi le cumpar luna viitoare! Sper sa fie bune si sa intre perfect in locul celor originale ! Multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post

Incercati sa intrati pe http://www.bluexenon.ro/ sa va lamuriti un pic de preturi. Eu imi voi monta de acolo kitul de bixenon si angel-eyes. Va voi tine la curent daca sunt de calitate sau nu. Plus ca mie nu mi se par niste preturi prea ridicate.

 

Va salut.

Share this post


Link to post

Asteptam cu nerabdare poze si impresii!

Share this post


Link to post

deci pana la urma cele mai bune xenoane sunt bi-xenonu moving coil ? :)

Share this post


Link to post

Da, eu de astea am la Tico si chiar pot sa conduc noaptea, inainte nu vedeam mai nimic. Atentie insa la reglajul farurilor si la conexiuni, trebuie sa nu ai pierderi de tensiune pana la balasturi.

Share this post


Link to post
@matiz4fan majoritatea masinilor de acolo sunt facute de mana mea(mai putin 3 dintre ele) iar Golful 4 de acolo este al meu :D

...

 

Este vorba de masinile de pe bluexenon.ro. Daca dumneavoastra sunteti Dl Bogdan de la SC HILLARY SRL din Targoviste (daca nu, imi cer scuze...) vreau sa va multumesc din tot sufletul pentru:

 

1. Am comandat de la dumneavoastra un kit Bluexenon H4 H/L si mi-ati trimis niste chinezarii ieftine (mai exact cutiute, una cu becuri, una cu cablu si una cu balasturi), evident, de ce sa ma astept sa imi trimiteti ceea ce afisati pe site la www.bluexenon.ro/produse/xenon/kituri-instalatii-xenon/kit-bixenon-logan-h4-35w , eu, ca si client ma simt excelent azi 02.04.2009, cand, cineva, imi trimite altceva decat ce am comandat ?!!? Atasez, alaturat poze cu ceea ce am primit... nu de alta sa nu avem discutii... (cutia albastra, reprezinta kitul pe care l-am comandat, ce a venit se vede, mai ales producatorul... :scarpin: )

2. In continuare vreau sa multumesc firmei pentru ca nu mi-a trimis nici factura, nici certificat de garantie !!! Ce garantie domn'e, noi mergem pe incredere... nu ? Sau intructiuni de montaj ? La ce ar trebui ? Alea sunt pentru fraieri, nu ?

 

Lasand gluma la o parte, desi pe banii mei, cred ca am voie sa glumesc, doar sunt roman si ma mandresc cand alti romani ma pacaleste, ca de, sunt patriot... as vrea sa constat ca inca, in anul de gratie 2009, daca comanzi ceva pe net, vei avea surpriza sa primesti altceva decat ce ai comandat, fara acte si eventual niste lamentari penibile... la telefon... :wallbanger: Am sunat la onorabilii domni, si Dl Bogdan, cred (conform celor afisate pe site am dedus acest lucru, deoarece telefonul apartine dumnealui...) nu mi-a putut justifica lipsa actelor (mirare mare, adica ce ? vreau pe firma : :shock: ?) sau certificat de garantie ? mi-a dat dreptate ca am primit altceva, da ce sa facem ? daca pe site sunt alte poze ? Mi s-a promis ca voi primi prin posta factura, desi, sa lamurim problema, vanzarea de produse de catre o societate comerciala se face (conform legii) cu documente...

 

Concluzia: comandati produse de calitate Siemens =)) (ma rog, se zice ca are ceva componente siemens in balasturi) de la www.bluexenon.ro aka SC HILLARY SRL Targoviste ! Nu aveti ce regreta ! Va dorec succes ! Nu veti lua teapa ca la altii rai intentionati !

 

Incercati sa intrati pe http://www.bluexenon.ro/ sa va lamuriti un pic de preturi. Eu imi voi monta de acolo kitul de bixenon si angel-eyes. Va voi tine la curent daca sunt de calitate sau nu. Plus ca mie nu mi se par niste preturi prea ridicate.

 

Va salut.

