Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

De La Anul, Posibile Accize Pe Gpl

Recommended Posts

Cei care si-au montat pe autoturisme instalatii de gaz petrolier lichefiat (GPL), in speranta ca vor plati mai putin pentru un drum cu masina, au mari motive de ingrijorare. Ministerul Finantelor Publice intentioneaza ca incepand de la anul sa accizeze tot ce misca pe piata petroliera. "Introducerea in sfera de aplicare a accizelor a tuturor produselor care rezulta din prelucrarea titeiului", aceasta este una dintre directiile de modificare a Codului Fiscal care va fi introdusa din 2006, dupa cum a anuntat ieri secretarul de stat in ministerul mentionat Mara Ramniceanu.

Anuntul a fost facut cu prilejul unei conferinte pe tema strategiei fiscale organizate de UGIR si MFP. Analistul financiar Bogdan Baltazar ne-a confirmat ca textul din materialul de presa al Finantelor vizeaza implicit si GPL. "Acest produs se obtine fie din titei, fie din gaz de sonda. De aceea nu se va putea acciza numai GPL provenit din gaz, ci tot ceea ce inseamna acest combustibil", spune dl Baltazar.

La randul sau, presedintele Federatiei Sindicatelor Libere si Independente Petrom, Liviu Luca, unul dintre cei mai influenti oameni din industria petroliera romaneasca, ne-a confirmat ca in momentul de fata combustibilul de tip GPL nu este supus accizarii. "Exista insa si o alta posibilitate de a introduce acest combustibil, ca si altele, in circuitul de accizare, dar acciza sa fie zero. Astfel, chiar daca nu se vor percepe taxe directe, se va elimina evaziunea, pentru ca fiecare litru de produs ce va fi vandut la pompa va aparea in evidentele statului", a declarat Luca.

GPL nu este singurul produs petrolier care ar putea sa se scumpeasca. La ora actuala, exista mai multe produse de acest fel care nu sunt supuse accizarii. Este vorba de benzina Nafta (din care ulterior, prin procesare, se obtine benzina auto) sau motorina de tip M si P. De asemenea, nici pacura, utilizata intens in unele zone pentru incalzire, nu se supune regimului de colectare a accizelor. In general, pentru produsele petroliere intermediare (cum ar mai fi fenolul sau white spirit) nu se platesc accize. In legatura cu accizarea, Liviu Luca a mai tinut sa precizeze ca, in opinia sa, aceasta ar trebui sa se faca la pompa, pentru o mai buna colectare de catre stat a taxelor care i se cuvin si, implicit, pentru combaterea evaziunii.

 

Un articol de Adrian Barbulescu

Share this post


Link to post

:spumelagura: #%&^*^&*%^U*&^% da nici asta nu scapa neaccizat? :wallbanger: asta-i progresul: mai putine masini pe sosele? da sa ma mai scuteasca de accizele lor, ca maine-poimaine innebunesc si imi iau pusca cu luneta si omor tot ce misca pe la guvern. o sa ne adaptam metan la masini, o sa-l accizeze si p-ala, o sa se faca motorina din mate moarte, o sa le accizeze si p-alea. o sa-mi accizeze pana si produsele rezultate din digerarea fasolei daca o sa putem sa le captam si sa le folosim.

 

 

DA IN ALTE TARI SE ACCIZEAZA GPL-ul?

 

Ieri veste proasta :wallbanger: , azi alta veste proasta. Da io vesti bune nu primesc? :mda:

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

O veste proasta pentru producatori si comercianti :D .Pretul la pompa este aliniat la cel european.

Share this post


Link to post

Ba***a o sa o acizeze sau a fost o gluma, domnule laurentziu83? Deci se pare ca o sa-mi vad visul cu ochii, o sa arunc instalatia de GPL. Nu de alta dar daca nu ar fi mult mai ieftin GPL-ul decat benzina nu as mai avea portbagajul ocupat jumate degeaba. Si masina ar fi o idee mai sprintena. Dar vazandu-mi visul cu ochii se pare ca se va imputina si numarul de KM parcursi pe zi, saptamana, luna, an. Sa vedem parte plina a paharului, cand o voi vinde voi putea sa o vand mai scump deoarece va avea mai putini km la bord. :banana: .

