Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Ce dimensiuni de cauciucuri merg pe Matiz?

Recommended Posts

Salutari

Am gasit niste reesapate(Germania, noi) la un pret ok 100RON/buc cu montaj inclus, m-am repezit si mi-am luat 4 bucati. M-am uitat sa fie 155, R13 le-am vazut ca-s 70 si m-am bucurat ca-s mai inalte...

Dupa ce le-am montat insa, am observat ca la o franare mai serioasa cel din dreapta fata atinge aparatoarea si totodata la viraj maxim stanga/dreapta imi atingea in interior. M-am dus la un mecanic sa se uite poate aveam vreo defectiune mecanica - vreo bucsa, brat oscilant sau altceva insa era totul OK.. Nu merg toata ziua cu volanul la maxim deci nu ma deranjeaza asta insa de frana ma folosesc extrem de des si frecusul asta imi roade din cauciuc.

 

Ca rezolvare temporara, am scos aparatoarea de tot(fapt care a dus la ce se vede in imagine), am dat cateva ciocane in caroserie sa o imping mai in spate si vad ca nu mai atinge la franare.

Care ar fi explicatia ca distanta dintre cauciucul fata stanga si aparatoare e mai mare decat distanta dintre cauciucul fata-dreapta si aparatoare? M-am gandit la unghiuri dar mie nu-mi trage deloc volanul stanga/dreapta.

post-26694-0-16934100-1307217515_thumb.jpg

post-26694-0-68840500-1307217520_thumb.jpg

Edited by winwin

Share this post


Link to post

Schimba-ti sau verifica-ti urgent bucsaria la un mecanic competent, in special de la bara stabilizatoare, si de la prinderea barii pe cadru, si de la prinderea barii in bascule, ca-i pericol public masina ta. Daca cumva nu e de aici, a fost pocnita si are lonjeroanele deplasate. O ai de noua? Ca fapt divers pe Matiz merg 155/80/13, fara sa atinga niciunde. 155/70 am si eu, si nici vorba de atins pe undeva.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Salutare din nou! Am pus anvelopele de 165 / 70 r13 pe matiz (pe jantele originale). Primele impresii... inafara de faptul ca masina se misca o idee mai greoi , si asta pt. ca am prostul obicei sa merg cu motorul subturat , masina merge si se comporta excelent! Am o stabilitate de invidiat si un comfort... super! ( nu fac raliu cu buburuza , merg normal , ca tot omul). Sunt diferente mari de la 155 /65 la 165 /70! Nu mai spun ca vechile anvelope , respectiv 155/65 , erau destul de uzate , iar astea de acum , de 165/70 , sunt aproape noi (inca au tepii aceia fini). Cand am calcat frana (mai energic)...... sa ies prin parbriz , nu alta (nu port centura) , pe cand cu anvelopele vechi... ma duceam sanie. Cat despre stilul de condus... trebuie sa merg un pic mai turat! Ca imagine... arata super ! Zici ca-i tanc! :banana: Mentionez ca pe fata am pus 165/70 r13 , iar pe spate 175 / 65 r13! Cauciucurile... sunt suuuuuper!

 

Si pana la urma a pus cineva 175/70 r13 pe spate la matiz?

Am si eu 2 gratis aproape noi ramase de la dacia lui taica-miu si cand da caldura le voi monta de proba. Ochiometric par sa mearga.

 

Punele frate fara probleme! Eu am pus si am si acum 175/65 pe spate , si n-am nici o treaba! mai este spatiu destul , deci... ar trebui sa mearga si cele care le ai tu , respectiv 175/70 !

Edited by ionutbalaban10

Share this post


Link to post

Ce o sa te mai distrezi cu aia de la Politia Rutiera cand or sa te opreasca. O sa o tii minte toata viata!

Share this post


Link to post

eu mi-am incaltat astazi matizul cu cauciucuri de iarna de 155/70/13 si masina se comporta foarte bine din punctul meu de vedere.

 

Share this post


Link to post

Salut sunt nou pe aici prin zona aș avea și eu o întrebare? Eu am un matiz din 99 și am pe ea cauciucuri de măsură 165/70/R13/79T.aceasta măsură nu o am trecuta pe cartea mașini! Iar întrebarea mea este :se poate întâmpla ceva cu mașina (adică sa dăuneze la brate ,arcuri...etc)?iar presiunea la roți cineva mia spus sai bag 2.2 bar.alt cineva mia zis ca e foarte multa presiune ...care este presiunea corect ?.va mulțumesc și aștept un raspuns

Share this post


Link to post

2.1 fata spate la gol.

