Jump to content
Sign in to follow this  
Bobby

Codul Bunelor Maniere In Soferie

Recommended Posts

Cu totii intalnim zilnic diferite specimene de oameni care se comporta in trafic ca niste adevarati "tzarani".

De aceea as dori sa deschidem acest topic si sa invatam cum e normal si civilizat sa mergem.

Adica fiecare sa-si exprime punctele de vedere in legatura cu civilizatia la volan!

 

Incep eu:

 

1. Cand din spate vine o masina cu viteza mai mare da-te la o parte si lasa-l sa-si continue drumul, nu-l bloca si nu-l tine in loc daca tu oricum mergi mai incet.

 

2. Cand o masina iese din parcare, garaj, sau oricum vrea sa intre pe banda de mers, incearca sa franezi si sa-i faci si lui loc sa intre si nu incerca la fel ca si restul sa treci fara sa-l observi, ca daca nu-l lasi tu poate il lasa celalalt. Din 10 soferi doar 2 (am observat o data) ca au oprit si au dat voie.

 

3. La trecerea de pietoni, daca omul a pus piciorul pe trecere trebuie lasat sa treaca, nu sa-l spulberi din plin sau sa-l lovesti cu oglinda, sau sa scoti capul pe geam si sa-l injuri etc. (dar si cand merge in scarba asa... maaama ce l-as mai bate), dar normal este sa fii calm si sa-l lasi sa treaca. Asta e!

 

4. Scrumiera din dotare nu se scutura pe geam aiurea sa zboare vantul mucurile si scrumul peste tot. Gunoiul in general nu se arunca pe strada. Ce daca face asa unul sau altul, fii tu mai cu capul pe umeri decat el si poate isi va da seama si se va civiliza si el chiar daca asta tine de educatie.

 

5. Daca pe drum este aglomeratie, e clar ca exista o masina care nu poate merge cu viteza, p[oate cineva a facut o pana, poate e un accident sau lume pe trecere de pietoni. Ma rog... diferite situatii.

Daca claxonezi crezi ca rezolvi ceva?

 

RABDAREA SI CALMUL SUNT PRIMELE LUCRURI PE CARE TREBUIE SA LE IEI CU TINE IN MASINA.

 

Va multumesc!

Share this post


Link to post

eu doar atata zic.. incearca sa nu faci cea ce te enerveaza la alti soferi :) >-

Share this post


Link to post
Incep eu:

3. La trecerea de pietoni, daca omul a pus piciorul pe trecere trebuie lasat sa treaca, nu sa-l spulberi din plin sau sa-l lovesti cu oglinda, sau sa scoti capul pe geam si sa-l injuri etc. (dar si cand merge in scarba asa... maaama ce l-as mai bate), dar normal este sa fii calm si sa-l lasi sa treaca. Asta e!

 

Va multumesc!

De acord cu ce ai spus mai putin cu partea de mai sus. Daca stai in Iasi sa astepti sa treaca toti pietonii prinzi paianjeni asteptand. Sunt atat de necivilizati de nu-ti vine sa crezi: trec cate unul, merg pe trecere ca pe bulevard, nu stau 2 sec sa astepte sa mai treaca si cate o masina si mai nou trec cu nesimtire crasa pe rosu de-ti vine sa cobori din masina si sa-i iei la intrebari X( etc... :wallbanger: . Asa ca te strecori printre ei chiar cu riscul de a se mai speria cate unul iar cand unul trece pe rosu cu nesimtire ma cam enervez si actionez ca atare.

Share this post


Link to post
1. Cand din spate vine o masina cu viteza mai mare da-te la o parte si lasa-l sa-si continue drumul, nu-l bloca si nu-l tine in loc daca tu oricum mergi mai incet.

 

2. Cand o masina iese din parcare, garaj, sau oricum vrea sa intre pe banda de mers, incearca sa franezi si sa-i faci si lui loc sa intre si nu incerca la fel ca si restul sa treci fara sa-l observi, ca daca nu-l lasi tu poate il lasa celalalt. Din 10 soferi doar 2 (am observat o data) ca au oprit si au dat voie.

