Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Legitima Aparare

Recommended Posts

haide mai angela ... in ritmu asta o sa ajungi la gazeta de perete =))

 

tu chiar crezi bullshit`urile pe care le-ai insirat mai sus ? adica noi societatea suntem de vina ca ala a ajuns ce a ajuns. ca a avut o copiarie nefericita si etc.

 

parintii nostrii au facut in `89 o revolutie. si gandind la rece pt. ce am afcut-o pt. ingradirea totala de atunci pt. ca ti se lua proprietatea fara nici un drept, pt. ca nu ne puteam bucura de banii munciti etc. Uite ca dupa 15 ani inca nu ne putem apara proprietatea si daca o facem uite unde se ajunge. mare pacat ca exista oameni care nu realizeaza ca proprietatea e suprema... fara proprietate care e rostu` vietii?

Share this post


Link to post
Atunci cand cineva fuge de tine nu se mai cheama aparare ci atac.

In cazul discutat aici, Cineva nu a fugit, s-a ascuns, n-avea piciorul rupt, nu era cu spatele la proprietar, nu se catara pe o bara sa iasa dintr-o proprietate ingradita, n-a schitat nici o predare si nu a raspuns la interpelare decat, poate, cu o alta injuratura. Cum poate altcineva afirma cu atata siguranta un lucru pe care doar cel ramas in viata il stie si pe care nici o autoritate nu l-a contrazis pana acum ? Pai, in cazul acesta, mosu Brucan a fost nerealist cu "previziunea" lui. Vad ca si dupa 15 ani e suficient ca, cineva sa arate cu degetul spre altcineva si gata, lumea il considera apriori vinovat si asta in conditiile in care, pentru prima data, aproape toata media si absolut toti politicienii si-au pastrat decenta si n-au speculat deloc cazul. Vad ca pana si bulevardierul Libertatea si-a dat seama de greseala facuta si asteapta acum finalizarea anchetei.

 

Oricum, eu am incercat sa sugerez si o legitima aparare in care agresorul si victimele lui nu s-au intalnit fizic niciodata, iar agresiunea s-a facut "de la distanta" si prin mijloace "legale". Extrapolarea aceasta am facut-o pentru a arata ca legitima aparare nu se opreste doar la apararea materiala a propriului corp, un om are mult mai multe valori de aparat, mult mai importante decat propria viata si decat se incearca sa se limiteze de catre aparatorii colectivismului.

Share this post


Link to post

In aceeasi ordine de idei nici noi nu dam verdicte aici pentru a exista prezumtia de nevinovatie. Noi nu avem dovezile in fata, deci ceea ce discutam nu e neaparat 100% cazul de fata si mai mult ideea in sine sau diverse variante pe care noi le-am acceptat ca baza de discutie. Nu a zis nimeni ca Iovan ar fi vinovat in cazul in care s-ar fi trezit noaptea cu ala in dormitor si i-ar fi tras o boaba intre ochi. Atunci era clara situatia. Nu stim insa daca ala a fugit cand l-a vazut pe Iovan decat din zvonuri si ziare dar daca a facut-o consider ca nu mai se poate spune ca este legitima aparare.

 

@steph: ce e mai sus in ierarhia ta: viata sau proprietatea?

Share this post


Link to post

fiecare cu parerea lui...se pare totusi ca a fost totusi o executie cu sange rece...dar si legile noastre sunt prea idioate...la noi deocamdata legitima aparare inseamna sa ai arma(bata/cutit...samd)cel mult egala cu a atacatorului...si acum ce sa fac daca ala are cutit de 20 cm ii spun sa ia o pauza si fug in bucatarie in unui cutit de 19,5cm?

 

in cazul de fata mai mult ca sigur a fost executie...dar daca ma gandesc bine ii dau dreptate indiferent ca ala fugea sau nu...cand mi-a intrat pe proprietate trebuia sa se gandeasca la asta(si la fel de usor il putea omori cu o bata...sau cu un pumn...decat sa planga mama mai bine sa planga masa)

 

P.S:bine case termina de la 1 ianuarie cu suspansul asta de legitima aparare si drept de proprietate

Share this post


Link to post
haide mai angela ... in ritmu asta o sa ajungi la gazeta de perete =))

 

tu chiar crezi bullshit`urile pe care le-ai insirat mai sus ? adica noi societatea suntem de vina ca ala a ajuns ce a ajuns. ca a avut o copiarie nefericita si etc.

 

parintii nostrii au facut in `89 o revolutie. si gandind la rece pt. ce am afcut-o pt. ingradirea totala de atunci pt. ca ti se lua proprietatea fara nici un drept, pt. ca nu ne puteam bucura de banii munciti etc. Uite ca dupa 15 ani inca nu ne putem apara proprietatea si daca o facem uite unde se ajunge. mare pacat ca exista oameni care nu realizeaza ca proprietatea e suprema... fara proprietate care e rostu` vietii?

