Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Timisoara- Dr. Turnu Severin - Craiova - Bucuresti

Recommended Posts

sal.

revin cu aceeasi problema, s-a mai remediat situatia pe Dr Severin, sau nu?

Rog pe cei care au fost de curand pe acest drum sa ma sfatuiasca.

:drinkers:

Share this post


Link to post

Am venit ieri de la Timisoara. In mod normal alegeam fara doar si poate ruta prin Deva, deoarece singura portiune mai putin buna ar fi Deva-Lugoj, insa acceptabila si cu Timisoara - Lugoj obligatoriu prin Buzias, nu prin Recas. Asa m-am intors pe la inceputul lunii cand am mai fost la TM, insa drumul de dus il facusem prin Recas si au fost cateva sute de metrii de mers pe macadam (! !) pur si simplu pe un sens lipsea asfatul. Dar ca sa revin, ieri am plecat dimineata la 8 de la TM si tebuia sa ajung cat mai devreme acasa, drept urmare am gandit sa abordez ruta de care este vorba in titlu, asa ca am constatat ca drumul e exact in aceeasi conditie ca si in primavara cand am mai trecut pe-aici, (http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=10443), dar asa cum am apreciat, a fost destul de rapid, am ajuns in Bucuresti in 8 ore, A1 insa are kilometrii buni blocat un sens si pe celalalt se cam circula greu cu o singura banda pe sens.

 

In concluzie, buba cea mare ramane bucata de vreo 40 km Caransebes - Orsova, pe alocuri e decopertat drumul, iar in unele zone are gropi, insa este liber si se poate circula daca masina are articulatii ce absorb bine vibratiile.

Drum bun !

Share this post


Link to post

Ok,

inteleg ca au mai astupat gropile si se poate merge...

Multe multumiri pt rasp.

:drinkers:

Share this post


Link to post

Readuc subiectul in actualitate...pentru ca in 2 sapt trebuie sa ajung iN Rom...

cum mai e drumul Tim-Dr.Turnu Sev-Craiova?

a fost cineva in ultimul timp?

sau sa raman pe varianta cu Sibiul?

:drinkers:

Share this post


Link to post

Astazi s-a intors un coleg de la Timisoara.

In nici un caz sa nu vii pe Severin-Craiova.

Alege varianta Deva...

Share this post


Link to post

Intre Tr. severin si Craiova drumul e bun, pe alocuri foarte bun. Te-as sfatui totusi sa alegi ruta Timisoara - Arad - Deva - Sibiu.

Share this post


Link to post

Recomand Deva-Sibiu-Rm.Valcea...

Nici sa nu te gandesti sa mergi pe Tm-Severin fara un 4x4 serios.

Share this post


Link to post

Tr.Severin-Craiova e f.bun.

Orsova-Tr.Severin e bun,fara gropi,doar usoare denivelari.

Share this post


Link to post

Au terminat lucrarile? dirijarea circulatiei ?

Mers pe 1 singur sens? Marcat drumul?

:drinkers:

 

Nu mai cita postul anterior.

Share this post


Link to post

Acum o luna mai erau cel mult patru semafoare, unde circulatia era deviata pe portiuni de doar cativa metri.

Share this post


Link to post

Am venit pe 30 Oct de la Arad pe ruta Arad Timisoara Lugos Caransebes Orsova Severin Craiova Pitesti Bucuresti. Motivul acestei rute a fost sa incerc sa evit sutele de tir-uri de pe ruta Arad Hunedoara Sibiu Pitesti Buc.

Deci Arad Timisoara Lugoj Caransebes drum bun. Caransebes Orsova (vreo 40 km) practic nu e drum - sunt niste placi de beton carpite pe alocuri cu fasii de asfalt. Am mers cu viteze intre 20-50 kmh ca altfel mi se desfacea masina. Oribil. Mergi pe Sibiu ca macar e drumul bun si daca mergi ziua treci si de tir-uri. In plus pe ruta Severin Filiasi Craiova se tot lucreaza la niste poduri si sunt semafoare sau deviatii.

Share this post


Link to post
Am mers cu viteze intre 20-50 kmh ca altfel mi se desfacea masina. Oribil.