 

3. La trecerea de pietoni, daca omul a pus piciorul pe trecere trebuie lasat sa treaca, nu sa-l spulberi din plin sau sa-l lovesti cu oglinda, sau sa scoti capul pe geam si sa-l injuri etc. (dar si cand merge in scarba asa... maaama ce l-as mai bate), dar normal este sa fii calm si sa-l lasi sa treaca. Asta e!

 

 

5. Daca pe drum este aglomeratie, e clar ca exista o masina care nu poate merge cu viteza, p[oate cineva a facut o pana, poate e un accident sau lume pe trecere de pietoni. Ma rog... diferite situatii.

Daca claxonezi crezi ca rezolvi ceva?

 

1. E valabil si din partea ailalta, adica tu vii tare din urma si-l prinzi pe unul care nu se da la o parte, poate are si el motivele lui, nu e obligat sa-si rupa masina prin gropile de pe marginea drumului pt ca esti tu smecher si dai flashuri!

 

2. Ii dai voie daca il vezi ca sta cuminte si asteapta sa i se dea voie. Daca e magar si intra ca nesimtitul... s-avem pardon, la urma urmei TU ai prioritate, nu el!

 

3. Da' si cind se plimba pe trecere ca pe bulevardu' lu ma-sa, cum e? Sau cind incetinesti si le faci semn sa treaca (ca sa nu fii nevoit sa opresti de tot) si ei nu trec decat DUPA ce te-ai oprit?

 

5. De cele mai multe ori cei care incurca circulatia nu sunt niste nefericiti care au patit ceva, e un idiot in viatza care nu intelege traficul si nici nu stie ca are oglinzi retrovizoare la masina.

Share this post


Link to post

1. Daca vine cineva mai repede din urma, si circul in afara orasului, ma dau la o parte sa treaca. Dar, daca da flash-uri si-a f***t norocul. In oras nu ma dau la o parte, poate vreau sa fac stanga la urmatoarea intersectie.

2. Vrei sa iesi din straduta in bulevard? Te rog, prin fata mea, ca oameni suntem. Dar, este randul de masini care asteapta sa iasa si tu ai 3 oo si ii depasesti pe toti sa iesi inaintea lor? Opresc in fata ta si-l las pe ala din dreapta ta sa iasa.

3. perfect de acord.

4. As arunca pachete goale de tigari/ sticle goale in interiorul masinilor alora care le arunca pe strada, mama lor de nesimtiti. Scrumiera o golesc la munca, parchez langa niste cosuri de gunoi si nu ma doare sa merg doua minute pe jos cu scrumiera in mana.

5. Pe aia care claxoneaza inainte sa vada de ce e aglomerat, i-as scalpa. Toti avem nervii intinsi cand faci 200 de metri in zece minute, daca mai si claxoneaza toata lumea turbam. In plus, oamenii din blocurile din zona respectiva nu au nici o vina (ma rog, e discutabil in cazul celor care au masina, dar unii chiar nu au nici o vina).

 

Sper ca nici un sofer sa nu-i mai lase pe smecheri sa faca ce vor, si aici intra depasirea coloanei pe linia de tramvai (sau pe trotuar) si intratul inapoi inainte de statie, incadratul aiurea, fortatul semaforului si alte chestii de genul astora. Pentru chestii de genul asta as vrea sa vad amenzi de pana la 10.000 RON.

Edited by tatabobu

Share this post


Link to post
Sper ca nici un sofer sa nu-i mai lase pe smecheri sa faca ce vor, si aici intra depasirea coloanei pe linia de tramvai (sau pe trotuar) si intratul inapoi inainte de statie, incadratul aiurea, fortatul semaforului si alte chestii de genul astora. Pentru chestii de genul asta as vrea sa vad amenzi de pana la 10.000 RON.

M-am cam lasat de sportul cu depasit pe linia de tramvai si intrat inapoi inainte de statie. De cind am vazut ca politia nu prea mai zice nimic (am comis-o cu ei de fata de citeva ori), continui prin statie, nu-i mai stresez pe cei de la coada ca vreau sa le iau fatza. Doar am grija sa nu ma prinda culoarea rosie in statie.

Totusi o data mi-am luat amenda pe tema asta (750.000 in 48 ore)... da' asta e, viatza merge inainte si timpul e scurt.

 

In schimb nu prea fortez semaforul (foarte rar galbenul).