 

@steph m-am referit la societate, ca stat si m-am referit la perioada dupa puscarie...ies din puscarii mai rai decat au intrat...

am vrut sa spun ca exista justitie si cod penal, dar este parerea mea si nu vreau sa te conving pe tine ca am dreptate, fiecare cu parerea lui

Share this post


Link to post

Hai sa militam pentru drepturile infractorilor, ca si ei saracii au motive. Daca va da unul in cap pe strada ganditiva ca poate a avut o copilarie nefericita si societatea l-a marginalizat, el nepurtand nici o vina pentru ceea ce a facut.

 

Ce dracu sa-i faci daca el e handicapat mintal si masa l-a facut la betie cu un alt betivan. Nu poti sa sterilizezi selectiv oamenii dar asta nu absolve de vina pe el ca a intrat in casa omului cu intentia clara de a jefui si cine stie ce altceva.

 

Daca a fost accident sau executie nu aveti voi de unde sti, sunt pure speculatii starnite de o presa dornica de scandal.

Share this post


Link to post

Stimate doamne, nu vroiam sa intervin in acest topic, dar cand scrieti asa ceva nu ma pot abtine...

 

De ce nu va puneti in situatia Romanitei, daca voi erati in nu stiu ce luna gravide, si pierdeati sarcina din cauza sperieturii (ceea ce foarte posibil), cam cati ani de puscarie ati fi dat hotului? Asta nu se numeste tot crima?

 

Vreo 2 cu suspendare, ca saracu n-a vrut sa va sperie asa tare, a vrut doar sa va fure bijuteriile?

 

Btw. V-ati fi iertat vreodata sotu ca nu l-a batut mar pe hot si din cauza asta dvs. ati pierdut sarcina (si doamne fereste sa fi aparut complicatii, si sa nu mai puteti ramene gravide), mai merita hotu ala sa traiasca?

 

Vorba unui coforumist, hotul cand a sarit gardul si s-a strecurat pe geam a renuntat la fair-play si la dreptul de viata!

 

P.s. Referitor la socul avut in urma unei spargeri, chiar vorbesc in cunostinta de cauza, poate ma repet dar, in primavara un hot a intrat peste ai mei, n-a furat mare lucru, un telefon niste acte si o suma mica de bani, dar maica-mea nu mai doarme linistita, pe faza asta la 60 de ani se muta la casa, pentru ca le e frica sa mai locuiasca la bloc.

Edited by Berti

Share this post


Link to post

Intrebare: ati fi de acord ca toti cei care se fac vinovati de orice fel de crima sau faradelege sa primeasca pedeapsa capitala?

Share this post


Link to post

Eu nu sunt deacord cu pedeapsa cu moartea, din mai multe motive, cunoscute, in general, de toata lumea. Daca vrei o discutie pe tema asta, deschide un topic nou, ca n-are nici o legatura cu legitima aparare. Nu de altceva, dar multa lume confunda cauza cu efectul.

Share this post


Link to post
Mi se pare corect ce ai scris mai sus dar...

Poti fi in legitima aparare atunci cand cineva te ataca. Atunci cand cineva fuge de tine nu se mai cheama aparare ci atac.

Pe proprietatea ta se NUMESTE ATAC INDIFERENT UNDE E JIGODIA !

@tolin Eu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea si ai fi surprins sa vezi cati occidentali sunt de acord cu asta !Ce nu-mi explic ( cum de altfel ziceau si toti tipii cu care am lucrat ,englezi in principal ) este de ce nu se face referendum pe tema asta...

Edited by body

Share this post


Link to post

Orice am face (referendum & shit), nu discutam despre Pedeapsa cu Moartea aici!!!

Share this post


Link to post

Nimeni nu merita sa moara, indiferent ce a facut.

Chiar daca a a facut ceva, sau era pe cale sa faca, asa cum e cazul de fata, poate duce cineva povara ca a curmat o viata? Intrebarea nu se adreseaza copiilor cu mintea formata de Rambo sau Quake3.

Acum revenind la prima afirmatie, violenta, crimele, sunt generate de afectiuni ale creierului. Nestudiate, necunoscute suficient. Ideea e: depistare, izolare, tratare.

Daca tot suntem asa de intransigenti, hai sa turnam 6 plumbi de 9mm in testele tuturor care au matreata. Sau celor cu reumatism (astia-s deosebit de periculosi pentru societate).

Utopie sau nu, ganditi-va mai bine cand e vorba de vieti omenesti.

Share this post


Link to post

Mai bine am pleca de la natura umana.

Daca imi golesti creierul de ratiune (mai putin cea primara, de aparare a existentei), lucru foarte posibil prin frica (dar nu numai) poti sa ai certitudinea ca, daca am posibilitate de a scapa de frica (si nu numai) prin asta, am sa te omor.

Eu inteleg ca pe asta e bazata 'legitima aparare' si in timpul procesului se analizeaza daca s-a intamplat asta sau nu.

 

Faptul ca trebuie sa suporti dupa acceea gandul ca ai ucis un om si altele... nu cred ca mai conteaza, in acel moment. Si oricum mintea omului are un mecanism foarte bun de asigurare a supravietuirii si o sa inlature aceste amintiri neplacute in majoritatea cazurilor.