 

dalex2008, nu prea am ce sa mai adaug... dar, tu poti sa ne ti la curent cu calitatea si sa nu cumva sa cumperi din alta parte... e pacat nu ?

post-21601-1238762609_thumb.jpg

post-21601-1238762620_thumb.jpg

post-21601-1238762645_thumb.jpg

post-21601-1238762965_thumb.jpg

post-21601-1238762979_thumb.jpg

Edited by srulz

Share this post


Link to post

Vezi ca balasturile alea pe care le-ai primit sunt foarte ok. Am doua montate direct pe lonjeroanele fata la o Toyota Land Cruiser cu care se merge frecvent in teren greu si nu au nimic, merg perfect de un an si jumatate.

Share this post


Link to post

@srulz ar trebui sa-ti ceri scuze pt ca eu sunt reprezentantul firmei pe zona Bucuresti, nu cu mine ai vorbit ci cu Gabi de la Targoviste.

 

1. ce ai comandat aia ai primit, la 89E la ce te asteptai la niste OZNuri, balasturile SIEMENSHID sunt mai bune dar mai scumpe 135E.

2. "niste chinezarii" ai spus pai mie in locul tau mi-ar fii rusine sa spun asta, la 89E cat ai dat tu pe BIXENON adica cel mai mic pret din RO si vroiai cumva sa fie facute in Germania de SIEMENS ???? Sau la ce te asteptai ?

Toate xenoanele AFTERMARKET din lumea asta sunt de 2 feluri CHINA sau KOREA, tu ai luat cea mai ieftina instalatie de pe piata .

 

3. daca pe tine te incanta o cutie si nu ce este inauntru atunci inseamna ca esti un om superficial, mai mult trebuie spus ca foarte multi membrii de pe acest forum au xenoane de la mine, toti au fost foarte multumiti sau am incercat pe cat se poate sa-i multumesc.

4. garantia este trecuta pe balast, este bifata data, este insa greu de citit ????

5. factura o sa-ti vina prin posta o sa ma ocup eu personal de asta, o sa-i aduc aminte lui Gabi luni .

 

Mai trebuie spus ca vorbim despre un client care HABAR NU ARE sa-si monteze instalatia, a sunat de X ori sa i se explice cum se instaleaza, recomandarea mea sincera este sa-ti iei instalatie cu tot cu montaj, nu are nici o valoare un xenon care nu a fost montat bine.

 

Din punctul meu de vedere esti tipul clientului habarnist care da 5 lei si are impresia ca a cumparat ceva de 100 lei .

 

 

Daca citesti cu atentie pe site acelea sunt niste poze de prezentare nu poze cu produsul propriuzis, tu nici macar nu stiai ce vrei mai mult nici nu stiai cum se monteaza un kit xenon, scheme de montaj ai pe bluexenon si inca ceva, NU AI VORBIT IN VIATA TA CU MINE, eu sunt Bogdan de la Bucuresti nr meu nu e pe site, acel Bogdan de pe site este din Targoviste tu ai vb cu Gabi, vad ca nici asta nu stiai, tu nici macar nu stii cu cine ai vorbit dar arunci cu noroi si ironii.

Eu zic sa zici merci pt acea instalatie, focalizeaza foarte bine comparativ cu altele de pe piata.

 

Si inca ceva, de ce ti-ai pus xenon pe matiz? ca sa orbesti pe toata lumea?

Matizurile sunt masinile pe care eu le refuz la montaj si stiu bine de ce .

 

Atata timp cat 1000 de clienti sunt multumiti si vine unu ca tine si arunca cu rahat ma pot declara multumit .

 

PS> multumesc lui SORAN ca mi-a atras atentia cu acest topic.

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
1. ce ai comandat aia ai primit, la 89E la ce te asteptai la niste OZNuri, balasturile SIEMENSHID sunt mai bune dar mai scumpe 135E.

2. "niste chinezarii" ai spus pai mie in locul tau mi-ar fii rusine sa spun asta, la 89E cat ai dat tu pe BIXENON adica cel mai mic pret din RO si vroiai cumva sa fie facute in Germania de SIEMENS ???? Sau la ce te asteptai ?

Toate xenoanele AFTERMARKET din lumea asta sunt de 2 feluri CHINA sau KOREA, tu ai luat cea mai ieftina instalatie de pe piata .