Share this post


Link to post
1. Daca vine cineva mai repede din urma, si circul in afara orasului, ma dau la o parte sa treaca. Dar, daca da flash-uri si-a f***t norocul. In oras nu ma dau la o parte, poate vreau sa fac stanga la urmatoarea intersectie.

De 3-4 ori pe saptamana fac drumul Tg frumos Iasi dus-intors. Is cca 50 km de drum modernizat, cu 2 benzi pe sens, la fel de bun asfaltul pe ambele sensuri. Cand vin cu 120-140 din spate iar gica contra nu vrea sa se dea la o parte ca doarme la volan sau mai simplu ca e el smecher (in 95% din cazuri conduce un rapan de dacie sau o alta antichitate), ii fac flash-uri il claxonez si tot ca oaia merge atunci are 90% sanse sa ii tai fata si sa-i arat ca exista si banda de pe margine. Dupa ce le tai fata la 130 cu duba sa-i vezi ce cuminti merg pe margine de nu-ti vine sa crezi.

Share this post


Link to post

Sa-i vezi pe astia cu ZKR'uri pe A1 la viteze astronomice de 100-110km/h si nu se dau din calea ta nici impinsi...frate azi nu am avut chief de alergatura si culmea m-am dat la o parte din calea unei dacii 1100!!!

Apropo,niciodata nu claxonez babele sau mosii care traverseaza aiurea,mai bine ii las sa treaca decat sa claxonez si sa-mi moara dracu' vreunu pe capota.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post
1. Daca vine cineva mai repede din urma, si circul in afara orasului, ma dau la o parte sa treaca. Dar, daca da flash-uri si-a f***t norocul. In oras nu ma dau la o parte, poate vreau sa fac stanga la urmatoarea intersectie.

 

N-ar trebui sa ajunga sa dea flashuri, dar daca e in spatele tau, mi se pare normal sa te faca atent. Nu mi se pare normal sa stau zeci de km in spatele cuiva pentru ca nu se uita in oglinda. La urma urmei, legea te obliga sa cedezi trecerea pe banda de viteza. Aici "norocul" n-are de-a face. Nici limita de viteza. In ciuda conceptiei generale, chiar daca mergi cu 90 (viteza maxima) tot trebuie sa cedezi banda.

 

--

 

As mai adauga:

 

* Soferi, in special soferi de Cielo, stingeti in basca mea stopurile de ceata. Sunt becuri de 20W+, adica 40-50W cu o oglinda in spate care imi intra mie in ochi. Nu e ceata, stinge-le.

 

* Ia piciorul de pe frana cand stai in ambuteiaj/la stop noaptea. Nu te doare sa vezi daca o ia masina la vale sau nu, foloseste frana de mana, etc. La cele cu stopuri suplimentare, sunt 3 becuri de 20W+. 60W cu oglinda, fix in ochi. Adauga si stopurile de ceata si o sa vezi ca echivalent putere e ca si cum te-ai holba intr-o faza lunga, rosie (~110W).

 

* Semnalizati.

 

* Aprindeti luminile noaptea. Hai, ca smecheri cu Cielo cu pozitii si propiectoare mai sunt cum mai sunt, dar smecherii cu taxiuri Logan si DSN cu o singur pozitie jegoasa sunt de-a dreptul invizibili.

 

* Nu intrati intr-o intersectie daca n-aveti unde sa va duceti. Ce daca e verde? Verde inseamna ca poti sa treci, nu "intra ca berbecul in latul aluilalt". Vad zilnic berbeci care intra in intersectie desi n-au loc si n-au cum sa treaca, prind rosu si se iau la bataie cu alti berbeci, care, in stare de verde, forteaza intersectia.

 

* Nu mai asteptati stopul cu masina scoasa din viteza, piciorul luat de pe ambreiaj, frana de mana trasa si capul sub bord. Un ratacit dinasta face masinile din intersectie sa treaca la un ritm de 4/ciclu fata de un plecat prompt de 8-10 pe ciclu. Unii oameni se enerveaza cand prind 3 semafoare cand trebuiau sa prinda unul.