Inseamna ca e destul de rigida masina cu care ai fost sau tii tu foarte mult la ea... :D Eu mergeam cand avea Nubira cu 80-90 pe-acolo, anul asta prin vara de vreo 2 ori. Deci nu s-a apucat nimeni sa il repare de la inceputul anului pana acum. In schimb in Bucuresti repara bulevarde ce nu aveau nici o problema. Ce sa mai zici ?... :grumpy:

Share this post


Link to post

Ideea e ca pe portiuni mici puteai merge si mai tare un pic dar fara nici un preaviz intrai pe o portiune de iti zdruncinai dintii. Ca o paranteza o dacia berlina pe care o depasisem mai devreme pe drum bun a trecut pe langa mine cu 80 kmh :shock: in portiunea nasoala dar se zgaltaiau aia in masina de nu e adevarat. E adevarat ca tin si la masina :D (am fost cu Peugeot-ul).

Share this post


Link to post

Salut,

Stiu ca sunt zeci de posturi pe tema traseului Bucuresti-Timisoara, insa din pacate ultimele informatii sunt din vara anului 2006. Speranta mea e ca unele dintre lucrarile de asfaltare s-au finalizat.

M-ar interesa varianta optima de traseu tinanad cont de urmatorii parametri:

- gropi cat mai putine;

- fara drumuri denivelate/valurite (ma refer la "damburile" care rezulta in urma aspuparii gropilor prin tehnologia "Dorel")

- fara piatra cubica;

- nu conteaza lungimea traseului, Matiz-ul meu consuma suficient de putin incat sunt dispus sa ocolesc oricat e necesar.

 

E adevarat ca varianta Buc-Pitesti-Craiova-Dr. T. Severin-Herculane-Caransebes-Lugoj-Timisoara e infernala intre Caransebes si Timisoara? Sau intre timp problemele s-au remediat ?

Care ar fi traseul optim?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Stiu ca sunt zeci de posturi pe tema traseului Bucuresti-Timisoara, insa din pacate ultimele informatii sunt din vara anului 2006.

Tocmai de asta nu avea rost să deschizi un nou topic despre drumul Bucureşti-Timişoara. Pentru că mai e unul aici şi unul aici (ceva mai personalizat). Prin "comasarea" topicurilor cu acelaşi subiect informaţia va fi mai uşor de găsit, pe viitor, chiar dacă "evoluează" în timp. :) >- Rog un moderator, dacă este de acord cu mine, să mute postul.

M-ar interesa varianta optima de traseu tinanad cont de urmatorii parametri:

- gropi cat mai putine;

- fara drumuri denivelate/valurite (ma refer la "damburile" care rezulta in urma aspuparii gropilor prin tehnologia "Dorel")

- fara piatra cubica;

- nu conteaza lungimea traseului, Matiz-ul meu consuma suficient de putin incat sunt dispus sa ocolesc oricat e necesar.

Cred că cel mai bine e să o iei de la Timişoara spre vest, apoi să cobori spre sud, la un moment dat să faci stânga şi, mai târziu, din nou stânga, spre Giurgiu şi... în sus, spre Bucureşti. Poate pe un astfel de drum să găseşti condiţiile "idilice" pe care le doreşti. :) Recunosc, am tastat... ca să mă aflu în treabă. Spre să-ţi dea cineva un răspuns competent şi rapid. Numai bine!

 

Edit: s-au unit, linkurile nu mai sunt valabile.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Salut.

Asta vara am parcurs si eu distanta dintre Dr. T. Severin si Herculane si pot sa-ti spun ca drumul era prost, gropi nu f mari, dar multe si niciun semn ca vor repara drumul.

Share this post


Link to post
Cred că cel mai bine e să o iei de la Timişoara spre vest, apoi să cobori spre sud, la un moment dat să faci stânga şi, mai târziu, din nou stânga, spre Giurgiu şi... în sus, spre Bucureşti. Poate pe un astfel de drum să găseşti condiţiile "idilice" pe care le doreşti. :) Recunosc, am tastat... ca să mă aflu în treabă. Spre să-ţi dea cineva un răspuns competent şi rapid. Numai bine!

Conditiile nu sunt chiar utopice (sau idilice daca preferi), exista trasee cu astefel de conditii. Doar doua exemple: Buc-Iasi, Ploiesti-Cluj. Daca stii pe unde sa o iei, cu ocolirile aferente.

Share this post


Link to post

Dda, nu mai deschide subiecte existente. Completeaza-ti corect profilul.

Share this post


Link to post

Parca de la Orsova la Herculane se refacea drumul prin octombrie... Cand am trecut era macadam, si se lucra intr-un ritm oribil... Plus ca de la Lugoj unica solutie rezonabila e prin Buzias, nu prin Recas. Se pare ca pentru multa vreme inca...

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...