 

3. daca pe tine te incanta o cutie si nu ce este inauntru atunci inseamna ca esti un om superficial, mai mult trebuie spus ca foarte multi membrii de pe acest forum au xenoane de la mine, toti au fost foarte multumiti sau am incercat pe cat se poate sa-i multumesc.

4. garantia este trecuta pe balast, este bifata data, este insa greu de citit ????

5. factura o sa-ti vina prin posta o sa ma ocup eu personal de asta, o sa-i aduc aminte lui Gabi luni .

 

Din punctul meu de vedere esti tipul clientului habarnist care da 5 lei si are impresia ca a cumparat ceva de 100 lei .

 

Si inca ceva, de ce ti-ai pus xenon pe matiz? ca sa orbesti pe toata lumea?

Matizurile sunt masinile pe care eu le refuz la montaj si stiu bine de ce .

 

Atata timp cat 1000 de clienti sunt multumiti si vine unu ca tine si arunca cu rahat ma pot declara multumit .

Cu toate ca suntem offtopic nu pot sa nu fiu deranjat de atitudinea unui vanzator: este NORMAL, ETIC si PROFESIONIST sa pui poze pe site cu produsul vandut, in ambalajul sau real! Daca nu puneti o mentiune in subsol macar in care sa precizati pozele pot diferi de produsele livrate or something. Fie ca acel produs costa 1 RON sau 1 mil EUR. In acelasi timp nu pot sa nu fiu iritat de atitudinea: ,,ce vrei la banii astia, tot tu esti vinovat''. Ca vanzator ar trebui sa iti asumi responsabilitatea pentru pozele si specificatiile respective! Mai mult, a folosi brandul SIEMENS pentru a vinde niste produse care nu au nici o legatura cu acesta este ILEGAL. Produsul final nu e SIEMENS daca are vreo rezistenta produsa de siemens pe dinauntru, ci daca este produs/branduit in mod legal SIEMENS.

 

Habarnist sau nu, calic sau nu este clientul firmei pentru care lucrezi/ cu care colaborezi si eu zic ca merita o explicatie mai serioasa.

 

Nu ma pricep la xenoane decat ca ma irita numarul infernal de mare de instalatii montate de aiurea, pe masini ce nu au fost concepute pentru asa ceva. Eu nu contest aici calitatea produselor (care nici nu ma intereseaza) ci atitudinea combativa intr-o situatie in care ar trebui sa iti asumi responsabilitatea!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Nici eu nu vreau sa iau apararea nimanui dar nu mi se pare normal sa zici ca vanzator "La banii astia zi mersi ca n-ai primit o cutie goala".

Si vorbind de garantie... cam care e ea de la data bifata? In functie de ce? Ca pe balast vad ca nu e bifat termenul de valabilitate.

Nu caut nod in papura dar intreb si eu .

Share this post


Link to post
@srulz ar trebui sa-ti ceri scuze pt ca eu sunt reprezentantul firmei pe zona Bucuresti, nu cu mine ai vorbit ci cu Gabi de la Targoviste.

 

1. ce ai comandat aia ai primit, la 89E la ce te asteptai la niste OZNuri, balasturile SIEMENSHID sunt mai bune dar mai scumpe 135E.

2. "niste chinezarii" ai spus pai mie in locul tau mi-ar fii rusine sa spun asta, la 89E cat ai dat tu pe BIXENON adica cel mai mic pret din RO si vroiai cumva sa fie facute in Germania de SIEMENS ???? Sau la ce te asteptai ?

Toate xenoanele AFTERMARKET din lumea asta sunt de 2 feluri CHINA sau KOREA, tu ai luat cea mai ieftina instalatie de pe piata .

 

3. daca pe tine te incanta o cutie si nu ce este inauntru atunci inseamna ca esti un om superficial, mai mult trebuie spus ca foarte multi membrii de pe acest forum au xenoane de la mine, toti au fost foarte multumiti sau am incercat pe cat se poate sa-i multumesc.

4. garantia este trecuta pe balast, este bifata data, este insa greu de citit ????

5. factura o sa-ti vina prin posta o sa ma ocup eu personal de asta, o sa-i aduc aminte lui Gabi luni .

