Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Legitima Aparare

Recommended Posts

Bun..iei pusca , tintesti si strigi la el sa nu miste ca-i zbori capu. Ii spui sa puna burta pe mocheta si-l intrebi daca e singur. In cel mai rau caz daca vrea sa fuga , il impusti undeva non-letal. Si daca sunt mai multi ..asta e frate! RAZBOI! Daca sunt mai multi , si inarmati , e complet irelevant ca-l omori pe ala pe care-l vezi ..ca tot iti fac felul ceilalti hoti :P

 

 

pe cuvantul meu daca voi (astia care spuneti saracu hot) sunteti normali la cap...

peste, zi-mi si mie cine a spus asa ceva, daca ai citit, bineinteles...

 

ai ce ai cu violatul ..

eu nu iau apararea nimanui pt ca nici ala mortul nu e fratimiu nici aviatorul ala nu e tata .

daca l-a omorat pe ala iarasi ea posibilitatea sa mai vina altul , nu? eu zic doar ca putea sa traga in orice alta parte , nu in cap.

bafta !!!

 

 

Nu-i vorba de pedeapsa aici, e vorba ca ti-a incalcat intimitatea, fara ca macar sa-ti ceara voie.

. Stiu ca baietii vor gandi de 2 ori de acum inainte sa mai arunce in oameni doar sa-si impresioneze gagicile. Daca treceam impasibil poate se repeta faza. Asa m-am asigurat vreo cateva zile sa nu ma trezesc cu vreo surpriza si gata.

:dizzy: :dizzy: :dizzy: sa iti ceara voie sa iti deranjeze intimitatea? adica daca te deranjeaza e ok sa iei o viata de om, a oricui...

 

2. in spiritul colegilor tai de opinie trebuia sa ii dai cu caramida in cap si cand inca mai dadea din picioare tipul sa ii zbori creierii cu bazooka, sa vezi ce respectat urma sa fii in cartier :) >-

 

vaxxi: 1 daca il citezi pe prigoana m-ai lamurit

2 lui prigoana trebuia sa ii plateasca pliciul...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

pai voi dar nu exact in cuvintele astea...

eu personal atat va spun ..

in casa la mine sunt doua arme de foc daca vreodata il prind pe unu prin curte si apuc sa iau una dintre ele o sa aiba 6 gauri de 9mm in ceafa

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post
pai voi dar nu exact in cuvintele astea...

eu personal atat va spun ..

in casa la mine sunt doua arme de foc daca vreodata il prind pe unu prin curte si apuc sa iau una dintre ele o sa aiba 6 gauri de 9mm in ceafa

 

wow...rambo..unde erai fiule? =))

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

peste, nu intelegi, nu e ceva de genul: l-am prins in dormitor si am tras de frica, nici de genul, fugea si am tras la intamplare, ci e ceva de genul: l-am ajuns, ranit si agatat de o teava, ma duc la el si il impusc in cap.

 

si inca o intrebare: nu te intreb daca ai omorat pe cineva, doar daca ai vazut pe cineva murind violent? poate ca te-ai maturiza si ai scapa de cliseele gangsta...

Share this post


Link to post
2. in spiritul colegilor tai de opinie trebuia sa ii dai cu caramida in cap si cand inca mai dadea din picioare tipul sa ii zbori creierii cu bazooka, sa vezi ce respectat urma sa fii in cartier :) >-

Ma durea pe mine undeva de cartier si cum ma vede lumea-n el. Nu voiam decat sa nu se mai repete faza, pt ca s-ar fi repetat daca nu ripostam. Si daca fiecare am riposta in situatii dintr-astea (in loc sa stam cu mainile-n san) s-ar mai schimba putin situatia.

Voi promovati tocmai ideea de a sta cu mainile-n san asteptand politia sa va ajute. Politia (nici cea americana, germana sau ce vreti voi) NU ARE CUM sa ajunga la timp incaz de situatie dintr-asta.E imposibil.

