Jump to content
Sign in to follow this  
Apocalips

Matiz E3

Recommended Posts

In legatura cu fumatul,si eu ,inainte de Matiz am avut Dacia.Eu nu folosesc scrumiera,fumez cu mana stanga si scrumez pe geam.Diferenta este ca la Matiz vine foarte mult scrum inapoi in habitaclu,iar la Dacia aproape deloc. De aici rezulta ,probabil,ca fortele aerodinamice sunt diferite la cele doua masini comparate

Share this post


Link to post
@apocalips

da-mi si tu mai multe detalii, cam cat costa si cum se monteaza 10000001.gif

 

Intra pe www.autodaewoo.ro si o sa aflii detalii si poti si comanda.

Sunt doua tipuri de paravanturi: unele poloneze cu 51 ron si unele coreeene cu 49 ron. Ale mele sunt coreene. Le-am comandat prin curier rapid si am platit transportul 18 ron, dar le-am primit a doua zi. Mai exista si varianta ieftina (prin posta) care dureaza cateva zile pe care ti-o recomand pentru ca oricum nu poti sa le montezi deocamdata deoarece se recomanda o temperatura de cel putin 10 grade cand le montezi.

Pentru o montare cat mai exacta (la cele care se lipesc) iti recomand sa le pui fara sa dezlipesti folia de lipire si sa le faci un semn cu o carioca pentru a le putea pune la aceeasi linie (cel din fata cu cel din spate).

M-a invatat Topser chestia asta si e buna.

 

@guru: puneti paravanturi

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Mersi :D

 

Maine vin cu poze. Am montat azi alarma, inchiderea centralizata ( pe 4 usi ) si statia. Am ars wooferu ala de 80W :( ... In fine, mi-am luat si placa de lemn, am taiat-o si am pus boxele de 90w/caciula si se aude binisor. Cel putin eu sunt multumit, cei care stau in spate nu.

 

am facut poze azi dar prietenu meu, cel cu aparatu digital a realizat ca a uitat cablu in germania si nu are cum sa le puna pe comp. Promit ca maine le atasez acilea ( nu ca ar fi cine stie ce... ). partea prosta e ca vor fi facute cu un telefon.

Share this post


Link to post

Si-a gasit omu cablu!!!! :banana: Era in masina.

 

In cateva minute ma duc sa fac poza si la boxe... Mai am de retusat placa pe caere sunt puse boxele si de aranjat cablurile... Si trebuie sa spal masina in rest -> :lavolan:

post-2289-1136548227_thumb.jpg

post-2289-1136548265_thumb.jpg

post-2289-1136548310_thumb.jpg

post-2289-1136548344_thumb.jpg

post-2289-1136549205_thumb.jpg

post-2289-1136549231_thumb.jpg

post-2289-1136549264_thumb.jpg

post-2289-1136549357_thumb.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Poti sa te chinui sa finisezi mai bine placa aia de lemn. Se vad urat marginile alea ;)

Share this post


Link to post

finisatul ca finisatul, eu zic sa o acoperi sa nu ramai fara ea

ai facut treaba faina, bafta!

numai nu-i da tare sa ramai fara luneta :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@steph:

Stiu, de-aia am zis ca mai trebuie finisat. De fapt trebuie si rotunjit :) , ca pe la mijloc e colturos. Sa vad acuma cand am timp si chef de munca ( vine sesiunea :( ). Si ma mai gandesc ce pun pe marginile placii... ceva moale oricum.

 

@ Tommy:

NU ced ca se sparge luneta, ca nu sunt chiar asa de puternice boxele... Au fost 1.200.000 si nici nu stiu ce firma sunt... Ca era grabit omu, si mi-a dar cutia de la niste boxe, suruburile de prindere de la altele, cablurile de la altele... :)

 

 

 

Mai trebuie sa rezolv o problema, numa ca nu prea stiu cum. Placa sare in sus la gropi desi intra putin fortat in spate.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Placa trebuia sa o faci neagra ca sa nu iasa in evidenta.

 

Luneta o sa sara cand o sa zboare porcii.

 

Placa nu o sa mai sara la gropi in sus daca ii veipune purfix, atat pe canturi cat si pe suportii aia alterali din plastic.