 

Mai trebuie spus ca vorbim despre un client care HABAR NU ARE sa-si monteze instalatia, a sunat de X ori sa i se explice cum se instaleaza, recomandarea mea sincera este sa-ti iei instalatie cu tot cu montaj, nu are nici o valoare un xenon care nu a fost montat bine.

 

Din punctul meu de vedere esti tipul clientului habarnist care da 5 lei si are impresia ca a cumparat ceva de 100 lei .

 

 

Daca citesti cu atentie pe site acelea sunt niste poze de prezentare nu poze cu produsul propriuzis, tu nici macar nu stiai ce vrei mai mult nici nu stiai cum se monteaza un kit xenon, scheme de montaj ai pe bluexenon si inca ceva, NU AI VORBIT IN VIATA TA CU MINE, eu sunt Bogdan de la Bucuresti nr meu nu e pe site, acel Bogdan de pe site este din Targoviste tu ai vb cu Gabi, vad ca nici asta nu stiai, tu nici macar nu stii cu cine ai vorbit dar arunci cu noroi si ironii.

Eu zic sa zici merci pt acea instalatie, focalizeaza foarte bine comparativ cu altele de pe piata.

 

Si inca ceva, de ce ti-ai pus xenon pe matiz? ca sa orbesti pe toata lumea?

Matizurile sunt masinile pe care eu le refuz la montaj si stiu bine de ce .

 

Atata timp cat 1000 de clienti sunt multumiti si vine unu ca tine si arunca cu rahat ma pot declara multumit .

 

PS> multumesc lui SORAN ca mi-a atras atentia cu acest topic.

 

Prietene, inainte sa te inflamezi degeaba, ti-am cerut scuze in topic unde am specificat ca ma adresez domnului Bogdan din Targoviste ! Extrag datele de contact de pe site: 0723.825.xxx - Mircea, 0720.686.xxx - Gabi, 0788.377.xxx Bogdan..., deci, vorbind cu numarul 0788... am considerat ca am vorbit cu dl. Bogdan asa ca mai usor cu "nu stii cu cine vorbesti si ironii"... Da, nu am vorbit niciodata cu tine dar o sa o fac acuma, pentru ca vorbesti pe langa subiect. Daca vrei sa te iau la bani marunti iti stau la dispozitie. Da habarnist esti tu... pentru ca nu intelegi aspectele problemei. Apoi cu ceea ce scrie pe www.bluexenon.ro, ar fi bine sa te uiti un pic pe acolo sa vezi ca ceea ce afirmi este fals. Daca pui ceva la vanzare pe site, ar trebui sa vinzi ceea ce arati in poze, altfel e vrajeala ieftina la colt de strada.

 

Deci: daca vrea muschiu meu sa imi pun xenoane pe Matiz este problema mea, eu nu m-am luat de freza ta de exemplu... care e problema ? Sau astia cu Matiz "e fraieri" si sa faca ciocu mic ? Apoi, da, am dreptul sa ma inflamez: am primit balasturi de calitate (atat cat pot ele sa fie la banii astia) dar becurile (4300k), repet, chinezarii ieftine sau nu, dupa ambalaj asa par sa fie. Si de Siemens a spus colegu de la Targoviste ca ar fi balasturile, nu eu, hai sa ne intelegem... o componenta dintr-un ansamblu nu da producatorul acelui produs. Pretul e ieftin ? Da, una de "calitate" cat costa ? Aveti voi in oferta kit bixenon 35w H4/4300k mult mai scump si mai bun ? Ma faci sa rad... asta e pretul peste tot la aceste produse. Xenoanele aftermarket care se numesc toate HID (de parca HID ar fi o marca si nu un principiu...) sunt chinezarii sau koreene, da un mic amanunt... unele au certificare a calitatii pe bune, altele nu. Sa stii ca nu ma incanta ambalajul, pentru ca sunt multe produse proaste in ambalaje de calitate, dar, un ambalaj prost nu inspira incredere.