De acord, dreptul de a lua o viata il are doar EL, caci el a creat-o. Dar pana cand se va inventa butonul ala magic nu prea avem alta solutie.

Voi toti sariti in cap ca a fost executie, ca omor, dar dintre voi NICIUNUL nu a propus o alternativa la asta, o solutie de anihilare in care hotul sa fie scos din joc fara ca nimeni sa fie ranit, o alternativa in care sa nu-ti fie frica ca mai poti pati ceva. Bine frate, nu-l omoram, daaaaaa... :scarpin: cum scapam de el???

Share this post


Link to post

banuiesc ca imi poti povesti din vasta ta experienta nu?

eu ti-am spus care este punctul meu de vedere

Share this post


Link to post
Silviu Prigoana: "Cand iti intra cineva in casa la 3.00 dimineata, il intrebi de buletin? Il impusti direct, pentru ca ai tot dreptul, esti pe proprietatea ta. Daca la 3.00 noaptea nu sta acasa, atunci sa stea la doi metri sub pamant. Platim impozite, iar politia si procuratura ne ancheteaza tot pe noi. O sa-mi cumpar pusca si o sa pun prin curte capcane pentru ursi. Si propun ca legea sa fie modificata: rudele infractorului omorat de mine sa plateasca despagubiri. Sa-mi dea banii pe glont."

 

 

pai voi dar nu exact in cuvintele astea...

eu personal atat va spun ..

in casa la mine sunt doua arme de foc daca vreodata il prind pe unu prin curte si apuc sa iau una dintre ele o sa aiba 6 gauri de 9mm in ceafa

 

Mai oameni buni? Da cine va credeti? Dumnezeu?? Cu ce drept iei o viata de om? Cu dreptu ca ti-a incalcat proprietatea? Pentru aia exista inchisoarea nu moartea. Eu cred ca nici Prigoana si nici tu pesteimputit nu sunteti intregi la minte ... "daca vreodata il prind pe unu prin curte si apuc sa iau una dintre ele o sa aiba 6 gauri de 9mm in ceafa" cati ani ai mai tata?

Share this post


Link to post

peste: sa inteleg ca esti suparat pe mine, nu? ai mai scrie postul de mai devreme acum dupa ce il citesti?

laurentiu: il impusti oriunde, dar in situatia aluia nici macar nu era nevoie, si nimeni nu a zis sa nu ripostezi, dar eu asta incercam sa iti arat, riposta a fost pe masura actiuni, cum bine ne preda peste mai devreme, nu te-ai apucat sa faci ce am scris eu mai sus...

asta e problema: a omorat un om fara sa fie nevoie, asta e crima dar mai mult ca sigur scapa nu pt ca e nevinovat ci pt ca e cine e...

Share this post


Link to post

hai sa mai construim un scenariu: daca ala nu a venit la furat? Au gasit ceva de furat la tipul ala? Daca nu cumva sunt probleme mai grave, ca de exemplu tipul ala sa fi venit sa transmita un "mesaj" din partea cuiva? Si eventual asta sa justifice comportamentul proprietarului casei?

Share this post


Link to post

da, e foarte coerent, venea un tip la 50 de kile neinarmat sa "transmita un mesaj" unui tip la 1.90... dar oricum nu cazul particular ci asemenea logica a iscat discutia asta...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

tot ceea ce vroiam eu sa spun se poate vede in ziarul libertatea. este o distanta de 6 m pana la sol. uitati-va cum se tinea el de bara aia si cum aviatorul a tras in el. nu avea nici o sansa sa scape.si daca-l scuipa ala cadea de acolo , nu era nevoie sa-l impuste.

si eu daca l-as fi prins la mine in dormitor as fi tras in el de vreo 4 ori ca sa ma asigur ca nu mai misca dar nu sa-l alerg juma de cartier si dupa aia sa trag in el.