 

Nu stiu la voi cum e, dar in oras nu cred ca am vazut pe cineva sa se dea la o parte, chit ca sunt la 500m de o intersectie. Pur si simplu nu se dau. Si mai si gesticuleaza la stop ca merg "ca nebunu" cand incep crosetatul (in ciuda semnalului nelipsit). Ce sa fac si eu, sa merg cu 20 km/h pe banda 3 sau 4? Chestia asta cu "mi se rupe ca te grabesti" mi se pare prea mult. S-au inventat trotuarele pentru cei care nu se grabesc.

Share this post


Link to post

AndreiB, am o intrebare pentru tine. Drumul de care zici tu are doua benzi pe sens, sau are o banda pe sens si o banda de refugiu (hint: pentru varianta A este linie dubla continua intre sensuri, pentru varianta B este linie intrerupta)? Ca daca e ca Bucuresti - Urziceni, nesimtit nu e ala care nu se da pe banda de refugiu ca sa-i faca loc grabitului, ci grabitul care da flash-uri.

@ NFS: asta e si parerea mea. Daca ai fost smecher si te-ai bagat pe linia de tramvai, fii smecher in continuare si treci asa de intersectie. Daca nu te tine, nu te baga.

Nu-i inteleg pe cei care merg cu proiectoarele aprinse continuu. Stiu, o sa spuna oamenii respectivi ca ii ajuta sa ocoleasca gropile. Dar odatat iesit in bulevard, se pot stinge. Eu pe ale mele le aprind in urmatoarele conditii:

Fata si spate in conditii de ceata, ploaie sau ninsoare puternica.

Doar pe fata: Idiot cu stop suplimentar de ceata aprins fara motiv, sau cand vine cineva cu proiectoarele aprinse din fata.

Doar spate: cel din spatele meu merge cu proiectoarele si/ sau cu faza lunga aprinsa.

Share this post


Link to post

Drumul are dunga discontinua pe centru, dar toate 4 benzile sunt la fel de late. Daca eu merg incet stau cuminte pe banda de pe margine si fac loc altora mai grabiti. Daca tu nu intentionezi sa faci acelasi lucru cand eu ma grabesc iti arat ca exista si o banda mai pe margine printr-o operatiune de ,,taie fata la 130'' si in mod sigur o sa te feresti.

Share this post


Link to post

Tocmai asta este problema AndreiB, ca NU exista o banda mai pe margine! Cel putin pe Bucuresti Urziceni chiar este desenat odata la fiecare km sau asa ceva niste sageti care iti indica sa circuli pe "banda" 2, care de fapt estse banda 1! Acea banda de urgenta nu este la fel de lata, iar daca merg noaptea pe astfel de drumuri nici mort nu circul pe banda de urgenta, sa mai iau vreo caruta nesemnalizata in freza! :mda:

 

Chiar tu ai spus ca pe mijloc este linie punctata: foloseste-o cu incredere! adica ai voie sa depasesti pe contrasens! Ce mama draqului sa le fac imbecililor care vin cu flash-uri din spate (eu avind 100/h), si sta vita in spatele meu desi din sens opus nu vine nimic? Claxoane, flash-uri, dar nu il ajuta gramul ala de neuroni sa priceapa sa ma depaseasca cum trebuie!

Share this post


Link to post

Pana la urma nu mai sunt asa multi prosti care sa stea pe banda a doua si sa nu se dea, cred ca s-au mai desteptat... sau pe und emerg eu e asa... oricum, daca am timp il depasesc pe banda 1 si ma bag in fata lu isi franez.. si nu il las sa treaca.. merg mai incet ca el ca sa se sesizez boul.. dar oricum in prealabil dau flashuri si claxoane la greu, de obicei cu asta se rezolva.

 

Cel mai tare ma dispera proiectoarele si stopurile de ceata pe vreme buna ziua si noaptea. Fratilor, in Ungaria sunt interzise daca nu e ceata si amenda e grasa. Am vazut cum a fost oprit un taran din BV cu un avion de SUV pe autostrada M1 care mergea cu proiectoarele, tare mila mi-a fost de el :) )

Cand vine cineva din spate cu proiectoare inseamna ca pt. el e ceata, deci nu vede bine... atunci ii bag si eu stopul de ceata, care la matiz e sanatos :D sa vedeti ce rapid le stinge :)

Share this post


Link to post

@AndreiB: sper sa nu dai de un nesanatos ca mine. Stii ce as face eu in caz de manevra "taie fata la 130"? As trage un pic stanga.