 

Pe www.bluexenon.ro sunt niste certificate de calitate da nu se vede ce scrie in ele si nici ceea ce am primit nu ma convinge ca ar avea asa ceva... Redau o frantura din textul de pe site: "Toate becurile au certificari ISO 9001 si TUV ". Adica ceea ce am primit eu au aceste certificari ? Cati producatori ai vazut sa nu treaca certificarile pe ambalaje ? In fine... sa zicem ca tine, adica comanzi o poza primesti ceva asemanator, nu conteaza, atata timp cat dai 5 lei nu trebuie sa fie de 100 lei nu ? Da, desi ar fi trebuit sa scrie ca pozele au caracter informativ, acest lucru nu l-am observat, probabil din vina mea sau pentru ca nu exista... Am comandat aceste produse de la voi pentru ca se acorda garantie indiferent de locul montajului. Ca sa ne lamurim, nu pentru ca le aveti mai ieftine decat altii sau mai bune...

 

Apoi care e treaba cu actele ? De ce nu am avut in pachet nimic ? E normal , nu ? Atentie: nu am cumparat de pe forum din rubrica bazar... am primit o proforma de la un srl ... deci repet ca sa va treziti cu totii, vanzarea de produse (servicii) de catre societati comerciale se face cu acte chiar daca e pentru persoana fizica. Sau sunt eu clientul 1001 care da cu rahat ? Ca sunt 1000 multumiti pana acuma... Atata timp cat ceea ce am primit nu este insotit de documente, ma indoiesc de seriozitatea firmei... Fac o paranteza: am comandat de pe net un trepied de 19 lei + 15 lei taxe transport. Am primit produsul din poza + certificat de garantie si bon fiscal pe toata suma si sincer chiar nu imi trebuia asa ceva, dar la un colet de 450 lei parca e altceva...

 

Habarnistu de mine, asa prost cum sunt am sunat o singura data (daca in matematica ta X=1), ca de prost cum sunt nu m-am prins cum se pune alimentarea pa balasturi, pentru ca mufa, mergea in orice pozitie... da, ce sa fac, daca sunt atat de handicapat si nu pot sa ghicesc plusul si minusul... de pe schema aia care e inclusa in orice colet... si apropo, daca tot exista poza de montaj pe net, pentru bi-xenon, macar sa fie completa... Da, daca habar nu am cum se monteaza o instalatie cu xenon, am intrebat si eu de ce sunt doua kituri cu becuri H4 bi-xenon la acelasi pret, unul cu specificatia pentru Logan ? Care e diferenta dintre ele ? Am facut precizarea ca vreau pentru Matiz, unde am H4 si din cate stiu eu H4 e un standard de socket... deci confuzie ? ce difera la H4 pentru Logan fata de H4 din celalt kit ? Faci afirmatii gratuite cum ca am sunat de X ori, ca habar nu am sa montez un kit de xenon si ca nu stiam ce vreau ? Dar, de vorbit nu ai vorbit cu mine niciodata nu ? Sau ai ascultat pe celalt fir ? Adica, de ce am intrebat cu alte cuvinte ? Asta dovedeste prostia nu-i asa ?

 

Revin, obsesiv, becurile nu sunt facute de acelasi producator cu balasturile si mai mult de atat, au joc mare in ghidul electromagnetului (pentru ca e bi-xenon)... adica clantane de-a binele. Nu stiu daca altele la acelasi pret sunt mai bune, dar, la voi pe site sunt alte becuri decat cele pe care le-am primit. Poate alea de pe site sunt mai proaste decat ce am primit eu, dar, sa recunoasteti cu totii ca la prima impresie, nu am putut sa am incredere...

 

Lasand la o parte discutia, daca tu consideri ca pretul mic (desi si ceilalti vand aceste produse la preturi similare) si faptul ca nu montez instalatia pe BMW sunt argumente pentru a nu primi ceea ce mi s-a prezentat pe site a fi produsul comandat si nici de acte nu e nevoie, te rog sa nu te obosesti sa imi raspunzi... nu vreau sa ocupam acest topic cu probleme comerciale... atat off-top cred ca e de ajuns si imi cer scuzele de rigoare.