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

revin ce parere aveati si ce discutii s-ar fi iscat daca asta avea pistol si ii omora pe sotii iovan?era mai bine sa pierdem 2 oameni decat o scursura.

 

la alergat si la omorat. nu ma intereseaza ca raul pe care vroia sa mi-l faca e mai mic decat ce i-am facut eu. curtea mea casa mea nevasta mea ... glontu lui.

 

sau ce s-ar fi intamplat daca aviatoru nu era acasa si hotu o viola/omora pe sotie. era mai bine?

Edited by steph

Share this post


Link to post

Bai voi sunteti... :| S-a propus de 1000 de ori alternativa de a impusca hotul undeva NON-LETAL!!!!!!!!!!!! DA NUUUUUU zboara-i creierii frateee ca asa-i frumos ce naiba! BANG BANG!

Share this post


Link to post

steph.. hotaraste-te cum judeci situatia. Nu amesteca cu ce ar fi cu ce a fost. Incearca sa gandesti ca si procuror. Tinand seama de fapte(asa cum le stii), tinand seama de situatia hotului,de actiunile lui iovan, tinand seama de legislatie si de eventualele dovezi, tu l-ai condamna pentru ceva pe iovan? Alte situatii sunt alte situatii, si e clar ca daca te ataca cineva si nu ai ce face, tragi si il omori. Dar daca ai gandi cum ti-am zis eu.. ce ai face?

Edited by maximus

Share this post


Link to post

steph chiar nu-ti doresc sa treci prin asa ceva .dar pe masura ce-ti citesc posturile raman la ideea ca e mai bine sa postezi numai cand e vorba de discutii legate de masini.

 

bafta !!!

Edited by balky

Share this post


Link to post

Maximus ... chiar si cand te apropii de o garnizoana militara santinela trage un foc in aer de avertisment .. nu tragi in el din prima... la fel putea face si Prigoana... moartea nu-i o solutie si nici nu va fi

Share this post


Link to post

eu sa fiu procurol ... l-as achita fie ca e iovan fie ca e un necunoscut.

 

sa ma pun in locu lor. eu cu sotia in casa mea .. cu gard CASA MEA FRATE cu sotia insarcinata ... ma trezesc cu unu peste mine in dormitor noaptea sis tiu ca am arma in casa. pai il alerg si daca nu a apucat sa sara gardu il impusc fix intre ochi daca pot sa stiu ca nici masa nu il mia recunoaste.

 

voi nu stiti cum e sa ti se fure telefon si bani in plina zi pe strada cu cutitu la brau de catre 2 ciori ... ce tupeu au in ea ... darmi-te sa te trezesti cu ei in casa.

 

daca nici intre 4 pereti in casa mea nu mai pot sa fiu sef? de udne avea asta sa stie ca e doar unu ? poate dupa ce l-a mierlit pe ala a inceput sa scotoceasca prin casa dupa altii. voi asta nu pricepeti ca omu ala in toiu nupotii nu avea de udne sa stie ca e doar unu si poate i-a trecut prin cap ca in timp ce l-ar imobiliza ar aparea si altii si atunci ar fi de rau deci a ales cea mia normala solutie sa il impuste si sa scape de el.

 

si balky nu mai imi spune unde sa postez ca pot si eu sa te trimit sa postezi doar pe la bancuri ...

Edited by steph

Share this post


Link to post

e clar ca nu gandesti ca un procuror.. incearca sa lasi gandirea patimasa si sa gandesti dpdv al legilor care zic eu sunt destul de bine facute in cazul asta. Si tine seama de starea in care ajunsese hotul.. te rog doar in cazul asta particular incearca sa gandesti doar din punctul de vedere al procurorului, fara sa treci in pielea lui iovan..

Share this post


Link to post
ce discutii s-ar fi iscat daca asta avea pistol si ii omora pe sotii iovan?

 

Corect, vad ca toata lumea evita argumentul asta. Era mai bine asa ?