 

@laurentziu83 de unde cumperi pusca aia cu luneta ca vreau si eu una, si ceva gloantze. vreo... 1, 2, 3...aaaa cati sunt in guvern?

Share this post


Link to post

mergem si cumparam gpl de la unguri ca o sa fie mai ieftin :D

Share this post


Link to post

nah.. noua celor de langa granita cu moldova sigur ne va ramane varianta alimentarii la sticla de 2 litri, pe langa piata din alexandru(ca am inteles ca pe acolo stau o parte din ei) :P

Share this post


Link to post

cat o sa se scumpeasca? 1000 - 2000 (ROL)...asa ca mersul cu GPL o sa fie in continuare mai ieftin.

Apropo...cine stie cat e GPL-ul afara? In Italia de ex ca am auzit ca aia merg mult cu GPL...

Share this post


Link to post

GPL-ul va fi rentabil cat timp pretul va fi mai mic de 75% din pretul benzinei. Si, sincer, nu cred ca vor pune accize 80% ... ar fi enorm.

Share this post


Link to post

Preturile din Belgia ,din aceasta luna (date de mr) :

- Benzina 98 - 1.36

- Benzina 95 - 1.25

- Motorina - 1.1

- GPL - 0.45

Se poate observa ca in Romania ,preturile sunt mai mari tocmai la GPL, iar in Belgia gazul costa numai 33% din pretul benzinei. Atunci unde sa-si mai bage si astia accizele ? :mda: O idee despre locul in care ar putea sa si le bage, le-as putea da eu, gratis. > :)

Oricum daca ar face si magaria asta, tare mi-e teama ca la viitoarele alegeri voi vota pt. prima data PSD-ul.

Share this post


Link to post

esti atat de naiv incat crezi ca psd-ul nu ar fi bagat accize la gpl?

si in plus, nu se stie daca se baga sau nu. adica daca se baga, acciza s-ar putea sa fie 0.

cum e taxa de drum, care apare(a) pe bonul de la benzinarie.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post
esti atat de naiv incat crezi ca psd-ul nu ar fi bagat accize la gpl?

 

Sincer sa fiu nu cred ca ar fi permis ca pretul la benzina sa creasca atat de repede si sa se duca atat de sus. De acord ne aliniem la preturile din UE, dar ne aliniem la preturile minime practicate acolo, in tari ca Grecia sau Spania de ex., in care oricum puterea de cumparare e mult mai mare decat in Romania si care nici nu au rezerve proprii de petrol si gaz metan. Dar nu, noi trebuie sa fim mai catolici decat papa si sa tindem sa ajungem la preturile din tarile cele mai dezvoltate. Cu siguranta insa daca contractul privind privatizarea Petrom s-ar fi facut in folosul romanilor ,spaga incasata de guvernanti ar fi fost mult mai mica. X( Gandeste-te si la cat de aproape am trecut pe langa majorarea TVA-ului si la prestatia penibila a guvernului care a "demisionat in mod irevocabil" si poate vei intelege de ce am senzatia ca voi retrai dezamagirea de dupa alegerile din 96.

Iar in ce priveste accizele la GPL, cum poti sa te gandesti sa scumpesti un produs care deja costa mai mult decat in UE. De acord cu accizele la tutun si alcool, care in Romania costa mult mai putin decat in UE si care sunt considerate vicii, dar nu acciza GPL-ul , care contribuie la reducerea poluarii.

Edited by van den plas

Share this post


Link to post

cu petromul, ai pus punctul pe I. Cine a facut privatizarea Petrom? :)

ieri am citit un articol cum scumpeste petromul titeiul din rafinariile proprii de trei ori, vanzandu-l catre sine insusi.

 

crezi ca nastase ar fi zis acuma "ma voi uita pe contractul cu petromu" si ar fi scazut pretul benzinei?

 

sau s-o luam si mai pe ocolite. Romtelecom. s-a intamplat exact acelasi lucru. au scumpit de nspe ori doar pentru ca pot, nu pentru ca ar fi avut nevoie. cine a fost la guvernare cea mai mare parte din scumpiri? a zis nastase vreodata "voi analiza cu atentie contractu cu grecii" si au scazut tarifele?