 

 

In fine, macar o fraza On-Topic:

 

Se stie ca Matizul are probleme cu farurile o data pentru ca sunt mari si aplasate destul de sus si daca sunt prost reglate orbesc pe cei din sens opus si apoi pentru ca plasticul e de calitate slaba si se matuieste, de aceea eu am cumparat faruri noi ca sa pot monta aceste xenoane. Si am vrut becuri de 4300k care dau o lumina alba asemanatoare halogenului de buna calitate, dar, densitatea luminoasa este mai mare si vizibilitatea este mai buna nu ca ar "bate mai departe" sa orbesc lumea. Daca chiar vreti sa vedeti diferenta, puneti doua Matizuri, unul langa altul, unul cu halogen si unul cu xenon (reglajele identice la faruri) si veti vedea ca cel cu xenon nu deranjeaza mai mult decat cel cu halogen.Eu unul, recomand xenon pe Matiz, cu niste precizari: instalatie reglaj inaltime faruri, faruri curate si clare si evident reglate corect.

 

PS: Ca sa va dovedesc ca nu incerc sa ii discreditez pe baieti, desi ei o fac fata de mine, mentionez ca instalatia functioneza si inca bine. Daca va si rezista in timp, atunci tot respectul. Pentru partea cu livrare-prezentare colet, etc... nu pot sa am cuvinte de lauda. Dar, probabil asta e atitudinea fata de client la voi... noi avem dreptul sa platim iar voi, aveti dreptul sa ne faceti prosti...

Edited by srulz

Share this post


Link to post

Sunt niste probleme pe care tu ca si client nu le cunosti, in china nu exista fabrici care fac tot ansamblul bec+balast, exista fabrici de becuri si fabrici de balasturi, becurile vin de la un producator iar balasturile de la alt producator, Bluexenon este un impachetator la fel ca POPNOW, THUNDER si alte firme.

 

Pana acum 3 luni pe H4 erau niste becuri dezastroase dar care veneau in cutia de pe site, daca pe tine te incanta cutia pe noi nu, acum am schimbat producatorul becurilor H4 care acum vin exact cum ai primit tu.

Inca un aspect noi luam marfa la bax, adica balasturile (500-1000buc) intr-un bax iar becurile in alt bax, partea de impachetare se face la Targoviste.

 

Mai departe spui niste chinezarii ieftine, pai in compratie cu ce?

In continuare chiar daca nu te cunosc din modul in care expui problema esti si ramai un habarnist .

Felicitari pt Maty cu xenon sper sa nu te scoata un TIR noaptea in shantz .

Certificarile ISO sunt ale fabricii adica fabrica are acreditare ISO 9001, adica ai cumparat un produs de la o fabrica cu acreditare ISO 9001.

Tu vrei factura dar nici macar nu i-ai dat datele de facturare colegului meu.

 

Aici am incheiat bye . desi ar fii mult mai multe de spus, ca idee stiam de povestea ta pt ca am fost vineri la targoviste sa iau marfa si mi-a spus Gabi ca a sunat unu cu un matiz si ma chinuit rau de tot, dupa care pe seara mi-a dat Soran linkul asta si azi am vorbit cu Gabi si mi-a povestit tot, cum nu i-ai dat datele dar vroiai factura cum nu stiai sa bagi mufa desi balastul are catare nu o poti baga invers dar ma rog tarzan poate etc.

 

 

@Andrei pe site in poza se vede o cutie si atit, omul a primit 3 cutii, aia e supararea lui .

Mai departe trebuie spus ca in continuare sunt multi de pe acest forum care au xenoane de la noi si nu au deloc probleme, asta nu e mai important decat un ambalaj?

 

@Sorin pe balast este perforata ziua/luna/tipul de balast, deci se vede luna a 4 a si ziua este obstructionata de suportul balastului, oricum nu sunt probleme de garantie, degeaba dai certificate pompoase daca firma dispare dupa un an fie ca da factura si certificat de garantie, Bluexenon este de 4 ani pe piata, eu lucrez cu ei de 2 ani si nu au fost niciodata probleme de garantie, se schimba din stoc pe loc .

 

Si inca ceva cine a lucrat o data cu Bluexenon o sa lucreze in continuare, avem un nume si atunci cand un client ne injura ca nu a primit cutia din poza si factura pt care nu a dat datele si ca nu stie sa desluseasca o schema de montaj nu plecam celalalt obraz pt ca nu avem de ce.

