Jump to content
Sign in to follow this  
nicebubu

Ce Inseamna Garantie?

Recommended Posts

:scarpin: Adica daca eu pun jante de 15' ( care influenteaza la fel tinuta masinii) pierd garantia la motor ?

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post
Mai bine sa i-l dea lui Satori, ca a lui a iesit din garantie...

 

Teoretic ar trebui sa mai aiba garantie ca doar e 3 ani...Doar daca nu si-a bagat nasul "nenea" Satori si a facut modificari ca sa piarda si el garantia. > :)

:o fftopic:

Unde gasesc un Blaupunkt ca al lui Satori?! b-(

Share this post


Link to post

A mea e in garantie :)

Se pare ca modificarile interioare nu se pun.

 

mcojo, gasesti la dealer. Pretul este... te las sa descoperi singur (dar ia un pampers pentru orice eventualitate) :)

Share this post


Link to post

inca nu am facut poze .

dar cu prima ocazie o sa fac .

arata misto dar imi este frica sa nu mi-l fure.

am vrut sa-mi pun alarma si am sunat la victoria global de unde am luat kalosul . a spus ca ma costa 9 milioane, cam mult nu vi se pare :wallbanger: :wallbanger:

Share this post


Link to post

Cam asa mi-au spus si mie ca ma costa aici in cta o alarma viper...si ar mai fi cica una panasonic care costa numai vreo 5 bulioane...

Share this post


Link to post

Pe a mea e montata META SYSTEM .. si nici macar nu stie sa-mi ridice geamurile ..si a costat 200 euro :wallbanger: .. ptr 2 mil in + merita un Viper

Share this post


Link to post

A propos de garanţie, am 11000 km si la roata stânga faţă mi-a apărut o gâlma în cauciuc.Am garanţie si la cauciucuri? Am Kumho.

Imi schimbî cauciucul dacă mă duc la service, că şi aşa nu am făcut verificarea tehnică şi trebuie sa merg la service?

Share this post


Link to post

ce verificare tehnica? ai facut 2 ani de la achizitie?

Da teoretic cauciucurile sunt in garantie dar de obicei au conditii speciale (6luni, parca) dar trebuie sa te uiti in carnetul de garantii...

Share this post


Link to post

Pardon, voiam sa spun revizie, ai priceput tu dar in stilul caracteristic acestui forum, faceţi băşcălie de greşelile femeilor.

Dacă citem mai devreme posturile pe topicul despre femei la volan nu mai întrebam nimic. Moderatorii nu au observat ce vulgarităţi se spun pe acolo?

Share this post


Link to post
Moderatorii nu au observat ce vulgarităţi se spun pe acolo?

 

Unde, unde, si eu nu particip?

Hai nu te supara pe mine... promit ca nu mai fac pana data viitoare

Edited by alx

Share this post


Link to post

Alx, fii cuminte! :P

Cauciucurile suporta schimbarea doar daca sunt probleme din fabricatie. Aici nu este cazul.

Share this post


Link to post

Nu stiu sigur cat au garantie cauciucurile .Mie mi-au zis ceva de 1 an .Galmele pot intra la garantie , daca apar in acest timp si sunt datorate defectelor de fabricatie si nu unei lovituri...etc...

Mie mi s-a intamplat asa ceva la o Debica ( pe Dacie ) si l-au schimbat.

Ca idee , vanzatorul imi daduse la Debica garantie 2 ani !

Modelul era ( parca ) Debica Tersus.

Edited by body

Share this post


Link to post

Eu am intrebat si galma este defect de fabricatie atata timp cat nu se gaseste o urma de lovitura. Eu intram in aceasta categorie dar, conform cartii, iesisem din garantie cu cauciucurile si nici alternativa - alt cauciuc montana - nu-mi convenea.

PS: Acestea nu se intamplau la Chevy...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Mdea... oarecum logic, dar prea neromaneasca solutia.

Share this post


Link to post

Daca ti-a aparut in parcare, atunci gilma e motiv de schimbat pe garantie. Problema e, cum demostrezi?

Share this post


Link to post

Nununu, demonstreaza ei ca a fost produsa prin lovire... Eu nu am cum sa demonstrez ca NU am lovit-o. Se demonstreaza afirmatia nu negarea, nu mai suntem in comunism...

Share this post


Link to post

stiu pe cineva care a luat o groapa (audi a8) si a capatat galma in cauciuc. i-a fost schimbat pe casco.

Share this post


Link to post

Garantie, garantie. La un moment dat se vorbea de pachetul de garantie CHEVROLET EURO SERVICE. Uite ca a trecut 1 Septembrie si-ntre timp au aparut membrii cu Kalosi luati dupa 1 sept. V-a comunicat ceva dealeru sau e doar un bluff ?

Share this post


Link to post

Eu am primit in mapa cu documente o brosura CHEVROLET Euro Service. Nr. de telefon pentru Romania este (021) 223 46 90.

Edited by MariusM

Share this post


Link to post
Nr. de telefon pentru Romania este (021) 223 46 90.

 

Nu mai e acest numar de telefon [de fapt cred ca nu mai era ininte de publicare !] Grupul 223 a fost schimbat; nu stiu acum nr. exact [nu-l am la indemana] dar, daca sunati, veti fi anuntati in mai multe limbi noul numar. Imediat ce il gasesc il postez.

Share this post


Link to post
Eu am primit in mapa cu documente o brosura CHEVROLET Euro Service.

 

Ok ..ai primit brosura ..sa-nteleg ca pachetul este activ, da?

Share this post


Link to post
sa-nteleg ca pachetul este activ, da?

 

Este activ pentru masinile inmatriculate DUPA 1 septembrie 2005 !!!

Share this post


Link to post

Prietene NICEBUBU,

 

desi am un kalos iti recomand cu caldura reteaua Seat care in Constanta da ora exacta in ceea ce priveste profesionalismul si cu un pret nu tocmai mare. Trebuie asa cum ti s-a mai propus sa mergi un service de diagnoza directie insa unul care face si aliniamentul rotilor fata spate adeka pun 4 lampi pe roti si nu un elastic cu pendul pe cele din spate. Tot odata reaminteste-le sa-ti comprime puntile fata spate la valorile din specificatie pentru a inlatura unghiurile de convergenta a suspensiei. Mai trebuie sa stii ca si un telescop defect (numai 2 cm din cursa ) poate face probleme la franare si directie. Cere un test de rezonanta a telescoapelor care duce pe la 40-50 lei max insa spune multe despre viata si eficienta lor. Fa testul de rezonanta inainte de verificarea directiei deoarece acesta poate pune in evidenta si alte jocuri (bucsi, pivoti rulmenti etc) care pot afecta diagnoza directiei.

 

Sa auzim de bine

 

Despre calitatea reviziilor la GM Romania vezi linkul , jos pe pagina cu font albastruhttp://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=6339

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post
La reprezent. din Oradea cand iti dau masina iti mai preda o foaie facuta la ei cu stampila lor in care se specifica ca anumite parti ale masinii au garantie doar 20-30.000 km.

Poti detalia? Sunt curios ce alte componente apar pe acea lista si cat de oficiala este.

Am mai auzit /citit ca avem garantie partiala 3 ani si nu m-am lamurit inca ce inseamna asta. Chiar am ceva probleme legate de articulatii si, bineinteles, galme la ambele cauciucuri fata.

Este posibil ca ardelenii sa fie mai sinceri decat ceilalti, asa ca eu nu i-as acuza pe ei pana la proba contrarie!

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...