Share this post


Link to post

Si potrivit ultimelor postari daca prind vreun sutz in autobuz cu mana in buzunarul meu nu numai ca voi avea dreptul sa ii iau glanda cu mana mea dar voi fi chiar obligat moral sa o fac, altfel, ce pestii mei de acvariu, raman marcat pe viata din cauza lui. Premisele sunt aceleasi: a atentat la bunurile mele si mai mult decat atat, m-a atins. Si doar nu pot sa il dau pe mana justitiei ca aia il judeca si dupa caz il baga in puscarie, nicidecum nu il omoara, iar eu consider ca moartea e pedeapsa care o merita. Femeile sunt si mai indreptatite, mergand dupa acelasi principiu: daca in urma buzunarelii hotul prinde gustul carnii si o urmareste pe respectiva pana acasa??? Oamenii ar trebui lasati sa isi faca dreptate singuri. :scarpin:

Share this post


Link to post

haide ma zmeule da-o dracu de treaba. una e sa iti fure un portofel sau telefon in ratb cand clar stii ca intentia lui e de a fura si alta e cand vine noaptea in casa peste tine si peste sotia gravida si nu stii ce intentii are deci te gandesti la ce e mai rau si il lichidezi ca sa nu ai surprize.

 

ce iti place tie sa faci comparatii aiurea.

Share this post


Link to post

@Zmeule, intr-adevar ai dreptate in ceea ce spui, dar... CE BINE AR MAI FI DUPA ASTA.

Share this post


Link to post
haide ma zmeule da-o dracu de treaba. una e sa iti fure un portofel sau telefon in ratb cand clar stii ca intentia lui e de a fura si alta e cand vine noaptea in casa peste tine si peste sotia gravida si nu stii ce intentii are deci te gandesti la ce e mai rau si il lichidezi ca sa nu ai surprize.

 

ce iti place tie sa faci comparatii aiurea.

 

Bre, tipul fugea! Daca ar fi fost sa o apere pe nevasta-sa statea cu pusca in mana langa ea in camera nu faci pe Rambo prin casa... Aici e clar: justitie in propriile maini, judecatorul si calaul care sunt totuna cu partea vatamata.

Share this post


Link to post

bai oameni buni...vi s-a furat(sau doar tentativa) ceva sa vedeti ce senzatie aveti...mie mi s-a spart masina...eram la 20 m departare de ea si am apucat sa vad hotul...am alergat dupa el pana am cazut pe jos..nu mai puteam sa respir(si totusi am pretentia ca sunt sportiv)...n-am reusit sa-l prind...da imi dausera lacrimile de nervi(nu de paguba) ca nu l-am prins...nu vreau sa va spun ca atat il bateam ca il luam acasa la pachet(ca nu ma saturam doar sa-l bat in strada)...legitim aparare sau nu...la rece gandesti altfel...gand se intampla sa-l vezi pe om ca ti-a violat proprietatea...mamaaaa...lasati omu sa scape basma curata...mai da-i draq de hoti.

Edited by covrigma

Share this post


Link to post

Da, mi s-a furat. Tocmai de aia zic ca nu e indicat ca victima sa isi faca dreptate singura si ca despre asta este vorba aici, nu despre autoaparare.

Share this post


Link to post

ti s-a furat si ai zis...hmmm daca il prind asa il duc la politie de nu se vede...ca eu nu-mi fac dreptate singur...ai zis...eu nu ma bag sa-i dau nici macar o palma asa de control...MA INDOIESC ca n-ai vrut sa-i rupi carnea de pe el

Share this post


Link to post

Si daca as fi rupt carnea de pe el (cum am vrut de altfel)? Nu as fi facut-o doar ca sa ma simt mai bine? Sa ma simt razbunat?

 

Si cum a zis cineva: exista o diferenta dintre o "palma de control" si "un glont intre ochi".

Share this post


Link to post

1) asta zic ca ai vrut sa rupi carnea de pe el...si daca o faceai te considerai vinovat?..nu ziceai: dar ce draq ma ca doar el a fost hotul...de aia am zis ca e usor sa judecam la rece...repet...lasati omu sa scape basma curata

2)diefrenta dintre palma si hot; DIFERENTA MARE dintre o hotie banala(gen firt din auto) si hotie din casa, cu familia acasa, cu sotia gravida...cred ca in primul rand lesinam de nervi si pe urma il jupuiam de carne si il dadeam cu sare

Edited by covrigma

Share this post


Link to post

Eu zic ca orice hotie este la fel, doar metoda o diferentiaza si asta intotdeauna in sus. Daca nu ma insel si legea socoteste la fel.

Share this post


Link to post

de acord...ca daca as gandi si eu la rece as zice...da domle e vinovat...l-a urmarit p-ala cu pusca zici ca era vanat...dar am zis ca il inteleg perfect cum a reusit sa ajunga in situatia aia si repet...lasati omu sa scape...

Share this post


Link to post

Eu vad ca nimeni n-a socotit ce ar fi in mintea lui cand este sculat din somn la 3 dimineatza de catre o sotie ingrozita si i se spune: "... au venit sa ne omoare !". Putea omul doar sa spuna, cum as fi facut eu, "mai dai in pusca mea de hoti !" ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...