Jump to content
Sign in to follow this  
5orin

Zgarietura Adanca

Recommended Posts

Daca agata la unghie nu are rost polishul, mai mult, nimeni serios nu se baga.

Share this post


Link to post

Deci polish inseamna a ...slefui, a poliza, chiar, daca vrei. Cum sa acopere polishul daca el ...slefuieste? Am observat ca greseala asta o fac multi. Nimic nu acopera decat vopseaua sau "rujurile" de ceara la culoarea masinii.

 

Acopera zgaraiaturile cu niste vopsea culoarea masinii data cu varful unei scobitori iar apoi da cu polish si apoi ceara pentru uniformizarea si protejarea vopselei .

 

Imi cer scuze, nu stiu de ce s-a postat de doua ori ...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Sunt firme care fac vopsea la comanda dupa cod, si o pun intr-un fel de carioca. Se da cu acea carioca si la 4-5 zile se polisheaza pentru uniformizare.

Grija mare la cod.

Share this post


Link to post

Dixit. Just. Pai cum naiba, daca mai si polishezi o zgaraietura adanca, mai iei un strat superficial din vopseaua din jurul zgaraieturii, aiurea, de pe masina...Nu faci decat buba mai stralucitoare !!

Share this post


Link to post
Sunt firme care fac vopsea la comanda dupa cod, si o pun intr-un fel de carioca. Se da cu acea carioca si la 4-5 zile se polisheaza pentru uniformizare.

Grija mare la cod.

Dar dupa culoarea masinii fac? Eu ma pot duce cu codul, dar vopseaua de pe masina are 5 ani de stat in soare si mers prin ploi! A, culoarea e gri metalizat!

Share this post


Link to post

Poti sa si sfintesti vopseaua... [-O< ca nu-ti mai iese ca cea de acum..

plus de asta am auzit ca mai toate vopselurile auto produse acum

sunt pe baza de apa (cerinte C.E.)... :osanale:

iar cea care o avem deja pe masini este diferita... :mda:

Edited by RD-Woo

Share this post


Link to post
Poti sa si sfintesti vopseaua... [-O< ca nu-ti mai iese ca cea de acum..

vopselurile auto produse acum sunt pe baza de apa

aici ia perfecta dreptate...din nefericire nici la lizeanu unde este o firma care produce vopsea la comanda, inclusiv o imbatraneste, nu au reusit sa o scoata la culoare singura varianta a fost sa dau asa cum este si dupa cum am zis am sters pe langa vu benzina si acum daca nu ar fi adancitura aia de la cheie pe masina nu s-ar vedea asa rau

Share this post


Link to post

Iese acceptabil doar daca vopsesti tot elementul - cu vopsea la nuanta - apoi un polish pe TOATA masina. Nu iese neam la vopselurile de varsta alor noastre sa vopsesti doar zona...

Eu am exact culoarea ta (as apare din avatar) - si am vopsit acum vreo 2 ani o aripa, o usa si bara fata - vopsea standox pe baza de apa, nuanta luata de pe masina, nu dupa cod - si a iesit multumitor

Share this post


Link to post

Nu mai fi asa suparat, eu am gasit-o zgariata pana la tabla, pe ambele parti, afetate fiind toate cele 4 usi si aripa dreapta spate ;)

Share this post


Link to post

Aveti idee unde mai pot gasi carioci corectoare pentru zgarieturi ? Am cautat prin carrefour dar fara succes..am cateva zgarieturi care au neaparata nevoie de aceasta carioca minune.. :scarpin:

Share this post


Link to post

La magazinul de pe Calea Vacaresti ti le face pe loc, si la carioca si la spray.

Share this post


Link to post
Aveti idee unde mai pot gasi carioci corectoare pentru zgarieturi ? Am cautat prin carrefour dar fara succes..am cateva zgarieturi care au neaparata nevoie de aceasta carioca minune.. :scarpin:

In urma cu cateva zile am dat cu o carioca "paint marker edding ...(gri-argintiu)"- nu stiu acum codul exact dar ma uit si va spun - pe cateva zgarieturi adanci pana la chit si unde pe alocuri se vedeau cateva puncte de rugina. Astazi am retusat aceste zgarieturi cu polish ca sa indepartez sulplusul de vopsea si sa arate cat de cat la fel cu vopseaua originala a masinii. Surpriza! Carioca s-a indepartat fara nici o probema si asta fara sa insist! Deci pentru mine aceasta solutie cade. Intrebare: la magazinul de pe Calea Vacaresti vopseaua care se face pe comanda si se baga in carioca sau spray, are aceleasi propietati ca "paint marker"-ul? Nu vreau sa se stearga la primul polush sau dupa 5-6 spalari?

Share this post


Link to post

Se face la comanda pe nuanta, apoi se pune in spray.

Share this post


Link to post
La magazinul de pe Calea Vacaresti ti le face pe loc, si la carioca si la spray.

Poti sa detalizi putin unde este acest magazin mai exact.

Share this post


Link to post

Nu au tot timpul incearca la magazinele de profil. Deobicei au.

Share this post


Link to post

In urma unei spalari facute acasa (deci avand timp sa studiez vopseua) am constatat ca pe praguri si in partea de jos a usilor, cam pe unde bate noroiul de la roti, am cateva lovituri mici (dar se vede chitul) si vopseaua sa matuit putin de la nisipul si sarea care s-au gasit din abundenta pe sosele. Masina este din 2007 si are culoarea verde deschis mai precis cyber gren. Intrebarea mea ar fi daca si alti au observat aceste probleme la alte culori sau doar culoarea asta este mai "sensibila"?

Share this post


Link to post

"Asa face toate"

Share this post


Link to post

Daca dau cu ceara oare ajuta ptin?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...