Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

Chiptuning La Cald

Recommended Posts

Pe net se vinde soft pentru asa ceva... se spune ca se poate face chiptuning sau modificarea kilometrajului doar prin conectarea la ECM prin interfata OBD, fara schimbarea epromului... Stie cineva daca e posibil sau e doar o pacaleala? Teoretic ar fi mult mai ieftin decat chiptuningul "cinstit". E si eficace?

Share this post


Link to post

se poate modifica avansul doar, din cat stiu eu... dar nu e recomandabil decat ca reparatie, nu ca tuning...

Share this post


Link to post

Am sa incerc sa fur soft din asta, sau sa caut documentatie si sa vin cu mai multe detalii...

Pai daca modifica avansul, mai ramane de modificat si timpul de injectie si gata tuningul... ;)

 

intre timp

http://www.cth.be/shop/page.php?p=14

http://mobilechiptune.co.uk/index.html

 

 

si un softulet demo disponibil aici

http://www.softslist.com/download-2-7-15396.html

Edited by mr_

Share this post


Link to post

tocmai m-am interesat la cineva care lucreaza cu chestia asta (am recipuit masina) ..si ce mi-a spus... se poate doar la unele modele de masini diesel... vezi ca e periculoasa joaca ca se poate sterge cand citesc cu interfata

Share this post


Link to post

Softuletul ala demo prezentat mai sus, ar putea fi gasit TEORETIC ;) si versiunea FULL (detalii, pm). Exista cateva zeci de fisiere pentru diverse modele de masini, si diesel si pe benzina, insa pentru Daewoo nu am gasit... inca. Exista insa pentru Opel 1.6 si 2.0L DOHC... deci se poate si la benzinare.

 

Ar fi interesant de gasit fisier (harta sau mapa, cum s-o chema) si pentru woo... cine are, sa nu tina secret... pentru ca nu cred ca e indicat sa facem modificari dupa ureche, asa cum a spus si antevorbitorul meu :)

 

Si cine are un manual de chiptuning iar e binevenit...

Share this post


Link to post

nu se poate "citi" de la un ECU "tunat"?

Share this post


Link to post

EPROM este un tip de memorie care nu se poate rescrie precum una FLASH, ci decat prin stergere cu ajutorul unei lumini ultraviolete urmata de reinscriptionare cu aparatura speciala.

Share this post


Link to post

Si totusi, OBD tuningul exista. dCI-urile de la Reno sau Multijeturile de la Fiat pot fi tunate asa (vezi upsolute.com).

Asta inseamna ca hartile sunt tinute pe memorii volatile?! ASta ar fi absurd, nu? Sau exista memorii reinscriptionabile nevolatile?

Edited by mr_

Share this post


Link to post
EPROM este un tip de memorie care nu se poate rescrie precum una FLASH, ci decat prin stergere cu ajutorul unei lumini ultraviolete urmata de reinscriptionare cu aparatura speciala.

 

 

Cine a spus ca la ECU cu interfata OBD memoria este de tip EPROM???

OBD-ul permite modificarea parametrilor din flash-ul ECU-lui.

 

EPROM este la ECU care au interfata ALDL.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...