Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Legitima Aparare

Recommended Posts

1) AAAA OCHII MEIIIII!!!!

2) Cazurile sunt garla, nu iti inteleg surpriza. Exista oameni pe care ii cunoasteti (ca stiti sau nu povestea) care au fost atacati cu cutitul in propria curte. Atacatorul, care tintise o lovitura fatala la gat, era liber a doua zi. Este liber si in prezent si a depus plangere. Asa ca surprize zero.

 

Exista o diferenta intre dreptul de a zice ceva si dreptul de a fi luat in serios.

 

P.S. Intr-adevar, haioasa gresala, ironia (involuntara) se simte. La urma urmei, e locul fu .. emm f .. furtului. Asta e. Pardon :D

Share this post


Link to post

Intervin putin,desi am zis ca nu mai scriu nimic, am rezistat 3 zile.

 

Deci traiasca hotii nu? Deci sa nu-i mai impuscamca se ocupa politia, a?

Share this post


Link to post

exact... cinstesc un sprit (spritz) pe circa si dimineata la da drumu ca sa doarma pana pe seara asa ... ca noaptea au ``serviciu``.

Share this post


Link to post

Moarte comunistilor din Politia Romana :rambo:

Share this post


Link to post

de ce credeti ca sunt atat de multi borfasi in libertate, desi politia ii cunoaste? simplu: platesc taxa de protectie.

 

normal ca le da drumul, pe motivul ca "nu au probe".

 

la mine pe etaj au fost sparte in ultimii 3 ani toate apartamentele in afara de al meu. desi in bloc stau numai politisti si militari. cum credeti ca e posibil? eu cred ca au un informator si un protector chiar in bloc.

Share this post


Link to post

Am stat si am citit totul fara sa intru in discutie pana acum ,dar cred ca trebuie sa nu mai discutam pe aceasta tema.

Totul este foarte simplu : un hot a intrat noaptea peste Iovan si Iovan s-a aparat !

Asta este esenta altceva nu mai conteaza.

Ziceti sa respectam legi, paragrafe , sa stim cand auzim noaptea un zgomot la ce articol se poate incadra acest zgomot si sa actionam in consecinta...

Hai sa respectam legile tarii , dar reciprocitatea nu exista in masura pedepselor intre cetatean si stat , doar evaziunea fiscala este asimilata cu crima , dupa noile legi daca furi de la stat faci o crima dar daca fura cineva de la tine nu ai voie sa te aperi ca poate comiti tu o crima.

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni , D-zeu sa-l odihneasca pe cel decedat dar cred ca totul este mediatizat excesiv si macar daca acest caz se va transforma intr-un precedent care sa asigure liniste si siguranta ( asa scrie parca pe masinile de politie , nu ?)

Si va mai intreb ceva , tot fara intentia sa deranjez pe nimeni , voi ati INVITA la voi in casa in VIZITA pe cei care au vorbit asa frumos despre hot , prietenii lui si au luat mutre de nevinovati indurerati?

Ma tem ca nu...

Share this post


Link to post

Voi chiar credeti ca daca intra unu hot la mine in casa o sa stau sa-i masor lama cutitului ca sa vad la ce articol din lege ma incadrez???eu zic ca nu si ca pun mana ori pe bata de baseball ori pe Boc'u de 12mm si ii indes 2 cartuse de mistret cu proiectil unic pe ceafa de nu se vede X( .

Cand stau si aud faze de genu "saracu hot" imi vine sa ma urc pe pereti...sau daca ne intra unu in casa cum sa fcem??? il invitam la masa ca in reclama cu pate Sibiu ???

Share this post


Link to post

Cine a zis "saracul hot"? Cititi cu atentie! Voi proliferati aici razbunarea. Nu a zis nimeni sa nu te aperi dar te aperi pana scapi de pericol, nu continui si dupa ce era clar ca nu mai prezenta nici un pericol.

Share this post


Link to post
nu continui si dupa ce era clar ca nu mai prezenta nici un pericol.

E,uite ca,in cazul meu o sa continui sa ii rup capu' si dupa aceea o sa-l predau politiei si nu o sa il las sa FUGA > :) .

Share this post


Link to post

Ai putea sa faci si cu ala care din cauza ca a trecut pe rosu si era beat ti-a lovit proprietatea (masina)! De ce nu o faci?

Share this post


Link to post

Masina mea a fost lovita in parcare ma,si crede-ma ca daca il vedeam fugind si ii luam numaru de la masina poti sa crezi ca il luam din casa si il duceam la politie :thumbl: .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

hai ma zmeule nu o mai da in diverse ca nu au treaba una cu alta.

Share this post


Link to post

De ce sunt diferite?

 

 

(...... sa lungesc postul...)