Share this post


Link to post

M-am gandit sa iau folie cu imitatie de lemn neagra si sa vopsesc grataru de la boxe rosu, ca incet incet vreau sa arate interiorul negru-rosu.

Share this post


Link to post

@Apocalips nota 10 pentru ceea ce ai facut pana acum...Vad ca chiar te-ai tinut de ceea ce mi-ai zis(matiz tuning). Bafta in continuare!

Share this post


Link to post

Eh, incerc si eu cum pot :)

Oricum, ceva exagerat de bengos, la mine nu veti vedea.. De exemplu jenti de 15 si spinners, sau ceva de genu dvd in tetiera :)

Tub de bass nu cred ca o sa pun in masina pentru ca imi ajung alea 2 boxe... Stiu cum se aude cu tub de bass in masina si imi place la nebunie, dar consider ca pot traii si fara el ( deocamdata ).

 

Am zis ca urmatorul lucru va fi:

 

( renunt sa-mi schimb calculatorul momentan... am ceva la 1.4 ghz 256DDR, si placa video Ati9200se. Cu jocurile am lasat-o mai moale asa ca pentru filme, muzica si internet e bun )

 

- Laptop... caut un Pentium 2 Sh la vre-o 200E adus de dincolo, si o interfata ALDL. Sa diagnostichez si eu buburuza si poate aflu si cum se modifica si ECM-u :D . + de asta ca mai poti pune o harta electronica detaliata pana la ultima strada cu orice oras din tara/lume ( ca nu se stie cand ai nevoie ) sau ai un aparat digital si intr-o excursie faci o gramada de poze si cand se umple card-ul le pui pe laptop.

 

sau

 

- un aparat anti-radar

 

- jenti

 

Laptopul ar fi pe primul loc in lista de achizitii. dar nu depinde numai de mine. Daca sunt bani, apar si celelalte, daca nu... asta este ce sa fac..

Share this post


Link to post

Arata misto, dar mai bine ar fi sa mochetezi placa aia ca parca zici ca esti la birou.

Ala e volanul de care spuneai? E misto.

Eu mi-am luat un laptop hp, 1Gz, 256DDR, cu multe accesorii inclusiv geanta cu 500$. Pentru muzica, filme si internet e super. Pentru poze nu mai zic. Chiar merita investitia (aproape cat un monitor LCD).

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Am facut un calcul detaliat la ce am bagat in buburuza.

 

 

 

- presuri 300.000

- ambi pur 150.000

--------

- Trusa medicala

- Triunghiuri reflectorizante

- stingator de "fleacheri"

900.000 ( toate 3 )

--------

- alarma 1.070.000

- inchidere centralizata 800.000

- prelungire teava de esapament 100.000

- capace 300.000

- aspirator de masina 250.000

- compresor ( mai iesi cu cortu undeva, mai umflii o saltea, o minge de fotbal si bineinteles rotile cand e nevoie ) 350.000

- "aparatori" pentru stergatoare. ( Cica ajuta atunci cand bate vantu ) 60.000

- volan 1.200.000

- butuc pentru volan 400.000

- statie 1.500.000

- mp3 player 3.800.000

- boxe 1.200.000

- pedale sport 200.000 ( pedalele nu sunt montate. trebuiesc date gauri in pedale ca sa le pot fixa, asa ca momentan circul cu cele de pe dacie )

- placa de lemn ( pentru boxe ) 250.000

- Set cabluri pentru statie 980.000 ( isi merita banii )

---------

Manopera:

Montare volan si Mp3 900.000

Montare alarma 1.400.000 ( au mai montat in + 4 contactoare la usile din spate, portbagaj si capota. Acuma mi se aprinde becul cand deschid oricare usa/capota :) )

Montare inchidere centralizata 2.000.000

Montare statie 2.100.000

( ultimele 3 au fost montate la LogImaetics, dar isi merita banii pentru ca au lucrat excelent )

 

Adaug:

 

20 mil sper sa obtin pentru masina.
( it was me )

 

M-am incadrat perfect. Am depasit doar cu putin suma de 20 milioane... marja de eroare e de maxim 400.000 pentru ca nu mai stiu exact preturile :(

 

@dreamlike

cu placa nu prea stiu exact ce sa fac... nu stiu nici cand voi avea timp sa o finisez :( . Adevarul e ca trebuie sa ii schimb culoarea. Acuma se asorteaza bine cu abtibildu' ala portocaliu, dar cand il dau jos... Daca e sa-i schimb culoarea, va fi neagra, acuma nus tiu daca pun mocheta sau folie autocolanta :)

Share this post


Link to post

Zic ca daca o mochetezi nici nu mai zdrangane.