Ti-ai raspuns singur, ai vazut ca linia de separare a sensurilor e discontinua, inseamna ca depasirea se face prin stanga. E greu? da, trebuie sa te asiguri, sa tragi de volan. Mai bine il bati la cap pe cel din fata ta, sa se invete ca cei ciumegi fac legea. Apropos, nu cumva e si un drum de pamant la doi kilometri mai in dreapta? sa mearga p'acolo, mama lor de nenorociti cu rablele lor de masini obosite!

Share this post


Link to post

Adica tu cu Hyundai-ul tau nu ai avut niciodata pe nimeni in fata ta care sa mearga mai incet si sa nu se dea la o parte?

Daca e loc in dreapta, atunci sa se dea, ca asa fac si eu. In localitati nu-mi place sa merg pe banda 1 sau de urgenta, dar daca vine cineva mai tare din spate, ma dau pe ea si apoi revin. Asa sa faca si ceilalti.

Share this post


Link to post

ce sa zic si eu...suntem o natiune de nervosi ...

 

Zic eu ca am putea face si un dictionar de buna purtare si tot degeaba ..cat timp nu avem metoda de introducere fix in cap si metoda de a impune respectarea lui totul e apa de ploaie...

Share this post


Link to post
Ce mama draqului sa le fac imbecililor care vin cu flash-uri din spate (eu avind 100/h), si sta vita in spatele meu desi din sens opus nu vine nimic? Claxoane, flash-uri, dar nu il ajuta gramul ala de neuroni sa priceapa sa ma depaseasca cum trebuie!

Totusi, nu e cazul sa-i inveti tu buna purtare... daca poti sa le faci loc, fa-le... la urma urmei te protejezi in primul rind pe tine, ca decat sa-mi stea un handicapat din ala in spate...

Share this post


Link to post

Ce facem cu smecherasii care depasesc coloana si apoi claxoane, faruri...ca vor si ei in fata??

Eu nu ii las si pace, din fericire am demaraj la masinuta si ii fac...

M-am incapatanat tot asa cu un tip cu o Vectra...si m-a lovit, am ajuns la sectie..si era evident politai...

Nu a primit nici macar amenda si daca se straduiau putin ma scoteau vinovat tot pe mine...

Share this post


Link to post

Deci sa mergem toti cu nesimtire pe mijlocul drumului cu 80 km/h ca ce daca boul ala care vine din spate poate se grabeste, mie mi-e lene sa trag de volan putin dreapta sa-l las sa treaca, ca deh, eu sunt smecher si mijlocul drumului e pt mine. Bestiala gandire!!! X(

Edited by andreib

Share this post


Link to post

CsergoGaby, presupun ca mie mi te-ai adresat: Ba da, am avut oameni care merg mai incet dar nu le-am dat flash-uri. Sunt trei tipuri de drum:

a) Cu o banda

b) Cu o banda si banda de refugiu

c) Cu doua benzi.

In cazul A si in cazul B i-am depasit prin stanga

In cazul C am dat semnal stanga in spatele lor pana si-au dat seama ca vreu sa-i depasesc, si au trecut singurei pe banda 1.

Flashuri dau in urmatoarele doua situatii: am vazut un radar, sau cel care vine din sens opus are faza lunga sau faruri reglate aiurea si imi deranjeaza vederea.

 

@ AndreiB: nu asta sustin, ci imi sustin dreptul meu de a circula linistit pe BANDA 1 cand am in dreapta banda de refugiu. Nu vreau sa merg pe banda de refugiu, in localitati nu vreu sa merg pe banda 1 din doua/ trei din motive de pietoni neatenti sau beti, copii care se joaca, cioburi, pietre, gropi si altele pe care le stii prea bine. E asa greu sa-l respecti pe celalalt participant la trafic? Chiar crezi ca daca nu-i dai flasuri nu se da la o parte cand o sa aiba cum fara a-si pune in pericol anvelopele, carnetul sau orice altceva? A, e mai important sa castigi tu zece minute decat suspensia celuilalt? Din punctul tau de vedere, da.