 

Bai voi sunteti... :| S-a propus de 1000 de ori alternativa de a impusca hotul undeva NON-LETAL!

 

trage un foc in aer de avertisment .. nu tragi in el din prima...

 

"Bai" AND, matale faci parte din SEALs, sa fii apt de a fi trezit din somn, in conditii de sperietura/stres, si in 5 secunde sa fii deja cu catarea la gleznele aluia ? Repet, multi se dau viteji la tastatura, dar nu stiu cum ati reactiona daca v-ar trezi cineva din somn, pe neasteptate, intre 3 si 6 dimineata cand e somnul cel mai adanc si dulce !

 

Lucian, argumentele "trebuia sa fi tras foc de avertizare" sunt valabile in cazul organelor legislative, nu exista nici o prevedere pentru persoanele fizice in legitima aparare.

Share this post


Link to post

pai da ... dupa legile noastre unu imi omoara sotia in casa eu il omor pe el ... si sunt sanse sa fac si puscarie...

 

eu zic ca la cate valuri vor fi prin presa va exista o ancheta serioasa si sper ca tipu asta sa fie achitat

Edited by steph

Share this post


Link to post
voi asta nu pricepeti ca omu ala in toiu nupotii nu avea de udne sa stie ca e doar unu si poate i-a trecut prin cap ca in timp ce l-ar imobiliza ar aparea si altii si atunci ar fi de rau deci a ales cea mia normala solutie sa il impuste si sa scape de el.

 

steph ti s-a mai spus de 1000 ori: 1. tipul nu mai prezenta nici o amenintare si 2. daca l-a impuscat, ce ii garanta ca nu o sa il atace si ceilalti?

p.s. chiar ai ceva cu nevasta si violu'...

 

vaxxi: hai sa iti raspund eu: daca ala avea pistol, iovan facea super-nani, iar ala facea minim 30 de ani, ca fii sigur ca il prindeau...

asta nu justifica in nici un caz crima cu sange rece sau cu mintea incetosata de diverse complexe sau traume din copilarie ale unora

 

CE NU E CLAR? CINE UCIDE FARA SA ISI APERE PROPRIA VIATA TREBUIE PEDEPSIT, ORICINE AR FI!

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

eu zic sa facem o diferentiere intre cum am reactiona (adica cred ca instinctele de aparare s-ar pune in functiune, multi nu ar mai gandi logic, probabil (daca a mai trecut prin cazuri asemanatoare) furia se manifesta cu o foarte mare violenta) si cum ar trebui privit dpdv legal acest lucru. Nu dati cu daca si parca.. tipul nu avea pistol.. sa zicem ca iovan nu avea de unde sa stie lucrul asta.. dar timpul scurs, faptul ca a dat telefon la politie, yada yada yada, arata ca totusi tot ce a facut a fost facut destul de calculat.. deci lasati va rog daca si cu parca.. ala era ranit , ce putea sa ii mai faca?

Share this post


Link to post

tico_rs> pai daca se apuca sa il imobilizeze ... avea sanse sa fie lovit pe la spate de ceilalti.

 

asa l-a impuscat si macar stia ca a scapat de unu` dintre ei si a putut sa dea o tura de casa sa se asigure ca nu mia sunt si altii.

 

p.s. scuzati litere mancate da sunt plin de spume cand vad cate circumstante atenuante le dati infractorilor.

Edited by steph

Share this post


Link to post

cand io ti-am zis ca are ceva cu violul :D

nu poti sa-ti dai seama cum reactionezi pana nu esti pus doamne fereste intr-o situatie ca asta.poate esti mai calm decat alti , poate faci pipi pe tine de frica , poate faci stop cardiac cand il vezi pe ala in cadrul usii.fiecare reactioneaza in felul lui atunci . nu poti controla .

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

pai normal ca am ceva ma in cazu astora ... la toate buletinele de stiri ... astia nu se multumesc sa fure si sa plece. nu ...e mai frumos sa violeze/omoare.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...