Jump to content
Sign in to follow this  
Tommy

Lucruri Care Ne Plac La Logan

Recommended Posts

ca sa nu fiu un plagiator, am sa spun din capul locului ca ideea nu e mea, am 'furat-o' de woulfy

 

va rog sa nu faceti bascalie exagerata, de genul 'imi place totusi ca are volan, etc..'

Share this post


Link to post

Hmmmm... hmmmmmm... imi place cum arata ala verde cameleon cu alte jenti decat stoc si cu praguri. Si ca are pseudo reglajul lombar. Atat.

Share this post


Link to post

mie imi place ca au scos o versiune diesel, as fi vrut si eu sa pot alege un cielo diesel

Share this post


Link to post

mie imi place pretul relativ la ce ofera si ca este noua pentru acesti bani. Mai multe impresii dupa venirea golanului

Share this post


Link to post

Mie mi-a placut o data la un Logan (ca asa se raspunde frumos) conducatoarea auto. Blonda. Super femeia.

 

PS: nu a fost bascalie exagerata, nu? :)

Share this post


Link to post

Mie imi place designul (posteriorul, mai ales)....si e normal, avind in vedere ca si la partea feminina tot dotarile ma atrag initial =))

 

...nu ma luati la suturi, ca m-am luat dupa claz :P

Share this post


Link to post

1. consumul avand in vedere datele de intrare ale problemei

2. stabilitate

3. spatiu

4. eficacitate a/c

5. portbagaj (pana acum nu a trebuit sa aranjez nimic, le-am aruncat dupa cum mi-a venit)

Atat imi vine deocamdata...

Share this post


Link to post

compul de bord daca nu s-ar reseta aleator. Profilul (daca e privita din lateral si numai din lateral masina are o linie placuta. Si spoilerele care sunt goale si subtiri si nu se deformeaza plastic la impact (in schimb se zgarie)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Imi place ca se numeste Dacia Logan

Share this post


Link to post

o corectie mica: "dacia logan by renault" :)

Share this post


Link to post

apropo de logan.. sa va mai dau un subiect de barfa.. cica aeroportul de pe care s-a ridicat unul din avioanele sinucigase de la 9/11 s-ar numi logan :P :D

Share this post


Link to post

Mie imi place comportamentul puntii spate.

Share this post


Link to post

detaliez pliiiz dom' flex...

Share this post


Link to post

consumul la diesel. ar fi cam singurul motiv pt care l-as cumpara.

Share this post


Link to post
Mie imi place comportamentul puntii spate.

 

 

si mie imi place comportamentul stopului stanga spate. :D

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Spatiu interior + portbagaj, motor pe benzina considerat fiabil si computer bord. Nu m-as risca la un dci, motor mult mai sensibil decat altele la apa din motorina si care are componente extrem de scumpe. Daca sunteti curiosi aruncati o privire pe forumul Renault. O afacere mai buna, care se amortizeaza mai repede, mi se pare a fi adaptarea unei instalatii GPL.

Share this post


Link to post

nu recomand o privire acolo neaparat. se scriu si aberatii

Share this post


Link to post

dar si probleme concrete cu care s-au confruntat. Oricum problema dci-urilor este cunoscuta si parerea mea e ca se situeaza dupa HDI, TDI, DTI si Multijet.

Share this post


Link to post

parere a unei persoane din serviceul din sibiu: am avut 2 cazuri de turbine cazute in vreo 4 ani. si intretinem flote de sute de maisni. mie unul, mi-a fost de ajuns. si ambele cazuri au aparut in garantie, nu dupa.

deci, don't worry...

Share this post


Link to post
detaliez pliiiz dom' flex...

 

Pe serpentine pleaca in glisaj foarte usor, dar se redreseaza fara sa faci ceva ( redus gaz, contrabracare etc.); e misto sa te joci in siguranta, ca sa zic asa, dar habar n-am care e limita si ce face mai departe; daca e ceva ce reprosez CONSTRUCTIEI Matizului e comportamentul puntiii spate, asta de la LGN mi-a placut si acelasi sistem e si pe Spark; de altfel, puntea semirigida interconectata e cam solutie standard in ultima vreme pentru masinile fara pretentii de performanta.

Share this post


Link to post

iar la mine tot din teama asta am motorul pe benzina ( nu ca as fi ales eu) si am scapat de stresul de a-mi cadea turbina, cu un mic dezavantaj, si anume ca merge masina cam 20 de km saptamanal. in rest: folosesc TDI-ul de la Passat. :) ) aiurea, nu?

Multi nu stau sa gandeasca putin cam de la ce ar putea sa cada turbina. ea cade de la proasta utlilizare, nu ca ar fi proasta ea din fabrica.

Share this post


Link to post

Imi place ca are computer de bord, nu mai concep o masina noua fara aceasta dotare. Imi place ca au scos un model diesel acceptabil, nu antic. Ar putea sa livreze si masini cu GPL din fabrica(asfel incat sa nu pierzi garantia) cred ca ar putea avea succes.

Share this post


Link to post
parere a unei persoane din serviceul din sibiu: am avut 2 cazuri de turbine cazute in vreo 4 ani. si intretinem flote de sute de maisni. mie unul, mi-a fost de ajuns.

Problemele care apareau erau cauzate in special de defectarea pompei de injectie,

produsa de Delphi, iar reparatia consta in inlocuirea intregului sistem de alimentare (pompa injectie, injectoare, conducte, rezervor) Evident toata afacerea costa la propriu o caruta de bani. In prezent se pare ca problema a fost remediata prin renuntarea la colaborarea cu Delphi, dar indoiala asupra fiabilitatii dci-urilor mai are nevoie de timp ca sa se risipeasca complet.

Share this post


Link to post

Imi place cum arata vazuta din fata . Aspectul exterior a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult. Si altele :

- A/C eficient (cum a zis si alx)

- comp de bord

- frane bune

- spatiu cacalau

- pozitia inalta la volan (gen mpv)

- faptul ca au scos un diesel (as da oricand 1.4 mpi pt 1.5 dCi) :P

- senzatia de masina mare , mai ales la drum lung...senzatie de siguranta.

 

Cam atat deocamdata ..

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare : cum se comporta loganul la viteze mari ( adica 140-150) ?

in a mea masina nu prea ma simt 100 % safe la viteza asta .

undeva pe la 110-120 e chiar bine .o alta problema am si eu ( stiu ca sunt offtopic )dar la 120 tremura intr-un mare fel , dar la 130 si mai mult nu mai are nimik. de la ce o fi?

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...