Edited by tatabobu

Share this post


Link to post

Iar daca s-a referit la mine, gindesc la fel ca si Tatabobu, vezi postul anterior care ii apartine.

 

NFS, ma dau la o parte, dar numai ziua, noaptea nu fac o astfel de imprudenta. Din fericire nu am fost obligat sa merg de multe ori noaptea, dar se mai intimpla.

Share this post


Link to post

Soseaua este toata turnata odata, este identic asfaltul de pe margine cu cel de pe mijlocul strazii, nu exxista nici o groapa sau denivelare. Nu ii cer celuilalt sa se bage prin boscheti dar totusi e drum european modernizat si are 2 benzi/sens (amandoua la fel de late) si fiind un drum f aglomerat arareori ai loc sa depasesti pe contrasens, deci mi se pare normal sa ma dau la o parte daca vine cineva mai grabit, dar si el sa faca la fel la randul lui.

Share this post


Link to post
Deci sa mergem toti cu nesimtire pe mijlocul drumului cu 80 km/h ca ce daca boul ala care vine din spate poate se grabeste, mie mi-e lene sa trag de volan putin dreapta sa-l las sa treaca, ca deh, eu sunt smecher si mijlocul drumului e pt mine. Bestiala gandire!!! X(

 

Andrei tata, nu inteleg de ce te incapatinezi si nu depasesti ca pe un drum obisnuit cu o singura banda pe sens?

 

Eu clar NU imi primejduiesc nici viata, nici masina ca se grabeste unul. Daca are motive de graba, este numai problema lui cum reuseste sa ajunga mai repede la destinatie, insa in conditiile in care drumurile gem de smekeri si nesimtiti, eu nu mai am cum sa decelez daca ala care imi da flash-uri este de buna credinta si se grabeste, sau doar vrea muschiuletul lui sa mearga cu 140 pe unde merg eu cu 110.

 

PS: Ai postat inaintea mea, asa ca pot sa adaug: Daca drumul are 2 benzi, ai toata dreptatea, si nu ma pun ghita contra. Dar daca e vroba de un drum cu o banda+ urgenta, imi mentin parerea, si despre astfel de drumuri cred eu ca discutam in principiu de 20 de posturi incoace

Edited by Zetics

Share this post


Link to post

Eu cred ca este si o neintelegere, drumul de care vorbesc eu este un drum cu patru benzi, din care benzile de pe margine sunt putin mai inguste. Pe aceste benzi din margine, uneori sunt acele sageti ca trebuie trecut pe banda 2, dar asta e foarte rar. Un astfel de drum este intre Iasi - bacau sau Bucuresti - Urziceni. Toata lumea merge frumos pe banda nr. 1, adica cea din margine mai ingusta. Viteza de croaziera in medie e cam 80-90 km/h. Eu vin pe banda 2 cu 100-110 si trec frumos de ei, dar deodata in fata mea e o dacie care merge pe banda 2, eu merg cu faruri aprinse, deci banuiesc ca ma vede cum vine si ma apropii de el... deci am si viteza mai mare ca el... dar nimic... pai ce fac? astept pana ma apropii de el si poate se sesizeaza si trece pe banda 1, asa cum fac tirurile, maxi taxiurile, dubitele, daciile papuc.. si cam toti soferii profesionisti care mai au habar de bun simt... dar nimic... asta se incapataneaza si sta acolo... pai fratilor.. eu pe asta nu-l scot din flashuri si claxoane pana nu trec de el... si daca mai am timp ma pun in fata lui si merg cu 70, daca el mergea cu 80.. sa vada taranul cum e...

Si specific, banda 1 nu e de urgenta, ca are linie intrerupta intre banda 1 si banda 2... urgenta e atunci cand e continua, cred eu

Share this post


Link to post

ce sa faca??? Pe buc-urziceni cea din dreapta este BANDA DE URGENT si este INTERZIS a se circula pe ea, indiferent daca iti vine unu' cu xxx la ora ca "se grabeste". Asa de des am auzit sintagma asta ca mi-e o sila... Sa ma nimeresti si pe mine in fata ta si sa-mi faci vreo faza cu frana... Demult imi doresc unu' sa-l scot in decor... cu pretul unei aripi...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...