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

pt. ca una e un accident ... care se produce din greseala ... chiar daca din anumite motive vinovatul pleaca de la fata locului si alta e violarea de domiciliu.

 

difera motivele care duc la savarsirea faptei.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Sa o luam altfel: il ancheteaza politia, are pile si scapa... (ca vad ca de asta ti-e frica). Sa nu imi zici ca nu e acelasi lucru.

Share this post


Link to post
Sa o luam altfel: il ancheteaza politia, are pile si scapa... (ca vad ca de asta ti-e frica). Sa nu imi zici ca nu e acelasi lucru.

Si PNA'u sta si freaca duda la rece,cand ar putea sa faca si ei ceva...sa vada care sunt pilele sa ii dea afara din politie aaaa militie si sa vada dragii nostrii militieni ca nu mai merge cu spritu si sa vezi ca o sa inceapa sa mearga treaba.

De aici trebuie inceput de jos nu unde cauta ei ca se vede rezultatul...adica nimic.

Share this post


Link to post
de ce credeti ca sunt atat de multi borfasi in libertate, desi politia ii cunoaste? simplu: platesc taxa de protectie.

 

normal ca le da drumul, pe motivul ca "nu au probe".

 

 

 

O exista, dar in cazul asta si in toate cazurile pe care le cunosc (si de polititsti si de infractori), le dau drumul pentru ca asa este legea. Nu de bani. Nu de probe. Crede-ma ca am studiat de aproape problema (v-am zis, cunosc destul de bine cazul). Au tot ce le trebuie (probe/martori), dar asa este legea. Sunt judecati in libertate, cu exceptia ranirii deosebit de grave si a crimei. Si in diferite alte circumstante.

 

 

 

Daca il eliberau pe respectivul pe mita sau favor personal citeati cazul direct din ziar. Dar nu e cazul. Politia a actionat corect (legal). N-am vazut multe cazuri, recunosc, dar in cazul asta nu prea am avut ce sa reprosez. Nu uitati ca Politia Romana nu actioneaza ca iubita Circulatie. Omul inghite o amenda de 300.000, dar nu inghite o sentinta de 3-5 ani. E cu totul alta meserie.

Share this post


Link to post

In cazul acesta nu este terminata cercetarea si se aplica prezumtia de nevinovatie, cercetatul a declarat ca nu a apasat voluntar pe tragaci, desi era cu degetul pe el, ci prin manevra de lovire a victimei. Pana in acest moment, cat nu se poate inlatura complet legitima aparare, se poate invoca, firesc pentru 3 noaptea, clauza de "tulburare", cercetatul poate fi suspectat de omor din culpa, deoarece testele facute au aratat ca arma nu s-a descarcat singura, fapt care se traduce cel putin cu imprudenta. Desi nici o expertiza nu poate garanta 100%, iar apararea se poate prevala intotdeauna de asta, asa ca nu-i o proba solida si de nezdruncinat. Dar pana nu se definitiveaza toate aspectele complet dubioase ale intregului caz e bine ca Parchetul nu se grabeste cu mandatul. E foarte posibil ca intreaga poveste sa fie complet alta si atunci inculpatul sa scape foarte usor pe o incadrare pripita, de ex. cercetare abuziva, ilegala, in cel mai rau caz 3 ani, cu suspendare, ca are circumstante. Eu zic ca atata timp cat cercetarea nu s-a pronuntat inca, sansa de dreptate si adevar, daca vreti, e mai mare.

Si mai este ceva, un caz din acesta este foarte greu de trimis in judecata dupa legea romana, special lasa asa de cei care doresc continuarea starii de terorizare a capului de locuitor, daca el se rezuma doar la cele cunoscute pana acum. Parchetul trebuie sa cumpaneasca foarte bine oportunitatea. In RO nu se poate asigura legal linistea si siguranta oamenilor nici pe proprietatea lor, nu mai zic de domeniul public. Cum se poate judeca cu legea actuala egalitatea de sansa, cand hotul vine dupa o pregatire prealabila, isi ia victima intotdeauna prin surprindere si intr-o pozitie de inferioritate ? E clar ca legea-i stramba si o judecata dupa ea este la fel. Daca cercetatul a reusit rapid sa-si depaseasca starea de inferioritate si dintr-o nefericita intamplare a ajuns inculpat in locul victimei, asta inseamna ca a iesit din legitima aparare ? Dupa legea actuala, victima unei vizite nedorite in propria-i proprietate nu poate iesi din cadrul de victima decat in cea de inculpat. Nici Politia si nici alte "organe" nu au atatea drepturi pe propietatea cuiva cate au hotii sau talharii. Ce final poate avea o astfel de judecata, daca, repet, nu se gasesc alte indicii care sa rastoarne cazul actual si sa-l transforme in altceva ? In mod normal, pe datele actuale, Parchetul ar trebui sa claseze cazul si sa nu puna justitia intr-o postura mai mult decat ingrata, iar legea ar trebui modificata in regim de urgenta pentru a descuraja la modul brutal gustul de talharie. Altfel, vom asista la tot mai multe "judecati" rapide, fie talharii vor lichida din start victimele, sa nu aiba surprize, fie victimele vor trage in tot ce li s-a parut ca misca pe langa ei, iar cei care nu schimba legea se vor bucura de avantajele firmelor de securitate, pe banii contribuabilului.