 

Pt mine nu ambalajul conteaza ci ceea ce se afla in ambalaj .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Aveti un nume, aveti echipa, dar nu aveti stadion. L-ati inchiriat pe acesta ?

 

Gata cu reclama si anti-reclama ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Asa este revenind la xenoanele pe Maty eu ca vanzator nu recomand decat 4300k si 35W neaparat dar cel mai bine merg lupe cu bixenon, alea sunt cele mai bune, vezi mult mai bine si nici cu deranjezi pe nimeni.

Share this post


Link to post

La ora actuala toata lumea vinde xenoane si majoritatea care cumpara considera instalatia xenon aceeasi peste tot si cauta "cel mai ieftin". Chiar si intre doua instalatii China diferentele pot fi majore vorbind de componentele folosite, de schema dupa care lucreaza, de etansare, de calitatea becurilor. Xenon pe Matiz e tragic pentru ceilalti participanti la trafic si e cam fitza pentru ca farurile originale cu un set de becuri bune sunt chiar ok.

 

Problema cu clientii care vor ceva pt. ca asa are X si a mai vazut el masini prin oras si e la moda o am si eu :) nu e un lucru rau ca inseamna ca avem clienti, insa de la a vrea ceva cel mai ieftin si cu garantie si a te astepta sa se si monteze singur daca se poate e cale lunga. Ideea e urmatoarea: daca nu ati mai facut nimic legat de electrica masinii, daca nu aveti tangente cu domeniul apelati la cei care le vand sa le si monteze ca e in favoarea voastra atat pentru garantie cat si pentru buna functionare a instalatiei! Ganditi-va ca oamenii astia au mai instalat produsu respectiv minim de cateva zeci de ori. Treaba e valabila si la angel eyes si la alarme si la senzori de parcare etc.

Share this post


Link to post

...

Edited by tolin
Cand un moderator zice GATA, e GATA !

Share this post


Link to post

@BogdanG: Daca spuneai in primul post ce ai zis in al doilea era mult mai clara situatia... Oricum, nu ar fi rau sa faceti mentiunea sau sa modificati pozele cu ambalajul respectiv.

 

@Srulz: Ce refuzi tu sa intelegi este ca Bogdan iti spune ca nu monteaza xenon fara lupa pe matiz pentru ca farul de matiz NU focalizeaza bine nici cu becuri normale (asta o vezi la orice reglaj de faruri, la un aparat cu luxmetru). Mai mult, nu cred ca este util sa tocam mai marunt acest subiect prea mult: din ce am inteles iti vor fi transmise documentele cerute iar tu ca si client ai posibilitatea sa-i sanctionezi pe vanzatori prin evitarea lor in viitor.

Share this post


Link to post

OK ! am inteles mesajul... BogdanG trebuie sa aibe ultimul cuvant...

 

Referitor la Matiz, eu unul sunt multumit de cum focalizeaza xenoanele si fara lupa, desi m-ar fi incantat ideea, insa ma gandesc ca e cam dificil de scos geamul (plasticul) de pe far pentru montare. In rest, constat ca nu deranjeaza mai mult decat atunci cand aveam halogene si consider ca merita investitia.

Share this post


Link to post
OK ! am inteles mesajul... BogdanG trebuie sa aibe ultimul cuvant...

N-ai inteles, ultimul cuvant il au moderatorii, asta-i regula pe orice forum. Aici te afli pe un topic dintr-o zona tehnica si nu la OPC.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Revin cu o intrebare despre xenoanele de pe Matiz. Le am de 6 luni si sunt multumit de ele, mai ales ca nu imi iau flash-uri noaptea pe drum, si nu m-a aruncat nici vreun tir prin santuri... adica, chiar merg si pe Matiz. Acum cateva zile le-am aprins accidental cand am schimbat un bec de pozitie si am constatat ca atunci cand le aprind se aude un bazait (ca de tantar) destul de tare si pe masura ce se incalzesc acesta dispare. Acum nu stiu ce bazaie, la prima impresie par a fi becurile (bi-xenon) insa nu sunt sigur, pentru ca balasturile sunt montate sub faruri. E vreo problema ? Din cate imi amintesc cand le-am montat nu faceau acest zgomot...

Share this post


Link to post

Iti bazaie motorasele de reglaj al farurilor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...