Am facut si eu un calcul cat m-a costat Tizulake in primii 10000 de km (1 an), absolut toate cheltuielile inclusiv rata (care este 81 Eur), benzina, rovinieta, deodorante, tot, tot ce am platit.

Am ajuns la suma se 86 000 000 lei si de atunci cred ca s-au mai strans vreo 20 mil, avand in vedere ultimele investitii. Acum am 12 500 km.

Asa ca mai ai de bagat... avand in vedere ca esti so lucky.

Oricum arata bine buburuza ta si culoarea e chiar interesanta.

Tine-o tot asa.

Share this post


Link to post

Pai tocmai ca nu vreau sa o tin tot asa :) Dupa 1 an ii dau jos abtibildele si o las alba :P

Share this post


Link to post

bai da ce preturi sunt la voi...

Montare inchidere centralizata 2.000.000

Montare statie 2.100.000

sa dea dracu, eu am mai montat cateva statii si am cerut maxim 500.000

la multe serviceuri autorizate din bucuresti cu 1.5 mils rezolvai ambele probleme garantat

Share this post


Link to post

hm... stai ca ma uit acuma pe factura...

acilea scrie asa:

Alarma + Inchidere 288 lei +Tva

Instalare sitem audio 270 +Tva

 

Deci 665 lei :(

 

Dar nu imi pare rau desi pretul e cam umflat. Dupa cum am mai zis, e lucrat frumos si bine. :)

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Azi am lucrat la locul in care trebuia sa fie airbagu. Am modificat placuta si am facut-o sa se deschida. Urmeaza ca sa fac un fel de cutiuta cu mocheta pe dinauntru etc etc :)

post-2289-1136659848_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Capacul ala se desface pe interior sau l-ai decupat?

Trebuie sa faci ceva cu balamaua si manerul ala ca nu sunt prea estetice, parerea mea. Dau impresia de dulap de bucatarie si nu se asorteaza nici cu bordul sau altceva din masina.

Oricum e necesar un loc de depozitare in matiz (cutia de manusi e cam putin totusi).

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Se desface pe interior. 2 suruburi sus in colturi si alte 2 jos la mijloc... Spun pozitionarea lor pentru ca eu am desfacut 6 pana am reusit sa-l scot :)

 

In poza si mie mi se pare ca nu se asorteaza dar cand stau in masina nu mai am aceeasi parere... Balamaua aia e cu ceva telescop in ea si arata chiar interesant.

Share this post


Link to post

Nu te supara dar parca e dulapu lu mama din bucatarie... [-X

Share this post


Link to post

Total inestetic mi se pare...puteai sa incerci cu o balama pe interior iar manerul... fa-l sa nu arate ca un dulap de la baie... :D

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Acuma e prea tarziu :P ... Balama de interior nu am gasit. De cea cu click klack nici nu mai e vorba :( . Deci la estetica am pierdut puncte dar functioneaza cum trebuie. Se putea si mai rau daca puneam alta balama mai urata ( asta macar are o forma futurista, ca e din mai multe bucati si e cu telescop si cand se deschide arata ca o rampa de lansare :P ), iar manerul oricand se poate vopsi negru impreuna cu placuta. Sau placuta rosie si manerul negru.. dar asta va veni atunci cand mai vopsesc si plasticul ala ornamental in rosu... Multe nu sunt puse la punct din pdv al culorii, de-aia iese in evidenta asa.

 

Deci, rezultat final = arata urat dar isi face datoria :P

Share this post


Link to post

ai un punct de la mine...super idee :) >-

Share this post


Link to post

Mersi :) . Am terminat si saculetul... Urmeaza sa remediez cumva prostia cu balamaua... dar daca nu gasesc cu click clack nu ma pun sa modific.

 

post-2289-1136919499_thumb.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...