2.1 fata 2.3 spate incarcat

Si cum e cu roti pe 70,e mai inalta?viteza din bord nu e cea reala.

Pai acum am calculat.ai un diametru cu 30mm mai mare decat normal.nu incomodeaza la viraj?

Share this post


Link to post

Da este mai înaltă faza de alt matiz .cu viteza pana în 120 merge bine.iar i curbe mai strâmte cu viteza 30 ai senzatia ca te cam răstorni. Dar merge bine .

La viraj atunci când iau dreapta mult aud cum atinge un pic roata din fata dreapta .

Edited by Aurelian89

Share this post


Link to post

Mașina mea circula prin Roma nu în România. Mai greu te controlează politia.eu sper sa nu am acest ghinion.

Share this post


Link to post

Mai nou poti umbla si prin romania ca nu scrie in talon dimensiunea.eu am avut talon cu dimensiuni dar am tinut sa-l schimb pentru adresa.in cel nou nu mai am.

Si pe bune,pe cati i-a oprit politia si s-a uitat la roti la matiz.nici la alte marci nu se uita numai daca ai o masina iesita din comun.tunata.

Ma tenteaza si pe mine unele roti mai inalte pentru ca mai merg si pe dealuri cu ea.

Share this post


Link to post

as pune niste gume de 155/70/13

De ce ai face treaba asta ?

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Nu stiu cum se va comporta directia la manevre pe loc.Desi nu cred sa fie diferente notabile, fata de 155/65,masina va fi mai inalta putin

Eu pt iarna am 140/70 si nu atinge nicaieri.

 

Share this post


Link to post

Tire Size Comparison

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference
155/65-13 101mm 266mm 532mm 1670mm 599 0.0%
155/70-13 108mm 274mm 547mm 1719mm 582 2.9%

 

Tire Size Comparison
Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference
145/70-13 102mm 267mm 533mm 1675mm 597 0.0%
155/70-13 108mm 274mm 547mm 1719mm 582 2.6%

 

Nu cred ca 155/70/13 vor atinge. Probabil iarna cand se strange gheata pe aparatoarea de noroi

Share this post


Link to post

Cred ca merita sa inalti masina cu 15mm si nu cred ca se va simti ceva in comportament.poate doar mai mult confort.si la viteza.

Share this post


Link to post

Salutare, se potrivește roata de rezerva slim de pe Spark pe Matiz? Mulțumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Si ca o completare,ce diametru exterior are?merge culcata in portbagaj?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Oare daca as pune niste gume de 155/70/13 ar incomoda?

Nu, am avut pe matiz la firma dimensiunea asta si ai avantajul ca amortizeaza mai bine, nu atinge pe nicaieri, ai garda la sol mai mare, e mai usor la borduri etc.

Salutare, se potrivește roata de rezerva slim de pe Spark pe Matiz? Mulțumesc anticipat!

Da, intra la fix in suportul original de matiz.

Share this post


Link to post

@Mircea auzi,mircea, majoritatea amicilor mei soferi imi zic mereu sa nu cumva sa schimb marimea la roti,ca raman fara certificatul de inmatriculare al masinii! voi cum faceti daca sunteti opriti in trafic si se uita politistul la dimensiunea rotilor din certificat si ce aveti voi de fapt la masina?! sunt doar curios! am vazut si mers/condus tico cu roti pe 14" si o dimensiune mai mare la cauciucuri/latime , si nu prea "observ" diferente majore pe drum normal! mercy mult!


...

 

cum cum?! in certificatele de inmatriculare mai noi nu mai scrie dimensiunea la roti si anvelope?

Si daca nu pot sa schimb certificatul de inmatriculare din diverse motive,as putea sa umblu cu "magarii" gen roti de 14" si anvelope mai "de doamne ajuta"?

mercy mult!

Share this post


Link to post

La Certificatele noi de inmatriculare nu mai este trecuta dimensiunea rotilor, cum era la cele vechi. Asta nu inseamna ca daca te da cu Tico cu roti de 14" sau 15" nu te miroase nimeni, ca e universal stiut ce anvelope are. La fel, la ITP ai probleme.

Eu folosesc roti mai inguste si cu talonul mai inalt ca si roti de iarna, montate pe jante de tabla, iar rotile de vara le tin pe dimensiunile omologate. Bine, am mers la lacetti 2 ani cu 205/55/15 in loc de 195/55/15 si m-am descurcat la ITP...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...