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

cum poti sa te gandesti sa votezi cu psd, vandeplas?Mai ales ca ei au semnat contractul ala de toata cacaua cu petrom? Gandeste-te pe termen lung putin, si da-ti seama ca in mare parte suntem in cacao, din cauza psd-ului si a masurilor pe care nu le-au luat. Si ca sa revenim putin la topic, rugati-va ca uraganul rita sa nu loveasca rafinariile din texas, ca iarasi va exploda pretul petrolului, si iarasi va gasi petromul motiv sa scumpeasca carburantii

Share this post


Link to post

Subscriu total la cele zise de maximus si ticolino , mai ales ca eu lucrez in domeniul petrolier ( nu la Petrom sau rompetrol) .

CONTRACTUL ( CU CLAUZELE SECRETE CU TOT) A FOST FACUT DE PSD ( RECTE nASTASE SI DAN IOAN POPESCU) .Cum crezi atunci ca ar fi lasat pretul petrolului sa nu o ia razna ( nejustificat la noi) cand tocmai ei au fost principalii beneficiari ai acestei privaterii ??????

Share this post


Link to post
cum poti sa te gandesti sa votezi cu psd, vandeplas?Mai ales ca ei au semnat contractul ala de toata cacaua cu petrom?

Ei haideti acum, ca am vorbit si eu la nervi, mai sunt trei ani in care au timp sa demonstreze ca nu i-am votat degeaba. :mrgreen: Iar daca contractul cu Petrom a fost semnat de PSD, scumpirile se produc acum. Intrebat despre posibilitatea renegocierii contractului, Tariceanu a declarat ca teoretic este posibil orice. Deci si actualul guvern se poate implica pt. a tine in frau preturile la carburanti si ar fi trebuit ca ei sa fi avut prima reactie si nu presedintele. Cum s-a vazut, austriecii au reactionat rapid la criticile venite de la Cotroceni, reducand preturile. De aceea eu cred ca guvernul trebuie sa fie mai ferm in aceasta privinta si sa le puna alora in vedere sa nu "sara calul". Se pot face presiuni pt. reducerea preturilor fara a fi nevoie de rezilierea contractului, solutie care ar fi neplacuta si pt. partea romana, deoarece ar putea alunga alti potentiali investitori.Dar in loc ca ei sa se preocupe pt. a mentine pretul la carburanti la un nivel acceptabil, se gandesc cum sa mai accizeze alte produse care scapasera pana acum, cum ar fi si GPL-ul. Asta m-a calcat pe nervi. X(

Share this post


Link to post

Nu cred ca se va scumpi GPL-ul, in restul europei e tot cam 0.5 euro /litrul. Poate se va acciza ca sa aiba un control al vanzarilor, dar acciza 0 sau f mica.

Share this post


Link to post

mie mi se pare normal. adica, daca se accizeaza combustibilii, de ce sa nu se accizeze si gpl-ul? nu este un combustibil?

atentie, nu spun ca sunt de acord, doar ca mi se pare normal sa se impoziteze toate, nu unele da si unele nu.

Share this post


Link to post

Neaccizarea GPL-ului are ca scop reducerea poluarii, prin incurajarea folosirii acestui tip de combustibil, stiindu-se ca motoarele ce functioneaza cu gaz polueaza mai putin decat cele care utilizeaza benzina si motorina.

Edited by van den plas

Share this post


Link to post

o polua mai putin da' pute de-ti ia nasul... cum ar fi sa avem toti gepeleu? pietonii ar innebuni pe trotuare...

Share this post


Link to post

da, dar in felul asta n-ar mai traversa de nebuni printre masin, pe mijlocul strazii :mrgreen: ...deci gepeleul e bun

Share this post


Link to post

Pret GPL Germania la ARAL: 0,79

Share this post


Link to post

Ca sa putem face o comparatie, pune te rog si celelalte preturi ARAL (benzina si motorina).

Share this post


Link to post

deci 28400 lei/litru de gepeleu'... nemtii sunt oameni cu nas subtire domne...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...