Si ar mai fi o intrebare, esentiala pentru mine: cand este o fiinta umana, sanatoasa psihic, in legitima aparare: cand are sentimentul acesta sau cand socoteste legiuitorul ? Intreb asta pentru ca eu m-am simtit intotdeauna in legitima aparare atata timp cat la conducerea acestei tari s-a aflat unul ca Ceausescul, ca Iliescul sau ca A.N., tot timpul am avut senzatia ca sunt privat (in sensul de furat) de un drept fundamental sau de vreo proprietate, fie si intelectuala.

Share this post


Link to post

Mi se pare corect ce ai scris mai sus dar...

Si ar mai fi o intrebare, esentiala pentru mine: cand este o fiinta umana, sanatoasa psihic, in legitima aparare: cand are sentimentul acesta sau cand socoteste legiuitorul ? Intreb asta pentru ca eu m-am simtit intotdeauna in legitima aparare atata timp cat la conducerea acestei tari s-a aflat unul ca Ceausescul, ca Iliescul sau ca A.N., tot timpul am avut senzatia ca sunt privat (in sensul de furat) de un drept fundamental sau de vreo proprietate, fie si intelectuala.

 

Poti fi in legitima aparare atunci cand cineva te ataca. Atunci cand cineva fuge de tine nu se mai cheama aparare ci atac.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Eu zic ca traim intr-o tara care se vrea in UE, nu intr-o tara ca Afganistan...deci parerea mea este ca nu isi face fiecare dreptate dupa cum il duce pe el capu'...chiar daca are foarte multi bani.

Oare ce a furat acel tanar ii saracea pe cei doi????

 

Daca l-ar fi prins si l-ar fi dus la politie cu siguranta isi lua ani de puscarie si mai lua si alte furturi din Primaverii in carca...

Edited by angela_b

Share this post


Link to post

Eu cred ca desi era proprietate personala, casa in care a intrat acel tanar, OAMENII nu au drept de viata si de moarte asupra altora, poate ac odata si odata si-ar fi primit pedeapsa, nu neaparat cea cu inchisoarea, pentru faptele savarsite. Trebuie sa recunoastem ca in Romania sunt oameni care de abia traiesc de azi pe maine, insa nu e o scuza totusi sa ne purtam ca niste animale sa ii jefuim pe altii, care au o situatie materiala mai buna! Toti suntem oameni, toti avem o singura viata si aceleasi drepturi!

Share this post


Link to post

@angela_b si Mada: chiar v-ati gasit sa dati cu bata-n balta. Ati citit ce s-a scris pana acum? S-a justificat si rasjustificat de ce ai dreptul de viata si de moarte asupra celui ce iti violeaza proprietatea.

@Zmeu: da, acum se cheama atac, nu se mai cheama aparare. Dar daca in noaptea urmatoare sau in alta noapte se intoarce ala sa se razbune? Asa macar l-a linistit odata pentru totdeauna.

Share this post


Link to post

anglea_b: domne saracul tanar ... vb. de parca l-a impuscat un nebun in timp ce se plimba cu prietena de mana prin parc.

Share this post


Link to post

Nu am vrut decat sa-mi spun parerea...nu cred ca merita soarta asta si-mi sustin ideea ca nimeni nu isi face dreptate singur. Hai sa ne facem si noi dreptate, ca toti fura in tara asta, in loc sa repare drumuri, lucru care pe noi ne doare cel mai tare, ei fac treaba de mantuiala si restul de bani ii baga in buzunare, sa nu uitam cu cata lacomie se fura in tara asta. Sa facem un protest sa ne stragem si sa le zburam creierii...

 

@steph am spus tanar, nu saracul tanar, pana la urma avea 27 ani, nu era nici criminal in serie, nici violator si nici pedofil! A fost un copil chinuit, provenit din familie destramata, care a ajuns la scoala de corectie, la puscarie si societatea nu-i ajuta in nici un fel. Nu exista nici un program de reintegrarare in societate, deci ne intoarcem iar la societate.

 

Daca am dat iar cu bata in balta, sorry

Edited by angela_b

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...